prostredie KDE na notebook

Sekcia: Aplikácie & Desktop 27.01.2011 | 23:47
Avatar toneubo Greenie  Používateľ
ahojte,planujem si kupit novy notebook, mal by mat mat intel i5 procesor, nVidia GeForce, 4GB ram. vedel by mi niekto prosim poradit, ktoru distribuciu by bolo take naj do neho nainstalovat? paci sa mi velmi KDE prostredie, tak keby ste vedeli nieco z tohto systemu.

vdaka
    • Re: prostredie KDE na notebook 27.01.2011 | 23:53
      Avatar default Debian  Používateľ
      mas v tom trosku bordel, do akejkolvek distribucie linuxu si mozes dat prostredie ake chces, mal by sa sa skor zamerat na to ci je jednoducha alebo zlozita, a ci hu pouziva dost ludi, koli komunite co ti bude radit, kazdy ti poradi ine, tak ja ti radim Linux mint s KDE prostredim, ale kazdy povie co vyhovuje jemu, musis zistit sam co chces, do KDE proste mozes dat kde chces, najlepsiu kompatibilitu s nim ma vraj open suse :) , urob si prehlad a dake statistiky, kukaj obrazky a recenzie a skus si daco vybrat
      R.K
    • Re: prostredie KDE na notebook 27.01.2011 | 23:54
      rišo   Návštevník
      prakticky do vsetkych distribucii sa da doinstalovat kde, pripadne gnome. ja osobne pouzivam Debian Lenny Gnome, instaloval som ho graficky, ale prostredie az pri prvom spusteni a v repozitaroch som mal na vyber aj KDE. Cize pri debian to nie je problem takto instalnut.

      Ak si zaciatocnik, odporucam Kubuntu, zacinal som na nom, mozes vyzit potom aj informacie z fora forum.kubuntu.sk
      pripadne si prezriet stranku distrowatch.org , tam najdes vsetky potrebne info ;)
      • Re: prostredie KDE na notebook 28.01.2011 | 00:02
        Avatar toneubo Greenie  Používateľ
        dakujem zatial velmi pekne ... dost ste mi pomohli. som zaciatocnik a win mi nevyhovuje, proste chcem skusat nieco nove :) lepsie ;)))
        • Re: prostredie KDE na notebook 28.01.2011 | 09:23
          Avatar Andrej Pavelka Ubuntu 10.04  Používateľ
          Hehe, dosť podobne som na Linuxe začínal. Ja som začal na Fedore s kde. Dobrá rada: na Linuxe sa pekne naučíš pracovať, len sa ti musí chcieť sa v ňom vŕtať. Najlepšie bude, keď budeš tak trochu nútený pracovať pod Linuxom. Odinštaluj si teda Windows. Proste len zmaž priečinky Windows a Program Files, data ti ostanú uložené, ak budeš inštalovať Linux na inú partíciu. Potom si dobre preštuduj, ktorý priečinok čo znamená. Tiež si rob poznámky ohľadom konzolových príkazov, ktoré budeš používať najčastejšie. Ja mám na to zošit a furt tam píšem príkazy, ktoré nepoznám, alebo ktoré poznám menej, používam zriedka, aby som potom nemusel hľadať, ako ich použiť. Možno raz to potriedim, dám do ucelenejšej podoby a spravím z toho pekné PDF, ktovie :-) Určite sa pozri aj sem. Dal som tam pár linkov na zoznamy príkazov pod Linux, ktoré som dakedy dávnejšie na internete našiel. A tá tapetka z príkazmi je podľa mňa perfektná. Jeden dosť dlhý čas som ju mal ako pozadie.

          Veľa šťastia s Linuxom :-)
          http://pavelka-andrej.rhcloud.com/
          • Re: prostredie KDE na notebook 28.01.2011 | 20:22
            Avatar toneubo Greenie  Používateľ
            diky za odpoveď :) si ma veľmi potešil a povzbudil do budúceho užívania linuxu ;) win potrebujem kvôli geodetickým programom ...
            ak by som ťa mohol poprosiť o nejaký návod správneho, resp. ideálneho rozdelenia disku pre linux, mám na mysli veľkosť partície pre swap a pod.
            a díky za ten link, konečne nejaké dobré pomôcky ;)
            ozaj a neexistuje nejaká možnosť spustenia win priamo v linuxe ??? bez potreby reštartu počítača ?
            zatial díky a asi sa ešte určite budem na niečo pýtať :)))))
      • Re: prostredie KDE na notebook 28.01.2011 | 00:05
        Avatar toneubo Greenie  Používateľ
        na notebooku s tymi parametrami co som pisal by mi tieto systemi mali bezat v pohode nie ???
        • Re: prostredie KDE na notebook 28.01.2011 | 00:07
          Avatar default Debian  Používateľ
          tam ti pojde kazdy jeden, skus teda ten kubuntu, to je jednoduchsie ;)
          R.K
          • Re: prostredie KDE na notebook 28.01.2011 | 20:23
            Avatar toneubo Greenie  Používateľ
            dík za radu :)
    • Re: prostredie KDE na notebook 28.01.2011 | 20:38
      Avatar Kexo KDE4 & Mint 64bit  Používateľ
      Tak ja momentálne fučím :-D na LMDE - Linux mint debian 64-bit

