pridanie grafického prostredia

Sekcia: Aplikácie & Desktop 28.03.2012 | 22:32
tomy   Návštevník
Zdravím,

neviem zistiť, čo mi spôsobuje takúto "pomalosť" a v podstate mi to až bráni už len v prehliadaní netu.
ani google chrome neviem rozchodiť - urobil som update a chybová hláška znela po jeho spustení:
"neviem nečítať profil, pochádza z novšej verzie" -
už som to odinštaloval, nainštaloval, ale nič nezaberá - štartuje stále neskutočne dlho a potom vypíše že ukončiť prehliadanie, alebo čakajte prosím.....

nechápem ani to obrovské zaťaženie pamäte - mám voľných 800MB zo 4096MB

Mám Fedoru 16 64bit s KDE, NB so 4GB DDR3, intel i3, Nvidia 1GB

Rád by som pridal GNOME, ale neviem aké balíky je nutné pridať tak,aby to správne bežalo, a aby som to mal vo výbere pri štarte systému.
    • Re: pridanie grafického prostredia 28.03.2012 | 23:02
      Avatar default Debian  Používateľ
      co sa vykonu tyka, je to tym KDE, tiez som s stretol s jeho nenazranostou, radim ti radsej nainstalovat to nanovo, ak by si si pridal gnome, ostanu ti nepotrebne baliky, qt, kniznice (zbitocny bordel)
      R.K
      • Re: pridanie grafického prostredia 28.03.2012 | 23:04
        Avatar default Debian  Používateľ
        ale to vyuzitie pamati je prehnane, zas tak by to nemalo byt, tam nieco nebude v poriadku, mal by si si odsledovat cez system monitor co mas v KDE napriklad, co zabera tolko tej pamate, aby sa nestalo ze si das gnome a bude to tam zas
        R.K
    • Re: pridanie grafického prostredia 28.03.2012 | 23:02
      WlaSaTy   Návštevník
      :neviem zistiť, čo mi spôsobuje takúto "pomalosť" a v podstate mi to až bráni už len v prehliadaní netu.

      Skús povedať akú. Opíš to vlastnými slovami.

      :urobil som update a chybová hláška znela po jeho spustení:
      "neviem nečítať profil, pochádza z novšej verzie"

      To nevyzerá na upgrade (nahodenie novšej verzie), ale na downgrade (nahodenie staršej verzie).

      :nechápem ani to obrovské zaťaženie pamäte - mám voľných 800MB zo 4096MB

      Zapni si htop v termináli a pozri či to nie je náhodou len disková cache. Tá sa používa na urýchlenie čítania z disku.

      :Rád by som pridal GNOME, ale neviem aké balíky je nutné pridať

      Obvykle je to jeden virtuálny balík ktorý si zo sebou potiahne zvyšné programy. Skús pozrieť niečo ako gnome desktop v správcovi balíčkov.

      A pokiaľ chceš vymeniť KDE za Gnome len kôli zrýchleniu, tak by som radšej odporučil pozrieť cez ten htop čo najviac žerie CPU a RAM. Buď je tam problém s ovlčdačom grafiky alebo je tam nejaký nekonečný proces čo sa nevie dohodnúť zo zvyškom systému kôli ručnému pridaniu nevhodných repozitárov čo to celé rozbily.
      • Re: pridanie grafického prostredia 28.03.2012 | 23:30
        tomy   Návštevník
        napr. spúšťanie aplikácie, kurzor myši sa pri pohybe "lepí" k ploche atď

        to bol update chrome, bol v zozname na aktualizáciu, je to stable

        najväčší problém s CPU je pri spustení firefox /preto tá snaha o chrome/ až 70 percent

        v poinštalačnej úprave mám pridaný iba electric, ktorrent, krusader, scribus

        • Re: pridanie grafického prostredia 28.03.2012 | 23:52
          WlaSaTy   Návštevník
          Lepenie kurzoru k ploche, no to môže mať milión dôvodov. Zopár ich už bolo vymenovaných.

          Update chrome? To by ma zaujímalo ako by to mohlo povedať že predtým tam bol novší.

          Firefox preťažuje CPU pokiaľ naraz otvára veľa záložiek alebo je na stránkach veľa flashu. Poprípade ak človek otvára amatérske blogy kde jedna stránka odpáli aj herný počítač.

