nevýhody linuxu

Sekcia: Ostatné 24.01.2011 | 17:54
fnspf52   Návštevník
Má vôbec Linux nejaké nevýhody vyplývajúce z minoritného postavenia na trhu?
    • Re: nevýhody linuxu 24.01.2011 | 17:58
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      samozrejme. často sa nájde program, ktorý je písaný len pre jeden operačný systém. niektoré sa dajú rozchodiť v linuxe a idú bezproblémov, no veľa s problémami alebo vôbec. taktiež ešte stále existuje časť hardvéru, kde výrobca na minoritný systém na desktopoch vôbec nemyslel.
      • Re: nevýhody linuxu 24.01.2011 | 18:12
        Expert Hoferek   Návštevník
        O akom HW hovoris?
        • Re: nevýhody linuxu 24.01.2011 | 18:14
          lukove   Návštevník
          stano asik mysli nieco v style WinModemy a WinTlaciarne.. ale to je zase zalezitost softveru
          • Re: nevýhody linuxu 24.01.2011 | 18:18
            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
            samozrejme. našťastie je takých kúskov čoraz menej. Špeciálne som myslel rôzne skenery. Mám kamaráta, ktorý mal dualboot len kvôli tomu, že sa jeho skener nedal rozchodiť.
            • Re: nevýhody linuxu 25.01.2011 | 14:43
              Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
              To ale nie je problem HW ( ten ide bezproblemovo ) ale zase len problem SW a driverov pisanych len pre jeden/dva mainstreamove systemy, vacsinou Win + Mac .. Takze tvoje rozdelenie by sa dalo zredukovat na jednu cast
              There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
              • Re: nevýhody linuxu 25.01.2011 | 18:40
                Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                akurát mám u seba tlačiareň, ktorá je starý_win only. Podobná, ktorá má podporu na všetko možné, len o jedno písmenko v názve menej, ide vo všetkom. Ale bola o nejaké drobné iná cena...

                Podľa mňa ten, kto kupuje hardvér aj tak trochu s rozumom, často nemá vôbec žiadny problém a všetko funguje tak, ako má...
              • Re: nevýhody linuxu 26.01.2011 | 18:53
                Avatar Michal Nánási Ubuntu 11.04  Používateľ
                Tak potom nikdy nie je problem v HW, ale vzdy v SW (chybaju ovladace).
                Hi! I'm a .signature virus! Copy me into your ~/.signature to help me spread!
                • Re: nevýhody linuxu 26.01.2011 | 20:17
                  Avatar drak_dragon   Používateľ
                  Inak neviem, preco tu stale spominame, ze to nie su problemy HW ale SW, ked tu v skutku nikto ziadne problemy nespomenul.
    • Re: nevýhody linuxu 24.01.2011 | 17:59
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
      Nie.
      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • Re: nevýhody linuxu 24.01.2011 | 18:11
      Avatar chatpall   Používateľ
      Nie.
      NERUSTE TENTO UCET!!!
      • Re: nevýhody linuxu 26.01.2011 | 21:00
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
        Pekne tú kŕmia TROLLov, tak symbolicky plác o ruku, brácho. Máš tu jediný rozumný názor :-)
        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • Re: nevýhody linuxu 27.01.2011 | 12:06
          Avatar chatpall   Používateľ
          plac aj tebe :)

          vies povodne som chcel odpovedat, a mal som napisane asi nieco taketo:

          postavenie linuxu na trhu ako takom sa da rozdelit na komercne a nemomercne, aj ked to prelinanie je vyditelnejsie ako niekedy v minulosti , canonical sa snazi dostat na home desktopy a rh a novel su roky stabilne na trhu. cize system ako taky ma podporu a riesenia vypracovane na bezne pouzitie na nejakom neexotickom hardwari, a open predsa neznamena zadarmo. cize z tejto strany linux ma chyby a nevyhody ako akykolvek iny software, ktory je vyvyjany a pouzivany malym mnozstvom uzivatelov - aplikovatelnost na riesenia ktore si zaplatis. na druhej strane komunita ktora linux pouziva ma stale vacsi "tah" na technicke veci, cize si dokaze vela z nich urobit nejaku tu pravu sam, kedze vela z tychto uzivatelov zdielaju tieto informacie, tak vznika obrovska databaza znalosti, ktore vsak niesu centralizovane - co moze byt nevyhoda. neexistuje ziadna skutocna autorita, okrem autorit ktore spravuju jednotlive projekty a snazia sa ich zjednotit - to je vsak podla mna VYHODA. atd. atd.

