Vyťaženie cpu

Sekcia: Aplikácie & Desktop 11.01.2012 | 19:56
UbuntuMan   Návštevník
Zdravím je možné aby Linux Ubuntu 11.04 malo vyššie hw nároky ako Windows 7 ?
Linux Ubuntu mi viacej vyťažuje PC ako Windows 7. Len pri kopírovaní súborov z externého hdd na integrovaný mi ide cpu na 100% a ubuntu ide príšerne pomaly .
Však pri starých verziách mi tak nevyťažovalo staťší book od terajšieho noťasu.
    • Re: Vyťaženie cpu 11.01.2012 | 20:14
      johnny   Návštevník
      Problém zrejme bude v tom, že máš DMA(direct memory acess) vypnutý.
      • Re: Vyťaženie cpu 11.01.2012 | 22:16
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
        To je v distrubučných jadrách zapnuté hádam by default, či?

        Nech skúsi napísať toto do terminálu:

        cat /boot/config* | grep -i DMA
        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • Re: Vyťaženie cpu 13.01.2012 | 00:54
          johnny   Návštevník
          Zapnuté to síce vo väčšine prípadov je, ale čo ak to driver nepodporuje, alebo je to proste zle nakódené.
    • Re: Vyťaženie cpu 11.01.2012 | 22:54
      WlaSaTy   Návštevník
      Áno, za špeciálnych podmienok je to možné.

      Napríklad keď spúšťaš Linux z LiveCD, vtedy sa to deje. Ale, aby si bol objektívny, tak to musíš porovnať s Windows 7 spusteným z LiveCD. Rád by som si pozrel LiveCD od oficiálneho výrobcu OS Windows.

      Alebo, keď použiješ nedostatočne tienený kábel na externý disk. Linux sa snaží zopakovať príkaz zápisu, tak aby sa dáta korektne zapísali. Windows takéto chyby zo zásady zahadzuje aby bežal ako tak rýchlejšie. A potom sa ľudia nestíhajú diviť keď im miznú dáta a kazia sa externé disky.

      Možnostíi je neúrekom. Ak by si to chcel riešiť, tak sem dodaj opis situácie aj s technickými detailami. V prípade že nevieš ako sa k nim dostať, tak sa môžeš opýtať.
      • Re: Vyťaženie cpu 11.01.2012 | 23:16
        UbuntuMan   Návštevník
        Jasné, že to chcem riešiť ale prečo by som mal porovnávať LiveCd však ja mám linux nainštalovaný na vyhradenej partícii.
        Neviem čo chceš vedieť tak napíšem parametre pc ak by som niečo vynechal tak len napíš čo potrebuješ vedieť.

        Notebook Asus K52N, Cpu Amd Vision 2,30Ghz, Ram 2Gb, 320Gb Hdd Sata, Grafická karta: AMD Radeon HD4200 Series 256Mb.

        Ak by niečo tak stačí napísať doplním :)
        • Re: Vyťaženie cpu 11.01.2012 | 23:30
          WlaSaTy   Návštevník
          Podľa popisu Ti chýba cieľové zariadenie pre zápis, menovite externý disk. Takže, situácia je ako keby si chcel napísať knihu, ale nemal papier. Je logické, že to teda trvá dlhšie. Otázkou, je ako to teda porovnať.
          • Re: Vyťaženie cpu 11.01.2012 | 23:42
            UbuntuMan   Návštevník
            Externý disk je WesternDigital 250Gb. Ale nejde len o toto všeobecne je ten systém pomalší a lenivejší.
            Napríklad aj klasický správca súborov je strašne lenivý a pri otvorení okna z diskom hoci aj integrovaným mi cpu vybehne na 90 - 100 % a pri Win. možno na 10-20%
            • Re: Vyťaženie cpu 11.01.2012 | 23:51
              WlaSaTy   Návštevník
              Externé disky WD vyžadovali mať doplnkové napájanie, predpokladám že si zasunul oba štekre do dosky.