          A ten CAD aj s ostatnými programami si inštaloval ako?
          • Re: pridanie grafického prostredia 28.03.2012 | 23:55
            Avatar default Debian  Používateľ
            len pre zaujimavost, v chromiume som mal otvorenych okolo 70 zaloziek, bez prehanania, a neviem co som mal za system a prostredie, ale vyuzitie ram softwarovo bolo 1.4 gb, cache neviem kolko, procak najprv bezal obidva jadra na 70%, a potom to slo dole, na bezne hodnoty
            R.K
            • Re: pridanie grafického prostredia 29.03.2012 | 00:01
              WlaSaTy   Návštevník
              Výborne, to si šikuľka. Ale, ako to suvisí s pôvodnou otázkou?
              • Re: pridanie grafického prostredia 29.03.2012 | 00:16
                Avatar default Debian  Používateľ
                napisal si "Firefox preťažuje CPU pokiaľ naraz otvára veľa záložiek" on a zaciatku napisal ze ma volnych 800mb s 4gb, ak neratal cache tak tuto moznost by som vylucil, ale zase firefox, tam to mozno bude inak ako v chromiume, to je pravda, to som skor pre zaujimavost napisal :)
                R.K
                • Re: pridanie grafického prostredia 29.03.2012 | 00:30
                  WlaSaTy   Návštevník
                  Tebe nikto nezakazuje vylučovanie. Ale, že by to malo byť zaujímavé? Tak to si nedovolím tvrdiť.
                  • Re: pridanie grafického prostredia 29.03.2012 | 16:31
                    tomy   Návštevník
                    na začiatku som inštalované GNOME 3 - to však som musel dať preč, pretože pravdepodobne po inštalnutí NVIDIA ovládača sa vytvoril akýsi priblblý panel na pravej strane obrazovky, ktorý som nedokázal prinútiť aby sa skryl, alebo tam nebol - vyzeral ako ten vľavo /čo je štandardné/ len odkusol permanentne cca 20 percent obrazovky keďže nikto nedal radu ako ho odstrániť, i fotky plochy som dával, musel som prejsť ku KDE, kde od začiatku inštalácie sa potkýnam o neuveriteľnú záťaž pamäte/procesora

                    s tým chrome to môže byť možno tak, že pred tým som tam mal beta, kktorý som odinštaloval a nainštaloval stable - ale toto nemám overené

                    tie aplikácie som pridával cez predinštalačnú prípravu - systém mám totiž na prácu - a potom som inštaloval

                    zabudol som uviesť jeden možno podstatný fakt - bola tam F15, F16 mi nejde priamo z DVD inštalnúť - "takže je tam preupgrade"
                    Paradoxne som to včera inštaloval na dva notebooky /vyskúšal som/ a ani Intel grafika, ani ATI grafika sa takto nespráva /je pravdou, že som tam dával GNOME/

                    risknem to preinštalovať, ale pôjde tam debian, ak to nepôjde dobre na prvý pokus
                    • Re: pridanie grafického prostredia 29.03.2012 | 18:01
                      WlaSaTy   Návštevník
                      Ten konský panel je štandardnou súčasťou Gnome 3. Ak zaberal 20% z obrazovky, tak muselo byť rozlíšenie menšie ako 800x600. To nastáva ak sa nechytí ovládač na grafiku. Toto vyzerá byť jadro problému. Ak totižto nemáš aktívnu akceleráciu na grafike, tak sa to pri použití 3D desktopu tvári podobne zdochnuto ako Tebe teraz.

                      Keďže nepíšeš ako si inštaloval ovládač na grafiku, keďŽe sa ten prehliadač sťažival na novší profil ako dokáže použiť a keďže ten CAD má dva spôsoby inštalácie, tak mi to pripadá ako keby si tam stváral hókusy pókusy. To je bežné. Komenský to pomenoval Škola Hrou.

                      Teraz je skôr otázka ako to najefektívnejšie spojazdniť. Pokiaľ na tom počítači nemáš nahodené nič čo by si mal okamžite spojazdniť, tak by som odporučil reinstall a nahodenie korektných ovládačov. A až potom yb som odporučil inštaláciu doplnkového software. A aj to po jednom nech sa ukáže kde sa roztoto repozitáre čo zrolovali prehliadač.
                      • Re: pridanie grafického prostredia 29.03.2012 | 18:54
                        tomy   Návštevník
                        rozlíšenie je 1440*900 a ten konský panel tam pred inštaláciou nvidia nebol, po nej ano - nechápem, prečo na inteláckej grafike sa skryje a zostane zašitý na ľavej strane a nezavadzia , tu sa premiestni na pravú stranu a zaberá riadny kus obrazovky a nemôžem urobiť nič, pretože je na pevno ako pribetónovaný, keď som dal fotky plochy, tak už nikto neodpovedal.

