instalacia linuxu

Sekcia: Ostatné 08.01.2012 | 15:33
Peter   Návštevník
Zdravim,

Tak ma napadlo, ze si nainstalujem nejaku distribuciu linuxu. Potom odinstalujem z nej vsetko co nebudem potrebovat a nainstalujem veci, ktore tam neboli a budem ich potrebovat. A ked to
vsetko budem mat, vyzalohujem si celu particiu(ie) pomocou prikazu dd do iso suboru.
Ked to vypalim na CD, bude to fungovat ako bootovacie CD ? Ak ano, naco je potom napr. reconstructor ?
    • Re: instalacia linuxu 08.01.2012 | 15:40
      Avatar default Debian  Používateľ
      Ten tvoj napad je trochu divny, reconstructor co ja viem, tak vie narabat s iso subormy, a pracuje s ubuntu/debian based systemamy, a vie upravit presne to co chces, tie baliky, takze by som pouzil to, dokonca je tu clanok o tom ako si vlastne ubuntu upravit, a este existuje aj taka vec ze si na webe poskladas svoj system, viem ze opensuse ma nieco take, presne tiez ze si mozes upravit baliky, alebo potom aj take cisto liveUSB systemy by som povedal, slax napriklad, ale to uz je asi mimo toho co chces
      R.K
    • Re: instalacia linuxu 08.01.2012 | 18:47
      WlaSaTy   Návštevník
      Nie, nebude to tak fungovať. A ani sa Ti to na .iso bez komprimácie nezmestí. Ale, ak nahradíš dve slová v tvojej otázke za iné, vhodnejšie, tak to bude fungovať podľa očakávaní. Tie slová sú: dd a iso.
    • Re: instalacia linuxu 08.01.2012 | 20:29
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      osobne som mal dobré skúsenosti práve s reconstructorom. Ak chceš vlastné iso, potrebuješ:

      1) zohnať niečo už existujúce, napríklad dáke ubuntu
      2) vyhádzať čo nechceš, pridať čo chceš, aktualizovať
      3) zabaliť

      nie vždy to ale končí úspechom. Je s tým dosť roboty a treba na to veľa testovania. Niekedy je lepšie urobiť skript, ktorý nastaví pár vecí tak, ako si praješ.

      pre zaujímavosť, aké programy nepotrebuješ a aké máš v pláne pridať?
      • Re: instalacia linuxu 08.01.2012 | 20:42
        WlaSaTy   Návštevník
        Možno nechce vlastné Greenie LiveCD keďže na titulke je o tom článok. Možno vhve iba zálohu systému na bootovacie DVD. Alebo len sleduje ponuky že kto prihodí najviac.
        • Re: instalacia linuxu 08.01.2012 | 20:46
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
          ja sa len pýtam, súkromne pre vlastnú potrebu :) reconstructor sa ale veľmi hodí na vyhádzanie nepotrebných vecí z iso obrazu.

          na pridanie niečoho sa môže použiť napríklad aptoncd, len neviem, či sa ešte vyvíja a aká je jeho aktuálna funkčnosť. Pozbiera to deb balíky a hodí dokopy, vrátane metabalíka.
        • Re: instalacia linuxu 10.01.2012 | 17:11
          Peter   Návštevník
          Takze, kazde live dvd/cd dava spustu programov a niektore aj dvakrat / napr. kubuntu ma 2 programy na remote desktop sharing / a tak sa mi zdalo jednoduchsia cesta vyhadzat co nepotrebujem a pridat co potrebujem a dat to do iso cez prikaz dd. A samozrejme urobit si bootovacie cd/dvd podla vlastnych predstav. A nepotreboval by som sa s tym machat v nejakej aplikacii
          • Re: instalacia linuxu 10.01.2012 | 18:36
            WlaSaTy   Návštevník
            A ten článok čo je tu na titulnej stránke nechceš vo formáte mp3?
            • Re: instalacia linuxu 10.01.2012 | 23:10
              Peter   Návštevník
              Mozno si len nerozumieme, uprava aplikacii a nasledne vypalenie iso suboru ktore je vytvorene prikazom dd by malo fungovat ak dam bootovanie z cd mechaniky. Ved budem upravovat uzivatelske aplikacie a nie jadro linuxu. A o tom to je. Naco pouzivat dalsi program, ked by sa to dalo spravit jednoduchsou cestou.
              • Re: instalacia linuxu 11.01.2012 | 22:08
                WlaSaTy   Návštevník
                Rozumieme sa. Fungovať to bude ak doprogramuješ do BIOS-u alebo do EFI aby vedel štartovať z optickej mechaniky ak nie je použitý FS ISO9660 s rozšírením El Torrito alebo FS UDF s podobnou vymoženosťou. A tie súborové systémy neboli navrhované na zápis, takže už samotný bod pred dd je nereálny. Nechceš predsa len ten článok z titulky vo formáte avi?