problem s wifi na fedore

Sekcia: Ostatné 08.09.2011 | 05:29
Avatar guria   Používateľ
Mám problém s wifi pripojením na fedore 13, mám naištalovaný driver už na notebooku eeePC1000h. Dokážem vyhľadať spojenia, neviem sa však pripojiť, respektívke ak aj naviažem spojenie, nejde mi spustiť internet (to bolo pri pokuse pripojiť sa na vloľnú sieť napr v škole). Zrejme je problém medzi klávesnicou a stoličkou ale bol by som vďačný aj za širšie info okolo nastavenia wifi siete, napr čo dokáže iwconfig a pod.

Chcel by som sa tiež pokúsiť pripojiť na internet prostredníctvom wifi cez iný počítač, ktorý ma prístum na internet.

Ďakujem za tipy.
    • Re: problem s wifi na fedore 08.09.2011 | 11:53
      Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
      Ahoj.

      Po prvé: ak používaš naozaj Fedora 13 Linux, tak ten je starý, skončila pre neho podpora a nevyvíja sa ďalej.
      Je to tento notebook ?
      Po druhé. Stiahni si inštaláciu spinov Fedora 14 alebo ešte lepšie spinov Fedora 15. Doporučujem Ti Fedora 15 LXDE spin, stiahnutie LiveCD.


      Doporučujem Ti stiahnutie balíčka rfkill takto:
      prihlás sa v Termináli ako root a potom spusti príkazy:

      yum install rfkill
      rfkill list (kontrola, či ho systém vidí)
      rfkill unblock wifi
      (balíček slúži na odblokovanie Wi-FI aj je z nejakých dôvodov bloknuté SW)
      G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
      • Re: problem s wifi na fedore 09.09.2011 | 09:56
        Paolo   Návštevník
        Presne tento problem som mal aj ja. Mas bloknutu wifi - rfkill vyriesil problem... daj si tam F15 - zatial som tam neriesil ziaden problem.
      • Re: problem s wifi na fedore 12.09.2011 | 16:34
        guria   Návštevník
        Dakujem veľmi pekne, príkaz rfkill som nepoznal, chcem sa ešte opýtať, čo je SW.
        Fedoru si preinštalujem, aj keď nerozumiem ako jej mohla skončiť podpora, keď mi chodia updaty.

        Chcel by som sa ešte opýtať, ako sa dávaju zdieľať súbory na disku v linuxe s inými počítačmi aj s WIN, mám aj sambu nainštalovanú (v ubuntu sa to dalo spraviť kliknutim myšky ale chcel by som to vedieť nastaviť priamo z konzoly).

        A ešte by som sa chcel spýtať, či sa dá spraviť z notebooku wifi router, (tak, že sa budem pripájať na internet ja cez lan a súčasne aby sa cez wifi mohol pripojiť ďalší počitač. )
        Poprípade ak viete o nejakom užitočnom manuále k danej téme, bol by som vďačný.

        • Re: problem s wifi na fedore 12.09.2011 | 17:37
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
          pre zdielanie suborov s win postupuj nejako nasledovne:

          1.nainstalovat sambu (to mas)

          2.nastavit smb.conf ( sudo gedit /etc/samba/smb.conf )

          3.jeho obsah si skopiruj napriklad z ubuntu (aby si to nemusel nastavovat vsetko rucne - teda ak nechses), ja mam moj smb.conf zalohovany na dropboxe a vzdy ked potrebujem uz len upravim nazvy a cesty zdielanych adresarov

          4.HOTOVO - (pripadne asi este bude treba restart samby - /etc/init.d/smbd restart)
          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
          • Re: problem s wifi na fedore 12.09.2011 | 23:30
            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
            som zabudol dodat ze existuje jednoduche klikatko, vo fedore anpriklad balik: system-config-samba

            alebo pre kde je smb4k (o dost zlozitejsi a komplexnejsi soft)

            a mnozstvo inych
            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • Re: problem s wifi na fedore 12.09.2011 | 22:24
          Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
          SW tam znamenalo, že wi-fi je blokované softvérovo, v konfiguračnom súbore je zakázané ..
          Hardvérovo blokované znamená, že je wi-fi vypnuté, zvyčajne spolu s Bluetooth,vypínačom na boku NB ..
          rfkill je pomôcka, ktorá Ti vypíše v termináli, či je wi-fi zariadenie blokované a ako je blokované, čo je veľmi užitočné pri hľadaní riešenia problémov s pripojením ....

          Fedora funguje ako wifi router, musiš si nainštalovať balíček hostapd .

          Cerlý postup pre Fedora a Ubuntu máš tuná, aj s úpravou konfigurácie: http://www.linuxreaders.com/2011/02/16/ubuntu-fedora-box-as-wifi-router/
          G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
          • Re: problem s wifi na fedore 13.09.2011 | 00:49
            guria   Návštevník
            Ďakujem Vám páni
            Zase som o niečo múdrejší, idem to vyskúšať a celkom sa do toho teším.
    • Re: problem s wifi na fedore 09.09.2011 | 10:47
      hasis   Návštevník
      Ahoj,
      ja pouzivam zhruba nasledujuci postup:
      ifconfig wlan0 up - zapnem wifi kartu
      iwconfig wlan0 scan - zistitm si ake siete mam v okoli
      iwconfig wlan0 essid nazov_siete - pripojim sa na vybranu siet
      (Ak siet vyzaduje nejake zabezpecenie, tak na to pouzivam wpa_supplicant)
      dhclient wlan0 - poziadam AP o pridelenie adresy
      • Re: problem s wifi na fedore 12.09.2011 | 16:42
        guria   Návštevník
        Dakujem,

        Ukladám si to do poznámok, určite sa mi to zíde.
    • Re: problem s wifi na fedore 10.09.2011 | 21:21
      Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
      Ešte to spresním, že si musíš stiahnuť iso obrazy a dať ich USB kľúč, lebo ako vidím, nemáš tam CD/DVD mechaniku ..

      Celý postup pre USB zrejme vykonáš podľa tohoto ale na inom PC/NB:
      http://fedoraproject.org/wiki/How_to_create_and_use_Live_USB
      G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."