linux - znalosti

Sekcia: Ostatné 02.09.2011 | 14:09
riso   Návštevník
Zdravím,

Rád by som sa opýtal na tieto veci:

1. Aké sú základné znalosti linuxu

2. Aké sú pokročilé znalosti linuxu

3. Aké sú znalosti na úrovni expert v linuxe

A kde na webe je možne si tieto znalosti otestovať free, príp. natrénovať free.

Za každú prínosnú odpoveď veľmi pekne ďakujem.

riso
    • Re: linux - znalosti 02.09.2011 | 14:15
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      fúha, takéto niečo tu už asi dávno nebolo :) Neviem, kto všetko sa k tomu vyjadrí, ale tak začnem :)

      1) podľa mňa je základná znalosť poznať skratku ALT+F2 v grafickom prostredí. Tiež niečo typu "viem akú mám distribúciu a viem čo je to jadro"

      2) poriadne znalosti klávesových skratiek, schopnosť vyberať si medzi programami, schopnosť riešiť nejaký jednoduchší problém viac ako jedným spôsobom

      3) presné nastavenie SW na daný hardvér, znalosti zabezpečenia, používanie terminálových aplikácii...

      4) Gúgl. Tam je všeličo. Fóra, tipy a triky... taktiež sa veľa naučíš pri riešení problémov a pri vyberaní. Napríklad ti prehrávač hudby A nevyhovuje, čo urobíš?
      • Re: linux - znalosti 02.09.2011 | 14:23
        riso   Návštevník
        Tie stupne znalosti vid. profesia.sk, tak aby som mal lepsi prehľad co musim zvládať,
        keď si tam napíše niekto Linux/Unix - pokrocilý. A nepíšeš nič o command line, na akej úrovni.

        Posledná 4. bola skôr myslená ako odporúčaná stránka, ak taká vôbec existuje na spôsob online tréningu,
        prvá časť vysvetlenie, druhá časť otázky - klikačka a tretia časť vyhodnotenie na koľko % som bol úspešný.
        • Re: linux - znalosti 02.09.2011 | 18:07
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
          ono je to hlavne o tom, na čo sa cítiš. Keby tam bolo len začiatočník/pokročilý/expert, tak by som si dal asi pokročilý, aj keď rozmýšľam tiež nad začiatočník :)

          Je to veľmi subjektívne. Predstav si, že používaš Linux 5 rokov. Niekto, kto ho má 10 rokov, vie o ňom v niektorej oblasti oveľa menej ako ty a niekto, kto ho má 3 dni, toho vie v niektorej oblasti oveľa viac.
          • Re: linux - znalosti 02.09.2011 | 18:52
            riso   Návštevník
            Ono to je hlavne o tom, čo si spoločnosť predstavuje pod slovom pokročilý, expert, keď inzeruje pozíciu.
            Napr. technická podpora, alebo aj niektorí administrátori Win/linux - pokročilý alebo expert. Ja som
            volakedy robil podporu Win, a 90% práce sme robili v cmd. Ja tú prácu zoberem a potom sa budem už len zlepšovať :))
      • Re: linux - znalosti 02.09.2011 | 15:20
        Avatar default Debian  Používateľ
        podla mna je to co si napisal blbost :D , pretoze tie veci v jednej skupine niesu podla mna na ten jeden stupen vhodny, 1 alt+f2 a viem ake mam distro a co je jadro ---> ak mi toto staci na pouzivanie linuxu tak potom si ani neotvorim domovsky priecinok ja by som dal (graficka praca s adresarmi a subormi, zakladne znalosti teorie, pouzivanie grafickych programov)
        2 to znalosti klavesovich skratiek pod tym myslis co ? schopnost vyberat si medzi programamy, neviem co toto ma spolocne s linuxom :D , je to napisane moc nejednoznacne, myslis tim schopnost instalovat skusat aplikacie a porovnavat a nasledna odinstalaciia nevyhovujucej ci co ? , riesit problemy je velmi individualne aby sa dalo zahrnut do bodu pretoze, moze byt problem aj neviem ako mali, ale ak ho nikdo pred tebou nevyriesil, a nieje to problem tipu, je inde ikona netu na panely ako vo windowse, tak to nemusi byt lahke, 3 presne nastavenie SW na hardware, toto je asi najvecsia sprostost, to kazdy expert potom pouziva Gentoo , (a pod. systemy) , znalosti zabezpecenia su potrebne len ak provozujes server, alebo si v prostredi kde mozu byt ohrozene tvoje data, expert kludne moze zit v kludnom rodinom prostredi kde mu na jeho pc nikdo nesiahne, a staci mu zabezpecenie prihlasenia heslom, pouzivanie terminalovych aplikacii ? to je moc pestra uroven, arch linux podla mna je niekde medzi 3-4 a potrebujes poznat nano alebo textove editory, ale normalne znalosti prikazov a ovladanie pc pomocou riadky je potrebne vediet v zavislosti od systemu, dakde sa bez toho nepohnes
        R.K
        • Re: linux - znalosti 02.09.2011 | 18:10
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
          samozrejme, že je to blbosť a subjektívny bordel :) ako by si to napísal ty?