                        no práve - veľa som čítal po odborných stránkach o nouveau a inštalácii akmod /to je v súčasnosti čo mám/. vraj ak je tam aj kmod, tak to nie je problém - proste a jednoducho chýba nejaký súvislý popis, pretože inštalácia typu toto skopíruj tam a toto tam mi pripomína niečo iné. často sa mi stáva, že nerozumiem tomu, čo urobím a štve ma to, pretože neviem a celkom logicky neviem kde je chyba

                        http://forums.fedoraforum.org/showthread.php?t=204752 --takto som inštaloval nvidia

                        a tie inštalácie tých aplikácií - to je môj postup zo skúseností u predchádzajúcich - zadefinujem repozitáre pri inštalácii /pred samotnou inštaláciou/
                        • Re: pridanie grafického prostredia 29.03.2012 | 19:52
                          WlaSaTy   Návštevník
                          Ono, aj pokiaľ tam pridáš repozitáre ktoré nie sú pre danú verziu distribúcie tak sa to môže rozhasiť. A veľa krát rozhasí. Tomu zodpovedá tá chyba o dátach ktoré sú novšie ako vie program spracovať.

                          Proste, ideš nainštalovať program. Ten program vyžduje staršie knižnice. Ale to, čo už máš nainštalované ale potrebuje tie knižnice novšie ale nemôže ich použiť. Tak sa programy prepnú na staršiu verziu. Problém nastáva ale neilen s programami, ale aj s ovládačmi ktoré používajú obslužné programy. Vtedy to zlezie celé do kytek.

                          Odborne sa tomu hovorí Dependency Hell a existujú z toho dve cesty:
                          1. odinštalovanie doplnkových programov a vyhodenie repozitárov ktoré boli pridané.
                          2. kompletný reinstall a postupné pridávanie programov (aj s update a rebootom) tak aby sa odhalilo čo to spôsobilo.

                          Nakoľko si už asi nespomenieš ktoré programy si inštaloval mimo správcu balíkov, resp. ktoré si inštaloval priamo z RPM a nie napríklad cez synaptic, tak je schodnejšiou cestou začať znovu reinstallom a nahodením ovládačov. Alebo, zmenou distra ak Ti Fedora nesadla na tú kartu. Teda to, čo už bolo dávno navrhované.
                        • Re: pridanie grafického prostredia 29.03.2012 | 19:55
                          Avatar default Debian  Používateľ
                          co keby si sem dal screen svojej plochy s tym bugnutym panelom
                          R.K
                          • Re: pridanie grafického prostredia 30.03.2012 | 01:00
                            tomy   Návštevník
                            bohužiaľ, ten obrázok som už zmazal - vtedy, keď som tam dal KDE - spravilo mi to totiž dvakrát
                            • Re: pridanie grafického prostredia 30.03.2012 | 11:41
                              WlaSaTy   Návštevník
                              :i fotky plochy som dával
                              :ten obrázok som už zmazal

                              Už si nespomenieš kam si tie fotky plochy dával, a tie u seba si zmazal. Takže to môžeme považovať za vybavené zo statusom "unable to reproduce".
                              • Re: pridanie grafického prostredia 30.03.2012 | 15:00
                                tomy   Návštevník
                                to je síce fakt, nájdem to tu na fóre, pokiaľ to nezmazali aj na servri

                                ešte k tým aplikáciám - čo mám nainštalované je aj v štandardných repo - rpmfusion, tam by som asi problém nehľadal, hoci všetko je možné
                • Re: pridanie grafického prostredia 15.04.2012 | 23:38
                  Avatar Ľubomír Štulajter Ubuntu 14.04 X64  Používateľ
                  Trochu mimo temy: vo Firefoxe sa da nastavit, ze zalozku nacitava, az ked je aktivna. T.j. pri spusteni nacita len jednu a dalsie podla potreby - pri kliknuti na ne. To je z mojho pohladu najvacsie plus Firefoxu, kedze tiez mavam otvorene mnozstvo zaloziek naraz.
    • Re: pridanie grafického prostredia 30.03.2012 | 21:18
      Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
      Odinštaluj si balíček gnome-shell-extensions-dock a budeš v poho ....

      Mne raz mrznutie celého Gnome vyvolal bug v 2d-rendereri Cairo, teraz to moze byť pre kde ...
      G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
      • Re: pridanie grafického prostredia 15.04.2012 | 09:41
        tomy   Návštevník
        preinštaloval som Fedoru a zvolil gnome:

        no zaujímalo by ma to, čo prinesie ten panel vpravo.
        ten panel je štandarde na ľavej strane, ak niečo spustím prejde na pravú a už tam zavadzia - ako to vypnúť, kde to môže byť zapnuté ?

        http://imgupload.sk/viewer.php?file=ucrkqagpkwucoiawoyag.png