Problém si Ubuntu 11.04

Sekcia: Ostatné 29.09.2011 | 22:37
Pytias   Návštevník
Ahojte potreboval by som pomôcť s Ubuntu 11.04 verziou... Rozhodol som sa vyskúšať prvý krát linux a to Ubuntu 11.04... začnem od začiatku aby ste boli v obraze... napálil som si na DVD linux Ubuntu, vložil do notebooku, vyskúšal ho spustiť, išiel, a tak som sa rozhodol že ho idem nahradiť za Windows 7 a tak som dal pri úvodnej tabulke nahradiť Windows za linux (ubuntu). Prvý problém bol pri inštalácii. Pri dokončovaní inštalácie mi nabehla varovná tabulku niečo v tom zmysle že mi nastal problém so "Spúšťačom systému" a že ho budem musieť nainštalovať manuálne. chcel som dokončiť inśtaláciu ale už sa nedalo sekol mi notebook. Vypol, zapol, spustilo mi ho hral som sa, obzeral bol som spokojný, no keď som ho chcel vypnúť, tak mi pri vypínaní zamrzol. Pri dalšom zapnutí mi ho už nespustilo. Je jedno či som ho skúšal spúšťať cez cd, alebo cez ten nainštalovaný Linux na hardisku vždy pri načítavaní linuxu mi sekol a nešiel mi dalej... teraz mi pri spúšťaní buď hodí do nejakého GNU GRUB VERION 1.99 . Neviem čo stým. Notebook je pomerne nový výkonný s tým by nemal byť problém. CPU 2.1 Ghz krafická 512mb, a 4g ram... ďakujem za skorú odpoveď :)
    • Re: Problém si Ubuntu 11.04 29.09.2011 | 22:45
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      odporúčam vždy vybrať manuálne rozdeľovanie disku, píše sa to tam ako "niečo iné"
      • Re: Problém si Ubuntu 11.04 29.09.2011 | 22:48
        Pytias   Návštevník
        no dobre, ale na to je už neskoro keď sa mi pri štarte zasekne. (spúštaní Ubuntu). teraz mi nejde ani preinštalovať a ani nić. help :/
        • Re: Problém si Ubuntu 11.04 29.09.2011 | 22:57
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
          ako myslíš, že nejde preinštalovať? zahodil si to DVD?
          • Re: Problém si Ubuntu 11.04 29.09.2011 | 23:06
            Pytias   Návštevník
            nie. je jedno či ten linux spúšťam cez cd, alebo cez hardick ten nainštalovaný proste mi sekne.. veď hore som to napísal :P pri spúštaní notebooku ma buď hodí do GNU GRUB a tam mám možnosť zadať dajaké príkazi ale žiadne neviem, alebo nefungujú, alebo sa pokúsim spustiť ten linux z cd, ale nejde pri spúštaní mi sekne a nić dalej... alebo mi nabehne čierna obrazovku a v lavo hore mi bliká podjebník :P
            • Re: Problém si Ubuntu 11.04 29.09.2011 | 23:43
              Avatar Zer0 Slackware 13.37  Používateľ
              Vies co ja som mal podobny problem a bol to pokazeny HDD. Skus inu distribuciu (debian) a ak mas usb tak skus to(bootnut) mozno mas vadne dvd ja neviem a urcite to spustas z dvdlive ?
              • Re: Problém si Ubuntu 11.04 29.09.2011 | 23:54
                Avatar default Debian  Používateľ
                ja som zase mal problem s diskom ze mi neslo nainstalovat ziadny system a blbol pri bootovani , a ani neslo dakedy nabootovat, a bolo to vadnou ramkou, a po jej odstraneni uz slo vsetko dobre
                R.K
                • Re: Problém si Ubuntu 11.04 30.09.2011 | 18:57
                  Pytias   Návštevník
                  Ludia ako ďakujem že aspoň dakto odpíše, ale ja som dal skontrolova´t HDD a nenašlo žiadnu chybu. dysk je Ok a veď prećo by aj nie... ja som si ten linux inštaloval prvý krát predtým som tam mal Windovs 7 a nebol žiadny problém. problém mi nastal ako som tam dal ten linux. jeden za druhým. prvý ako som povedal nedokonćilo inśtaláciu, dajaký ten spúšťač systému. :P... druhá inśtalácia prebehla v pohodke, skúśal som si teln linux, ale ked som ho vipínal tak mi sekol a dosť. vypol som ho na tvrdo, a potom mi už nešlo spustiť vôbec nič. :P pri naćítavaní linuxu zasekne a dosť. ke´d ho spúśtam cez to cd, správí to isté, alebo ma maximálne hodí do nejakého GNU... hore som to uź spomenul. je tam príkazoví riadok, ale ja som s tým vživote nerobil... môže si to skúsi´t prečítať dáky frajer, kto to vie, a skúsi´t mi poradi´t?,,
                  ďakujem.