          to mám vymenovať všetko? dal som tam napríklad to, čo by začiatočník mohol zvládať a ten, čo to v živote nevidel, nie :D
          • Re: linux - znalosti 02.09.2011 | 21:19
            Avatar default Debian  Používateľ
            len si to napisal tak ako kebi to bolo objektivne posudenie , a ked si to clovek cita nechape tomu, lebo tvoj text ma vela zavislosti ktore ja tam nevidim, a tak tam mam dependecy hell :D
            R.K
            • Re: linux - znalosti 02.09.2011 | 21:26
              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
              objektívne posúdenie? fuuuu... tak od toho to má ďaleko... nuž, asi ako na Vladivostok :)
    • Re: linux - znalosti 02.09.2011 | 14:54
      Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
      G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
      • Re: linux - znalosti 02.09.2011 | 15:04
        riso   Návštevník
        dikejs :))
    • Re: linux - znalosti 02.09.2011 | 20:02
      Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
      Stano, to 1,2,3 si akoze robis srandu ? To si kam akoze posunul ? Podla toho tvojho rozdelenia ludia, ktori spravuju servery na extremnej a profesionalnej urovni by boli turbo extra super mortal boost experti ? Ti rajbe ?

      Zaklady: poznat suborovy system, spravcu balikov, zakladne pristupove prava, vediet spravovat subory ( symbolicke odkazy , mazat, kopirovat , prepisovat , editovat ), schopnost orientovat sa v comkolvek novom za pomoci manpages, poznat zaklady grafickeho prostredia, vediet si nastavit dynamicku ipku, vediet co je grub, kernel a predovsetkym byt oboznameny so shellom, poznat zaklady nastavenia siete, mat prehlad o rieseniach problemov, vediet, ako postupovat pri rieseni problemu a kde odpoved na dany problem hladat ( manpages, web )

      Stredne pokrocily: dokazat nainstalovat a provozovat web, mail, ftp, nfs servery v zakladnom nastaveni. Dokazat riesit zlozitejsie problemy na zaklade skusenosti, s lahkou pomocou internetu. Dokazat spravovat siet, vediet nainstalovat Linux do RAIDu, orientovat sa na terminaloch, dokazat za Linuxom sediet aj bez pomoci X serveru, za pomoci internetu dokazat prekompilovat vlastne jadro, riadit beziace procesy, mal by vediet zvazit co je a co nie je potrebne aby bezalo, prisposobit vykon na maximum, pokrocilejsia sprava siete, pristupovych prav, mat vseobecne znalosti z bezprostredne linuxu blizkych odvetvi, dokazat downgradovat soft na stabilnejsiu verziu, dokazat nainstalovat novsiu verziu softu za pomoci kompilacie, mal by taktiez mat znalosti na to, aby dokazal posudit, kam a na ake ucely aku distribuciu linuxu nasadit, mat zakladne znalosti a vseobecny prehlad o kazdej jednej distribucii, nemalo by robit problem nainstalovat debian, ani arch.