          no a potom som si povedal, naco mu to pises, aj tak je to troll. tak NIE.
          NERUSTE TENTO UCET!!!
          • Re: nevýhody linuxu 27.01.2011 | 12:44
            Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
            nieco na tento styl sa strhla mala hadka na www.zajtra.sk pod rozhovorom so mnou. chalan odmietal ine alternativy ako MS ...
          • Re: nevýhody linuxu 27.01.2011 | 12:58
            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
            Tá odpoveď čo si nápisal ako prvú presne vystihuje tých viac ako 10riadkov Takže tá prvá bola lepšia. :)
            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
            • Re: nevýhody linuxu 27.01.2011 | 13:04
              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
              vždy zabudnem na trolov a tak to kŕmim a kŕmim... hrozné so mnou voľačo. výhody sem, výhody tam, každý má rád niečo iné :)
              • Re: nevýhody linuxu 27.01.2011 | 13:08
                Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
                V pohode, ale pri tákýchto otázkach si dávam radšej majzla a čakám ako bude reagovať autor, ktorý sa tu už ani neukázal.
                Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                • Re: nevýhody linuxu 27.01.2011 | 13:11
                  Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                  tak ma napadlo... už som za svoj život nakŕmil toľko trolov, že... chúďatá musia mať inakšiu obezitu :)
    • Re: nevýhody linuxu 25.01.2011 | 14:24
      iwtu   Návštevník
      Slaba podporia hier a uplne rozbite Xka... Okna sa oproti Windowsu/Macu fakt nedaju porovnavat.... Viac ma tak narychlo nenapada.

      Kto tvrdi nie, je hlupak... Este som nevidel dokonaly system...

      • Re: nevýhody linuxu 26.01.2011 | 17:01
        Avatar drak_dragon   Používateľ
        Trosku zle zadefinovane IMHO, ale v podstate pravda. Slaba podpora hier nie je vecou Linuxu, ale zase len vyrobcov - je to o tom istom, ako ten HW, co spominal Stano. Ked niekto nieco vyrobi a akosi "pozabudne" na nejaky system, nie je problem systemu, ze tam dana vec (ci uz je to nejaka hra, program alebo HW) nefacha, aj ked, ako bolo spomenute, pri HW je to vec SW (ovladacu), ale to je podla mna presne to iste. Ucelom Linuxu nie je to, aby sa snazil podporovat Win verzie programov ci hier. Takisto mi ani binarka kompilovana pre nejake distro nefacha na Win. Skratka chcem tym povedat, ze ak je nejaka hra robena na Linux, system ju podporuje, ak nie, tak nie. Tvrdit ale, ze Linux ma slabu podporu hier, ked je pritom vacsina komercnych hier robena na iny system, je blbost. Nie je nevyhoda systemu to, ze nepodporuje nieco, co nanho nebolo stavane.
    • Re: nevýhody linuxu 25.01.2011 | 16:10
      Avatar borg Fedora  Administrátor
      samozrejme ze ma ;)
    • Re: nevýhody linuxu 25.01.2011 | 22:57
      Peter Fodrek   Návštevník
      hlavnou nevyhodou je, ze prilis vela BIOS-ov ma vela chyb

      - Windows totiz potrebuju minimalne 5 chyb v ACPI tablukach
      - Linux funguje tym lepsie, cim nenej chyb je v ACPI tabulkach


      ja riesim embedded systemy a prave dnes som rozchodil stabilne system pod 32 bit openSUSE. V Slacku 13.1 nesiel touchscreen, Ubuntu mrzlo kazdych 5 minut. 64 bit openSUSE nema funkcny driver k Touchscreenu. A Tajvanec mi dnes na poziadavku na 64 bit driver

      (If the operating system you are using is not listed here, please fill out the [Company Profile and Inquiry Form ] & [ PenMount Driver Special Request Form ] http://penmount.com/services_1.php)



      opisal, ze nemaju ani 32 bitovy pre openSUSE napriek tomu, ze tam je
      http://penmount.com/down_2_1.php

