Debian, ako spustit system len v textovom rezime?

Sekcia: Konfigurácia 24.02.2011 | 17:18
Martin   Návštevník
Dobry den,

v linuxe som este len v zaciatkoch. Chcem sa spytat, ako nakonfigurujem Debian tak, aby sa mi spusta len v textovom rezime. A moznost spustnia X servra len cez prikaz "startx".

Skusal som menit /etc/inittab "runlevel" z 2 na 3. No potom som sa docital, ze je to len bezna prax inych distribucii a Debian ma 2 - 5 run levels multi-užívateľský režim, takze sa stale spusta v grafickom rezime.

Poradite mi?
    • Re: Debian, ako spustit system len v textovom rezime? 24.02.2011 | 18:31
      Avatar default Debian  Používateľ
      hej ten runlevel v debiane ak chces textovy tak musi byt 1
      R.K
    • Re: Debian, ako spustit system len v textovom rezime? 24.02.2011 | 22:26
      WlaSaTy   Návštevník
      Skus vypnut sluzbu GDM ci XDM ci co sa to tam stara o prihlasenie do grafiky.
      • Re: Debian, ako spustit system len v textovom rezime? 24.02.2011 | 22:33
        Avatar default Debian  Používateľ
        podla mna bude jednoduchsie zmenit ten runlevel , viem ze ine systemi maju ine cisla , debian ma proste 1-textovy , tam nebude v runleveli 1 uz ziadna graficka prihlasovacia obrazovka, zrejme popyta meno alebo len heslo,a ked zadas si normalne prihlaseny, len radim davat pozor na chyby, ked menis konfiguraky ako root, mozes si dobabrat system, radsej kym este vsetko bezi, urob vsetkym hlavnym konfigurakom,zalohu a daj im trebars za ne cislo 02 a v pripade potreby, proste tie povodne-dobre premenujes na klasicky nazov, a tak to das do povodneho stavu, mne tieto zalohy dost pomohli ;) pri zaciatkoch
        R.K
        • Re: Debian, ako spustit system len v textovom rezime? 24.02.2011 | 23:29
          Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
          podla mna je jednoduchsie vypnut GDM/XDM/KDM/SLim alebo co to zac ten clovek pouziva.. jednoduchym vypnutim sluzby su -c '/etc/init.d/gdm3 stop' napr.,
          There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
          • Re: Debian, ako spustit system len v textovom rezime? 25.02.2011 | 17:33
            Martin   Návštevník
            Ďakujem Ti moc. Aspoň viem ako vypínať služby.
        • Re: Debian, ako spustit system len v textovom rezime? 25.02.2011 | 10:57
          lieko jr.   Návštevník
          RUNLEVEL 1 - Single-User Mode Does not configure network interfaces, start daemons, or allow non-root logins.
    • Re: Debian, ako spustit system len v textovom rezime? 25.02.2011 | 14:06
      Anonym   Návštevník
      Dobrý deň,
      v zložkách /etc/rcN.d/ sa nachádzajú príslušné súbory s odkazmi na služby, ktoré sa majú pre daný runlevel spustiť. (N-číslo-runlevel).

      V inittab preto môžete defaultný runlevel zmeniť na 1, alebo zo zložky so zvoleným runlevelom jednoducho odstrániť (ale radšej len premiestniť) súbor odkazujúci na login manager prostredia, ktoré používate. Napríklad pre Gnome, ktoré používam ja, je to gdm. U mňa má daný súbor názov "S19gdm3". (S ako start, a 19 určuje poradie, v ktorom sa budú služby v adresáry spúštať/zastavovať).

      Nezabudnite si zmenené súbory zálohovať, prípadne pripraviť záchranný disk.

      Dúfam, že som pomohol. (PS: Mne to fungovalo, ale nič nezaručujem).
      • Re: Debian, ako spustit system len v textovom rezime? 25.02.2011 | 15:03
        xxxx   Návštevník
        /etc/rc2.d/README nam hovori:

        The scripts in this directory are executed each time the system enters
        this runlevel.

        The scripts are all symbolic links whose targets are located in
        /etc/init.d/ .

        To disable a service in this runlevel, rename its script in this
        directory so that the new name begins with a 'K' and a two-digit
        number, and run 'update-rc.d script defaults' to reorder the scripts
        according to dependencies. A warning about the current runlevels
        being enabled not matching the LSB header in the init.d script will be
        printed. To re-enable the service, rename the script back to its
        original name beginning with 'S' and run update-rc.d again.

        For a more information see /etc/init.d/README.


        to znamena prislusnym sposobom osetrit link S04gdm3 v runleveli 2
        • Re: Debian, ako spustit system len v textovom rezime? 25.02.2011 | 16:18
          WlaSaTy   Návštevník
          Áno, vypnúť ho cez zmazanie linku v príslušnom runleveli. Ale, nechápem prečo debian nerozlišuje medzi multiuser network runlevel a multiuser network runlevel with graphical user interface.
          • Re: Debian, ako spustit system len v textovom rezime? 25.02.2011 | 17:32
            Martin   Návštevník
            Tomu nechápem ani ja, v mnohom ma to zmiatlo. :)
            • Re: Debian, ako spustit system len v textovom rezime? 26.02.2011 | 00:19
              WlaSaTy   Návštevník
              Linux má niekoľko typov naśtartovania sa. Mód pre údržbu, bežný mód zo sieťou pre viacerých uźívateľov, bežný mód zo sieťou pre viacerých uźívateľov aj s grafickým rozhraním, ... No, a ty si chcel ten druhý ktorý v Debiane neviem prečo zjednotili s tretím.
          • Re: Debian, ako spustit system len v textovom rezime? 28.02.2011 | 15:34
            Anonym   Návštevník
            Povedal by som, že je to preto, že root aj "single user mode" je čo sa týka Linuxu dôležitý, no to, či beží alebo nebeží X server je len vecou užívatela, a dá sa veľmi rýchlo zmeniť (zatial čo single user mode je systemova volba).
        • Re: Debian, ako spustit system len v textovom rezime? 25.02.2011 | 17:31
          Martin   Návštevník
          Ďakujem moc, takto nejako som si to predstavoval. Pomohli ste mi.
        • Re: Debian, ako spustit system len v textovom rezime? 28.02.2011 | 15:37
          Anonym   Návštevník
          Aj napriek tomu by som to tak však neriešil, pretože logickejšie mi pripadá názov premenovať (napríklad pridaním _ pred pôvodný), než nechať službu staticky vypínať, aj keď nie je zapnutá. Príde mi to ako nelogická voľba - ale samozrejme to tiež funguje.