Adresar alebo subor neexistuje

Sekcia: Konfigurácia 23.01.2011 | 20:08
deex   Návštevník
Zdravim,stiahol som si z netu hru racer,s priponou run,nasiel som akysi navod ako to spustit,mam ju ulozenu v downloads,cez konzolu ako root som zadal /cd/home/deex/Downloads a napisalo adresar alebo subor neexisuje.v com je problem?zadal som zle cestu?apropo ak ma niekto typ na dobru 3d strielacku na linux napiste
    • Re: Adresar alebo subor neexistuje 23.01.2011 | 20:16
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
      prikaz ma byt :

      cd /home/deex/Downloads

      cd - je ten prikaz
      /home/.. je cesta

      BTW pozor na velke a male pismena
      + je dobre pouzivat klaves TAB na automaticke doplnanie prikazov/ciest (netreba sa az tak starat o pravopis)
      ++ dve stlacenia TAB vypisu vsetky moznosti ak je ich iac na doplnenie
      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • Re: Adresar alebo subor neexistuje 23.01.2011 | 20:23
        deex   Návštevník
        ok,nedal som medzeru za cd,dostal som sa do adresara,chcel som spustit subor takto ./racer_0.5.4beta1-english_x86.mojo.run,napisalo pristup odmietnuty,co dalej?
        • Re: Adresar alebo subor neexistuje 23.01.2011 | 22:13
          Avatar default Debian  Používateľ
          uz som instzaloval run subory, viem ako treba postupovat, ale ta chyba ze pristup odmietnuty je skor v tom ze nepracujes s pravamy, asi si zabudol tento krat ako root robit
          R.K
          • Re: Adresar alebo subor neexistuje 23.01.2011 | 22:27
            deex   Návštevník
            na zaciatku som sa prihlasil ako root hned aj ked som zadaval cestu do adresara,tak neviem kde je problem
          • Re: Adresar alebo subor neexistuje 23.01.2011 | 22:31
            WlaSaTy   Návštevník
            Prečo ako root, ten môže u Teba spustiť aj non executable súbory? Tak to máš potom zvláštny Lunex.

        • Re: Adresar alebo subor neexistuje 23.01.2011 | 22:59
          Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
          sudo chmod +x ~/racer_0.5.4beta1-english_x86.mojo.run
          (sudo pouzi, len ak nie si lognuty ako root v konzole ...)
          • Re: Adresar alebo subor neexistuje 23.01.2011 | 23:00
            Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
            cesta nie je uplne spravna, ale ak si v danom adresari, tak ti staci pouzit az od racer_....
          • Re: Adresar alebo subor neexistuje 23.01.2011 | 23:02
            Avatar default Debian  Používateľ
            Myslim ze kompletny navod znie sudo chmod +x ~/racer_0.5.4beta1-english_x86.mojo.run a potom ked je to pripravene tak sh ~/racer_0.5.4beta1-english_x86.mojo.run , s tim sh by sa vlastne malo to pustit ako instalacia, neviem ci si to tak skusal preto pisem :)
            R.K
            • Re: Adresar alebo subor neexistuje 23.01.2011 | 23:15
              WlaSaTy   Návštevník
              Kua, chlapi. To je nejaká nová móda robiť všetko s pod účtom root cez sudo či su???

              Veď z takýmto prístupom tu bude zachvíľku úspešne sa rozmnožujúci HappyNewYear.run.
              • Re: Adresar alebo subor neexistuje 23.01.2011 | 23:18
                Avatar default Debian  Používateľ
                :) a ako by to bolo idealne robit ?
                R.K
                • Re: Adresar alebo subor neexistuje 23.01.2011 | 23:41
                  WlaSaTy   Návštevník
                  Neuveríš, ale bez práv správcu systému. Teda, pokiaľ chce človek inštalovať hru aj pre ostatných, tak vtedy sa dá akceptovať spustenie inštalačky pod root-om. Ale, až po overení že tá inštalačka nie je nejaký podhodený trójsky kôň.

                  Ale, nechápem čo je to za Lunex čo nemá v repozitároch tú hru.