      Tych chyb v ACPI tabulkach je 37 (podla test firmware v openSUSE)
      • Re: nevýhody linuxu 25.01.2011 | 23:00
        Peter Fodrek   Návštevník
        mimochodom ten touch screen je PM9000 rady
    • Re: nevýhody linuxu 25.01.2011 | 23:28
      Avatar default Debian  Používateľ
      ja si myslim ze ked je uzivatel dobry, tak si vie spravit tak systžem ze nebude mat ziadny nevyhody, na to je v linuxe sloboda aby si tvoril aj sam, kazdy jeden problem sa musi dat dako odstranit, ale na to treba cas :) , niektore veci zmenit nejde ak nezavisia od uzibvatelia ale s extrenej stranky- virobci HW/software a podobne veci, ale system sa viladit da na taku "relativnu dokonalost"
      R.K
      • Re: nevýhody linuxu 26.01.2011 | 17:09
        Avatar drak_dragon   Používateľ
        V celku pekne napisane (odhliadnuc od tych chyb), len by som pojem "relativna dokonalost" zmenil na "subjektivna dokonalost". Kazdy vidi tu dokonalost v niecom inom. A su ludia, ktorym niektore vlastnosti Linuxu vadia do takej miery, ze ho nie je mozne prisposobit, pretoze sa jedna o principy, na ktorych je Linux vlastne zalozeny. Pre takych su tu ale ine systemy.
        • Re: nevýhody linuxu 26.01.2011 | 17:27
          Avatar default Debian  Používateľ
          hej zdokonalil si to, ale dost casto to neni otazka linuxu ako takeho ako skor distribucii, tam su veci ktore pridala dana firma a to sa stava ze niekomu nevyhovuje, napriklad mne sa nepaci ze v ubuntu sa mi dost casto nieco pokazilo , a aj bez toho ze by som nieco menil, hej, takze vlastne za to nemusim moct ale kazi sa to, ale linux ako taky mi vyhovuje lebo som presiel na fedoru a tam som vsetko prisposobil, ze ide vsetko jak ma, a nic sa nekazi, posledne som spravil podporu 3D grafiky a nvidia ovladac, to bola teda fuska som myslel ze sa to to vykaslem :) , ale teraz mam osobne "dokonaly system" preto si to spravne opravil niekomu by zas nevyhovoval, ale to som chcel este povedat ze to ide vsetko na pc cize da sa aj vlastny system naprogramovat , alebo si urobit sam ovladace, alebo to proste vyladit tak aby tam sli aj hry, ine..... dneska je tych moznosti a slobody viac ako dakedy, podla mna nejaka taka ozaj ze nevyhoda za co by si "linux mohol sam" nieje
          R.K
          • Re: nevýhody linuxu 26.01.2011 | 20:38
            Avatar drak_dragon   Používateľ
            Nemyslim, ze Canonical tam pridal prave nieco, co sposobuje "kazenie" Ubuntu. Ja pouzivam Ubuntu (momentalne Xubuntu) uz nejaky cas a zatial som s nim nemal ziaden vyrazny problem (az na to Xubuntu, co je vazne dost o nicom :-(). Zo zaciatku sa stalo, ze som zo dva razy rozbil system, ale to sa stava pri kazdom systeme, kde clovek skusa a uci sa. Nesuhlasim s tym, ze sa Ubuntu pokazi bez nejakeho zasahu uzivatela. Vzdy tam nejaky ten zasah musi byt.
            Co sa tyka programovania si vlastnych ovladacov/systemu, to nie je take jednoduche. Nie je take lahke naprogramovat system, ktory bude binarne kompatibilny s inym systemom, pokial ma dany uz existujuci system uzavrety zdrojovy kod. A s ovladacmi to tiez nie je take lahke - o programovanie vlastnych ovladacov sa predsa snazi linuxova komunita a jej vdacime za otvorene ovladace na spustu veci - rozne tlaciarne, graficke karty, wireless adaptery a pod. Vidis ale sam, ze kopa ovladacov stale nedosahuje potrebnych kvalit, prip. neexistuju pre nejake zariadenie vobec - to je sposobene napriklad nedostatocnou dokumentaciou zariadeni.
            Co sa tyka dnesnej "slobody" - velakrat je clovek obmedzovany roznymi patentami a obmedzeniami alebo komplikovanostou zariadeni. Je ovela tazsie naprogramovat ovladac pre nejaku terajsiu tlaciaren, pretoze ta je ovela komplikovanejsia ako nejaka jednoducha zalezitost spred x rokov, ktora prakticky ani neobsahovala firmware. A netvrdim, ze kedysi neexistovali patenty. Ale kedysi neboli take nezmysly ako patent na patent a podobne za vlasy pritiahnute do neba volajuce hluposti, ktore iba obmedzuju ludstvo a spomaluju rozvoj.
            • Re: nevýhody linuxu 26.01.2011 | 20:48
              Avatar default Debian  Používateľ
              no nebolo to ze bez zasahu ale bolo to take sproste, proste som si kreslil v blenderi a v inkscape a nic nemenil, instaloval aktualizaciu, mozno som nainstaloval soft, ale uz 2x sa mi stalo (vzdy nova instalacia) ze mi odisla nuemricka klavesnica, aj som kontroloval ci hu nieco vyuziva ale nic, kym nenabehol system tak sla ale ako som ho zapol proste nesla fungovala ako sipky a svietila, to je taka sprosta chyba :), nevedel som hu vyriesit, a navyse, a je este kopec veci co sa mi nepacilo , a jasne ze urobit ovladac neni jednodche ale mozne to je, preto o tom hovorim, kazdy program musel niekdo naprogramovat, ale preto je dobre to "subjektivna dokonalost" pretoze vidis, to ti si spokojny s tym s cim som ja nebol, preto Nexistuje ziadny dokonaly operacny system pre vsetkych ;)
              R.K
              • Re: nevýhody linuxu 26.01.2011 | 21:46
                qw11   Návštevník
                Co sa tyka tej numerickej klavesnice tak to zapina niektora aktualizacia.
                Vypnutie:
                System-predvolby-klavesnica-mys klavesami a zrusit zafajknutie.

