USB klavesnica nefunguje na Ubuntu 12.04

Sekcia: Hardware a Drivery 26.06.2012 | 18:59
Avatar petoknm   Používateľ
Mam k pocitacu pripojenu aj USB mys a ta bez problemov ide ale klavesnica nie... Som novy vo svete linuxu a neviem co mam robit uz som skusal hladat riesenie na nete ale ziadne som nenasiel...
Dakujem
    • Re: USB klavesnica nefunguje na Ubuntu 12.04 26.06.2012 | 22:57
      martin   Návštevník
      mne trvalo dosť dlho kým som zistil že tam je taký malý červený čudlík ktorý musím stlačiť a až potom začne klávesnica fungovať. Ale ak ti nefunguje ani v biose, skús baterky.
      • Re: USB klavesnica nefunguje na Ubuntu 12.04 27.06.2012 | 00:32
        Avatar petoknm   Používateľ
        a mohol by si mi prosim poslat screenshot kde sa ten cudlik nachadza? nikde nic take neviem najst... diky za odpoved
        • Re: USB klavesnica nefunguje na Ubuntu 12.04 27.06.2012 | 12:57
          WlaSaTy   Návštevník
          Taký čudlík, rôznej farby sa obvykle nachádza na klávesnici alebo na jej rádiovom prímači.

          Skús povedať, čo je to za klávesnicu. A tak isto skús opísať či tá klávesnica funguje v inom počítači a či v tom počítači išla iná klávesnica.
          • Re: USB klavesnica nefunguje na Ubuntu 12.04 27.06.2012 | 13:13
            Avatar petoknm   Používateľ
            Ale toto nie je bezdrotova klavesnica, je to klasicka USB klavesnica s kablom http://www.trust.com/products/productversions.aspx?artnr=17468 a mam na kompe dual boot ubuntu 12.04 a windows 7 a vo windowse ta klavesnica v pohode funguje aj v biose funguje ale ked skusim pouzit ps2 klavesnicu tak ta uz nejde vobec.... ozaj v ubuntu mi ta usb klavesnica nefunguje az na male vynimky a to su backspace(vymazavanie) a take divne tlacidlo medzi windows key a right control(vyskoci taka ponuka ako po kliknuti pravim tlacidlom mysi)
            • Re: USB klavesnica nefunguje na Ubuntu 12.04 27.06.2012 | 15:15
              WlaSaTy   Návštevník
              Takže sa jedná podľa obrázka o bežnú USB klávesnicu ktorá nie je rádiová (že by ju bolo treba spárovať s lízatkom alebo BT). Tak isto, daná klávesnica funguje na tom istom stroji, pod iným OS a asi aj v tej istej zásuvke (že by sa eliminoval problém s koncovkou alebo káblom po ktrom niekto prešiel kolečkom na stoličke). To si mohol spomenúť ako prvé.

              Teraz je otázka, akým spôsobom to vypadlo. Máš nainštalovaný OS. Počas inštalácie a krátko po nej išla tá alebo nejaká iná klávesnica? Otázkou je či to vypadlo kôli prekliknutiu nejakého nastavenia, alebo či je treba dať aplikovať záplaty ktoré by to mohli vyriešiť. Tej druhej možnosti moc nedávam za pravdu, posledne som videl že klávesnica v grafike vypadla keď prerábali EVDEV a človek potreboval HOTPLUG i keď klávesnicu obsluhovalo jadro. Ale, to bolo zopár rokov dozadu.

              Skôr by som to videl na zle stiahnuté alebo príliš rýchlo vypálené CD/DVD, alebo nejaké ukliknutie sa.
              • Re: USB klavesnica nefunguje na Ubuntu 12.04 27.06.2012 | 16:33
                Avatar petoknm   Používateľ
                praveze ani pri instalacii nesla klavesnica ani ta ps2 klavesnica nesla... musel som vsetko zadavat cez tu onscreen keyboard... neviem co s tym mam robit... je to v podstate nepouzitelne... kedze nejde klavesnica... a skusal som Ubuntu naistalovat aj z druheho CD co som napalil(na novo stiahnuty .iso subor)... a stale nic... ale mys ide... a ked to skusam prepojit ze mysku pichnem tam kde bola klavesnica a klavesnicu tak kde bola myska tak sa nic nezmeni... myska stale ide a klavesnica nie... ale podla mna tam bude iba cosi s nastavenim lebo ked idu tie dve tlacitka a osatne ne... taktiez to nie je problem s slow keys alebo take veci... uz som to vsetko skusal ... ale ziaden uspech...
                • Re: USB klavesnica nefunguje na Ubuntu 12.04 27.06.2012 | 16:41
                  WlaSaTy   Návštevník
                  Ako prvé by som odporučil overiť či bolo dané inštalačné médium stiahnuté a vypálené korektne.

