presun / a /home

Sekcia: Aplikácie & Desktop 01.07.2011 | 00:56
Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
situacia:
http://img535.imageshack.us/i/gpartedv.png/
sda 1 - 3 to je windows 7 - zostave nemenne

sda5,6 - tam je ubuntu (chcem odstranit)
sda8 - fedora - tu chcem premiestnit na miesto kde je ubuntu

tak aby na zaciatku disku boli patricie pre windows, potom extended kde bude najprv fedora potom swap, nasledne DATA (rozsirene o miesto kde je teraz fedora), teda ubuntu vypadava a na jeho fyzicke miesto chcem dat fedoru

ako by som mal postupovat ??
staci ked nabootujem live cd odstranim ubutnu particie a vytvorim novu a nasledne skopirujem obsah adresara fedory a nasledne preinstalujem grub ??

keby som chcel mat pre fedoru samostatnu /home particiu bude treba zmenit este nieco dalsie ??
Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • Re: presun / a /home 01.07.2011 | 02:14
      Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
      Ak chces mat pre fedoru vlastnu /home, je potrebne editovat /etc/fstab aby sa pouzivala..

      Inak by som to riesil asi tak, ze by som si od kamosa pozical hdd, ci uz interny alebo externy, mountol ho, a spravil presnu kopiu disku ako obraz napr. iso veci ktore chcem zalohovat, nasledne premazal vsetky particie linuxu, dal si do poriadku nove particie, rozvrhol si to najkomplexnejsie ako je to mozne a nasledne rozbalil obraz na uz niektoru z particii. Nezabudni editovat /etc/fstab a poriadne nastavit grub.. GRUB je nainstalovany do MBR stamad sa ti nevymaze, staci len pokial dobre viem prenastavit /boot/grub/menu.lst
      There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
    • Re: presun / a /home 01.07.2011 | 05:04
      Avatar Jaroslav Petráš Arch Linux  Používateľ
      1. Zmazete sda{5,6,7}
      2. vytvorite novu particiu pre koren fedory (/)
      3. za nou vytvorite swap
      4. prekopirujte povodny koren nainstalovanej fedory (napr. pomocou rsync), upravte konfiguraciu a spustite grub-install
      5. ak vam este ostalo dake nealokovane miesto pred terajsiou sda9 (data), jednoducho rozsirte tuto particiu o toto nealokovane miesto.
      6. zmazte povodny koren fedory
      7. rozsirte terajsiu sda9 (data) particiu o nealokovane miesto ktore vam ostalo po povodnom koreni fedory.

      cize rozdelenie vaseho disku bude vyzerat nasledovne:
      sda1 (ntfs), sda2(ntfs), sda3(fat32), <sda 5(ext4 - fedora - /), sda6 (swap), sda7 (ext3 - data)>

      Dovolim si tvrdit ze /home particia samostatne je uplne zbytocna vo vasom pripade. Staci ze mate oddelenu particiu pre data. V pripade potreby mozete pouzit napriklad "mount -o bind". Tzn vytvorite si na DATA particii priecinok home, prekopirujete obsah povodneho a potom novy priecinok pripojite ako /home pomocou volby "bind" (a potom pevne zadefinujete do fstabu).

      VAROVANIE: akakolvek manipulacia s particiami - tzn. mazanie, vytvaranie, rozsirovanie, alebo zmensovanie moze viest k strate vasich dat. Berte toto prosim na vedomie a bud si svoje data svedomite zalohujte, alebo budte pripraveni sa zmierit s pripadnymi nasledkami.
      301 Keyboard Error. Press any key to resume or F1 for setup...
      • Re: presun / a /home 01.07.2011 | 05:08
        Avatar Jaroslav Petráš Arch Linux  Používateľ
        Este ma napadlo ze ten swap by bolo hadam najlepsie umiestnit ako posledny. Tzn. krok 3. zaradit az na koniec a krok 7. zmenit na: "rozsirte terajsiu sda9 (data) particiu o nealokovane miesto ktore vam ostalo po povodnom koreni fedory tak aby vam za touto particiou ostalo nejake miesto pre swap."
        301 Keyboard Error. Press any key to resume or F1 for setup...
        • Re: presun / a /home 01.07.2011 | 10:37
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
          presne toto som planoval spravit (aj ked ten swap by som asi nechal tam)
          dakujem za radyvyskusam ked bude trocha casu
          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment