Prechod z ubuntu na iné Distro

Sekcia: Komunita 20.01.2011 | 23:48
djwirus   Návštevník
Zdravím som užívateľ systému Linux distro Ubuntu a plánujem prechod na iné distro. Ubuntu sa mi v poslednej dobe zdá byť zahltané a zdá sa mi, že začína byť nespolahlivé. Možno to je len moje zdanie ale aj tak viete mi poradiť nieaké spolahlivejšie a rýchle distro ? Aký máte názor na OpenSuse alebo Fedoru ? Ďakujem príjmem všetky odpovede v četne kritík na to aký mám názor na Ubuntu.
    • Re: Prechod z ubuntu na iné Distro 20.01.2011 | 23:56
      Avatar default Debian  Používateľ
      ja pouzivam fedoru a som spokojny maximalne, doporucujem hu ak uz ovladas zaklady linuxu, tak ti nebude robit problemy, ak chces detaili tak pripisem
      R.K
      • Re: Prechod z ubuntu na iné Distro 21.01.2011 | 00:32
        Avatar Vladimir Debian Sqeeze (ktorý mrzne)  Používateľ
        Ďakujem za typ pred cca 2mi dňami som si stiahol Fedoru 14 tak ak ťa môžem poprosiť skúsil by si mi priblížíť nieako teda Fedoru ?
        Myslím že základy Linuxu by som mal zvládnuté.
        • Re: Prechod z ubuntu na iné Distro 21.01.2011 | 08:37
          Avatar default Debian  Používateľ
          tak najprv si pozri oficialnu stranku tu , tam je o nej napisane dost zbytocne by som sa opakoval, nemam moc teraz casu tak napisem len hlavne veci, ma ine baliky ako ubuntu, ma vlastny repozitar, pouziva rpm balicky, ale v tom nezbadas rozdiel, baliky si zo dzrojakov mozes kompilovat aj sam, takze ked sa to naucis tak si budes vediet spojazdnit vsetko, a spravca balikov ked instalujes cez konsolu tak nepises sudo apt-get install balik, pises yum install balik , a ma to trocha ina ovladanie, v ovladacich paneloch to je len trochu inak, rozdeili su velmi male, ak pouzijes to iste pracovne prostredie co si mal, tak sa prisposobis, zasadna zmerna je v rychlosti, fedora je o dost rychlejsia, aj start aj bezi, som si vsimol, neni teraz moc casu, tak prihodim este dake obrazky s mojej fedori pre predstavu 01 02 03 04
          :)
          R.K
          • Re: Prechod z ubuntu na iné Distro 27.01.2011 | 21:26
            l_barbarossa   Návštevník
            aky sibal s tymi linkami , ze ? 02 ... a pod.

            clear --> nice desktop
    • Re: Prechod z ubuntu na iné Distro 21.01.2011 | 00:42
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      ak chces nieco rychle, tak by som sa opensuse veru nechytal.