      Expert: Dokladne zaskoleny a specializovany pracovnik, ktory zvlada niektoru z konkretnych oblasti spravy Linuxu na profesionalnej urovni. Schopnost dynamicky a efektivne riesit akekolvek, aj zavaznejsie problemy, mat dlhodobu prax s danym odvetvim Linuxu, s ktorym pracuje. Expert je specializovany procovnik, ktoreho praca je vacsinou venovat sa jednej konkretnej veci dopodrobna, popr. venovat sa viacerym veciam, no stale v ramci jedneho tematickeho okruhu. Samozrejmostou je, ze expert nie je specializovany pracovnik iba v jednom odvetvi,ale splna predpoklady aj pre zaciatocnika a stredne pokrocileho.
      There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
      • Re: linux - znalosti 02.09.2011 | 21:28
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
        Viktor, tých 1, 2, 3 je subjektívny názor na niekoľko písmen :) Samozrejme, je to asi až moc subjektívne. Myslím že to, čo si tu dal ako základ, pre niekoho nie je úplný základ :)
        • Re: linux - znalosti 02.09.2011 | 23:15
          Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
          Pytal sa na hodnotenie ako na profesii. TAk ked predpokladam, ze ide o pracovnu poziciu, nebudu na Linux - pokrocily pozadovat cloveka, ktory dokaze spustit thunar pod rootom a nakopirovat subory like a boss
          There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
          • Re: linux - znalosti 03.09.2011 | 03:24
            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
            Aby sa nám to tu nerozrástlo v nejaké flame, tak doplním že Linux expert a podobné je skoro nezmysel, skôr by som porovnával podmienky ako že potrebujeme skúseného admina na Debian server, Apache, MySQL, PHP, Perl pretože tam sa už dajú robiť stupne kto čo vie. Dobrý v Linuxe sa nedá určiť, pretože dobrý Debiansta určite zhorí na RedHat . Pokiaľ taký inzerát niekto dá tak sa tam môže prihlásiť hocikto, pretože ani oni nevedia koho chcú.
            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
            • Re: linux - znalosti 03.09.2011 | 03:29
              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
              rozumný názor. aj keď myslím, že pokročilý Debianista by v RedHate nebol úplne stratený, pretože určite vie to najdôležitejšie - gúgliť :)
    • Re: linux - znalosti 03.09.2011 | 15:33
      Avatar coques   Používateľ
      1. Aké sú základné znalosti linuxu
      práca v GUI (operácie so súbormi, web, mail) / Office
      základná znalosť shellu - mv,cp,ls.. / ssh-telnet.. / simple editory ala nano-joe-pico


      2. Aké sú pokročilé znalosti linuxu
      pokročilá znalosť shellu - vi-vim / shell skripty, popr. python-perl / *sql / apache / php / sed-awk / iptables
      inštalácia a správa systému (logy, súborové systémy, boot seq., init skripty)
      kompilácia softwéru
      OSI
      Virtualizácia


      3. Aké sú znalosti na úrovni expert v linuxe
      sysctl
      kernel parameter tunning
      /proc /sys
      system performance
      vhodná znalosť jazyka C a pod.
      SElinux
      Cisco/Juniper atd
      Fibre/Iscsi

      Nieje to zďaleka všetko, ale taký krátky prehľad ako by som si to roztriedil ja, ak by som pracoval na HR..
      • Re: linux - znalosti 03.09.2011 | 17:05
        riso   Návštevník
        ta zase diky za vsetky podnetne nazory, a mne neostava nic ine ako zlepsovat sa :)

