gimp a priesvitnosť

Sekcia: Aplikácie & Desktop 02.04.2012 | 10:31
tomy   Návštevník
Zdravím,

veľa som lúskal net, články, návody, ale akosi neviem spraviť v gimpe:

1. mám obrázok jpg
2. vložím ho do gimp
3. na obrázku je jeden predmet a má biele štvorcové pozadie
4. chcem ho vložiť na iné /modré/ pozadie tak, aby mi ten biely obdĺžnik neprekrýval to modré pozadie

skúšal som pridať alfa kanál, detekovať hrany ......
no proste neviem kde robím chybu

dík za rady


    • Re: gimp a priesvitnosť 02.04.2012 | 11:39
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
      ja by som zvolil ansledovny postup

      varianta A
      1.nastrojom paths tool by som obkreslil objekt ktory chcem mat (alebo pouzi akykolvek iny sposob - fuzzy select tool)
      2.otvoril si pozadie kam ho chcem dat
      3.ctrl+c, ctrl+v (alebo asi aj staci pretiahnut nastrojom select tool - nie som isty)
      4.done

      variantaB
      1.otvorim si novy cisty obrazok v gimpe, kde v pokrocilich nastaveniach zvolim priesvitne pozadie
      2.vlozim tam pozadovany obrazok aj pozadie (tak aby pozadie bolo v nizsej vrstve)
      3.vo vrstve obrazku ktory chcem upravit vygumujem co nechcem (alebo akokolvek inak odstranim co nechcem)
      4.done
      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • Re: gimp a priesvitnosť 02.04.2012 | 15:19
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      jednoduché - JPG nepodporuje priehľadnosť. Otvor JPG, ulož ako PNG. Potom otvor to PNG a môžeš zmazávať časti.

      ďalšia možnosť je otvoriť JPG, vytvoriť nový obrázok s rovnakými rozmermi (nastaviť pri tom priehľadnosť) a vložiť do toho cez ctrl+a, ctrl+c a ctrl+v JPG obrázok. Následne vykrojiť čo treba a uložiť ako PNG.
      • Re: gimp a priesvitnosť 02.04.2012 | 19:03
        tomy   Návštevník
        cant handle transparency in jpeg plug-in - toto poznám

        problém je, že obrázok je celý priesvitný - potom výsledok je hrozný, ten predmet by mal zostať v popredí

    • Re: gimp a priesvitnosť 03.04.2012 | 10:57
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
      Vyberieš si farbu pozadia a dáš Farba do alfy. Vznikne ti obrázok s priehľadným pozadím. Dáš kopírovať a vložíš si ho do iného obrázka.
      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • Re: gimp a priesvitnosť 05.04.2012 | 00:28
        tomy   Návštevník
        podarilo sa mi to spraviť - zostáva mi ešte biely tenký rámček okolo - dúfam, že to nebude tlačiť

        tá funkcia, ktorú som nepoznal dobre - "Fuzzy Select Tool"

        vďaka