Linux_zadanie do skoly

Sekcia: Aplikácie & Desktop 13.03.2012 | 18:12
Marek   Návštevník
Zdravím. Potreboval by som pomoct ohladom zadania z linuxu. Studujem uplne iny odbor co nema s informatikou a linuxom nic spolocne, tak vas PROSIM o pomoc. Tu je zadanie:
Vytvorte skript01, ktorý sa sa sám vypíše na štandardný výstup (1b)
Vytvorte skript02, ktorý spočíta, koľko dní je do konca semestra a zobrazí výsledok (2b)

Staci uplne nieco jednoduche Vopred dakujem
    • Re: Linux_zadanie do skoly 13.03.2012 | 19:46
      Avatar m4jkl   Používateľ
      aj ked studujes uplne iny odbor, tak snad vas tam nieco ucili, ked ste dostali take zadanie :) daj aspon nejaky tvoj nastrel a urcite sa to tu doriesi do zdarneho konca :)
      • Re: Linux_zadanie do skoly 13.03.2012 | 21:09
        Marek   Návštevník
        Tak problem je prave v tom, ze cviko mame raz za 2 tyzdne a prednasky mam po anglicky hoc anglictinu som v zivote nemal. Tak na prvych cvikach sme robili uplne nieco ine a teraz nam zadrel toto
        • Re: Linux_zadanie do skoly 13.03.2012 | 21:22
          WlaSaTy   Návštevník
          Takže, na cviko chodíš raz za dva týždne a nezaujíma Ťa ako je naozaj často. Vybral si si školu v ktorej sa používa aj anglický jazyk a ten sa pochopiteľne neučíš.

          Vybral si si management alebo ekonómiu? Pretože humanitárne vedy to určite nemôžu byť.
          • Re: Linux_zadanie do skoly 14.03.2012 | 13:46
            Marek   Návštevník
            Studujem elektroenergetiku na TUKE. Ale na TUKE sa dost vela predmetov berie takych co nevyuzijes nikde
    • Re: Linux_zadanie do skoly 13.03.2012 | 22:50
      Avatar Dodi FC 15 / WXP  Používateľ
      Hmm,, ty mas ozaj zvlastnu skolu, to mas vsetky predmety take co vobec nesuvisia s tym co studujes?
      Napr. ja som studoval na technike ale bohuzial nic take ako Linux sme nemali, co by sa mi ozaj zislo.
      Podla mna to bude manazment, tam preberaju vsetko a v podstate niicc.
      Be free !!! Be happy !!!
      • Re: Linux_zadanie do skoly 14.03.2012 | 13:47
        Marek   Návštevník
        Studujem Elektroenergetiku na TUKE
    • Re: Linux_zadanie do skoly 14.03.2012 | 09:15
      Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
      Skript01:
      #!/bin/bash
      cat $0
      

      Skript02:
      #!/bin/bash
      KONIEC_SEMESTRA="2012-06-30 00:00:00"
      s_koniec=$(date -d "$KONIEC_SEMESTRA" "+%s")
      s_teraz=$(date "+%s")
      let "s=s_koniec-s_teraz"
      if [ "$s" -gt "0" ] || ( [ "$s" -eq "0" ] && echo -e "\x73\x6F\x6D\x20\x70\x6F\x64\x76\x6F\x64\x6E\x69\x6B" ); then
        let "s=s/86400"
        echo "Do konca semestra ostava $s dni"
      else
        echo "Semester uz skoncil"
      fi
      
      Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
      • Re: Linux_zadanie do skoly 14.03.2012 | 09:59
        Avatar chatpall   Používateľ
        samo toto nevysvetli :)
        NERUSTE TENTO UCET!!!
    • Re: Linux_zadanie do skoly 14.03.2012 | 09:30
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
      To bude zas nejaký neužitočný odbor ako manažment atď, darmožráči :)

      Aby si porozumel čo budeš robiť, pozri si Linux presmerovanie výstupu.
      Tu zistíš čo je to cat.

      Vytvorime si script, napr. takto:

      echo "#!/bin/bash\n" > selfdump.sh
      echo "cat $0" >> selfdump.sh


      Nastavíme mu práva na spustenie

      chmod +x selfdump.sh

      Spustíme ho:

      ./selfcat.sh
      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • Re: Linux_zadanie do skoly 29.03.2012 | 18:08
        Avatar Rado Debian | Ubuntu  Používateľ
        Ty Bedňa? Toto sa mi akosi nezdá...
        "Nastavíme mu práva na spustenie

        chmod +x selfdump.sh

        Spustíme ho:

        ./selfcat.sh"

        Nastavíš práva na súbor selfdump.sh a spustíš súbor selfcat.sh?
        :)
        • Re: Linux_zadanie do skoly 29.03.2012 | 20:32
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
          To som sa sekol, ale potom som to naschváľ nechal tak, nech ukáže čo v ňom je :)