      coraz viac ludi skusa arch a ostava pri nom, ak chces tak ho skus aj ty.
      • Re: Prechod z ubuntu na iné Distro 21.01.2011 | 12:36
        Marian   Návštevník
        No najskor si musis povedat co chces na tom systeme robit. Ja som mal dlho UBUNTU a prakticky som na nom len surfoval na webe, prezeral postu a administroval ine PC cez vzdialeny pristup tak som tiez hladal nieco jednoduchsie a menej zahltene. Nakoniec som skoncil na http://crunchbanglinux.org/ , je to debian s openboxom (volakedy mal zaklad z UBUNTU), je to pekne rychle a zatial som nenasiel nic co by som tam nevedel spustit. A navyse aj UBUNTU vychadza z debianu takze vela veci bude podobnych ako v ubuntu.
      • Re: Prechod z ubuntu na iné Distro 22.01.2011 | 18:58
        Avatar maor Mint, Debian, Raspbian, LibreELEC  Používateľ
        Dovolím si nesúhlasiť s názorom, že OpenSuse nie je rýchle. Rýchlosť je relatívny a subjektívny pojem a silno záleží, čo si všetko nainštaluješ. Samozrejme, ak si necháš v Suse KDE a nenastavíš si, čo sa má zapínať po spustení, tak to bude pomalšie, ako keď si dáš LXDE a povypínaš zbytočnosti. Ale toto platí pri všetkých distrách.
    • Re: Prechod z ubuntu na iné Distro 21.01.2011 | 08:23
      Avatar Róbert Dúbravský PC Debian alebo Ubuntu - servery Debian  Používateľ
      Sabayon
    • Re: Prechod z ubuntu na iné Distro 21.01.2011 | 13:04
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
      Keď si už začal s Debianím distrom, bolo by škoda zahodiť skúsenosti. Skús Debian, alebo MINT Debian. Rovnako sa inštalujú programi cez apt-get ovšem pokiaľ nepoužívaš terminál, tak kliká sa všade rovnako, väčšinou ľavým tlačítkom ;) Ja práve testujem MINT.
      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • Re: Prechod z ubuntu na iné Distro 21.01.2011 | 13:37
        Avatar Vladimir Debian Sqeeze (ktorý mrzne)  Používateľ
        Tak som sa rozhodol, že vyskúšam Fedoru ak by mi nevyhovovala tak si nainštalujem nieaký Debian.
        Zatiaľ ďakujem všetkým za rady. Len ešte by som sa rád opýtal Fedorákov či sa môžem spoľahnúť na prípadnú pomoc ohladom systému.
        • Re: Prechod z ubuntu na iné Distro 21.01.2011 | 14:14
          Absolutne nespokojny   Návštevník
          Ja by som si Fedoru nedaval, uz som ju skusal 4 x a stale sa to nejako dodrbalo. Ako pise dodoedo a jeho slogan "Fedora si svoje pozicie obhaji" - bohuzial neplati.
          Fedora si svoje pozicie UZ OBHAJIT NEVIE !!! STRACA DYCH !!!
          Jednym z distier ktore predbehlo Fedoru je MINT - mozem iba odporit, NEMA CHYBU.
          Mint teda Fedoru na www.distrowatch.com predbehol -je druhy, jeho popularita nebyvalo rastie.
          • Re: Prechod z ubuntu na iné Distro 21.01.2011 | 14:15
            Absolutne nespokojny   Návštevník
            spravne: mozem iba odporucit
            • Re: Prechod z ubuntu na iné Distro 21.01.2011 | 15:09
              djwirus   Návštevník
              Zdravím tak sa vyskitol prvií problém. A to neviem rozchodiť 3D acceleraciu . Nikde neviem nájsť nič také kde by sa to dalo. A ani aktualizacie mi nedokončí :/
            • Re: Prechod z ubuntu na iné Distro 21.01.2011 | 15:21
              Avatar default Debian  Používateľ
              no, ja nechcem nic naznacovat, ale mne sa vo fedore nic nekazi a vsetko mi funguje, nemam problem vobec s nicim co by ma stvalo, ale MINT je tiez v pohode, nech si vyberie sam, kazdy ma ine skusenosti
              R.K
              • Re: Prechod z ubuntu na iné Distro 21.01.2011 | 15:35
                Avatar Vladimir Debian Sqeeze (ktorý mrzne)  Používateľ
                Radován už som si vybral :) Nainštaloval som Fedoru a istý čas si ju chcem nechať a ak mi bude vyhovovať tak si ju nechám aj na trvalo :) Po pravde Fedoru som chcel už dávnejšie skúšať :)
                • Re: Prechod z ubuntu na iné Distro 21.01.2011 | 15:56
                  Avatar default Debian  Používateľ
                  tak super, len sa nenechaj odradit prvym problemom, a davaj pozor ked nieco menis ako admin ze co menis, ked sa budes drzat urcitimi zasadami tak nebudes mat ziadne problemy
                  R.K
                  • Re: Prechod z ubuntu na iné Distro 21.01.2011 | 16:01
                    Avatar Vladimir Debian Sqeeze (ktorý mrzne)  Používateľ
                    Jasné že sa nenechám odradiť. A počuj môžeš mi poradiť ? Snažím sa rozbehat 3D akceleráciu ale neviem kde mám najsť driver ?
                    • Re: Prechod z ubuntu na iné Distro 21.01.2011 | 16:06
                      Avatar default Debian  Používateľ
                      ja viem, podla toho aku mas graficku, mas nvidia?
                      R.K
                      • Re: Prechod z ubuntu na iné Distro 21.01.2011 | 16:10
                        Avatar Vladimir Debian Sqeeze (ktorý mrzne)  Používateľ
                        Jasne mám Nvidia Gforce Fx 6100 GO
                        • Re: Prechod z ubuntu na iné Distro 21.01.2011 | 16:18
                          Avatar Vladimir Debian Sqeeze (ktorý mrzne)  Používateľ
                          A druhý problém nejdú mi aktualizácie neviem prečo píše mi toto :

