Licencie a softver

Sekcia: Aplikácie & Desktop 06.03.2011 | 18:51
Avatar Kexo KDE4 & Mint 64bit  Používateľ
Ahojte ludia,

pouzivam vo firme Linux a uz som viac krat cital na internete ze nie je vsetko zadarmo ako zadarmo ....

Konkretne sa jedna o Linux Mint Debian. Su vsetky softvery ktore su vrepozitaroch zadarmo a môzem ich pouzivat vo firme ??? Teda aspon v nasich koncinach ... lebo v USA je to ine...

Ide mi o to aby som sa nedostal do problemov keby pride nejaka softverova kontrola alebo nieco podobne...

Jednoducho povedane ci mozem komercne vyuzivat vsetko co najdem v repozitaroch Debianu...
    • Re: Licencie a softver 06.03.2011 | 19:19
      Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
      Ano.
      Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
      • Re: Licencie a softver 06.03.2011 | 19:29
        Avatar Kexo KDE4 & Mint 64bit  Používateľ
        Diky ... :-)
      • Re: Licencie a softver 06.03.2011 | 19:30
        Avatar Kexo KDE4 & Mint 64bit  Používateľ
        Su nejake softy alebo distribucie ktore nemozem pouzivat komercne podla svojeho uvazenia ???
        • Re: Licencie a softver 06.03.2011 | 19:42
          WlaSaTy   Návštevník
          Ano. Ak chceš budovať SW vybavenie vo firme bez kontroly licencie, tak sa zdržím komentárov.
          • Re: Licencie a softver 06.03.2011 | 20:49
            Avatar Kexo KDE4 & Mint 64bit  Používateľ
            Myslim ze som zle polozil otazku. Ide mi hlavne o Linux samotny, OpenOffice, Blender, GIMP

            statne veci ako Opera, Firefox, Chrome a podobne programy su free aj pre Windows....
            • Re: Licencie a softver 06.03.2011 | 21:01
              WlaSaTy   Návštevník
              Ahoj.

              Položil si generickú otázku na ktorú očakávaš konkrétnu odpoveď vhodnú aj na právne vyjadrenie.

              Ohľadne spomenutých programov, tak tie môžeš pouźívať zdarma a legálne. Ale je dosť programov ktoré je zakázané používať v bežnej verzii na obchodné účely. A niektoré programy je vôbec zakázané používať. Napríklad pokiaľ nezaplatíš tomu nemeckému inštitútu, tak si nemôžeš vypočuť hudbu vo formáte mp3.
              • Re: Licencie a softver 06.03.2011 | 21:06
                Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                mňa teraz napadli písma, ktoré má MS patentované... ako je to s nimi?
                • Re: Licencie a softver 06.03.2011 | 21:13
                  WlaSaTy   Návštevník
                  Nevieš si spomenúť? Tak tú diskusiu o tých rezoch pohľadaj vpravo hore. Ak si stále aj Ty tak lenivý že si jednoducho neprečítaš licenciu.
              • Re: Licencie a softver 06.03.2011 | 21:13
                Avatar Kexo KDE4 & Mint 64bit  Používateľ
                Viem ze je dôlezite prestudovat si vsetky GNU-GPL licencie ale chcel som to vediet len na tieto 4 programy nakolko ine nevyuzivam ... a ak ano tak su urcite opensource (Gedit a jemu podobne softy)

                K tym formatom ... Viem o tom a dokonca pokial nemas zakupeny MS-Office tak nemozes pouzivat tusim ani ich .doc .docx. .xls .... formaty

                Preto pouzivam .ods .odt ale myslim si ze tie zakladne programy ktore pouzivame denne su volne a neporusujem ziadne licencie ...
                • Re: Licencie a softver 06.03.2011 | 21:19
                  WlaSaTy   Návštevník
                  GNU GPL licencie nehovoria o spoplatňovaní, programy môžu a komerčné programy dosť často majú duálne licencie.

                  Nevem čo viedlo k takejto formulácii pôvodnej otázky, ale asi by bolo vhodné ju zmeniť na niečo takéto:
                  Potrebujem k podnikaniu programy typu:
                  Poštový klient
                  Tabuľkový editor
                  pripomienkovač
                  Textový editor
                  Jednoduché alebo podvojné účtovníctvo,
                  ...