                  Naštartuj z neho a nájdi tam niekde pri štarte systému overenie média. Obvykle je to ešte na začiatku, keď sa pýta či chceš skúsiť LiveCD, Inštalovať, opraviť zavádzací sektor. Aspoň tak to bolo pred rokmi.
                  • Re: USB klavesnica nefunguje na Ubuntu 12.04 27.06.2012 | 19:34
                    Avatar petoknm   Používateľ
                    nenasiel som tam nic ale skusal som overovanie disku po napaleni vo windowse a nenaslo ziadne chyby... uz mam 3tie CDcko s Ubuntu a stale nic... zajtra pojdem kupit novu baterku na zakladnu dosku... ci v tom nie je chyba... skusal som aj Fedoru 17 ale tam tiez nesla... a vo windowse ide... ja som z toho...
                    • Re: USB klavesnica nefunguje na Ubuntu 12.04 27.06.2012 | 21:17
                      WlaSaTy   Návštevník
                      Ono, pochybujem, že to odtiaľ vyhodili. Skúsim sa pozrieť, či nemám niečo, čo vie štartovať z CD. Ostatní sa asi neprejavia. Sú plne vyčerpaní nepodloženými názormi na nelinuxové produkty. A to im je prednejšie.
                    • Re: USB klavesnica nefunguje na Ubuntu 12.04 27.06.2012 | 22:03
                      WlaSaTy   Návštevník
                      Je to tam, len pri štarte je treba po nabehnutí tej filajkovej obrazovky stlačiť klávesu escape a vybrať jazyk, a potom kontrolu.
                      • Re: USB klavesnica nefunguje na Ubuntu 12.04 02.07.2012 | 18:38
                        Avatar petoknm   Používateľ
                        takze uz som to skontroloval a nenaslo ziadne chyby... co teraz? skusal som aj vymenit tu baterku na MB ale nic... a linux som chcel hlavne kvoli terminalu ale bez klavesnice to nema vyznam...
                        • Re: USB klavesnica nefunguje na Ubuntu 12.04 03.07.2012 | 02:17
                          Avatar menom   Používateľ
                          Ak si doteraz neskúšal, tak pohľadaj na stránke ubuntu odkiaľ máš inštalačky - Alternate cd/dvd ktoré by mohlo mať viac ovládačov v sebe.

                          A nazačiatku si mohol uviesť o aký pc sa jedná (špecifiký hw ?).
                          A len tak pre zaujímavosť by si mohol skúsiť, čo ti už radili pichnút tam na skúšku inú klávesnicu.
                        • Re: USB klavesnica nefunguje na Ubuntu 12.04 03.07.2012 | 11:01
                          WlaSaTy   Návštevník
                          Ono je možné, aj že tá klávesnica má väčší odber ako dokáže poskytnúť daná USB vetva. Buď máš napichaných veľa zariadení bez externého napájania v stroji, alebo tá klávesnica reportuje nesprávne údaje o potrebnom napájaní.

                          Neviem či Blbuntu 12.04 štandardne inštaluje aj SSH server, ale asi by bolo rozumné sa na ten komp vzdialene prihlásiť, pichnúť tam tú klávesnicu, chvíľku počkať a pozrieť čo za veci povedalo o nej jadro cez príkaz dmesg.
                          • Re: USB klavesnica nefunguje na Ubuntu 12.04 05.07.2012 | 21:18
                            Avatar petoknm   Používateľ
                            tam je asi problem s nejakymi driverami lebo naistaloval som si ubuntu 12.04 LTS z presne toho isteho CD na notebook a tam samozrejme zabudovana klavesnica ide ale tato usb klavesnica tam nejde... presne ako na desktope... takze asi to vyzaduje nejake drivere co Windows 7 nie...
                            • Re: USB klavesnica nefunguje na Ubuntu 12.04 06.07.2012 | 11:16
                              WlaSaTy   Návštevník
                              Ešte som nepočul o USB klávesnici ktorá nepoužíva komunikačný protokol USB HID (Human Interface Device). Ovládače pre USB HID sú priamo v jadre.