                          http://img64.imageshack.us/i/screenshot1lx.png/
                          • Re: Prechod z ubuntu na iné Distro 21.01.2011 | 16:32
                            Avatar default Debian  Používateľ
                            pise ze mas skusit cez konsolu ako root, tak chod do konsoli napis su zadaj heslo, potom napis yum update , ale nehcapem cim to je , ale mozno sa to stalo len teraz a uz sa to nebude opakovat, a priznam sa s tou grafikou mam problem aj ja, viem ze je to tu , neni tam take tlacfitko ze pozriet navyse driveri to viem, ale tie co tam su .run tak tie sa instaluju cez konsolu, ja viem ako ale treba pocas instzalacie vypnut noveau driver aby to slo, a ja neviem ako sa to robi, ak dakdo uz spravil driveri 3D tymto sposobom tak napiste :)
                            R.K
                          • Re: Prechod z ubuntu na iné Distro 22.01.2011 | 21:41
                            Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
                            Ahoj, akú máš správnu email adresu, chcem ti poslať ohľadom Fedora Linuxu základnú pomoc a info a MDS hlási error pre tvoju adresu :

                            djwirus@azet.sk


                            napíš správnu adresu ...
                            G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
              • Re: Prechod z ubuntu na iné Distro 21.01.2011 | 23:57
                Avatar Ondrej Danko Debian | Fedora  Používateľ
                Tiež môžem potvrdiť, prešiel som z Archu (už ma prestalo baviť všetko robiť cez konzolu + zmena prostredia KDE->GNOME a nový hdd) na Fedoru a som veľmi príjemne prekvapený.
                Inštalácia na jeden klik s vytvorením šifrovaného LVM, štandardne nastavený SELinux, oveľa menšia spotreba, vynikajúce nastroje ako prepracovaný firewall, automatické reportovanie chýb, debug balíčky (Arch ich nemá) a veľa drobností.

                No ako každý systém fedora má aj veľa nevýhod: najviac ma trápi asi licenčná politika RedHatu, kvôli ktorej musia vývojári preverovať každý balík kvôli patentom a prípadne ho vôbec nezaradia (TexLive 2010) alebo len čiastočne. Čo ma najviac prekvapilo, že mplayer (mencoder) z RPMFusion bol skompilovaný bez faac. Taktiež zamrzí aj neprítomnosť uvesafb.

                Ale napriek vyššie uvedeným nedostatkom, Fedora je super distro :-)
                • Re: Prechod z ubuntu na iné Distro 22.01.2011 | 00:10
                  Avatar default Debian  Používateľ
                  no mne funguje vsetko okrem akcelaraciie gtrafike, co sa mi dost zide, zacal som totiz s blenderom, inac som spokojny, a rychlostou som prekvapeny aj ja , mat nabehnuty pc do 20s je parada, tak ze sa da uz aj pouzivat hned :)
                  R.K
                  • Re: Prechod z ubuntu na iné Distro 22.01.2011 | 12:13
                    Avatar Ondrej Danko Debian | Fedora  Používateľ
                    akú máš grafiku?
                    • Re: Prechod z ubuntu na iné Distro 23.01.2011 | 19:39
                      Avatar default Debian  Používateľ
                      Nvidia Geforce 9800 GT
                      R.K
                • Re: Prechod z ubuntu na iné Distro 22.01.2011 | 11:05
                  Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
                  mna by zaujimala 1 vec ohladom fedory:

                  ako je to s novymi vydaniami
                  da sa aktualizovat (myslim bezproblemovo nie ako ubuntu) ??
                  alebo treba reinstall systemu s kazdou novou verziou (teda polrocne) ??
                  respektive existuje nieco ako ubuntu LTS ??

