Debian a 3D akcelerácia

Sekcia: Aplikácie & Desktop 13.02.2011 | 20:09
gnome   Návštevník
Zdravím už nieaký čas sa snažím rozchodiť na debiane 3D akceleráciu a dajak mi to nefunguje.
Mám Debian squeeze 64 bit.
Vie mi niekto poradiť ako na to ? Ďakujem vopred.
    • Re: Debian a 3D akcelerácia 13.02.2011 | 21:41
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
      skus najprv napisat co si uz vsetko spravil pre to aby to slo (co najpodrobnejsie)
      dalej ako sa prejavuje ze to nejde

      a popis stroja by tiez mohol pomoct (hlavne graficka karta)

      zaklad je :

      ovladac na grafiku
      nainstalovany compiz a pluginy (idealne aj settings manager)
      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • Re: Debian a 3D akcelerácia 16.02.2011 | 10:21
        Avatar Grawp   Používateľ
        Načo na 3D akceleráciu potrebuje compiz preboha?
        • Re: Debian a 3D akcelerácia 16.02.2011 | 11:10
          Avatar default Debian  Používateľ
          uz na viacerych systemoch som zistil jednu a tu istu vec, a ta pripomineka je naopak, compiz vyzaduje 3D akceleraciu, a mna stve ze aj ked sa mi podarila vsade rozchodit origo grafika, teda ovladace tak vertikalna synchonizacia v systeme ale aj v open GL programoch proste nefunguje, compiz v hlavnom nastaveni to ide zapnut a potom to funguje, ale koli blbemu jednemu tlacitku sync to vblank, ktory je aj v nvidia control center, cele compiz musi bezat,a ja si s nim moc nerozumiem :) , uz by som bol rad keby konecne dakdo prisiel ako to sinchronizaciu urobit aj bez neho, tam v nvidia to nema asi vplyv mam zapnute sync to vblank aj vo videu aj v open GL, ale aj tak to nikde nesynchronizuje
          R.K
    • Re: Debian a 3D akcelerácia 17.02.2011 | 12:11
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
      Gnome a Radovan Kopča je tá istá osoba?

      Čo tak sem hodiť, čo vypíše lspci | grep VGA a nvidia-settings -v
      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • Re: Debian a 3D akcelerácia 17.02.2011 | 12:44
        Avatar default Debian  Používateľ
        nie ja som ja a on je on, a ja mam nainstalovane ovladace, ktore su spojazdene,a mam normalny debian, ale neviem rozbehat tu synchronizaciu, vipis radovan@radovan:~$ lspci | grep VGA a nvidia-settings -v
        grep: a: Adresár alebo súbor neexistuje
        grep: nvidia-settings: Adresár alebo súbor neexistuje
        radovan@radovan:~$
        R.K
        • Re: Debian a 3D akcelerácia 17.02.2011 | 12:49
          Avatar default Debian  Používateľ
          aha prepac spravil som chybu: radovan@radovan:~$ lspci | grep VGA
          01:00.0 VGA compatible controller: nVidia Corporation G92 [GeForce 9800 GT] (rev a2)





          radovan@radovan:~$ nvidia-settings -v

          nvidia-settings: version 260.19.36
          (buildmeister@swio-display-x86-rhel47-06.nvidia.com) Tue Jan 18 17:31:27 PST
          2011
          The NVIDIA X Server Settings tool.

          This program is used to configure the NVIDIA Linux graphics driver.
          For more detail, please see the nvidia-settings(1) man page.

          Copyright (C) 2004 - 2010 NVIDIA Corporation.