      Podla mňa parádne distro ... trochu sa mi nepáčila ta spodná lišta ... tak som použil priesvitnú lištu z Windows 7 ... môžem si vybrať akúkoľvek farbu :-D

      kuk sem http://www.2i.sk/dacf85af7c

      alebo môžeme vyzerať na hanbu ako WIndows 7 :-D http://www.2i.sk/adb8f2d80b

      Ale keby môžem odporučiť tak niečo z Linux Mint ... Ma tam aj KDE ale aj Gnome ... ja mam Gnome takže treba si vybrať...

      Výhoda Linuxu Mint je v tom že ti ide všetko od začiatku ... ja som upravoval len drobnosti ... Takže vhodne pre začiatočníka ...
      • Re: prostredie KDE na notebook 28.01.2011 | 20:55
        Avatar default Debian  Používateľ
        nefrajer :) , tie listy sa pacia aj mne, len skoda ze take jednoduche nastvenie nieje aj pre okna, ze by si si ten vrch spriesvitnil, to treba ist do metacity a tam menit xml subory :| , a linux mint existuje verzia uz s predinstalovanym KDE ale nieje este 10 , ale to mas jedno vlastne, to prostredie s mozes dat hociake aj keby si si stiahol gnome, ale LMDE mi pride o trochu zlozitejsie ako klasicky linux mint, napriklad v instalovani driverov, ale vsetko sa da, ta debianovska verzia mi ale v koncovom dosledku pride lepsia, a niekedy je lepsie sa pustit aj do zlozitejsich veci , casto bivaju lepsie, napriklad ja som doteraz frcal na distribuciach co mali od zaciatku prostredie a vsetky nastroje , ale presiel som na rach, a tam som si od zaciatku sam vsetko podaval, od prostredia a vsetky programy, na zaciatku tam boli iba zakladne veci aby si si spravil system, a isiel si v textovom rezime, toho sa neboj, minimalne konsola sa zide vsade aj na tych najjednoduchsich, prakticky priklad zatial co by si isiel do menu->administracia->spravca softu potom by si hladal balik potom ho odstrtol potom dal instalovat takto grafiky tak mozes urobit aj tak ze otvoris konsolu klavesovou skratkou alt+f2 a potom napisal (u ubuntu| apt-get install a balik , ale toto neni az taka efekjtivita, existuju ale aj ine veci ktore sa tam zidu skor robit, alebo idu iba cez nu, napriklad instalovat driver pre nvidiu neklikackovou metodou, tam budes musiet vediet spravit par veci bez grafiky, ta je totiz potrebna vypnut pred instalaciov, ale dolezite su pojmi a ako to funguje, ale na zaciatok nieco jednoduche, Ubuntu s KDE=Kubuntu , LMDE si mozes priinstalovat KDE, potom klasicky linux mint, aj fedora je celkom jednoducha, ale skor tie 2 prve :)
        R.K
        • Re: prostredie KDE na notebook 28.01.2011 | 21:25
          Avatar Kexo KDE4 & Mint 64bit  Používateľ
          LMDE je pravda ze je trochu zlozitejsie ... ale v podstate ten system je tak odladeny ze ja som len nainstaloval ovladace na grafiku a doinstaloval som programy ktore som potreboval ... zmenil tu lištu dolu :-D inak všetko ...

          Instaloval som fotrovi do kancelarie Linux ... nechcelo sa mu platit za windows a za office ... na tie faktury, cenove ponuky a behanie po internete mu to staci :-) ... lenze nastal problem :-D on s nim nevedel robit ... tak som mu nahodil toto a uz je pokoj ... :-D Dokonca sa ma pytali ci to nieje naozaj Windows :-D

          http://www.youtube.com/watch?v=HMjxAdwx7yg&feature=related

          inak mam doma aj Packet ktory zyzera ako Windows 7 a ten je uz paradny :-) Skusam ho na virtualboxe :-) nech si nedofajcim nahodou moj OS :-)