              Inak, podľa tohoto posledného popisu to bude absenciou ovládača grafickej karty. Grafické efekty sú počítané cez CPU a nie cez grafickú kartu. Ovládačov je viacero typov. Ktorý máš teraz aktívny?
              • Re: Vyťaženie cpu 11.01.2012 | 23:54
                UbuntuMan   Návštevník
                Ten externý to nevyžaduje nebol ku nemu ani taký kábel. A ovládač už keď nainštalujem ubuntu tak mi hneď ide 3D akcelerácia ale keď dám cez ubuntu tak mi nájde nieaký AMD ATI driver ale keď ho nainštalujem tak mi celé ubuntu riadne seká a nedá sa to ani nastaviť ani v programe od grafiky.
                • Re: Vyťaženie cpu 12.01.2012 | 00:06
                  WlaSaTy   Návštevník
                  Aha. Takže keď nainštaluješ ubuntu, tak Ti ide 3D. Potom Ti to ponúkne ovládač od výrobcu. A keď ten ovládač od výrobcu grafickej karty nainštaluješ, tak sa to pokazí.

                  Skúšal si sa aspoň na čas vykašlať na ten ovládač ATI/AMD?
                  • Re: Vyťaženie cpu 12.01.2012 | 00:09
                    UbuntuMan   Návštevník
                    Áno správne, myslíš ovládač čo mi potom ponúkne ? Skúšal som fungovať na ovládači na ktorom mi to hneď po inštalácii ide ale robilo to to isté.
                    Už som rozmýšlal aj zmeniť distro no neviem aké a nechcem prísť o Windows ako sa mi to stalo dávnejšie pri Mandrive.
                    • Re: Vyťaženie cpu 12.01.2012 | 01:11
                      WlaSaTy   Návštevník
                      Tých ovládačov je viacero. Stálo by to za to skontrolovať jaký sa aktivuje na tom LiveCD. Možno je to RadeonHD.
                      • Re: Vyťaženie cpu 12.01.2012 | 02:02
                        UbuntuMan   Návštevník
                        Prepáč mi ak sa blbo opýtam ale prečo stále hovoríš o LiveCD ?Však ja mám Ubuntu nainštalované na vyhradenej partícii.
                        Možno som ťa len ja zle pochopil neviem. Vieš mi poradiť ako zistím ktorý ovládač mám nainštalovaný ? Prípadne ako nainštalujem drhý?
                        • Re: Vyťaženie cpu 12.01.2012 | 12:55
                          WlaSaTy   Návštevník
                          Samozrejme. Ty najprv potrebuješ pozrieť ktorý ovládač na tom LiveCD fungoval v poriadku (ten bude ako kandidát na inštaláciu) a overiť ktorý ovládač nefunguje na nainštalovanom systéme (toho asi zo zoznamu zatiaľ vyškrtneme).

                          Informácie o použitom ovládači pre grafický systém X Window sú v ich logu. Log sa nachádza v priečinku /var/log/ a názov má podobný ako /var/log/Xorg.0.log. V tých logoch je strašne veľa japonských anime slovíčok ktorým zatiaľ nemusíš rozumieť. Stačí keď tie dva logy dáš niekam na internet, ja alebo niekto iný sem vypichneme len dôležité časti a povieme čo ďalej.

                          PS.: len tak mimochodom, neskúšal si po inštalácii dať aplikovať systémové záplaty? Občas, najmä pri novších kartách sa pridá podpora trochu neskôr.
                        • Re: Vyťaženie cpu 24.01.2012 | 19:23
                          Avatar vojto   Používateľ
                          Neporadím ti, ktorý máš nainštalovaný (pravdepodobne ich budeš mať nainštalovaných hneď niekoľko). Ale ak chceš vedieť, ktorý sa práve používa, tak pozri v súbore /var/log/Xorg.*.log
                          Konkrétne ťa bude zaujímať riadok obsahujúci /xorg/modules/drivers/
                          Stačí použiť príkaz :

                          grep /xorg/modules/drivers/ /var/log/Xorg.*.log
    • Re: Vyťaženie cpu 13.01.2012 | 00:17
      Peter S.   Návštevník
      Kedže sa tu diskutuje o vplyve grafického ovládača, nemohol by si sa prepnúť do textového terminálu, teda mimo X-iek, a kopírovať to tam, napríklad pomocou mc?
      • Re: Vyťaženie cpu 13.01.2012 | 13:42
        WlaSaTy   Návštevník
        Mohol, ale to vyrieši iba jednu vec z množstva akcií ktoré s tým počítačom robí. Zobrazovanie pri ostatných bežných úkonoch ako počúvanie hudby s equalizérom, pozeranie filmov, prehliadanie internetu, písanie dokumentov a stovky ďalších ostanú utrlením.

        PS.: ono by mohlo pomôcť aj keby sa nainštaloval ovládač zo stránky AMD, ak tú kartu a tú distribúciu podporuje. Tie čo sú v distribúcii obvykle chvíľu meškajú.