Formátoval som disk cez Ubuntu a teraz ho nerozpozná ani Linux ani Widows

Sekcia: Programovanie 02.04.2011 | 04:13
Branjo   Návštevník
Zdravím,
Prosím vás o radu... ako som písal, formátoval som disk v Ubuntu ( na ploche som stlacil prave tlacidlo -> Format -> nastavil som formát pre všetky systémy FAT)...teraz mi nechce nainštalovať windows, pretože nevie nájsť disk, a Linux disk tiež nezobrazuje.
Snáď mi nejako budete vedieť pomôcť...ďakujem
    • Re: Formátoval som disk cez Ubuntu a teraz ho nerozpozná ani Linux ani Widows 02.04.2011 | 11:41
      WlaSaTy   Návštevník
      Formátoval si logickú alebo fyzickú diskovú jednotku? A aký disk to bol?
      • Re: Formátoval som disk cez Ubuntu a teraz ho nerozpozná ani Linux ani Widows 02.04.2011 | 13:00
        Branjo   Návštevník
        Išlo o dve logické časti fyzického disku (v počítači už iný disk nemám, Linux spúštam cez Multiboot USB).Disk som vytiahol, veľmi sa v tom nevyznám tak sem napíšem čo je na ňom uvedené: Western Digital, WD800JB,WD Caviar SE, Drive parameters: LBA 156301488) Mam ho uz roky, slapal mi na windowse, windows mi vsak prestal fungovať a ja som cez Linux zálohoval dáta, plus som rovno naformátoval disk. Ako som už písal, cez desktop v Linuxe -> pravé tlačidlo myši -> format -> ponúklo mi to 3 formáty, z toho pri dvoch bolo uvedené, že sú iba pre Linux, pri tom treťom (FAT) bolo uvedenÉ že je pre všetky systémy. Teraz keď chcem inštalovať tak ho windows XP jednoducho nerozpozná a čo je najhoršie, Linux ho nedokáže rozpoznať tiež...
        Vďaka
        • Re: Formátoval som disk cez Ubuntu a teraz ho nerozpozná ani Linux ani Widows 02.04.2011 | 18:59
          WlaSaTy   Návštevník
          Výborne, takźe už vieme že je to pevný disk o veľkosti 80G a tým pádom aj značného veku. Je dosť možné, že to už má ten disk za sebou. Skús mu pozrieť SMART cez nástroj smartctl a poprípade mu daj zbežnú povrchnú kontrolu, aspoň sa dozvieš jeho odhadované zdravie.

          Alebo ho daj fyzicky prepísať cez program badblocks. Možno ho to oživí. A potom ho môžeš rozdeliť a preformátovať.
    • Re: Formátoval som disk cez Ubuntu a teraz ho nerozpozná ani Linux ani Widows 02.04.2011 | 14:56
      :)   Návštevník
      :) Sekcia : Programovanie

      skus formatovat a detekciu cez konzolu
    • Re: Formátoval som disk cez Ubuntu a teraz ho nerozpozná ani Linux ani Widows 02.04.2011 | 15:18
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
      v tom linuxe co pouzivas si otvor program gparted alebo sa to vola partition manager a ten by ho mal rozoznata tam si naformatuj rozdel zmaz alebo cokolvek

      btw uz si na ten pc predtym instaloval win, myslimty osobne nie vyrobca/predajca
      lebo win pre niektore diky potrebuje specialny ovladac aby ich rozpoznal
      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • Re: Formátoval som disk cez Ubuntu a teraz ho nerozpozná ani Linux ani Widows 02.04.2011 | 17:06
        Branjo   Návštevník
        ospravedlnujem sa, ze to davam do nespravnej sekcie... ano, uz som ho niekolkokrat preinstalovaval a nerozpozna ho ani partition manager. Vobec netusim ako sa moze stat, ze mi zmizne disk. Myslim, aj keby som tomu dal blby format pre windows, ale linux by ho mal rozpoznat tak ci tak nie?
        • Re: Formátoval som disk cez Ubuntu a teraz ho nerozpozná ani Linux ani Widows 02.04.2011 | 17:19
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
          moj skormny odhad - hw chyba
          skus ten disk v inom PC napriklad a kamosa
          este skus kuknut do biosu ci si nieco nazmenil respektive ci volby ohladom diskov su vporiadku
          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
          • Re: Formátoval som disk cez Ubuntu a teraz ho nerozpozná ani Linux ani Widows 12.04.2011 | 20:12
            Avatar Kexo KDE4 & Mint 64bit  Používateľ
            Tak presne toto sa stalo mne .... jednalo sa o 160GB disk ... bol tam windows XP ... pri instalcii som dal sformatovat disk ako sa to po spravnsti robi .... format prebehol ... disk ZOMREL :-D do dnes ho mam polozeny pri monitore ... jednalo sa o 2.5" palcovy do notebooku :-)

            vyriesila to kupa noveho disku ...

            Najde ti ten disk aspon v Biose ??? pokial nenajde tak je urcite K.O.