          radovan@radovan:~$

          R.K
        • Re: Debian a 3D akcelerácia 17.02.2011 | 12:52
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
          Naschvál som to zvýraznil hrubším písmom.
          1. príkaz: lspci | grep VGA
          a
          2. príkaz: nvidia-settings -v
          Ale pokiaľ niesi tá istá osoba, tak som nepochopil o čo ide, ale aj tak sem hoď tie výpisy.
          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • Re: Debian a 3D akcelerácia 17.02.2011 | 12:53
            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
            a už to tam je :)
            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • Re: Debian a 3D akcelerácia 17.02.2011 | 12:54
            Avatar default Debian  Používateľ
            vipisi su hore, a on sa dlho neoziva,a v podstate to suvisi, pretoze s tymto ovladacom by mala ist ta synchronizacia, aj vo videach aj v hrach aj v 3D programoch, aj pri presuvani okien, ale nejde nikde, hoci je zapnuta v nvidia settings aj vo videu aj v open GL nastaveni
            R.K
            • Re: Debian a 3D akcelerácia 17.02.2011 | 13:02
              Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
              Tu by si mal nájsť odpoveď.
              Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
              • Re: Debian a 3D akcelerácia 17.02.2011 | 13:06
                Avatar default Debian  Používateľ
                ak je compiz jedine riesienie ktore funguje , ja viem ze funguje, tak to sa radsej dobrej synchronizacie vzdam, ja compiz neznasam, akurat vcera som ho pustil so srandy, a hned mi zmyzla horna cast okna :) , a ine veci sa mi na nom tiez nepacia, takze , to nemoze byt daky jednoduchy prikaz co pridam do xorg.conf a potom to bude synchronizovat furt a vsade :)
                R.K
                • Re: Debian a 3D akcelerácia 17.02.2011 | 17:34
                  gnomeAkAvladimir   Návštevník
                  Sorry nejaký čas som tu nebol takže moja grafa je Gforce GO 6100.
                  Tu je výpis z lspci:
                  00:00.0 RAM memory: nVidia Corporation C51 Host Bridge (rev a2)
                  00:00.1 RAM memory: nVidia Corporation C51 Memory Controller 0 (rev a2)
                  00:00.2 RAM memory: nVidia Corporation C51 Memory Controller 1 (rev a2)
                  00:00.3 RAM memory: nVidia Corporation C51 Memory Controller 5 (rev a2)
                  00:00.4 RAM memory: nVidia Corporation C51 Memory Controller 4 (rev a2)
                  00:00.5 RAM memory: nVidia Corporation C51 Host Bridge (rev a2)
                  00:00.6 RAM memory: nVidia Corporation C51 Memory Controller 3 (rev a2)
                  00:00.7 RAM memory: nVidia Corporation C51 Memory Controller 2 (rev a2)
                  00:02.0 PCI bridge: nVidia Corporation C51 PCI Express Bridge (rev a1)
                  00:03.0 PCI bridge: nVidia Corporation C51 PCI Express Bridge (rev a1)
                  00:04.0 PCI bridge: nVidia Corporation C51 PCI Express Bridge (rev a1)
                  00:05.0 VGA compatible controller: nVidia Corporation C51 [GeForce Go 6100] (rev a2)
                  00:09.0 RAM memory: nVidia Corporation MCP51 Host Bridge (rev a2)
                  00:0a.0 ISA bridge: nVidia Corporation MCP51 LPC Bridge (rev a3)
                  00:0a.1 SMBus: nVidia Corporation MCP51 SMBus (rev a3)
                  00:0b.0 USB Controller: nVidia Corporation MCP51 USB Controller (rev a3)
                  00:0b.1 USB Controller: nVidia Corporation MCP51 USB Controller (rev a3)
                  00:0d.0 IDE interface: nVidia Corporation MCP51 IDE (rev a1)
                  00:0e.0 IDE interface: nVidia Corporation MCP51 Serial ATA Controller (rev a1)
                  00:10.0 PCI bridge: nVidia Corporation MCP51 PCI Bridge (rev a2)
                  00:10.1 Audio device: nVidia Corporation MCP51 High Definition Audio (rev a2)
                  00:14.0 Bridge: nVidia Corporation MCP51 Ethernet Controller (rev a3)
                  00:18.0 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] K8 [Athlon64/Opteron] HyperTransport Technology Configuration
                  00:18.1 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] K8 [Athlon64/Opteron] Address Map
                  00:18.2 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] K8 [Athlon64/Opteron] DRAM Controller
                  00:18.3 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] K8 [Athlon64/Opteron] Miscellaneous Control
                  01:00.0 Ethernet controller: Atheros Communications Inc. AR5001 Wireless Network Adapter (rev 01)
                  05:01.0 FireWire (IEEE 1394): Ricoh Co Ltd R5C832 IEEE 1394 Controller
                  05:01.1 SD Host controller: Ricoh Co Ltd R5C822 SD/SDIO/MMC/MS/MSPro Host Adapter (rev 19)
                  05:01.2 System peripheral: Ricoh Co Ltd R5C592 Memory Stick Bus Host Adapter (rev 0a)
                • Re: Debian a 3D akcelerácia 17.02.2011 | 20:36
                  Avatar default Debian  Používateľ
                  moj problem je vyriseny, ale riesenie je tak trochu srandovne :) , proste som v compize zapol sync to vblank, compiz vypol, potom zapol metacity a zahadne to ide, ale to je jedno hlvane z hej :)
                  R.K
                  • Re: Debian a 3D akcelerácia 18.02.2011 | 00:08
                    Gnome   Návštevník
                    No ja na Debiane som stále bez 3D akcelerácie kedže neviem postup ako na to.
                    Takže ak môžem rád by som poprosil niekoho ochotného o postup už odpoviem na všetky otázky, pred tým som nemal veľmi čas.
                    • Re: Debian a 3D akcelerácia 18.02.2011 | 00:54
                      Avatar default Debian  Používateľ
                      ok postup je jednoduchy najprv si stiahni ovladac tu , daj ho na root (domovsky priecinok) a premenuj ho na nvidia.run , potom je potrebne nainstalovat toto # apt-get install module-assistant nvidia-kernel-common


                      potom spusti toto

                      # m-a auto-install nvidia-kernel${VERSION}-source

                      pre istotu skus aj apt-get insttal gcc

                      ked toto nainstalujes a dorobis tu druhu vec tak otvor terminal a daj nano /etc/inittab , tam prehod runlevel 2 na 1 , restartuj pc, budes v textovom rezime , zadas heslo na roota, potom si prihlasens, das cd /home/tvoje meno ako uzivatel kde si ulozil to nvidia.run , a potom sh nvidia.run , spusti sa graficka instalacia, zrejme to napise ze bezis v runleveli jedna a ze sa to neodporuca to ignoruj, potom mozno ze mas inu verziu gcc tiez ignoruj, actecptuj to, a potom sa zacne instalacia, zbadas to tak ze to zacne nieco robit, potom to dorobi a na konci sa spyta ci chces pouzit nvidia settings, daj ze ano, potom si spat v textovom rezime, daj nano /etc/inittab a zas prehod run level s 1 na 2 , hotovo restartuj,a ovladace uz sa pouzivaju ;) potom pojde aj akceleracia
                      R.K