                  • Re: Problém si Ubuntu 11.04 30.09.2011 | 19:12
                    Avatar default Debian  Používateľ
                    grub je nastroj v ktorom mas nastevenu cestu k jadru initramfs suboru a na akej particii sa to nachadza, je to vlastne zavadzac systemu a keby bolo mozne, mal by si to opisat lepsie, ci napriklad nenapise daku chybu ako "file not found" a tak podobne, najlepsie keby si to odfotil aby to bolo citatelne
                    R.K
                    • Re: Problém si Ubuntu 11.04 30.09.2011 | 19:16
                      Avatar default Debian  Používateľ
                      zrejme to selhalo vtedy ked malo pridelit tie rozne nastavenia a mas to tam prazdne, ja viem ako sa to nastavuje, ale aby som to nemusel pisat vsetko mohol by si si ma pridat na jabberi v info mam kontakt, bude treba najst tu cestu k jadru a initramfs a zistit na akej particii to mas, na to sa ti bude hodit dake male sikovne LiveCD, napriklad tini core bude stacit, ma 10 mb, graficka verzia
                      R.K
                      • Re: Problém si Ubuntu 11.04 30.09.2011 | 19:39
                        Pytias   Návštevník
                        No, konečne niekto kto vie o čo sa zhruba jedná... pátral som ďalej po mojom probléme, a naśiel asi riešenie. ale môžem povedať že si mal pravdu. keď mi doinštalovávalo Ubuntu 11.04 , tak mi to pri konci zaseklo napísalo že chyba nastala s nejakým "spúšťačom systému" . http://davidjb.com/blog/2011/05/ubuntu-11-04-boot-freezes-with-2-6-38-8-generic-pae-kernel ... ale podarilo sa mi eśte spustit raz tú inštaláciu a preinštaloval som to vśetko a myslel som si źe už to bude oK... ale je jedno kolko krát to budem inštalovať ten 2.6.38-8-generic-pae mi tam stále ostane. takže teraz to budem musieť buď nastaviť manuálne, alebo mám ešte moźnosť a to tú že skúsim prebootovať dysk, ale ja som to vživote nerobil. :) pfuuu. Rodovan, a nenašiel by sa dáky návod na nete? skús pozreť, ak by som ťa mohol poprosiť... idem to aj ja hladať, ale tak uź asi vieš presnejśie o čo sa jedná.... ďakujem
                        • Re: Problém si Ubuntu 11.04 30.09.2011 | 21:06
                          Avatar default Debian  Používateľ
                          tak teraz si ma zaskocil s cim mas vlastne problem, s tym ze ti nenatiahne jadro cele alebo ze sa k nemu nejdes ani dostat, ak si tou preinstalaciov vyriesil to ze teraz jadro nabootuje, tak si asi dal len aktualizovat ubuntu, ked sa chces toho jadra zabit uplne tak daj cistu instalaciu, tak ze vsetko zmazes a vsetko nanovo nahodis, sanca ze to znova sekne je mala, pokial teda nebol ten tvoj disk poskodeny, ak nechces na preinstalaciu pristupit, slo by stiahnut ine jadro a dat ho do /boot a potom ho to v tom grube prehodit aby ti citalo to ktore jadro, ale najjednoduchsie a najistejsie bude ked spravis cistu novu instalaciu s tym ze vsetko premazes, celi disk
                          R.K
                          • Re: Problém si Ubuntu 11.04 30.09.2011 | 21:07
                            Avatar default Debian  Používateľ
                            tim poskodenym diskom som myslel CD/DVD
                            R.K
                            • Re: Problém si Ubuntu 11.04 30.09.2011 | 21:59
                              Pytias   Návštevník
                              jáj... nie CD/DVD dyskom to tiež nebude... no ako pri prvej inštalácií mi nabehla tá tabulka so systémovím skúšťačom, ale našťastie som ho eśte pustil... a presne ako hovoríš ja som dal preinštalovať celú verziu Ubuntu 11.04 za Ubuntu 11.04... a myslel som si že to pôjde... ale ako som povedal je jedno kolko krát to nainśtalujem,(teraz sa mi nedá ani preinštalova´t lebo mi ho nejde pustit) problém je v http://translate.google.sk/translate?hl=sk&sl=en&u=http://anilattech.wordpress.com/2011/07/27/ubuntu-11-04-boot-freezes-with-2-6-38-8-generic-pae-kernel/&ei=eOaFToWSLdHsOZjThNUB&sa=X&oi=translate&ct=result&resnum=4&ved=0CDwQ7gEwAw&prev=/search%3Fq%3DUbuntu%2B11.04%2B2.6%2B38%2B8%2Bgeneric%26hl%3Dsk%26lr%3D%26biw%3D1366%26bih%3D548%26prmd%3Dimvnsfd ... kuk... presne v tomto... teraz mi nejde spustit nić, buď mi ho sekne pri spúšťaní, alebo mám možnosť ísť do tej hlavy či ćo to je GNU GRUB 2.6.38-8-generic-pae kernel.... a totok je poškodené... teda aspoň predpokladám... :P ale kď som iśiel podla toho návodu, tak mi to nešlo lebo mi vkuse písalo že no files, alebo invalid... niečo také...
                              • Re: Problém si Ubuntu 11.04 30.09.2011 | 22:20
                                Pytias   Návštevník
                                http://www.google.sk/imgres?q=GNU+GRUB+2.6.38-8&hl=sk&sa=G&biw=1366&bih=548&gbv=2&tbm=isch&tbnid=Y6JsVpgH4fp3CM:&imgrefurl=http://ubuntumanual.org/posts/400/how-to-change-grub-boot-order-in-ubuntu&docid=chqaWvZap2G4eM&w=500&h=325&ei=D_uFTuOKLMGk-gaYpLwL&zoom=1&iact=hc&vpx=1046&vpy=253&dur=2451&hovh=181&hovw=279&tx=193&ty=85&page=2&tbnh=137&tbnw=210&start=11&ndsp=11&ved=1t:429,r:5,s:11 .... :D totok mi vybehne, aź na to že tam mám iba 4 možnosti tu 6 a nemám tie Previoust linux version a potom tam nemám Windows Vista :P buďte múdry :D ja som toho uź prećítal... a stále neviem presne ako na to, a ako to opraviť... nech to stojí ćo to stojí...
                                • Re: Problém si Ubuntu 11.04 30.09.2011 | 22:33
                                  Avatar default Debian  Používateľ
                                  vies co toto vyzera velmi blbo, ako keby sa to nezmazalo vsetko, nechapem co tam robi ta vista, ubuntu je dost problemovy system a nachilny na velke systemove zmeny podla mna, nabootuj liveCD ubuntu, tak ze v biose vyberes na 1 miesto cd/dvd mechaniku, potom po boote otvor terminal (alt+f2 a napis gnome-terminal a enter) ked bude pusteny daj sudo fdisk /dev/sda , potom v tej ponuke stlac d a vyber 1 a enter , potom zase stlac d a daj cislo 2, a potom zas d a automaticky by to malo zmazat aj poslednu particiu, teraz daj p , a ked uvidis daco taketo mas prazdny disk
                                  Device Boot    Start       End    Blocks   Id  System
                                  
                                  Command (m for help):

                                  potom tam daj w a enter , pozor tymto zmazes vsetok obsah na disku, potom daj q , dostanes sa vlastne s toho prec, a mas vlastne cisty disk , teraz uz tam ziadne stare jadro ani subory nebudes mat, teraz uz je na tebe ci zase skusis ubuntu alebo mozes skusit napriklad taku fedoru , ktora je nainstalovana na vecsine pc za menej ako 10 minut, na mojom okolo 3 minuty, ked budes mat problemy s tym formatovanim disku, tak mi napis na radovan.kopca@jabbim.sk a tam ti vsetko krok po kroku vysvetlim a navediem ta spravnym smerom, na komunikaciu s tym uctom ti staci aj bezny gmail, len musis vyziadat od toho uctu priatelstvo
                                  R.K
                                  • Re: Problém si Ubuntu 11.04 30.09.2011 | 22:34
                                    Avatar default Debian  Používateľ
                                    hlavne sa netrap preto ze to niekedy moze trvat, niekedy ti pojde nieco hned a niekedy sa s tym treba pohrat, ale ked budes mat okolo seba ludi , a nebudes sa vzdavat tak si raz nastavis fajn system a budes mat s neho radost, viem o com hovorim :)
                                    R.K
                                    • Re: Problém si Ubuntu 11.04 30.09.2011 | 23:31
                                      Pytias   Návštevník
                                      Dobre teda... momentálne nemám pri sebe CD/DVD s Ubuntu 11.04, ale spravil som si to na USB ... takźe dal som prvoradé v biose USB... to by išlo... pustilo mi úvodnú stránku ... 1 Spustiť ubuntu 2 inštalovať ubuntu 3 niečo ako otestovať pameť (dúfam že to bolo myslené ako to bootovanie) a potom ešte nejaké kravinky... len ako mi nabehla tá úvodná stránka o ktorej hovorím som skúsil to ALT plus F2 a nić... už aj predtým som našiel o tomto ćo mi radíš ale nespustil som ten základ... proste na ALT + F2 mi nereagovalo... totok nechápem... :) ja sa nerád vzdávam a s Linuxom som túžil narábať už od prvého poznania, a to asi 10 rokov :D prečítal som si toho vela, ale nikdy nie v praxi... trośku ťaźšie.. ďakujem za pomoc Radovan Kopča a ostatným...
                                      • Re: Problém si Ubuntu 11.04 30.09.2011 | 23:45
                                        Avatar default Debian  Používateľ
                                        tak chod proste do menu a otvor terminal, alebo gnome termina, tak sa to bude volat, neviem ci ti bezi unity (take prostredie s efektami a s panelom vlavo) alebo gnome classic, ale kazdopadne tam bude nejake menu, a najdes to, len hovorim bude o dost lepsie ked mi napises na ten jabber a budem ti moct radit real time, tak to mozes mat spravene aj zachvilku a potom sem len hodime ako si to vyriesil
                                        R.K
                                        • Re: Problém si Ubuntu 11.04 30.09.2011 | 23:47
                                          Avatar default Debian  Používateľ
                                          mas gmail?
                                          R.K
                                      • Re: Problém si Ubuntu 11.04 01.10.2011 | 00:32
                                        Avatar default Debian  Používateľ
                                        nabootoval si vobec system, vyjadrujes sa niekedy ze tomu moc nechapem, bude najlepsie ked to vyriesime cez IM
                                        R.K
                                        • Re: Problém si Ubuntu 11.04 01.10.2011 | 09:16
                                          Pytias   Návštevník
                                          Mám, kitko.pytias@gmail.com skús mi napísat, ja som ti písal ale asi ti to neprišlo keď sa ma pítaś...
                                          nikdy predtým som nebootoval, a takto v systéme som sa ešte nikdy nehrabal... v tomto začiatočník... :P
                                          • Re: Problém si Ubuntu 11.04 01.10.2011 | 09:21
                                            Avatar default Debian  Používateľ
                                            prijmi autorizaciu
                                            R.K
                                            • Re: Problém si Ubuntu 11.04 12.09.2012 | 12:57
                                              filip   Návštevník
                                              Ja mam problem taky, že keď sa mi doinštaloval ubuntu a dal som reštart, nabehla čierna obrazovka s bielym blikajucim podtržníkom a nič viac. inštaloval som z USB a dal som nahradit windows 7. jediny sposob ako zapnut ubuntu je, ked vlozim USB a pri zapnuti dam nacitat z USB... ja chcem ale mat nainstalovany ubuntu bez toho aby som musel spustat s UBS stalle. Viete mi niekto poradit ? dakujem
                                              • Re: Problém si Ubuntu 11.04 12.09.2012 | 13:26
                                                Avatar default Debian  Používateľ
                                                to vyzera na problem s ovladacom grafickej karty, aku mas graficku?
                                                R.K