        • Re: linux - znalosti 03.09.2011 | 17:30
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
          čo momentálne ovládaš?
          • Re: linux - znalosti 05.09.2011 | 19:36
            riso   Návštevník
            momentalne ovladam toto:
            1. subory / pohyb v cmd, nastavenie prav
            2. vytvarane adresarov, mazanie,
            3. zistovanie, kto bol nalogovany, kde who, w, potom finger a last -1
            4.list procesov, zabijacka procesov, zistovanie vol.miesta disku
            5.pouzivatelia - pridavanie, mazanie, aj komplet z adr./home
            6.pridavanie skupin, mazanie skupin
            7.instalacia programov mam ubuntu, cez apt-get install skript, aj rpm balicky
            8.rlogin, ssh, telnet - toto som pouzival v robote a dokonca aj RD
            9. cal, date
            10. co neviem najdem napr. aj v man
    • Re: linux - znalosti 03.09.2011 | 22:28
      iwtu   Návštevník
      Ja by som odpovedal, ze moj prvy a jediny linux je Arch Linux a ani shell mi nie je uplne cudzi. Arch menit neplanujem. Viac svoje schopnosti asi neviem popisat. V nieco sa casto krat citim ako zaciatocnik.
      • Re: linux - znalosti 03.09.2011 | 23:07
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
        Arch na začiatok? Pre ľudí, ktorý sa neboja čítať a o počítače sa zaujímajú, prečo nie?
        • Re: linux - znalosti 04.09.2011 | 10:59
          iwtu   Návštevník
          ono to ma aj logiku, lebo kedysi mi kamos dal Mandrivu a ja som prisampacku nevidel rozdiel, medzi Windows a Mandrivu a tak skutocne nevedel, preco by som mal Mandrivu pouzivat. A ked ma Windows nazlostil a vedel som, ze v linuxe to ide jednym prikazom, zacal som sa pytat znamych, aky linux pouzivaju oni. Vela vyskusalo vela a skoro vsetci ostali pri Archu, lebo ten je fajn. Tak som si dal Arch aj ja. Sice nejake GUI som spustil az na druhy den (instaloval som bez netu, lebo som nevedel, ako sa s linuxom pripojit do nasej kolejnej siete) ale stalo to za to. Na jednom tty som robil, na druhom som si prezeral stiahnuty textak Arch Linux for Beginers) i tak to postupne islo. Najprv som mal Xfce, to som vzdal, trebalo tam vela nastavovat a nevedel som, ci to pojde a tak. Ale mal som to dlho. Neodsudzujem nieco niet. Potom som skusil gnome2 a to mi prislo ako velmi ok. Skusal som aj Gnome3 ale uz sa mi to vidi velmi pre bezneho uzivatela ale dovod preco som odisiel bol asi to, ze mi nefungoval spravne terminal (vlastne aj z Xfce som preto odisiel). Bez terminalu je to na nic. Tak som skusil KDE a zatial to povazujem za najvyspelejsie DE a som s nim fakt spokojny.Predsa, myslim, ze nejake pohodlie si uz dnes zasluzim.

