prehodiť systém na iný disk

Sekcia: Konfigurácia 31.08.2011 | 21:13
Avatar Martin LinuxMint 11,avlinux   Používateľ
možno je to blbosť, ale čisto teoreticky...konečne sa mi podarilo urobiť systém podľa svojich predstáv a keďže som fakt len užívateľ, tak posledné čo chcem je všetko preinštalovavat. Musím totiž vymeniť disk. Dá sa ten nainštalovaný systém, ktorý mám, nejak zbaliť do iso a potom celý nainštalovať na nový disk? Vďaka.
    • Re: prehodiť systém na iný disk 31.08.2011 | 21:21
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      áno, dá sa. ďalšia možnosť je odzálohovať si home, vrátane všetkých priečinkou začínajúce na bodku, napríklad .local a presunúť ich
      • Re: prehodiť systém na iný disk 31.08.2011 | 21:25
        Avatar Martin LinuxMint 11,avlinux   Používateľ
        aj programy ktoré som si doinštalovával takto dostanem na iný disk? Aby som vysvetlil, ľahšie by bolo to celé preinštalovať, keby som mal normálny pristup na net. Ale nám len tmobile.
        • Re: prehodiť systém na iný disk 31.08.2011 | 21:28
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
          aha, jasné... ty chceš riešenie, ktoré bude čo najmenej náročné na dáta. osobne upravujem iso obrazy cez reconstructor 2.9, no na toto sa moc nehodí. existuje hneď niekoľko nástrojov, no neviem čo z toho sa ešte vyvíja a čo nie.

          na priame presunutie deb balíkov môžeš skúsiť aptoncd. Maličké čudo, ktoré urobí z CD/DVD repozitár. hlavne si ale pozri, či máš v /var/cache/apt/archives hromadu balíkov. Ak áno, tak si aptoncd vyskúšaj :)
          • Re: prehodiť systém na iný disk 31.08.2011 | 21:55
            Avatar Martin LinuxMint 11,avlinux   Používateľ
            ďakujem, vyskúšam to.
    • Re: prehodiť systém na iný disk 01.09.2011 | 12:03
      Avatar mmatko   Používateľ
      existuje jednoduche a ucinne riesenie - prechodne si zapoj obidva disky (stary aj novy), cez gparted presun vsetky particie na novy disk a na zaver doinstaluj zavadzac... robil som to a bolo to absolutne bez problemov...
      • Re: prehodiť systém na iný disk 01.09.2011 | 15:09
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
        ak by mali rovnaký hardvér, tak prečo nie? no asi má odlišné tie počítače
        • Re: prehodiť systém na iný disk 01.09.2011 | 15:10
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
          jaj, zle som prečtal. áno, aj toto je riešenie.
        • Re: prehodiť systém na iný disk 01.09.2011 | 15:42
          Avatar default Debian  Používateľ
          cudoval by si sa , ja som mal pc stary 9 rokov so starym hardwarom, ina graficka karta, vsetko ine, a vytiahol som s neho disk a dal som ho do pc stareho 1.5 roka, a islo to normalne bez problemov
          R.K
          • Re: prehodiť systém na iný disk 05.09.2011 | 23:00
            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
            Rovnaká skúsenosť, ono v tých distribučných jadrách sú navalené všetky moduly, aj zmena procesoru Intel -> AMD a opačne nebýva problém.
            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • Re: prehodiť systém na iný disk 04.09.2011 | 22:56
          Senux   Návštevník
          Keby mal aj iny hardware pokial si s tym poradi kernel tak je to v pohode,casto instalujem system na uplne inom pc ako v skustocnosti bude bezat,alebo kopirujem disky.
        • Re: prehodiť systém na iný disk 08.10.2011 | 16:00
          samalama   Návštevník
          OMG linux nie je window$!!!
    • Re: prehodiť systém na iný disk 05.09.2011 | 23:29
      Avatar dusan Arch Linux + Openbox  Používateľ
      # dd if=/dev/sdx of=/dev/sdy
      kde sdx je povodny disk, sdy je novy disk, treba dat spravne oznacenie. A este pred vlastnym kopirovanim/klonovanim disku ZALOHOVAT DATA!!!
      • Re: prehodiť systém na iný disk 15.09.2011 | 11:19
        Avatar Andrej Pavelka Ubuntu 10.04  Používateľ
        Používam občas ten príkaz a môžem povedať, že sa mi páči. Ešte by som doplnil, že keď budeš obnovovať zálohu, tak ju obnovíš takým spôsobom, že za if= dosadíš súbor so zálohou a za of= ciel, kde sa má záloha rozbaliť. Čiže pri dusanovom príklade by to bolo # dd if=/dev/sdy/subor_so_zalohou of=/dev/sdx/. Dúfam, že som to napísal správne.
        http://pavelka-andrej.rhcloud.com/
      • Re: prehodiť systém na iný disk 08.10.2011 | 16:01
        samalama   Návštevník
        OMG MASAKER!!!
        • Re: prehodiť systém na iný disk 08.10.2011 | 20:56
          yosarian   Návštevník
          preco masaker? robil som to tak vela krat. treba bootovat do nejakeho live distra alebo z ineho disku, aby si nemal ani cielovy ani zdrojovy disk mountnuty.
          • Re: prehodiť systém na iný disk 08.10.2011 | 21:08
            samalama   Návštevník
            lebo dd je riadna somarina na prenasanie systemu z jedneho hdd na druhy...
            • Re: prehodiť systém na iný disk 08.10.2011 | 21:14
              yosarian   Návštevník
              napis kratsi a spolahlivejsi prikaz (sposob), co ti prenesie mbr, partition table a aj data.
              • Re: prehodiť systém na iný disk 08.10.2011 | 22:15
                samalama   Návštevník
                asi si neuvedomujes, ale prehadzovanie systemu na iny disk nie je zalezitost pre cloveka, ktory nema ani potuchy ako to urobit...