                  lebo ja pouzivam iba LTS lebo ma nebavi vsetko nahadzovat odznovu kazdeho pol roka (/home particii neformatujem)

                  momentalne preto pouzivam MintDebian - ale rozmyslam ze skusim fedoru

                  posledne asi pri verzii 9 som mal problemi s aktualizaciami (boli strasne pomale - nie stahovanie zo serveru ale aplikacia) odvtedy mam na desktope debian a na laptope ubuntu (teraz uz aj MintDebian)
                  Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                  • Re: Prechod z ubuntu na iné Distro 22.01.2011 | 11:08
                    Avatar default Debian  Používateľ
                    ja s aktualizaciami problem nemam, prebehnu dost rychlo,a fedoru nemam moc dlho, este som hu neupgradoval, ale len viem ze pri ubuntu s tym byvaju casto problemy, ale v suvislosti s fedorou som to nepocul, skus si do virtual boxu nainstalovat staru verziu a tam hu upgradni, tak zistis co si chcel, 700 mb mas natahane zachvilu ;)
                    R.K
                    • Re: Prechod z ubuntu na iné Distro 22.01.2011 | 15:21
                      Avatar Ondrej Danko Debian | Fedora  Používateľ
                      hmm...to nezistí lebo samotná čistá fedora pôjde na 100% upgradnúť, ale keď tam pridáš vlastné repozitáre, balíky + ručné kompilácie do /usr tak môžu prísť problémy...
                      • Re: Prechod z ubuntu na iné Distro 22.01.2011 | 15:25
                        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
                        presne to je ten problem s ubuntu
                        nehovoriac ze upgradovane ubuntu aj pri uspesnej aktualizacii (asi 2 sa mi podarili) "zlenivie" a nakoniec vyusti do novej/cistej instalacie (preto mam /home na osobitnej particii a neformatujem ho)
                        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                        • Re: Prechod z ubuntu na iné Distro 22.01.2011 | 18:09
                          Avatar Ondrej Danko Debian | Fedora  Používateľ
                          ono je to aj trocha problém debianu toho "zlenivenia", ide o to, že keď nainštaluješ na debiane novú službu tak je automaticky aktívna aj po štarte, keď sa pohráš zo všetkými službami (+ Gnome autostart) tak každý systém sa dá pekne vyladiť

                          Fedora našťastie nové služby automaticky neaktivuje :)
                  • Re: Prechod z ubuntu na iné Distro 24.01.2011 | 10:59
                    Avatar drak_dragon   Používateľ
                    Toto zhodou okolnosti zaujimalo pred nejakym casom aj mna. Premyslal som nas nejakym peknym a uzivatelsky privetivym distrom pre rodinny pocitac. Skusenosti mam s Ubuntu a takisto pouzivam LTS z podobnych dovodov ako Ty. Rozmyslal som, ci nie je cas na nieco ine a ci by som neskusil stastie s Fedorou.

                    Lenze podla peknej tabulky tuto: http://en.wikipedia.org/wiki/Fedora_%28operating_system%29#Version_history , Fedora je sice podobna Ubuntu, co sa tyka frekvencie vydavania novych verzii, ale co sa tyka dlzky podpory jednotlivych verzii, tuto mame oproti Ubuntu isty nedostatok. A takisto som mal z toho celeho dojem, ze ani nieco take ako LTS neexistuje.

                    A co sa tyka upgradu, podla tejto stranky: http://fedoraproject.org/wiki/Upgrading , sa Fedora da upgradnut tak ako Ubuntu, ale oficialny sposob je pomocou instalacneho media, kde by mala byt moznost zvolit cistu instalaciu alebo upgrade existujuceho systemu. Ale ako si na tejto stranke vsimnes nasledovneho:

                    "Doing a clean installation and then restoring user data from backups may work better for some users."

                    a na stranke http://docs.fedoraproject.org/en-US/Fedora/14/html/Installation_Guide/ch-upgrade-x86.html zase

                    "Individual package configuration files may or may not work after performing an upgrade due to changes in various configuration file formats or layouts."

                    a

                    "Third party or ISV applications may not work correctly following the upgrade."

