2 routre - interna siet

Sekcia: Aplikácie & Desktop 28.08.2011 | 14:29
Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
zdravim, potrebujem pomoct s nastavenim domacej siete

situacia:

internet od t-comu, modem od t-comu (d-link DSL 2641R)

ten je pripojeny na dsl linku, k nemu sa pripaja LAN KABLOM domaci PC (LAN 1) a moja dokovacia stanica k notebooku (LAN2),

k tomuto istemu modemu sa kablom pripaja bezdrotovy router - tp-link (LAN 3 - v záhrade) , to je celeé SIET 1

k routru sa pripaja kablom (LAN 1b) Multimedialne Centrum (MMC), a bezdrovoto vsetky ostatne zariadenia v domacnosti (telefony, notebook, ipad) to je SIET 2

MODEM - ma predvolene smerovanie 192.168.1.1
ROUTER - ma predvolene smerovanie 192.168.2.1

internet na vsetkych zariadeniach funguje perfektne

ALE

vnutorna siet uz nie, vidia sa len zariadenia pripojene na jednej sieti ale ked mam notebook v stanici(siet 1) tak sa neviem dostat do MMC (siet 2)ani naopak

rovnako nefunguje ping do siete 2 na adresy: 192.168.2.1 (tp-link router) alebo 192.168.2.101 (MMC v tp-linku), pokial som pripojeny v sieti 1

co ma zaraza je ze ked som v sieti jedna a v prehliadaci zadam 192.168.1.1 tak mi otvori nastavenia modemu, ale 192.168.2.1 uz nefunguje
ALE naopak - teda ked som s notebookom na wifi v sieti 2 a azdam 192.168.2.1 (samozrejme funguje lebo to je router) ale funguje aj 192.168.1.1 (modem)

OTAZKA:
ako mam nastavit aby mi sla interna siet vramci oboch zariadeni (router, modem) hlavne potrebujem zdielanie dat (sambu) kvoli multimedialnemu cetru

Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • Re: 2 routre - interna siet 28.08.2011 | 19:57
      miso   Návštevník
      Na ROUTER si na LAN strane nastav ip z rozsahu 192.168.1.x a kabel co ide k modemu vytiahni z portu WAN a zastrc do LANx
      • Re: 2 routre - interna siet 28.08.2011 | 20:11
        miso   Návštevník
        Este som zabudol: Ak pouzivas pevne nastavenie siete tak je potrebne prekonfigurovat zariadenia v SIET2 tak ako keby boli v SIET1, ak dhcp tak ho na "ROUTER" vypni.
        • Re: 2 routre - interna siet 28.08.2011 | 21:36
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
          DAKUJEM, skusil som snad vsetky kombinacie podsieti, myslel som ze ked nebude zdroj internetu pripojeny do wan tak mi nepojde net cez wifi

          Dakujem este raz
          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
          • Re: 2 routre - interna siet 29.08.2011 | 01:12
            Avatar maor Mint, Debian, Raspbian, LibreELEC  Používateľ
            Ten D-link nie je náhodou aj router? Ak hej, tak si asi nemal v jeho routovacej tabuľke záznam o sieti 192.168.2.0, čiže stačilo len doplniť statickú trasu.
            • Re: 2 routre - interna siet 30.08.2011 | 23:26
              Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
              ano je to router
              kam doplnit staticku adresu ?? v tom routri sa skoro nic neda nastavit
              Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
          • Re: 2 routre - interna siet 31.08.2011 | 02:24
            miso   Návštevník
            Neni zac.
        • Re: 2 routre - interna siet 30.08.2011 | 23:33
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
          keby ze chcem aby sa ROUTER staral o DHCP je to mozne ?

          ak ano je treba nejako prepojit kable alebo staci len nieco zmenit v nastaveniach tych zariadeni?

          zaroven by som na nom rad nastavil dyndns (kedze na modeme d-link to nie funkcne)
          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
          • Re: 2 routre - interna siet 31.08.2011 | 02:23
            miso   Návštevník
            DHCP: Asi nie, niektore routre sice umoznuju nastavit IP DNS servrov ktore maju poslat hostom ale ako branu nastavuju zvycajne len seba a to nebude fungovat.

            DYNDNS: Na tp-linku treba nastavit ako branu IP modemu a platne DNS. Problem je ze taketo routre ocakavaju ze su k internetu pripojene WAN rozhranim, a moze mu vadit ze brana je z roshahu LAN.

            S OpenWRT by oboje slo.