nesympatické správanie Debianu

Sekcia: Konfigurácia 08.02.2011 | 12:34
Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
Otázočka... čo urobiť s jedným starším počítačom? Bežal na ňom, alebo teda skôr slimákoval, systém Mandriva 2008.1 s prostredím KDE 3.5. Keďže sa s tým prakticky nedalo pracovať, rozhodol som sa dať tam niečo iné. Ale...

akékoľvek *buntu nedokáže otvoriť gparted alebo dostať sa ku rozdeľovaniu diskov v inštalátore
debian 4 tam išiel, ale pri aktualizácií (ktorú som robil zle a drzo to priznávam) sa to celé rozbilo
salix sa dokáže nainštalovať, ale nedokáže nahodiť zavádzač
debian 6 sa dá nainštalovať, ale po jednoduchých veciach, ako napríklad spustení internetového prehliadača sa úplne zasekne. Je možné dostať sa cez ctrl+alt+f1 do terminálu, kde sa píše hromada chýb s čítaním z disku. Bez ohľadu na to, či je nahodené gnome s celou základnou ištaláciou, alebo je len pridané LXDE bez (takmer) akýchkoľvek pridaných programov

Disk bol preverovaný, no našlo sa tam 0 chybných sektorov. test pamäte taktiež celkovo prebehol. Nejaké nápady?

Celeron 1.7, 256MB RAM, 40GB disk Maxtor 5400RPM, zdielaná grafická karta. Najrôznejšie divné veci sa s ním robia asi od roku 2005, takže je chronický "kazič". Bol vyčistený, podľa biosu ani ničoho iného sa neprehrieva. Nejaké nápady?
    • Re: nesympatické správanie Debianu 08.02.2011 | 12:49
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
      Čau Stano pozri sa do S.M.A.R.T.u toho disku, buď nájdeš chybu tam, alebo blbne radič na doske. Skús tam dať druhý disk a vyskúšaj Debian4 etch, ten mi išiel aj na starom železe. Procák je tam v pohode, ale málo RAM na dnešné moderné GUI. Môj typ 50:50 radič, disk, vlastná skúsenosť.
      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • Re: nesympatické správanie Debianu 08.02.2011 | 13:28
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
        debian 4 je už pekne zastaralá vec, neviem či je to moc dobrý nápad. inak nespomenul som, že je tam aj bežný swap (500MB)

        bol by ideál skúsiť iný disk, aj keď je podľa testu OK, no zháňať "novú" základnú dosku... to je už pekný extrém.
        • Re: nesympatické správanie Debianu 08.02.2011 | 19:59
          WlaSaTy   Návštevník
          Ahoj Stano,
          Nemyslím si že by bol ten Debian 4 starší ako ten počítač. A v konečnom dôsledku si chcel pozrieť hlavne ten SMART. Takže to bola pre testy dobrá voľba. I keď to môže byť kľudne aj RAM alebo prehrievanie sa CPU.

          Mimochodom, koľko to písalo realokovaných sektorov, problémov s CRC a prenosom?
          • Re: nesympatické správanie Debianu 08.02.2011 | 21:01
            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
            akým spôsobom sa pozriem na ten smart?

            PC má byť hlavne na komunikáciu (ICQ, sem tam niečo napísať) a tak ma napadlo, že by bolo možné použiť starší Debian - aj keď to moc nemá budúcnosť (rovnako ako celý pc). Aktuálne pri tom PC nie som, no zháňam tiež iný disk, ktorý by sa dal použiť. Ak bude rovnaký problém, tak pravdepodobne vôbec nejde o disk ale o to, ako sa "kamaráti" so základnou doskou.
            • Re: nesympatické správanie Debianu 08.02.2011 | 21:05
              WlaSaTy   Návštevník
              man smartctl
              • Re: nesympatické správanie Debianu 08.02.2011 | 23:10
                neprihlaseny   Návštevník
                http://pastebin.com/Vjv1vrsg
                • Re: nesympatické správanie Debianu 08.02.2011 | 23:35
                  WlaSaTy   Návštevník
                  To si niekto robi prdel. Ten disk nemal nikdy kontrolovane platne, celkové zapnutie je cca 300 hodín (necelý týžden) a už bol skoro 13 tisic krát uspaný a skoro 7 tisíc krát vypnutý. Ak sú to reálne čísla, tak by ma zaujímalo že ako sa na ten zaprášený disk zo skladu podarilo nahodiť v dnešnej dobe už zakázaný laptop mode. To sa niekto musel poriadne zapotiť keď ho chcel pokaziť.
                  • Re: nesympatické správanie Debianu 08.02.2011 | 23:39
                    neprihlaseny   Návštevník
                    no ziadne cisla som nemenil, toto tam nacmaralo.

                    taktiez po asi piatom spusteni sa pri spustani nacita kilometer riadkov typu chyba citania 1/0 dev sr0, vacsinou sektor 0
                    • Re: nesympatické správanie Debianu 09.02.2011 | 00:11
                      WlaSaTy   Návštevník
                      To ja viem, citanie mi nerobi zatial problemy.

                      Mna zaujimali dve veci:
                      1 Ako je mozne v dnesnej dobe aktivovat laptop mode ? Na dovod sa nepytam, ten ma nezaujima.
                      2 Preco si este nedal skontrolovat platne? Vek toho disku je uctyhodny, niekolkonasobne pozarucny. A to je u WD vcelku dost jasne.
                      • Re: nesympatické správanie Debianu 09.02.2011 | 02:38
                        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                        zohnal som iný disk, ktorý vyzerá o niečo viac funkčný. K laptop mode - doinštalovalo sa to medzi základnými balíkmi debianu (donno why, je to bežný stolný pc)
                        • Re: nesympatické správanie Debianu 09.02.2011 | 20:21
                          WlaSaTy   Návštevník
                          Ja len ze Debian je Rock Stable distribucia do ktoerj taketo veci nepartia.Pred cca dvoma az troma rokmi s tym bol dost solidny problem ked to napchali do Development/Unstable distribucii, ale naozaj si neviem predstavit co to robilo vo vychodzej instalacii Debian-u a ako to prezilo po tvojom aplikovani zaplat.

                          Alebo si len stiahol postarsie distro niekde zo suflika a skusil ho? Ale, na tom uz nezalezi.
                          • Re: nesympatické správanie Debianu 09.02.2011 | 21:45
                            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                            no skúšal som s tým debianom všetko možné, až som zohnal prídavné ramky a odvtedy tam ide pekne krásne *buntu.

                            podľa toho, čo vravíš, mi je fakt divné - že dám len základ Debianu bez X a pridám len LXDE a pár závislostí a kde sa vzalo, tu sa vzalo...