Disk FAT32

Sekcia: Ostatné 22.02.2011 | 16:06
Avatar martinsog   Používateľ
Zdravím všetkých.
prehľadal som fórum, ale odpoveď som nenašiel. Vopred sa ospravedlňujem, ak som prehliadol. Disk ktorý mám typ FAT32 mi na rozdiel od NTFS nepodporuje vytvorenie odkazu na adresár. Je možné toto riešiť? Mám Ubuntu ver. 10.10. Ďakujem Martin
    • Re: Disk FAT32 22.02.2011 | 16:16
      Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
      neviem, ci by nestacilo vytvorit nieco.lnk ... ale nie som isty ...
    • Re: Disk FAT32 22.02.2011 | 16:44
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      osobne nerobím žiadne odkazy, ale si na ľavú stranu v nautiluse presuniem priečinky. tak je z toho šikovný odkaz, ktorý vidíš aj z ponuky miesta.
    • Re: Disk FAT32 22.02.2011 | 21:02
      Avatar samox86 arch, debian  Administrátor
      google tvrdi ze symlink na FAT32 nevytvoris.

      lnk je len pod win, ci je to k niecomu pod lin si precitaj tu: http://www.linuxquestions.org/questions/linux-general-1/follow-windows-shortcuts-from-linux-617917/

      osobne by som tu particiu preformatoval na ext3/4 :-)
      lnx.sk - virtualne servery; Lnx@Lnx.sk
    • Re: Disk FAT32 22.02.2011 | 21:34
      WlaSaTy   Návštevník
      Ahoj,
      v požiadavke máš vytvorenie odkazu na adresár. Ak sa pýtaš na vytvorenie "symbolic link" alebo "hard link" použiteľný pod rôznymi systémami, tak toto nie je možné keďže súborový systém FAT neobsahuje danú funkcionalitu.

      Skús povedať čo si predstavuješ pod pojmom vytvorenie odkazu na adresár a načo to potrebuješ. Tak sa bude dať nájsť nástroj ktorý to poskytne.

      PS: Na FAT diskoch je možné vytvoriť pod windows aj odkaz na adresár, ale ten Ti bude asi na prd v prehrávači, foťáku alebo pod dosom. Správcovia súborov (aj tí Linuxoví) vedia takýto *.lnk interpretovať.
      • Re: Disk FAT32 23.02.2011 | 11:48
        Avatar martinsog   Používateľ
        Ahoj. Celý jeden disk kde mám uložené fotky, filmy a iné blbosti mi pri jeho inštalácii môj známy neviem prečo vyriešil ako FAT32. Chcel som si na plochu umiestniť jeden jediný odkaz na podadresár čuduj sa svete s receptami :-))))))). Zmeniť typ disku na NTFS bez preformátovania a tým pádom nutného zálohovania dát asi nebude možné.... :-(((
        • Re: Disk FAT32 23.02.2011 | 11:53
          WlaSaTy   Návštevník
          Čo prosím?

          Takže pod akým OS chceš vytvoriť zástupcu na priečinok?

          Pod Linuxom sa dá bez problémov urobiť symbolický link bez ohľadu na použitý súborový systém. A pod Windos zas shortcut (zástupcu). Teda pokiaľ nemáš nejakú exotickú verziu windos (home edition alebo niečo ešte viac oklieśtené). Ale v prípade windos sa asi nebudeš pýtať na fóre ktoré sa nezaoberá OS Windows. V prípade napríklad OS/2 by to malo ísť tiež, ale ten som už nemal naštartovaný veľa rokov.
          • Re: Disk FAT32 25.02.2011 | 13:39
            Avatar martinsog   Používateľ
            Ahoj. Veď vravím, že mám Ubuntu 10.10. A na disku ktorý je typ FAT32 sa mi nedá vytvoriť odkaz. Vyhodí chybu "cieľ nepodporuje symbolické odkazy". Na NTFS to ide.
            • Re: Disk FAT32 25.02.2011 | 16:08
              WlaSaTy   Návštevník
              Na FAT disku pochopiteľne nie, ale na ňom si si predsa neinštaloval Linux a nemáš na ňom predsa tvoj domovský priečinok.

              Ty si chcel mať priamo z plochy prístupné fotky ktoré sú na tom disku. Takže toto funguje:
              ~/Desktop $ ln -sv /mnt/sdf1/DCIM .
              `./DCIM' -> `/mnt/sdf1/DCIM'
              $ mount | grep /mnt/sdf1
              /dev/sdf1 on /mnt/sdf1 type vfat (rw)
              $ ls -l DCIM
              lrwxrwxrwx 1 blah glah 14 Feb 25 14:55 DCIM -> /mnt/sdf1/DCIM
               ~/Desktop $
              PS: to /mnt/sdf1 si nevšímaj, ja si pripájam disky ručne a tým pádom nepoužívam automounter do priečinku /media .