                    Je vidno, ze sa clovek musi pasovat prakticky s takymi istymi problemami ako pri Ubuntu. Ale mozno je v niecom upgrade pomocou instalacneho media predsa len trosku lepsi a spolahlivejsi, to neviem, nemam to vyskusane.

                    Mozno ze by sa dalo skusit OpenSuse? Unho som si nie celkom isty - mam pocit, ze som to pozeral tiez a tuna http://en.wikipedia.org/wiki/OpenSUSE#Version_history ma tiez nepotesil (aspon co sa tyka dlzky podpory). Ale mam pocit, ze tu stranku kusok zmenili - aspon si myslim, ale mozno som len daky pomotany. V kazdom pripade to teraz vyzera, ze dlzka podpory pre jednotlive vydania by bola celkom fajn (zeby predtym chybne info?).

                    Ale nieco ako LTS - to asi nie. Myslim, ze v tychto dvoch pripadoch je nieco ako Ubuntu LTS prezentovane skor SLEDom a RHELom.

                    PS: Sorry za trochu nepohodlne linky a citanie, ale akosi mi odmieta v nahlade pouzit akykolvek HTML tag, tak som to nechcel risknut pridat naostro, lebo potom by to bolo este horsie.
    • Re: Prechod z ubuntu na iné Distro 22.01.2011 | 18:12
      Avatar phodinux Debian, macOS  Používateľ
      necital som celu temu...

      ja ti radim Arch Linux - je to velmi rychly system, ktory si sam nastavis. Toho nastavovania sa nemusis v ziadnom pripade bat, pretoze Arch Linux ma perfekne dokumentovanu ( Wiki ). Mas tam popisanu instalaciu a konfiguraciu skoro kazdeho balika, aj oficialne nepodporovanych.

      Co sa tyka balikov tak velmi velkym plusom je takzvane AUR. Je to obrovsky repozitar balikov, ktory vytvaraju pouzivatelia tejto distribucie a najdes tam prakticky vsetko. K tomuto AUR (Arch User Repository) existuje aj nadstavba balickovacieho systemu, ktory vie z tohto repozitara stahovat, kompilovat a instalovat baliky bez namahy.

      Ked som mal Fedoru tak nieco take mi chybalo, musel som rucne z internetu stahovat obrovske mnozstva balikov po jednom. A rovnako su na tom vsetky RPM distribucie. Ubuntu ma perfektne repozitare, ale AUR sa nemoze rovnat.

      A ak mas chut a cas, tak si daj Gentoo. Nauci ta toho mnoho. Musis mu vsak spociatku venovat velmi vela casu. Repozitar ma obrovsky, zrovnatelny s AUR.

      Tieto dve distribucie nie su jednoduche, ale oba maju perfekne dokumentovanu wiki a ten zdroj balikov, co nemas asi v ziadnej inej distribucii.
      To moj skromny nazor. Ak by si sa do toho vrhol tak sa neboj, zvladnes to iba potrebujes spociatku trochu viac casu.
      • Re: Prechod z ubuntu na iné Distro 22.01.2011 | 18:56
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
        k tym repozitarom musim odporovat Debian/Ubuntu maju ovela obsiahlejsie repozitare ako AUR a mnoho veci pre Arch treba kompilovat rucne. (teda pokial si pamatam)

        ale uznavam ze arch je super(najma kvoli prehladnosti/cistote a tomu ze je rolling) a jednu dobu som ho pouzival no potom som vymenil disk a uz sa mi nechcelo.

        kto ma trpezlivost a bavi ho sa "starat" o system tomu jednoznacne arch, kto chce aby sa system saral sam o seba a on ho len pouzival/klikal tomu Mint (mozno aj *buntu ci debian)
        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • Re: Prechod z ubuntu na iné Distro 22.01.2011 | 19:07
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
          jj, Debian RULEZ! Kto tvrdí iné klame. Mám zapnuté základné zdroje a mám 32612balíčkov a čo ARCH?
          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • Re: Prechod z ubuntu na iné Distro 22.01.2011 | 19:19
            Avatar phodinux Debian, macOS  Používateľ
            akosi som uz nato zabudol... pravda, debian ma a stale aj mal najviac balikov v repo...

