spojenie a zmenšenie diskov

Sekcia: Komunita 22.02.2011 | 20:24
Avatar will   Používateľ
Ahojte,

tu prikladám najprv terajší stav:
http://oi52.tinypic.com/2me5lxe.jpg

a chcel by som spojiť tie oddiely "Sklad - 50 gb" a oddiel "New volume - 13 gb" .....potom by som si prehodil dáta z disku "93 gb" na ten disk ktorý by vznikol spojením toho 50 + 13 a ten oddiel "93 gb" by som chcel zmenšiť na nejakú optimálnu úroveň.

Prosím ak viete ako tak mi pomôžte, pán Google mi to nenašiel, a cez disk storage manager mi to nešlo (alebo som nevedel ako).

Díky moc.
    • Re: spojenie a zmenšenie diskov 22.02.2011 | 20:52
      Avatar samox86 arch, debian  Administrátor
      1. odstran swap
      2. zmensi 93GB na 43GB
      3. zmensi extended area na 43GB
      4. zvacsi 13GB na konci na 63GB

      5. prekopci data z 50GB na 63GB
      6. odstran 50GB na zaciatku
      7. zvacsi 43GB na 92GB
      8. vytvor 4GB swap

      v pripade ze mas data iba na 1. particii, zmaz vsetko okrem nej, vytvor si na konci daco kam ich prekopcis a potom ju mozes tiez zmazat.
      lnx.sk - virtualne servery; Lnx@Lnx.sk
      • Re: spojenie a zmenšenie diskov 22.02.2011 | 21:45
        Avatar will   Používateľ
        opravujem:
        http://oi54.tinypic.com/28sx4x4.jpg

        pre zjednodušene:
        -tie free oddiely chcem dať dokopy (50 + 13)
        -potom ako si prehodím dáta na ten novo vytvorený oddiel a chcem oddiel EXTENDED zmenšiť, pričom nechcem swap mazať (neviem či ho budem vedieť zasa vytvoriť), asi bude lepšie najprv zmenšiť ten oddiel 93 GB ext4 a až potom celý Extended.

        ....toto chcem spraviť ale neviem ako. Som laik začiatočník a keď mi napíšeš že zmenši, zväčši ....rád by som....ale neviem ako. Tie anglické názvy mi tu nič nehovoria ohľadom spojenia, zväčšenia alebo zmenšenia...

        Díky
        • Re: spojenie a zmenšenie diskov 23.02.2011 | 09:25
          Avatar samox86 arch, debian  Administrátor
          1. co chces spravit som pochopil, akurat ze som myslel ze data mas na 50GB oddiely a nie na 93, ale to nevadi, akurat v bode (5) budes kopcit data z ineho oddielu...
          2. swap kludne zmaz. to ze najprv zmensis oddiel a potom extended area som ti napisal v spravnom poradi.
          3. pouzi gparted

          lepsie by bolo keby si napisal ktory oddiel mas kam pripojeny a kolko miesta je pouziteho.
          lnx.sk - virtualne servery; Lnx@Lnx.sk
          • Re: spojenie a zmenšenie diskov 23.02.2011 | 18:46
            Avatar will   Používateľ
            No pohral som sa s tým Gparted-om, ale nejak som tomu nevedel prísť na kĺb, mám tam voľné miesto pred aj za tým oddielom extended,ale aj napriek tomu neviem pohnúť s tým oddielom extended, nemám tam takú možnosť že presunúť, zmenšiť...jednoducho s tým mi nejde urobiť nič.

            Za predpokladu že si zálohujem dáta, v Gparted je možnosť "Vytvoriť tabuľku oddielov" môžem použiť aj túto možnosť, prípadne máte nejaké odporúčania?


            • Re: spojenie a zmenšenie diskov 23.02.2011 | 19:02
              Avatar samox86 arch, debian  Administrátor
              v pripade odzalohovania dat (co sa vzdy odporuca) je mozne zmazat vsetky oddiely a disk rozdelit nanovo. je to najrychlejsie a pri dnesnych kapacitach USB klucov (8-16GB) pripadne USB diskov je to otazka par minut :-)
              lnx.sk - virtualne servery; Lnx@Lnx.sk
              • Re: spojenie a zmenšenie diskov 23.02.2011 | 19:53
                Avatar will   Používateľ
                takže to môžem v pohode urobiť.....a linuxu sa nič nestane?

                a koľko mám potom nechať na súborový systém? prípadne aké je optimálne rozdelenie disku s veľkosťou 160 gb??
                najprv som chcel jeden diskový oddiel sklad a druhý súborový systém (linux + swap), no teraz rozmýšlam že tam nechám dva oddiely na ukladanie dát a jeden ten súborový oddiel (linux + swap)

                Díky moc.
                • Re: spojenie a zmenšenie diskov 24.02.2011 | 09:03
                  Avatar samox86 arch, debian  Administrátor
                  no stale si nenapisal kde mas system. pokila na tej 93B particii, potrebujes nabootovat z CD, data prekopcit na USB, rozdelit disk, data prekopcit s5 a nastavit grub (inak nenabootujes). ako rozdelit disk ti pisat nebudem, kazdemu vyhovuje daco ine. riesi sa to na forach aj v howto asi ako tema lin vs win...
                  lnx.sk - virtualne servery; Lnx@Lnx.sk
                  • Re: spojenie a zmenšenie diskov 24.02.2011 | 09:39
                    Avatar will   Používateľ
                    systém mám na tom 93 gb oddiely, ako si dobre odhadol. No najprv si zálohujem dáta, čiže mi potom už bude jedno že ich vymažem z HDD. vedel by si mi pls napísať presný postup?

                    1. nabootovat z CD - čo to presne znamená? (ja som linux nahodil cez wubi, takže takéto veci mi moc nehovoria)

                    2. dáta už budem mať zálohované, takže už nebudem musieť kopčiť ani prenášať.

                    3. nastavenie grubu - ako presne? (už som sa s tým grubom hral ohľadom vymazania ponuky na spustenie visty, ale tiež som nevyšiel z toho boja ako víťaz, takže keď mi napíšeš ako nastaviť grub ohľadom vyššie spomínaného problému, budem ti moc vďačný aj za návod ako vyhodiť z tej ponuky tú Vidlu)

                    4. to rozdelenie vyriešim, len som chcel vedieť názor, koľko miesta by som mal nechať čisto na systém a či je vhodné rozdelenie na tri časti (sklad 1, sklad 2, sytémový oddiel skladajúci sa z linuxu a swapu).

                    Díky