boot z usb bez podpory v biose

Sekcia: Konfigurácia 09.01.2012 | 21:20
Avatar fofo44   Používateľ
Mam počítač na ktorý chcem nainštalovať linux ktorého inštaláciu mám na usb. Problem je, že počítač má v biose podporu len na boot z CD a HDD. Skúsil som napáliť na CD inštačku PLOP loadera ale ten mi nevidel moje usb. Môžete mi nejako poradiť? Môj nápad bol aj spustiť nejaku live distribuciu z CD a potom nejakym prikazom bootnut z toho usb.
    • Re: boot z usb bez podpory v biose 09.01.2012 | 21:22
      Avatar default Debian  Používateľ
      a mas to usb zariadenie pripojene vo chvili ked ides do toho grubu, pozriet to nastavenie?
      R.K
      • Re: boot z usb bez podpory v biose 09.01.2012 | 21:24
        Avatar fofo44   Používateľ
        Trochu nerozumiem. Ked som skusal PLOP mal som zasunute aj usb. Bootol som a v dalsom menu som spustil polozku usb. Cele to zamrzlo bez dalsej odozvy.
        • Re: boot z usb bez podpory v biose 09.01.2012 | 21:27
          Avatar default Debian  Používateľ
          no myslim ked ides do biosu a das ze vybrat zariadenie s ktoreho sa da na 1 mieste bootovat, aj ked to hoci znie trochu smiesne, len sa uistujem, lebo sa mi to nezda , ze ked mas pc ktory uz po boote USB podporuje (v operacnom systeme) aby to nepodporoval bios, to si cital dakde v papieroch od pc? ci si sa k tomu len dovtipil kedze to nevidis v moznostiach, ja ta len upozornujem ze to USB zariadenie sa tam objavi jedine vtedy ak je k PC pripojene, ja by som pre istotu skusil este nejake ine
          R.K
          • Re: boot z usb bez podpory v biose 09.01.2012 | 21:46
            Avatar fofo44   Používateľ
            Skusal som to z dvoma usb klucmi. Ale nic. Skusim snad zohnat treti kluc. Je to pocitac Asus eeebox eb1501. Keby to tak naozaj neslo vies mi poradit iny sposob? Chcem tam nainstalovat openelec.tv a to vydavaju len ako usb verziu. Pripadne ako sparvit z usb-boot verzie verziu CD-boot.
            • Re: boot z usb bez podpory v biose 09.01.2012 | 22:24
              DuZDi   Návštevník
              Nezabudnite na velkost. My sme raz chceli bootovat XP a za toho ... to neslo a zistili sme ze notas necital 4GB a vacsie USB. 1GB cital a zvladol nabootovat ;)
              • Re: boot z usb bez podpory v biose 09.01.2012 | 22:26
                Avatar fofo44   Používateľ
                Skusal som 1Gb aj 4Gb. Dik za pripomienku.
                • Re: boot z usb bez podpory v biose 10.01.2012 | 18:31
                  Avatar Dodi FC 15 / WXP  Používateľ
                  Ahoj,
                  mne sa tiez nezda, zeby USB nebol podporovany.
                  Pod Removeable device USB neuvidis.
                  Skus si v biose pozriet pod Boot
                  na HDD, tam ak mas pripojeny USB by si mal vidiet
                  svoj HDD aj USB a ako prvy si zvolis USB.
                  A potom v Boot device priority si zvolis, resp.
                  asi nechas HDD.
                  DD
                  Be free !!! Be happy !!!
                  • Re: boot z usb bez podpory v biose 10.01.2012 | 21:24
                    fofo44   Návštevník
                    Toto bolo to spravne riesenie. V BIOSE pod polozkou HDD. Dik vsetkym za rady.
                  • Re: boot z usb bez podpory v biose 10.01.2012 | 22:41
                    Avatar default Debian  Používateľ
                    ja by som tiez rad vedel kde to je, hoci taky problem neriesim, ale ja ked dam USB do pc, tak idem do nastaveni, bootovacia sekvencia a ked je USB pripojene tak proste tam mam v ponuke USB a aj s nazvom, napriklad kingston data travel ... , ale mozno to tak nepojde vsade, ako v tomto pripade, a ja som celkom s tej tvojej odpovede nevyrozumel kde to mam hladal, mozno keby bol daky obrazok toho menu tam tak by som vedel :D
                    R.K
                    • Re: boot z usb bez podpory v biose 11.01.2012 | 09:09
                      fofo44   Návštevník
                      Tak to trochu popisem. V Biose mam polozku HDD detect. V podmenu som mal pod polozkou 1-HDD. Ked som zasunul USB objavilo sa mi v podmenu polozka 2-USB. Zmenil som poradie tychto podmenu aby bol vysledok 1-USB a 2-HDD. V servencii boot preferencesom nastavil ako boot HDD. Potom to vsetko preslo v poriadku.
                      Cely problem co ma zmylil bol ten ze v masine mam aj citacku SD kariet. Mozem bootovat aj z nej. Ked som zasunul USB do pocitaca zmenila sa mi plozka v boot preferences z SD reader na USB reader. Predpokladal som teda ze to znamena boot z pripojeneho USB. Ale hold chyba. Dik este raz za rady.
                      • Re: boot z usb bez podpory v biose 11.01.2012 | 16:25
                        Avatar default Debian  Používateľ
                        aha , dakujem
                        R.K
                      • Re: boot z usb bez podpory v biose 16.01.2012 | 10:09
                        Avatar default Debian  Používateľ
                        dakujem ze ste to riesili, teraz som bol v skole a chcel som si lubuntu spustit s usb, a presne tento postup som musel uplatnit :P
                        R.K
                        • Re: boot z usb bez podpory v biose 21.01.2012 | 23:48
                          Avatar Miloš Linux Mint, Ubuntu studio  Používateľ
                          Zaujalo ma toto vlákno. Mám podobný problém. Spravim si bootovací USB kľúč a nenabootuje. Nevyberám si ho v BIOSe ale pri štarte PC stlačím F11 boot menu a tam je. Vyberiem ho a enter....a nič sa nestane. Začne bootovať z ďalšieho zariadenia. Kúč som vytváral cez klikačku v Linuxe Mint. Skúšal som ten istý kľúč (1giga) na iných dvoch notebookoch aj netbookoch a tam bez problémov. Mám v biose po zozname zariadení z čoho bootovať zapnutú aj možnosť - "Bootovať z ostatných zariadení"
                          http://necyklopedia.wikia.com/wiki/Linux
                          • Re: boot z usb bez podpory v biose 22.01.2012 | 01:07
                            Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
                            skusal si aj iny slot?
                            • Re: boot z usb bez podpory v biose 22.01.2012 | 15:03
                              Avatar Miloš Linux Mint, Ubuntu studio  Používateľ
                              Hmm...neskúšal. Nebodaj by to mohlo vadiť?
                              http://necyklopedia.wikia.com/wiki/Linux