                  PS.: zzaujímalo by ma prečo si ľudia myslia že im pri práci pod root-om zmiznú všetky chyby. A prečo tú kravinu radia aj ostatných.
                  • Re: Adresar alebo subor neexistuje 24.01.2011 | 00:03
                    Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
                    mas pravdu ... uchylka z povolania, kde kopu veci musis robit pod rootom :D ako aj restart apachu :D
                    • Re: Adresar alebo subor neexistuje 24.01.2011 | 12:20
                      Avatar default Debian  Používateľ
                      viem ze je to mimo temu , ale len sa chcem spytat, ci je mozne mat server externe co bezi na apachi, lenze ja mam taky net co je jedna velka siet, aj ked je rychli mame vsetci rovnkau externu ipcku, takze sa to nejak bije, nepojde to zrejme takto, myslis ze by bolo treba priradit daky port tej ipcke samosttany aby to slo, alebo sa nejak dohonut s providerom :) ,ps: ja robim ako root iba s vecami co poznam, ze su s origi stranky alebo tak, neriskujem s kravinami, ale napriklad pri tom serveri treba ozaj robit jak root moc veci, hlavne ked menis konfigurajky s suborovom systeme to bez "su" ---> "sudo nautilus" , neurobis,
                      R.K
                      • Re: Adresar alebo subor neexistuje 24.01.2011 | 16:57
                        WlaSaTy   Návštevník
                        Neviem či som to pochopil, ale možné je všetko. Ak chceš mať server dostupný na vonkajšej IP adrese, tak ho jednoducho neháš na nej počúvať (štandardne počúva aj na nej). Jediné čo Ti k tomu chýba je buď pevná IP adresa a DNS záznam, alebo konto u NoIP či DynaDNS a povolenie portu na tvojom firewalle.

                        PS.: Zmena systémovej konfigurácie alebo konfigurácie systémových služieb sa dá vykonať aj bez su/sudo nautilus, ja editujem systémovékonfiguráky cez vim (pochopiteľne aj s sudo). Ale, púšťať sudo na inštaláciu svojej hry do svojho domovského priečinku nevyrieši chýbajúce eXecutable flag. A o ňom to bolo.
                        • Re: Adresar alebo subor neexistuje 24.01.2011 | 17:08
                          Avatar default Debian  Používateľ
                          aha sorry, zle som to pochopil, vsak jasne :) , keby som potreboval robit ako admin tak by to napisalo a nie to ze je nespustitelny subor, on myslim nepouzil chmod aby pripravil subor na instalaciu,a potom nepouzil prikaz sh na jej spustenie
                          R.K
                          • Re: Adresar alebo subor neexistuje 24.01.2011 | 18:30
                            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
                            myslim ze .run staci spustit aj prikazom : ./subor.run a nemusi sa pouzivat sh
                            aj ked vlastne netusim aky je tam rozdiel (ked nefunguje jedno funguje druhe)
                            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                            • Re: Adresar alebo subor neexistuje 24.01.2011 | 19:27
                              WlaSaTy   Návštevník
                              Myslis zle, presne toto neslo zadavatelovi. Ak chces spustit priamo nejaky program, tak musi mat priznak ze je vykonatelny. Teda, chmod +x ./subor.run, a az potom to mozes takto spustit.

                              Mmimochodom, uz aj wirdos obkukal podobnu ochranu i ked v mensiom meradle. Ak clovek stiahne nieco z internetu, tak musi potvrdit spustenie. V Linuxe musi nastavit aby bol subor spustatelny. Inak by sa zacali mnozit trojske kone same od seba. HappyNewYear.exe ...................
                              • Re: Adresar alebo subor neexistuje 24.01.2011 | 19:35
                                Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
                                pridanie prav samozrejme pred spustenim
                                ja som sa vyjadroval uz len k naslednemu spusteniu - ze namiesto sh pouzit ./
                                a ze neviem aky je tam rozdiel a ze mne vzdy ked nefunguje jedno funguje druhe

                                mimochodom ja pre upravu prav spustania si radsej spustim nautilus ako spravca a tam pravym klikom na vlastnosti a tam v zalozke PRAVA nastavim spustitelnost - lebo si nepamatam parametre pre chmod a nechce sa mi zakazdym kukat man
                                Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                                • Re: Adresar alebo subor neexistuje 24.01.2011 | 19:48
                                  WlaSaTy   Návštevník
                                  Ten rozdiel je v podstate prístupu k vykonavatelnym suborom. A chmod pozna aj skratky, ja si tiez nepotrebujem pametat vyznamy vsetkych bitov v osmickovej sustave pre priznaky suborov, adresarov, specialnych zariadeni a tak. Skus uhadnut co znamenalo to +x ...
                                  • Re: Adresar alebo subor neexistuje 24.01.2011 | 20:16
                                    Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
                                    sak ved to raz tam u raz +x raz u+x rav neviemco, a kedze to pouzivam raz za rok tak si radsej poklikam :-DD
                                    Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                                    • Re: Adresar alebo subor neexistuje 24.01.2011 | 22:49
                                      deex   Návštevník
                                      uz som to vyriesil,tak ze som zmenil subor vo vlastnostiach na spustitelny a potom som uz len 2 krat klikol nan a nainstaloval sa.neviem este moc v tych prikazoch behat.diky za rady vsetkym