problémy s HDD, grafikou

Sekcia: Aplikácie & Desktop 18.03.2011 | 16:10
tomy   Návštevník
Zdravím,

Fedora 14 64bit / dnes inštalovaná

32 bit fedora umožňovala tieto úpravy ešte na začiatku inštalácie. v tejto bola možnosť len tak, že by boli všetky disky formátované

v PC mám 3 hdd
250 hdd - dve partície win/linux
1TB sú dáta - data1
320GB sú dáta - data2 so šifrovaným systémom

neviem pripojiť 2.hdd /data1/ tak, aby bol prístupný hneď po nabehnutí systému a nepýtal si neustále root-ove heslo.
prístupové ani vlastnícke práva som zatiaľ nemenil

ďalej absolútne nerozpozná USB klúče, ale usb disk ano

neviem ako mám postupovať pri inštalácii NVIDIA ovládača, pretože neviem nakoľko sa líši a či sa líši toto v prípade 32bit a 64bit Fedory

Flashplayer - neviem ako na tú 64bitovú vývojovú verziu, 32 bitová nejde - aspoň zatiaľ

dík za rady
    • Re: problémy s HDD, grafikou 18.03.2011 | 16:50
      Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
      Pre priame pripojenie /data1/ pri boote edituj /etc/fstab
      There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
    • Re: problémy s HDD, grafikou 18.03.2011 | 17:25
      WlaSaTy   Návštevník
      Ahoj,
      Fedora 14 bola vydaná druhého novembraa teraz je o asi 5 mesiacov viacej. Ak si to len čisto inštaloval z CD, tak skús zvážiť či nedáš aplikovať záplaty po internete.
    • Re: problémy s HDD, grafikou 18.03.2011 | 17:55
      Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
      Ahoj.

      Okrem toho, čo ti (múdro) poradili moji kolegovia si preštuduj príručky!
      Zoznam tých najlepších nájdeš tuná: http://linuxos.sk/KnowledgeBase_show_entry/260/index.html
      Ja Ti doporučujem tú prvú v poradi ...

      :-)
      G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
      • Re: problémy s HDD, grafikou 18.03.2011 | 22:54
        tomy   Návštevník
        zaktualizované, hdd pripojené

        ešte by som potreboval poradiť, ak:

        ako root dám

        telinit 3 alebo init 3 alebo /sbin/telinit 3 alebo /sbin/ init 3
        a ono mi to odriadkuje a x beží. nenapíše žiadnu hlášku, vôbec nič vrátane ctrl+alt+Fx
        • Re: problémy s HDD, grafikou 19.03.2011 | 18:26
          Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
          Ahoj.

          Ako root:
          killall gdm-binary

          to kill-ne všetky procesy v rámci gdm X manažéra
          G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
        • Re: init 3 19.03.2011 | 19:38
          Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
          Je my to ľúto, nevšimol som si, že pri spuštaní X-servera používaš proprietárny NVIDIA a nie "nouveau" ovládač.
          :-(

          Takže sorry, toto Ti nepôjde, nepodarí sa ti, (s proprietárnym driverom NVIDIA) zhodiť (kill-núť) X-server.
          Určitá možnosť je, (pokiaľ ti ale v init 5 nebežia dalšie procesy typu "bluetooth a pod.", ktoré ti to zamrznú), použiť
          ctrl+alt+F2
          prihlasiť sa ako user: root
          a spustiť
          telinit 3

          vyskúšaj.

          Samozrejme funguje v Grube v kernel riadku na jeho koniec pri bootovaní pridať s medzerou init3

          G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
        • Re: problémy s HDD, grafikou 19.03.2011 | 20:29
          Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
          P.S.:

          A aby som to celé objektívne doplnil aj pre ostatných úžívateľov Fedora 14:

          Je to bug vo Fedora 14, ktorý sa prejavuje takto:
          https://bugzilla.redhat.com/show_bug.cgi?id=665540
          https://bugzilla.redhat.com/show_bug.cgi?id=649940
          https://bugzilla.redhat.com/show_bug.cgi?id=640925
          G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
          • Re: problémy s HDD, grafikou 20.03.2011 | 15:22
            tomy   Návštevník
            Funguje to tak, že ani nedovolím, aby sa spustil X - ako si uvádzal

            nič som tam nemal pripojené, bluetooth ani nič podobné

            zostal mi jeden jediný problém - pri každej inštalácii nastavujem sieť ALE neviem podľa čoho vyberie primárnu sieťovú kartu a prečo mi dá na pripojenie ako prvú eth1 a nie eth0 / mám tam dve sieťové karty. Je to otravné, pretože na začiatku nastavujem zariadenie eth0 a nie eth1


            ďakujem za rady, je to už OK /okrem tej sieťovky/

            diskusia je vyriešená
            • Re: problémy s HDD, grafikou 20.03.2011 | 18:14
              Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
              Ahoj.

              Som rád že to ide, a pozri si všeobecne kontrolu a nastavovanie NICs:
              http://www.linuxhomenetworking.com/wiki/index.php/Quick_HOWTO_:_Ch03_:_Linux_Networking

              BTW, tie 2 siete sú oddelené ?
              (t.j. každá karta má vlastnú sieť ?)
              G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
              • Re: problémy s HDD, grafikou 20.03.2011 | 18:51
                Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
                Zároveň si ešte prezri, (alebo edituj) súbor:
                /etc/udev/rules.d/70-persistent-net.rules
                tak že si nastavíš správne hodnotu 'NAME=' hodnota.

                Primárna je teda eth0, sekundárne eth1 atď ....
                G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
                • Re: problémy s HDD, grafikou 20.03.2011 | 21:28
                  tomy   Návštevník
                  je to v podstate server - zdiela vo vnútornej sieti súbory, tlačiaren atd - tu sa učím sieťové prvky, riešenie, konfiguráciu atď.

                  nemám dosť praxe takže dochádza občas k zbytočným problémom a potrebujem nakopnúť :-))

                  mňa to zaujímalo z princípu - na začiatku niečo nastavím - pri inštalácii - a neviem prečo keď pridám repo pri inštalácii tak to už neplatí.
                  • Re: problémy s HDD, grafikou 20.03.2011 | 22:30
                    Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
                    Jedná sa o to, aby si zviazal meno zariadenia (eth0, eth1, ....) s MAC adresou, a tak ho JEDNOZNAČNE určil.

                    Toto zviazanie si odkontroluješ aj cez:
                    System----->Administrácia------->Sieť---->záložka Zariadenia--->2x klik na príslušné zariadenie (napr. eth0)---->záložka Hardvérové zariadenie----> výber "zviazať s MAC adress"

                    uložiť
                    G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."