            ja proti debian-like distram nie som, pouzivam ich takisto
            su skvele ale jak bolo predtym spominane je to distro ktore sa stara samo o seba a to ma svoje vyhody aj nevyhody
            • Re: Prechod z ubuntu na iné Distro 23.01.2011 | 03:41
              Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
              ARCH je super, len som sa nechal uniesť, takže žiadne flame :)
              Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • Re: Prechod z ubuntu na iné Distro 22.01.2011 | 19:21
          Avatar phodinux Debian, macOS  Používateľ
          ani o arch sa netreba velmi starat, treba ho iba spociatku nakonfigurovat
          k tej kompilacii - v AUR su prevazne velke proprietarne baliky alebo male open source... cize to kratke kompilovanie ktore je automaticke nikoho nezabije :)
          • Re: Prechod z ubuntu na iné Distro 22.01.2011 | 21:01
            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
            pravda !
            AUR obsahuje vacsinu potrebneho ale rozsahom sa debianu nevyrovna

            k tej konfiguracii - najprv pocitocna velka konfiguracia a potom to staranie prichadza s akualizaciami respektive s pridanim noveho softu kedze arch nespravi nic za uzivatela (co je pre uzivatelov archu vyhoda ale pre lenivcv ako ja nevyhoda :-DD )

            inak co sa tyka archu odporucam pozriet aj http://chakra-project.org/ je to predkonfigurovany arch s KDE
            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
            • Re: Prechod z ubuntu na iné Distro 23.01.2011 | 22:21
              lukove   Návštevník
              ARCH : distribucia ktora dba na cistotu konfigurakov, pouziva kvalitny balickovac.. moznost tvorby vlastnych balickov aAUR.. nevyhoda vyzaduje stale pripojenie k netu.

              UBUNTU : je taka instantna polievka.. stiahnes nainstalujes .. trosku mensie nastavenie a mas fungujuci system.. sem tam ta upozrnia updatyze treba updatovat a mas to.. vyhoda postavene na debianovi to znamena kopecbalickovkvalitny APTGET

              DEBIAN jre pre tych co im nevyhovuje zakladna kompozicia ubuntu ale radsej si stiahnut bud netinstall a urobia si system podla chuti alebo stiahnu dvd hlavne pre tych co maju pomaly net a maju kamarata co im stiahne dvd.

              Mandriva : pre zaciatocnikov ale aj pre pokrocilych.. je to distro ktore ma vlastne control center vktorom clovek nakonfiguruje danu vec bez toho zeby satrapil s nou ako neskuseny napr. v arcchovi

              Suse : distro ktore ma jednu s najlepsich podpor KDEcka4, pouziva rpm a ma super nastroj Zypper ktory sa vyrovna balickovacu aptget s debiana.. , komercne ladene

              Slackware : pre tych co si riesia veci po svojom, binarny balickovac ktory nema zavislosti.. fajne ak clovek rad kompiluje balicky

              Gentoo : gentoo je source based vhodne iba pre pokrocilych.. a sialencov ktory nevahaju kompilovat cele hodiny, tyzdne.. niektory si ho davaju aj na server :) heh
    • Re: Prechod z ubuntu na iné Distro 14.02.2011 | 16:03
      Avatar mirkokrasko book: Zorin 4 desktop: Arch  Používateľ
      Cau .Ja som teda vyzkusal kade co. Ale pokial mas cas a chces sa nieco naucit okolo Linuxu. nainstaluj si Arch. Ale pokial chces byt iba klikaci uzivatel , velmi doporucujem Zorin 4. Je to teda distro zalozene na Ubuntu ale , vobec sa tak nechova. Ja ho mam na note booku a teda musim povedat klobuk dole pred vyvojarmi. Neviem co porobili ale toto funguje. inak mam na druhom PC Arch uz nejaky rok a pol a tak ako som ho mainstaloval a nakonfiguroval tak aj je. A ide bez problemov.
      Taktiez pred 3 rokami som synovemu spoluziakovi (12 rocnemu) nainstaloval Mandrivu na note book a ta mu ide tiez spolahlivo. Uz 3 roky.
      No a este samozrejme doporucujem Debian Sqeeze .
      Fedoru a Open Suse by som nechytal. Moj nazor.