          Áno správne je ./selfdump.sh
          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • Re: Linux_zadanie do skoly 29.03.2013 | 19:08
        1kosher1   Návštevník
        nechcem sa hádať :), ale ak ti príde elektroenergetika ako nejaký neužitočný odbor tak ťa musím vyviesť z omylu celý ten linux a podobné programovacie predmety su zavadzane do tychto odborov len kvoli príspevkom od T systems pre školu , na další rok všetky tieto zbytočné predmety s avyučovať na ýchto predmetoch nebudú kedže zmluva s T systems skončila, a som hrdý že študujem tento odbor, ak by som nejaku vec vylepšil bolo by práve vylučenie týchto predmetov a nahradením tomuto odboru dvoležitejšími
        • Re: Linux_zadanie do skoly 29.03.2013 | 19:27
          WlaSaTy   Návštevník
          Áno, darmožráči. Dostali možnosť čerpať financie po splnení úloh. Ale, úlohy už plniť nechcú. Obmedzuje ich to.

          Teším sa na deň, keď budem mať takého kolegu. Dostane úlohu na základe ktorej mu pôjde plat, ale on ju nespraví lebo by ho to obmedzovalo. Ale, plat bude chcieť. A keď ho kôli takému prístupu vyhodia, tak bude chcieť ako nezamestnaný aspoň dovolenku.

          Som rád, že si objasnil Tvoj pohľad na vec. Ale, nezdieľam ho s Tebou.
          • Re: Linux_zadanie do skoly 30.03.2013 | 09:27
            1kosher1   Návštevník
            na taký deň sa tešiť možeš, ale pochybujem že niekto z toho odboru bude tvojim kolegom :Dtáto práca neni platená za ulohy:D taku pracu robia chlapi ktorí jediným hlupym omylom vyhodia stvrť slovenska do prdele bez elektriny a prídu o vlastný život to nei programátorske ctrl+Z a vrátime krok späť :) ale kldune sis toj za sovjim názorom :Da k práci minimálny plat o ktorom viem v tomto smere je 650€ myslím si že nikto tu nebdu evyhadzovaný :D iba v príapde že ludia yb už nepotrebovali elektrinu :D
            • Re: Linux_zadanie do skoly 30.03.2013 | 10:29
              WlaSaTy   Návštevník
              CTRL + Z je undo vo Windows, takže je pochopiteľné že študenti ako ty sa tešia na vlastnú smrť po tom ako vyhodia elektriku pre pol krajny.

              Inak, škoda že Tvoj otec nepoužil ochranu. Takto si sa narodil Ty, a tiež ju nechceš používať. A keď máš možnosť naučiť sa niečo čo Ti zdvihne cenu na trhu práce, tak nechceš.

              A ohladom mojej práce, tak ja som študoval niečo úplne iné, ako je mojou aktuálnou náplňou práce. A rovnako je na tom dosť mojich kolegov. Nebáli sme sa učiť veci ktoré nám dopomôžu k lepšiemu uplatneniu a následne k kvalitnejšiemu životu.

              A keď vidím tvoj radikálny postoj k vzdelaniu, tak nerozumiem prečo si si vybral taký nick.
              • Re: Linux_zadanie do skoly 30.03.2013 | 11:45
                1kosher1   Návštevník
                ta hej :D nebudem s aučiť to čo ma nebaví :D aj na ukor ,,ceny na trhu ,, :D myslím si že v tom čo ma baví som dosť dobrý na to aby som sa bál o uplatnenie ;) :D už ked otca do toho ťaháš tak je to dosť smutné :D no šak tak to dopadne ked človek študuje niečo čo ho nebaví a potom v tom nevyniká a musí si najsť hocičo iné len aby boli peniažky :)
                • Re: Linux_zadanie do skoly 30.03.2013 | 12:39
                  WlaSaTy   Návštevník
                  Musím Ťa sklamať. Prácu som si vybra v segmente, ktorý mal najvyššiu akceleráciu peniažkov. Takže, naozaj som si nemusel hľadať niečo, čo je platené menej ako dokladač tovaru v Tesku.