          Je pravda, ze som pred instalaciou vedel vypnut vim aj pohybovat sa po adresaroch iba prikazmi. I tak som nainstaloval Arch. Postupne som robil, co mi trebalo som vcelku spokojny. Zas nemyslim si, ci ze keby som skusil Ubuntu, mal by som ho ako hlavny operacny system. Jednak by som ani zdaleka nevedel, to, co viem dnes a nevedel by som, v com sa to lisi od Windows. Aj filozofia Arch sa mi paci :). Ubuntu mi pride ako keby sa dalo filozofiou Windowsu. Ale zas plne to chapem a urcite je to iba plus. Pekny den :)
          • Re: linux - znalosti 04.09.2011 | 11:12
            Avatar default Debian  Používateľ
            s archom suhlasim, ale ubuntu ide skor cestou mac ;)
            R.K
            • Re: linux - znalosti 04.09.2011 | 18:26
              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
              ubuntu ide skôr cestou do... :)
              • Re: linux - znalosti 04.09.2011 | 20:50
                Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
                Bohužiaľ máš pravdu, charizmatickému Markovi Shuttleworthovi môže Linux vďačiť za propagáciu a neviem či som jediný ktorý si všimol v prvý deň Olympiady reklamný spot na Ubuntu, ale bohužiaľ zatiaľ som pri mŕtvom Gnome2. Našťastie Archáci makujú na forku, uvažujem o spolupráci s nimi a balíčkovaní pre like Debian. KDE ma nijak neoslovilo, kliknem pravým tlačítko na plochu/panel a neponúkne mi to ani spraviť vlastný launcher, to je sila.
                Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                • Re: linux - znalosti 04.09.2011 | 21:02
                  Avatar default Debian  Používateľ
                  co tak rovno prejst celi na arch ? :D budes musiet vystvorit vlastny repozitar pre debian, pretoze oni to do oficialu nedaju, lebo je to len experimentalna zalezitost
                  R.K
                  • Re: linux - znalosti 04.09.2011 | 22:01
                    Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
                    Čau Radovan, vieš že ja som Debiansta a na desktope mám MINT, bez toho že by som chcel komunitu okolo Archu uraziť, ale mne sa nechce riešiť tie drobné chybičky ktoré nastávajú pri každom "Rolling Stone" však to poznáš sám :) Archákom ďakujem za výborné zdokumentovanie systému čo sám využívam, ale ja som doma v Debiane a mám tu nástroje ktoré milujem. Ten fork je zatiaľ experimental, pretože je čerstvo narodené dieťa, čo sa určite zmení a je to projekt ktorému až mi to čas dovolí rád pomôžem.
                    Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                    • Re: linux - znalosti 04.09.2011 | 22:06
                      Avatar default Debian  Používateľ
                      ja som zase pravy slobodny linuxak :D , zatial , niesom viazany na urcitu cielovu skupinu, proste skusam distra a ktore sa mi paci pri nom ostanem a ziskavam skill, a cim dalej tim mensi je cas zmeny distra a ziskavam taky rozhlad
                      R.K
                      • Re: linux - znalosti 04.09.2011 | 22:59
                        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
                        Ja ti v tom veľmi fandím a klobúk dole nad hackerstvom ktoré predvádzaš. Križovanie sa nejakým distrom je blbosť ja som pri Debiane z pohodlnosti :)
                        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                        • Re: linux - znalosti 04.09.2011 | 23:12
                          Avatar default Debian  Používateľ
                          toto je celkom zaujimava tema, boria sa tym veci ako kazdy expert pouziva gentoo, ti si expert cez servery a programovanie a nepouzivas systemy kde si presne nastavujes HW a vsetko rucne konfigurujes, ja zas robim uplne bezne veci na pc, a tak amaterske programovanie a grafiku, ale skor mi vyhovuje tie zlozitejsie systemy, dufam ze teraz konecne vsetci uzivatelia pochopia ze to ake distro clovek pouziva nehovori o jeho skille a schopnostiach
                          R.K
                          • Re: linux - znalosti 04.09.2011 | 23:33
                            Senux   Návštevník
                            Suhlasim s tebou ze schopnosti nezavisia od distribucie,niekedy dost zavazi aj cas ktory nad instalaciou a konfiguraciou stravis. Aspon ja si zvyknem vyberat pre mna menej casovo narocne varianty.
                            • Re: linux - znalosti 04.09.2011 | 23:42
                              Avatar default Debian  Používateľ
                              gentoo je casovo menej narocna verianta hej :D
                              R.K
                              • Re: linux - znalosti 04.09.2011 | 23:53
                                senux   Návštevník
                                Radovan, Gentoo mam ako bavecku na desktope a PC je pomerne dost vykonne na kompilaciu,pripadne mozem kompilovat pomocou distcc ked mi sedi verzia GCC.
                                Alebo je tu parameter -j :D
                                • Re: linux - znalosti 04.09.2011 | 23:59
                                  Avatar default Debian  Používateľ
                                  jj gentoo som mal, je to fajnovecka, ale zviknem vsetko pokazit :D, mal som to uz ponstavovane aj s KDE environmentom, a vymazal som systemovo dolezitu kniznicu, odznova si to vsetko robit som nemal silu, a skusal som to davat dokopy dva dni a nic, nemusim mat system co ma dake meno, ze vau toto je gentoo pre geekov, ale skor o to ze tam ide to co je treba, problemy sa objavuju a postupne ich riesim a buram ich , doteraz som mal cas, ale zajtra zacina skola tak zase trochu spomalim
                                  R.K
                                  • Re: linux - znalosti 05.09.2011 | 00:05
                                    Senux   Návštevník
                                    Doteraz to najzlozitejsie co som skladal bolo to LFS zo zdrojakov ale to bolo uz davno,ale dalo mi to asi najviac. Gentoo ma ebuildy a robi vsetko automaticky a ked je dost hardwaru tak ani kompilacia nie je problem.
                                    Skola? mne az od oktobra :D Ale idem do skoly zajtra,len pracovne mam tam jeden server s Debianom.
                                • Re: linux - znalosti 05.09.2011 | 00:13
                                  Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
                                  Ako sme si písali, dva roky som sa snažil fungovať na svojom vlastnom distre stále niečo nefungovalo a vzdal som to. Teraz už používam pohodlnosť Debianu ale pečem si svoje vlastné jadro z Vanilky a tú myšlienku som ešte úplne nepochoval. Nie len v Gentoo sa dá kompilovať to ide všade, Debian na to má elegantné nástroje, ktoré mi vyhovujú a tu máme uname -a:
                                  uname -a
                                  Linux s29 3.0.4 #2 SMP Sun Sep 4 02:02:40 CEST 2011 x86_64 x86_64 x86_64 GNU/Linux