                Vacsina problemov su len prkotiny na ktore sa staci opytat.
    • Re: nevýhody linuxu 26.01.2011 | 20:09
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
      nevyhoda linuxu je prave jeho MINORITNE POSTAVENIE NA TRHU
      aj ked pri masovejsom rozsireni by sa asi objavilo viac este neobjavenych chyb
      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • Re: nevýhody linuxu 26.01.2011 | 22:55
      Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
      Ahoj, fnspf52.
      Tvoja otázka je irelevantná a podobá sa tejto:
      Má MS Windows vôbec nejaké výhody vyplyvajúce z majoritného postavenia na trhu ?

      Keď prídeš na to, v čom spočíva irelevancia, ozvi sa .

      Zatiaľ toľko .
      G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
      • Re: nevýhody linuxu 30.01.2011 | 13:54
        d>s   Návštevník
        Má vôbec Linux nejaké nevýhody, ktoré nevyplývajú z minoritného postavenia na trhu?
        • Re: nevýhody linuxu 30.01.2011 | 14:10
          Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
          :-) Ahoj, d>s ...

          Nemal by vždy Linux nejaké výhody, ktoré by vyplývali z majoritného postavenia na trhu ?

          Linux by vždy mal nejaké nevýhody, ktoré by majorizovali trh s Linuxom ?

          :-)
          G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
    • Re: a teraz vážne ... 30.01.2011 | 15:28
      Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
      Počúvaj,


      prečo sa miesto toho, aby si sám (pre seba a dobrý pocit) začal experimentovať s Linuxom, a tak sám spoznal možné plusy/mínusy Linuxu, začneš pýtať na niečo, kvôli čomu si zatiaľ neurobil ani ten povestný prvý krôčik. (Okrem tých verbálnych, samozrejme ...).

      Ako by omoho lepšie a srdečnejšie zaznela na tomto Fóre z Tvojich úst otázka typu:
      Zistil som, že ...
      Získal som (kritickú) skúsenosť, že ....
      atď.

      Alebo prispej marketingovo k väčšej popularizácii Linuxu, cez svoju firmu alebo Tvoj Facebook, alebo jednoducho len tým, že budeš hecovať svojich súkmeňovcov na kúpu Android (Linux) smartphone, tabletov s Androidom a pod...

      ??

      ;-)
      G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
    • Re: nevýhody linuxu 30.01.2011 | 17:25
      Avatar gs_peter Mac OS X, iOS  Používateľ
      podla mna ma linux len vyhody, zial, v niektorych oblastiach je uplne mimo, ale to nie je vec ktora by sa mala davat na minus linuxu, proste nie je rozsiereny ako ostatne systemy a preto je upln eidealny na office, servery a podobne, ja by som rad videl linux castejsie na uradoch a aj by som rad videl v pc predajniach viac strojov s predinstalovanym linuxom, ale to je viacmenej nerealne...