                  A ak si si vybral na štúdiá odbor čo Ťa nebaví, tak je to čisto tvoj problém.
                  • Re: Linux_zadanie do skoly 30.03.2013 | 18:26
                    1kosher1   Návštevník
                    jááá neviem už fakt :D ja o voze ty o koze :D:D:D poviem že ma baví odbor, že je tento predmet pre tento odbor zbytočný a ty záhadným spôsobom o tri odpovede nižšie napíšeš že je moj probléma k študujem niečo čomanebaví :D neviem skadial to ty vyvodzuješ aj to že by tu mal niekto robiť ako dokladač v tescu lebo o tom soms a tiež nezmienil :D a to že dobre zarábaš je len dobre ja to prajem každem len už si nedomyšlaj svoje závery:)
                    • Re: Linux_zadanie do skoly 30.03.2013 | 18:39
                      WlaSaTy   Návštevník
                      Zmier sa s tým, že budeš celý život robiť aj úkony ktoré Ťa nebavia. A plač ľudí ktorí študujú čo ich nebaví je tu cez celé toto vlákno. Ak Ti to vadí, tak nezaberaj na tej škole miesto iným. Tí, čo ich taký odbor baví, ale nedostali sa na tú školu lebo im niekto zabral miesto.

                      Mimochodom, keď sa Ťa začnú týkať Tvoje slová, že si budeš musieť nájsť odbor iný ako to čo študuje a v čom nebyniká aby boli peniažky, tak zbadáš o čom tu je reč. Zatiaľ tu len plačeš že nemáš koláce bez práce.
        • Re: Linux_zadanie do skoly 31.03.2013 | 03:29
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
          Ja som hrdý na teba a celé Slovensko, že v kľúčových odvetiach sedia ľudia čo nedokážu ani jednu vetu napísať bez preklepu a toto je príspevok z najmenej chybami.
          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • Re: Linux_zadanie do skoly 31.03.2013 | 17:32
            1kosher1   Návštevník
            hej :D toto povedz mojmu dedovi čo ani maturitu nemá a vie viac než ostatní inžinierikovia :D prepáč že som saneučil an gymnaziu strojopis a žerobím preklepy a chyby :D a že niesom pedagog ale technik :D s vami sa háda to je ejdna radosť :D by ma zaujímal Váš vek lebo sa tu chytáte za slovíčka a hluposti ako moaj 15ročná sestra :D
            • Re: Linux_zadanie do skoly 31.03.2013 | 17:53
              WlaSaTy   Návštevník
              Vadí Ti, že škola dostala financie na rozšírenie výučby, a argumentuješ vyjadrovaním Tvojej násťročnej sestry.
              • Re: Linux_zadanie do skoly 31.03.2013 | 19:30
                1kosher1   Návštevník
                Ano vadí mi to vadí mi že sa musím učiť predmet ktorý v tomto smere nevyužijem, a ak si myslíš že som flákač a s alen vyhováram na nadbytočný predmet tak ti možem povedať že dal som si nepovinyn predmet z ineho odboru lebo ma premna ovela väčší význam ako linux
                • Re: Linux_zadanie do skoly 31.03.2013 | 20:29
                  WlaSaTy   Návštevník
                  Nie, nemyslím si o Tebe že si flákač. Viem o Tebe že si provokatér. Tvoj problém s učením sa predmetu v škole si už dávno vyriešil, ale potrebuješ do kolečka točiť o tom ako Ti nevyhovuje že škola v ktorej študuješ dostala peniaze na skvalitnenie a rozšírenie výučby.

                  Tvoju provokáciu len podčiarkuje slovo v prezývke ktorú si si vybral. To slovo používajú ľudia ktor'si vážia vzdelanie a berú ho ako bohatstvo ktoré sa nedá ukradnúť. Ale, Tvoje vyjadrovanie je presne opačné. Potrebuješ Ty vôbec aspoň výučný list? Pochybujem že naň máš.

                  • Re: Linux_zadanie do skoly 01.04.2013 | 19:22
                    1kosher1   Návštevník
                    učňovku som neštudoval ale papier ako elektrotechnik mám, áno možno som provokatér ale nezabudni kto tu začal nadávať na odbor ktorý študujem že sme darmožráči, ja som len bránil to na čo som hrdý a to, že tu omielam to o škole, no lebo to tak je nejaka firma si chce zvýšiť počet uchádzačov o ich prácu tak dá škole peniaze aby škola vyučovala všade programatorske predmety aj na odboroch kde ot neni potrebne len rpe prípad že niekoho to bdue baviť a pojde k nim pracovať, take vtláčanie sukromneho sektora do školy, a ovplyvnovanie tým aj učebných osnov a tiež ak to je normálne prečo programátori neštuduju elektro predmety? prečo po prvom ročníku elektro ani neberu a su dutí z toho aj ked su na elektrotechnickej fakulte? nezazlievam im to dobre je to tka načo by im to bolo tak isot načo je mne linux predmet ako ho nepotrebujem a ak RAZ ho potrebovať budem neni problem sa to doučiť myslím že to takto enjak ukončím už asi viac nemám čo povedať a nechce sa mi už hádať :)
                    • Re: Linux_zadanie do skoly 01.04.2013 | 20:25
                      WlaSaTy   Návštevník
                      Áno,
                      nezabúdam na to, prečo si si aj Ty vyslúžil prívlastok darmožráč.