          http://www.youtube.com/watch?v=DYo5PQcx-Uc&feature=related
          • Re: prostredie KDE na notebook 28.01.2011 | 21:51
            Avatar default Debian  Používateľ
            ja sa snazim si urobit vlastne prostredie, tie priesvitne listy a okna sa mi pacia :) , to hej, ale nechcem aby to vyzeralko uplne ako windows 7 , mne sa este dost paci enlightenment v distribucii elive tu , bolo to take fajne prehladne a efektivne riesenie, len to pytalo nejaky modul ci co a mal som sa registrovat, a dal som tam mail a nci mi neprislo, tak som to nechal tak,a teraz som skusal v archuz nainstalovat to prostredie len este sa mi to moc nepodarilo, zatial frcim na gnome, inac myslim ze kvalitnejsie prostredie je gnome oproti KDE, to zvikne robit problemy, aj ked je "krajsie" , ale ked si dobry tak to odladis ;)
            R.K
        • Re: prostredie KDE na notebook 31.01.2011 | 09:58
          Avatar toneubo Greenie  Používateľ
          asi vyskusam kubuntu a uvidime :) este by som potreboval radu ako porozdelovat disky pri instalacii, existuje nejaky navod pre toto, popripade nejaka prirucka na instalaciu ??? a potom nieco ako naistalovat popritom windows ?
          • Re: prostredie KDE na notebook 31.01.2011 | 10:08
            Avatar default Debian  Používateľ
            tak postupne, a hlavne ak chces mat windows s linuxom tak najprv nainstaluj windows, lebo ten nebude mat spolu s linuxom grub keby si ho vytvoril neskor, to by si mal trapne :D , najprv windows potom linux, navod na celu instalaciu je tu , treba mat windows particiu po jeho rozdelovani, ak to budes vediet tak by bolo dobre nechat volne miesto , ale proste tam v tom rozdelovani to uvidi to windowsovu particiu a ti si tam urobis dake volne miesto podla navodu a tam by si mal dat sda1 sda 2 a aj swap si daj aspon dakych 100 mb :)
            R.K
            • Re: prostredie KDE na notebook 31.01.2011 | 10:16
              Avatar toneubo Greenie  Používateľ
              diky velmi pekne ... tak ja to teda vyskusam a uvidme co to spravi :)))
              • Re: prostredie KDE na notebook 31.01.2011 | 10:21
                Avatar default Debian  Používateľ
                hlavne si davaj pozor, teda ak je ten HDD cisty tak to mozes skusat kolko chces :)))) , ak ti to nevide rozdelit cez ubuntu tak si mozes tu zostavit LIVE CD slaxu, staci si ho zostavit tak ze donho das len gparted tam je dakde urcite, a potom to mozes upravit tam, ale to len ked ti to po instalacii windows , keby si to nevdel alebo by sa nedalo priamo v kubuntu, inac ak nebudes s KDE spokojny :D , tak aj v gnome mozes zapnut efekty a urobit si farebne listy
                R.K
    • Re: prostredie KDE na notebook 29.01.2011 | 13:05
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      záleží na tom, koľko sa toho chceš učiť. Osobne by som použil debian testing, keďže som na debianovité veci zaťažený. 64 bit verziu.

      a ak by si chcel niečo úplne iné, tak by som skúsil arch alebo chakra
      • Re: prostredie KDE na notebook 29.01.2011 | 16:36
        Avatar toneubo Greenie  Používateľ
        no ucit sa chcem, ale zase nie veci ktore by mi trvali vecnost :) taky system, ktory nie je kazitelny ako win a podla mna ma linux aj prijemnejsie prostredie :)))) a viac verim linuxu ako windowsakom :)
    • Re: prostredie KDE na notebook 30.01.2011 | 13:44
      d>s   Návštevník
      Ja preferujem pre zaciatocnika PCLinuxOS popripadne Greenie.
    • Re: prostredie KDE na notebook 01.02.2011 | 07:11
      Avatar ferry openSUSE Leap  Používateľ
      Pre teba je jednoznačne určená kniha Mandriva Linux 2010 CZ.
      Je venovaná distribúcii primárne zameranej na KDE.
      Ku knihe sú priložené 4 DVD (2x 32 bit, 2x64bit)
      Aj keď vyšla minulý rok, je plná všeobecných informácií o linuxe, ktoré hľadáš.
      Navrhovaný postup práce s knihou:
      1. Preštudovať po koniec state s inštaláciou.
      2. Nainštalovať Mandrivu (iste by si bol veľmi netrpezlivý nevyskúšať si inštaláciu.)
      3. Dočítať zbytok knihy, resp. podľa potreby.
      • Re: prostredie KDE na notebook 02.02.2011 | 22:37
        Avatar toneubo Greenie  Používateľ
        hmmmm ... zaujimavy navrh:) urcite pouvazujem ;)))