                                  Nechápem prečo je toľko krát za sebou x86 žeby preto keď som do podverzie hodil bedna, skúsim to znovu skompilovať.
                                  Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                                  • Re: linux - znalosti 05.09.2011 | 00:16
                                    Avatar default Debian  Používateľ
                                    ti si frajer, si si vyrabas vlastny luxus na stabilnych rieseniach :)
                                    R.K
                                    • Re: linux - znalosti 05.09.2011 | 00:47
                                      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
                                      Milujem Debian aj preto že sa nemusím hrabať v Grube a robí špinavú prácu za mňa :)
                                      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                          • Re: linux - znalosti 04.09.2011 | 23:44
                            iwtu   Návštevník
                            tak potom netusim, ako mam posudit moje schopnosti :) Tak poviem iba, ze mam linux, lebo sa mi v nom jednoduchsie programuje :)
                            • Re: linux - znalosti 05.09.2011 | 00:44
                              Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
                              Tak v Linuxe napíšeš gcc, alebo g++ a Widlách musíš nastaviť cestu to tiež nechápem.
                              Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                    • Re: linux - znalosti 05.09.2011 | 16:24
                      Avatar dusan Arch Linux + Openbox  Používateľ
                      ...mne sa nechce riešiť tie drobné chybičky ktoré nastávajú pri každom "Rolling Stone"...
                      Pri každom? To hádam nie.
                • Re: linux - znalosti 04.09.2011 | 21:20
                  tibor   Návštevník
                  Mal by to KDE upgradovať, v posledných verziach je to už v poriadku.
                  • Re: linux - znalosti 04.09.2011 | 21:50
                    senux   Návštevník
                    Zdravim pani.

                    Kedysi zacinal na Mandrake,potom som siel na Debian,skusil som krasu Gentoo,dokonca som si vykompiloval LFS aj s grafikou.
                    Dnes na servery davam Debian asi zo zvyku,na desktope mam Gentoo,distribucie si vyberam podla ucelu.Ak mam cas na kompilaciu systemu tak aj Gentoo
                    Uroven znalosti Linuxu ani sam neviem ohodnotit.Vacsinou sa venujem instalacii a vyladovani Linuxu na serveroch alebo navrhujem system na mieru podla poziadaviek a specificke pouzitie,bud to tvorba minidistribucie alebo system na kontretne pouzitie,napriklad (Linuxova GW so spravou uzivatelov cez PHP aplikacie) vacsinou uz implementujem do existujucej siete. Uroven a znalost linuxu odzrkadluje aj suma za vyrieseny problem :-).
                • Re: linux - znalosti 05.09.2011 | 01:19
                  Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                  myslím, že "killerom" gnome2 bude priblíženie xfce/lxde k gnome2. XFCE 4.10 alebo 5.0 by mohla byť dobrá vec.
                  • Re: linux - znalosti 05.09.2011 | 11:49
                    tiger   Návštevník
                    Je uplne jedno či mám na PC gentoo alebo Mint..

                    Inštaláciou "hardcore" Gentoo a pár hodín strávených kompiláciou obľúbeného DE to všetko ešte len začína ;)
                    Ziskom je úplné minimum znalostí na to, aby sa človek mohol pohnúť ďalej a začal skutočne pracovať a zarobiť si na seba.

                    Pýšiť sa Gentoo na PC je len taký veľmi jednodúchý odrazový mostík do sveta unixu.