                      A ak si myslíš, že školy dokážu pružne vyškoliť ľudí ktorí dokážu zaujať miesto zodpovedného pracovníka bez toho že by súkromný sektor kecal škole do smeru výučby a dotoval ju, tak si navyše aj naivka. Presnejšie povedané, jeden zo študentov hranolkového odboru. Presne tak, ako si to sám o sebe povedal. Len silno pochybujem, že tý Tvoju elektrinu využiješ aj na niečo iné ako ako obsluhu fritézy v Mekáči. Takže, nezabudni na uharku!

                      PS: Pracoval som s programátormi ktorú študovali elektro, a pomohlo im to v uplatnení sa v obore.
    • Re: Linux_zadanie do skoly 01.04.2013 | 20:23
      Avatar ferri Fedora  Používateľ
      No už by asi stačilo.
      Hlúposť mlieka tečúceho po brade.
      7 rokov som pracoval v energetike. Priamo som ovplyvňoval chod elektrární.
      Som revízny technik elektro.
      V súčasnosti pracujem na IT oddelení.
      A som vďačný za prehľad, ktorý som získal aj na vysokej škole.
      Skutočný technik inžinier nemôže nikdy dopredu vedieť, čo sa mu v budúcnosti zíde. Hlavne v dnešnej dobe.
      A ten, čo si myslí, že skončil vysokú školu a už sa viac nemusí učiť, škoda mu tam bolo chodiť. Zabitý čas a peniaze.
      • Re: Linux_zadanie do skoly 02.04.2013 | 09:50
        1kosher1   Návštevník
        pravda, a vie ked mu treba kde to má hladať a vie sa doučiť ale na to su odbory aby sa ludia učili približne to kde su a neučili sa cely rozsah elektro-informatiku lebo je toho strašne vela aby sme vedeli všetko a radšej menej a poriadne ako všetko a na nič
        • Re: Linux_zadanie do skoly 02.04.2013 | 13:01
          WlaSaTy   Návštevník
          Upresnenie čo je potrebné vedieť pre nástup do zamestnania môže prísť len od komerčného subjektu ktorý upresní onsah študijného odboru a poprípade ho aj bude dotovať. A to je presne to, čo Ty odmietaš.
        • Re: Linux_zadanie do skoly 03.04.2013 | 12:59
          asfethan   Návštevník
          Podobne detinske, zkostnatele a naivne nazory mali mozno aj ludia co studovali pred dvomi dekadami telekomunikacie. No v dnesnej dobe digitalizacie sa IT pcha vsade. Riesi automatizaciu, zefektivnuje chod, minimalizuje naklady a nahradza pracovnikov. Ostavaju len ti ktori sa vedia prisposobit a obsluhovat nove technologie.

          Aby som to zhrnul. Hubu plnu reci ze toto mi nebude treba maju vacsinou prave studenti ktori si este poriadnu pracu na TPP so zodpovednostou nevyskusali. Neboj, zivot ta nauci ;-)

          PS: si myslis ze v jadrovych elektrarniach bezi na obsluhu realtime kritickych systemov Windows XP? To ze teraz pojdes vesat kable niekde na stoziar este neznamena ze o 10 rokov toho budes mat dost a budes chciet radsej zakvasit niekde v teplom kancli. Lenze na to treba hlavu a nie dristy ze toto nas v skole neucili.
          • Re: Linux_zadanie do skoly 03.04.2013 | 14:14
            Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ
            Aby som trochu odľahčil túto diskusiu: Všetci, čo študovali na VŠ, tak občas hundrali na predmety, v ktorých nevideli súvislosť so svojím odborom. Kto tvrdí, že nie, tak mu neverím. Toto "hundranie" nesúvisí ani tak s neochotou naučiť sa zas niečo nové, skôr s vekom a ochotou učiť sa niečo navyše. Dnešní študenti to majú o niečo ľahšie, kopec informácií si vyhľadajú veľmi rýchlo cez internet. My staršie ročníky sme si museli hľadať informácie v knižniciach. Dnes už s úsmevom spomínam na to, že riadne zariadenú PC učebňu som videl až na VŠ.
            Už to tu odznelo, ale je fakt, že ukončením VŠ sa vzdelávanie nekončí. Skôr naopak. Ak si vezmeme niektoré odbory, tak pokrok ide tak rýchlo dopredu, že mnohé informácie, ktoré sme získali na VŠ, tak po jej ukončení, sú už neplatné.
            Ak by som toto všetko zjednodušil, povedal by som: VŠ do vás natlačí kopec informácií a už len na každom jednom záleží, ako tie informácie využije v praxi. Ako vraví jeden môj známy: "Človek sa učí celý život a aj tak zomrie hlúpy." :)