                imh prave "prenasanie" mbr je jedna z nevyhod dd-ckovania diskov...
                • Re: prehodiť systém na iný disk 08.10.2011 | 22:51
                  WlaSaTy   Návštevník
                  To s tým MBR, vieš to tvoje tvrdenie niečim doložiť?
                  • Re: prehodiť systém na iný disk 08.10.2011 | 23:26
                    samalama   Návštevník
                    skus dd 500gb na 499gb :)
                    • Re: prehodiť systém na iný disk 08.10.2011 | 23:38
                      WlaSaTy   Návštevník
                      Ak mi ide len o partíciu ktorá sa aj s MBR zmestí na cieľ, tak v tom nie je problém.
                      • Re: prehodiť systém na iný disk 09.10.2011 | 01:24
                        samalam   Návštevník
                        ok, este raz dd 500gb na 499gb
                        • Re: prehodiť systém na iný disk 09.10.2011 | 01:32
                          WlaSaTy   Návštevník
                          Zas si sa ukázal v pravom svetle. Ktorú vetu si nepochopil?
                          • Re: prehodiť systém na iný disk 09.10.2011 | 01:47
                            samalama   Návštevník
                            preco nevies reagovat vecne, ale utocis?

                            dal som jednoduchu otazku: ako "prenesies" system z jedneho disku na druhy pomocou prikazu dd, pricom povodny disk je vacsi ako novy?
                            • Re: prehodiť systém na iný disk 09.10.2011 | 01:55
                              Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
                              Mám kompiš čo má 20GB disk a procák jeden giga hertz, aby som si polepšil kúpim kompiš 266MHz s 2GB diskom? Zväčša sa systém prenáša na lepší komp a dd plne vyhovuje. Takže omg vôbec nieje na mieste. V ostatných prípadoch je najlepšia nová inštalácia. Pokiaľ máš iný názor napíš.
                              Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                              • Re: prehodiť systém na iný disk 09.10.2011 | 10:30
                                Avatar default Debian  Používateľ
                                bedna ako mozem skompilovat tu 3.0.4 so vsetkymi modulmi, musi to ist aj inak ako v configu vsetko pozapinat, daka moznost pred kompilaciov alebo co, na nete som nic nenasiel
                                R.K
                                • Re: prehodiť systém na iný disk 09.10.2011 | 15:13
                                  Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
                                  Stačí nejaký distribučný .config, tam je spravidla zapnuté všetko (nie Gentoo). Ja vždy nastavujem kompiláciu cez .config a o nejakom nástroji, ktorý by nastavil všetky voľby na yes, alebo module neviem.
                                  Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                            • Re: prehodiť systém na iný disk 09.10.2011 | 01:56
                              WlaSaTy   Návštevník
                              Písal som, že prenesiem zodpovedajúcu časť o ktorú ide. A teraz mi povedz ako som na Teba útočil.
    • Re: prehodiť systém na iný disk 06.09.2011 | 15:49
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
      program remastersys dokaze z beziaceho ubuntu systemu spravit instalovatelne iso (vratane osobnych nastaveni)

      ja som si tak robil zalohu ubuntu ked som ho pouzival
      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment