Ubuntu 11.10

Sekcia: Aplikácie & Desktop 17.10.2011 | 23:04
Avatar stavyko Mandriva Linux 2006  Používateľ
Zdravým,
svoju predošlú distribúciu 11.04 som aktualizoval na 11.10 cez internet. Som prekvapený že som stratil možnosti nastavovania veľkosti písma, inštaláciu nových tém. Celáá distribúcia mi príde veľmi oklieštená, chýba mi možnosť úprav ako som bol zvyknutý pred tým. Čo sa stalo ? Inštalácia neprebehla v poriadku ? Ubuntu sa mení na Windows ? Prosím poraďte mi, pomôžte mi. Nie som programátor, som len dlhoročný užívateľ a fanda Linuxu Ubuntu, no teraz som fakt sklamaný.
Poradte mi prosím, ako zíslkam naspäť kontrolu nad svojím notbookom.
Za pomoc ďakujem
    • Re: Ubuntu 11.10 17.10.2011 | 23:17
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      aké používaš pracovné prostredie? Unity? Klasické GNOME? Unity 2D? Niečo úplne iné?
      • Re: Ubuntu 11.10 17.10.2011 | 23:23
        Avatar stavyko Mandriva Linux 2006  Používateľ
        klasické Gnome a mám tu aj grafickú kartu. Bez nej je to úplná hrôza, nabehne mi len prázdna obrazovka bez lišty
        • Re: Ubuntu 11.10 17.10.2011 | 23:25
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
          alt+f2: gnome-panel

          alebo

          ctrl+alt+t: gnome-panel
          • Re: Ubuntu 11.10 17.10.2011 | 23:37
            Avatar stavyko Mandriva Linux 2006  Používateľ
            panel mám, ale neviem zmeniť veľkost ani typ systémového písma, vôbec nemám takúto možnosť. neviem si napríklad ani zmeniť farby okien, ikony a podobne .... plochu si neviem prispôsobiť podľa svojho gusta
            • Re: Ubuntu 11.10 18.10.2011 | 00:40
              Avatar default Debian  Používateľ
              co tak nam poslat obrazok tvojej plochy, dost si tim pomozes :)
              R.K
            • Re: Ubuntu 11.10 18.10.2011 | 01:08
              Avatar michael93 Dáke buntu  Používateľ
              Skús si doinstalovať :gnome-tweak-tool
              sudo apt-get install gnome-tweak-tool, mala by tam byť voľba fontov atd.
              Ďalšie zaujímavé nastavenia pre nové ubuntu nájdeš na : http://www.webupd8.org/2011/10/things-to-tweak-after-installing-ubuntu.html.

              • Re: Ubuntu 11.10 18.10.2011 | 16:46
                Avatar stavyko Mandriva Linux 2006  Používateľ
                Ďakujem Vám za rady :-) .... pomohli ste mi :-) .... ešte tu mám nejaké nejasnosti,no skúsim sa s tým popasovať ....
                ešte raz veľmi pekne ďakujem :-)
    • Re: Ubuntu 11.10 19.10.2011 | 01:12
      Pepo   Návštevník
      Ahoj, nie si sam, tie fonty....Debian to isti, z Buntu sa stala nejaka kvazi komercna sracka. Neviem vyhovuje toto vobec niekomu?
    • Re: Ubuntu 11.10 19.10.2011 | 01:24
      Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
      vyhlasujem sutaz o "najvtipnejsie momenty" aktualizacie na verziu 11.10:

      u mna tieto postrehy :

      - problem s 3D (nejde o efekty, skor o vykreslovanie titulkov)
      - dve jadra ... tieto sa mi konkretne postarali o zabavu: predstavme si, ze mame dva disky 1TB WD a 1TB Seagate {na znacke nezalezi ani na kapacite}

      pri jadre verzie 2.xx mi akosi inde pripadaju disky na particiach sda a inde na particiach sdb, pri jadre 3.xx presny opak ...
      rozumej: jadro 2.xx -> sdaX je na WD, sdbX na Sea ... jadro 3.xx -> sdaX je na Seagate, sdbX na WD
      cize pokial nie je v FSTAB mountovana particia podla UUID, ale podla tohto, bude to srandy kopec ... hlavne ked vam hodi, ze home nenasiel ...

      som jediny?

      • Re: Ubuntu 11.10 19.10.2011 | 02:08
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
        co posledne citam o ubuntu, som velmi rad ze som presiel na fedoru, aj ked gnome 3 stale potrebuje dotiahnut, som zvedavy na F16
        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • Re: Ubuntu 11.10 19.10.2011 | 02:23
          Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
          pre mna este ostava pripadnou alternativou predbezne mint s KDE. uvidim, ci vyjde nejaky update, ktory toto posichruje. ak ano, tak moja sprostost, ze som zas bol nadrzany a aktualizoval som ... comme toujours ...
          • Re: Ubuntu 11.10 19.10.2011 | 18:39
            Avatar default Debian  Používateľ
            ja system nikdy nedam aktualizovat, vecsinou to skonci dakym failom, nedoporucuje sa to ani inde, najvecsia sranda je ked ma daky zaciatocnik fedoru a dakdo mu pomoze spravit nvidia ovladace a da tam kmod, potom update jadra a xserver nenabehne :) , a potom im vysvetluj ze linux za to nemoze, nie vsetci to o tych ovladacoch vedia, a to je len jedna vec, vidim ze vi mate ovela zavaznejsie problemy, preto to davam sem lebo obvikle po update na nove distro je v novom distre okrem ineho aj nove jadro
            R.K
            • Re: Ubuntu 11.10 20.10.2011 | 02:34
              Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
              Ahoj.

              Len chcem Fedorákom pripomenúť/doporučiť že na takéto veci je určený Fedora balík akmod z repozitárov RPMFusion pre Fedora Linux (aj preto je dôležité pre držiteľov NVIDIA/ATi grafiky inštalovať RPMFusion repozitáre), lebo ten zabezpečuje vytvorenie a zavedenie modulu ovládača grafiky do nového lin. jadra, pokiaľ nebude k dispozícii nové kmod pre konkrétne nové lin. jadro. PRETO je lepšie nainštalovať balík akmod-nvidia a nie balík kmod-nvidia ...

              Len toľko ....
              G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
      • Re: Ubuntu 11.10 19.10.2011 | 20:01
        WlaSaTy   Návštevník
        Mno. Mne po aktualizácii na 11.10 fungovalo všetko. Ale, to bolo ešte na jar. Potom, o nejaký týždeň až o dva mi odišiel ovládač grafickej karty, keďže openchrome niečo dorábalo a uvoľnili nekompletnú a neotestovanú verziu. Toto bolo mimo Canonical. Potom sa začali vývojári hrať s novšími balíkmi pre Unity takže nebolo možné urobiť niekoľko dní update. Zvládli to. Neskôr menili štartovanie po prihlásení do grafiky, tak mi išiel cez víkend len textový režim. Ale, to zvládli tiež. Nakoniec somsi všimol, keď som na ten stroj pripol monitor (používal som ho vzdialene), že mi 3d Unity nepovolí prehrávanie filmov cez XV. Ajtak mám malý monitor a tak som prešiel na LXDE kde mi to fungovalo. Potom prišli jadrá ktoré mi nevedeli vypnúť dosku z napájania, ale to tiež opravili. A nakoniec som si všimol že mi nefunguje Wake On Lan. A teraz niekedy vyšlo to Ubuntu 11.10 o ktorom sa bavíme. A aby nenastala mýľka, tak tie problémy nastali a boli vyriešené ešte pred vydaním danej verzie, teda až na ten WOL.

        Takže, jediné čo mi nefunguje, je to zapnutie na ďiaľku. Ale, na to sa môžem vykašľať. To na desktope nemá moc význam. Teda, pokiaľ človek nechce aplikovať záplaty v čase keďje mimo počítača. A to je žiadúce len v podnikovej sfére kde sa aplikujú záplaty za ktoréniekto ručí. Buť testovacie oddelenie danej firmy, alebo dodávateľ enterprise desktopu.

        Mám len ja také šťastie na železo, alebo je to tým že si nepchám do systému veci ktoré niesú podporované správcom danej distribúcie?
        • Re: Ubuntu 11.10 20.10.2011 | 00:44
          Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ
          Aktualizácia Ubuntu bola hotovou katastrofou, akosi všetko prestalo fungovať. Nefungovala grafická karta - nepomohli ani ovládače, nezobrazil sa bočný panel, vyhadzovalo mi kopec chybových hlášok a nakoniec som sa rozhodol preinštalovať Ubuntu pomocou LiveCD a opäť nič nefungovalo. Tak som urobil rázny krok a nainštaloval Linux Mint 11 a nevychádzam z úžasu ako všetko funguje, aké je zrazu všetko prehľadné a veľmi podobné ovládaním Ubuntu ešte v predošlých verziách (napr. 10.04,10.10).