freepascal "unit"

Sekcia: Programovanie 24.01.2011 | 19:14
tomy   Návštevník
zdravím,

začínam s programovaním a chcel by som sa spýtať -

pri pokuse o preklad krátkeho prg s "graph" dostanem chybovú hlášku : Can't find unit graph

stiahol som si príručky k freepascal, ale nenašiel som to tam


Ďakujem








    • Re: freepascal "unit" 24.01.2011 | 19:40
      WlaSaTy   Návštevník
      Ahoj Tomy,
      tú knižnicu som posledne videľ došť dávno. Ale, asi by pomohlo keby si povedal čo máš za distribúciu a ako si ten free pascal inštaloval.

      Totižto tá jednotka (pascal mal zle nazvané komponenty, ostatné jazyky to nazývajú knižnica) je súčasťou RTL.
      • Re: freepascal "unit" 24.01.2011 | 20:03
        tomy   Návštevník
        inštaloval som vo Fedore

        cez grafické rozhranie
        fpc-2.4.2-1.i686.rpm
        • Re: freepascal "unit" 24.01.2011 | 20:53
          WlaSaTy   Návštevník
          Co znamena cez graficke rozhranie? Stiahol si to z domovskej stranky a nainstaloval cez urpmi ci c teraz funguje v cervenom klobuku?
          • Re: freepascal "unit" 24.01.2011 | 21:17
            tomy   Návštevník
            stiahol som zo stranky, nainstaloval, spustil v terminali ako root prikazom fp


            pokial "nejdem" ako root - neulozí
            • Re: freepascal "unit" 24.01.2011 | 21:55
              WlaSaTy   Návštevník
              To fedora nemá v repozitároch dané balíky?

              Napríklad také blbUbuntu ich má:
              $ sudo apt-get install fp-ide
              [sudo] password for ...: 
              Reading package lists... Done
              Building dependency tree       
              Reading state information... Done
              The following extra packages will be installed:
                fp-compiler fp-units-rtl
              Suggested packages:
                fp-utils fp-docs
              The following NEW packages will be installed:
                fp-compiler fp-ide fp-units-rtl
              0 upgraded, 3 newly installed, 0 to remove and 0 not upgraded.
              Need to get 5,312 kB of archives.
              After this operation, 26.1 MB of additional disk space will be used.
              Do you want to continue [Y/n]? n
              Abort.
              
              Rovno aj s RTL ktoré by malo obsahovať aj ten unit graph.

              PS.: Tomu povzdychu že to musíš spúšťať ako root nerozumiem. Ulož si projett do TVOJHO domovského priečinku.
              • Re: freepascal "unit" 25.01.2011 | 14:02
                tomy   Návštevník
                je "nasmerovaný" do dokumentov a to je "môj" adresár

                to " fp-units-rtl " akosi nevidím, ale aspoň mám cestu ako to hľadať, už som to študoval,
                u toho prekladača je uvedené, že obsahuje aj "unit-y"
                • Re: freepascal "unit" 25.01.2011 | 20:52
                  WlaSaTy   Návštevník
                  Ahoj.

                  Pokiaľ sú tie dokumenty tvoje, tak sa donich musíš dostať ako ty. Neblbol si náhodou s programami sudo alebo su? To by mohlo zmeniť vôastníka niektorých priečinkov na root-a.

                  Ohľadne balíka fp-units-rtl, tak ten by mohol byť prístupný cez štandardného správcu balíčkov (PackageKit). Mal si nejaký dôvod použiť balík ktorý nepochádza z distribúcie,napríklad že by ho fedora nemala (čomu síce neverím, ale nevylučujem to)?
                  • Re: freepascal "unit" 26.01.2011 | 12:21
                    tomy   Návštevník
                    nemenil som ani oprávnenia, ani prístupové práva. keď pristúpim ako root tak to ide ok, ale ako "tomy" : Can't create /home/dokumenty/priklad.o

                    fp-units-rtl má obsahovať už fpc-2.4.2
                    inak v repozitároch som našiel test-units, ale nemám dosť info, aby som to inštaloval
                    balík "iného distra" nepoužijem - s tým sú potom iba problémy

                    možno zle hľadám, ale *-rtl som nenašiel

                    bohužiaľ som v tomto ešte začiatočník, v čom by mohol byť problém
                    • Re: freepascal "unit" 26.01.2011 | 21:32
                      WlaSaTy   Návštevník
                      Ahoj,
                      tvoj domovský priečinok je /home/UŽǏVATEĽ/dokumenty a nie /home/dokumenty takže je normálne že tam nemôžeš zapisovať. Skús si to zmeniť v konfigurácii.

                      Ohľadne pôvodnej otázky, tak spomínaš že nechceš používať balík "iného distra". Ale, nepoužil si ho už náhodou týmže si obišiel správcu balíkov? Inštalácia typu "stiahnúť balík z internetu a 2x naň kliknúť" moc nerieši závislosti. Skús predsa len pozrieť či nie je free pascal priamo vo fedore. Buď cez YUM, alebo cez program PackageKit. Aspoň jeden by mal byť prístupný cez menu.
                      • Re: freepascal "unit" 26.01.2011 | 22:07
                        Avatar Ondrej Danko Debian | Fedora  Používateľ
                        Jasné je vo fedore, sú to balíky fpc fpc-doc. V System -> Administration -> Add/Remove software daj hľadať a nainštaluj ;-)
                        Po inštalácii stačí už len v termináli zadať fp prípadne fpc pre kompilátor.
                        • Re: freepascal "unit" 31.01.2011 | 13:02
                          tomy   Návštevník
                          neviem sa stále dopracovať k dobrému výsledku, ale niekoľkokrát som narazil na takúto poznámu:

                          "Chapter 3
                          Reference for unit 'Crt'

                          /dokument rtl.pdf str. 379/
                          ..................
                          The use of the CRT unit and the graph unit may not always be supported."

                          (tie ostatné mám nainštalované "yum install názov" )

                          v časti 12.7 som študoval túto časť, ale neviem či na to idem dobre
                          • Re: freepascal "unit" 31.01.2011 | 18:06
                            lukove   Návštevník
                            unita graph, dos a tusim aj crt v linuxuovskej verzii freepascala nefunguju.. odporucam kuknut na contributed units na stranke freepascaluastiahnut nejaku nahradu alebo ak clovekchce grafiku tak pouzit allegro-pascal graficku kniznicu
    • RE: freepascal "unit" 16.06.2014 | 21:23
      Avatar patriksorocin   Používateľ

      Dobrý večer, chcel by som sa spýtať, z akej stránky alebo ako nainštalujem pascal pre OS Linux verzia 12.04??

      Za odpoveď vopred ďakujem

      • RE: freepascal "unit" 17.06.2014 | 10:30
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        Do terminálu napíš:

        sudo apt-get install fp-compiler fp-ide

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • RE: freepascal "unit" 17.06.2014 | 10:37
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Trošku poopravím. Ak sa za posledné vyše tri roky (od príspevku 24.01.2011 | 21:55) nič nezmenilo, tak balík fp-ide by mal automaticky nainštalovať fp-compiler a fp-units-rtl a rovno odporúča aj fp-utils a fp-docs. A najmä tá dokumentácia pomôže začiatočníkom.