                              Pokiaľ neskúsiš čo o tej klávesnici píše po jej zasunutí jadro, tak sa nepohneme z miesta. Buď to pozrieš cez ssh na ten desktop (server), cez LiveCD a virtuálnu klávesnicu alebo to skúsiš cez ten notebook ktorý má vstavanú funkčnú klávesnicu.
                              • Re: USB klavesnica nefunguje na Ubuntu 12.04 06.07.2012 | 16:20
                                Avatar petoknm   Používateľ
                                takze toto je ten dmesg pomocou ssh z mojho notebooku:

                                http://pastebin.com/zDdiMKMa
                                • Re: USB klavesnica nefunguje na Ubuntu 12.04 06.07.2012 | 16:55
                                  WlaSaTy   Návštevník
                                  Písal som:
                                  vzdialene prihlásiť, pichnúť tam tú klávesnicu, chvíľku počkať a pozrieť čo za veci povedalo o nej jadro cez príkaz dmesg.

                                  To preto, aby človek nemusel prehľadávať všetkých 500 riadkov ktoré z toho vyliezli.

                                  No, ale, tá klávesnica vyzerá trochu divne:
                                  [   15.406980] input: Trust Gamer Mouse as /devices/pci0000:00/0000:00:02.0/usb2/2-5/2-5:1.0/input/input2
                                  [   15.416760] generic-usb 0003:1BCF:08D8.0001: input,hidraw0: USB HID v1.00 Keyboard [Trust Gamer Mouse] on usb-0000:00:02.0-5/input0
                                  [   15.436893] input: Trust Gamer Mouse as /devices/pci0000:00/0000:00:02.0/usb2/2-5/2-5:1.1/input/input3
                                  [   15.438907] generic-usb 0003:1BCF:08D8.0002: input,hidraw1: USB HID v1.00 Mouse [Trust Gamer Mouse] on usb-0000:00:02.0-5/input1
                                  [   15.441192] usbcore: registered new interface driver usbhid
                                  [   15.441197] usbhid: USB HID core driver
                                  
                                  [  509.388058] usb 2-6: new low-speed USB device number 7 using ohci_hcd
                                  [  509.629684] input: KB USB Keyboard as /devices/pci0000:00/0000:00:02.0/usb2/2-6/2-6:1.0/input/input11
                                  [  509.629909] generic-usb 0003:04D9:A055.0003: input,hidraw2: USB HID v1.10 Keyboard [KB USB Keyboard] on usb-0000:00:02.0-6/input0
                                  [  509.647551] generic-usb: probe of 0003:04D9:A055.0004 failed with error -22
                                  

                                  Koľko tam máš zariadení typu klávesnica? Z výpisu vidím dve. Jednu od Trust spojenú s myškou a druhú nejakú inú.

                                  Odporúčam aj vliezť do BIOSu a pohrať sa s USB Legacy. Je dosť možné, že tá klávesnica ostala v móde PS2 aj keď je pichnutá cez USB. To zvládali zariadenia ku ktorým pribalovali taký nepoužiteľný adaptér (z jednej strany USB samička a z druhej PS2 okrúhly samček).
                                  • Re: USB klavesnica nefunguje na Ubuntu 12.04 06.07.2012 | 17:16
                                    Avatar petoknm   Používateľ
                                    ta trust klavesnica je su asi makra na myske... a potom je tam ta druha co nefunguje... uz som sa hral aj v biose a bola tam taka moznost ze USB legacy support : a moznosti Automatic, Disabled, Enabled... a skusal som vsetky a stale nejde...
                                    • Re: USB klavesnica nefunguje na Ubuntu 12.04 06.07.2012 | 18:15
                                      WlaSaTy   Návštevník
                                      Zaujímavé, že tie makrá na myške čo sa hlásia ako klávesnica sú od výrobcu ktorý vyrobil tú klávesnicu. Pričom tá klávesnica, ktorá nefunguje sa tvári ako keby mala iného výrobcu.

                                      Aby sa to neplietlo, vytiahni tú myš čo má v sebe falošnú klávesnicu a skús to kompletne bez nej.
                                • Re: USB klavesnica nefunguje na Ubuntu 12.04 25.07.2012 | 21:54
                                  Avatar vojto   Používateľ
                                  Precitaj si 1 a 2
                                  V skratke, je to specialna hracska klavesnica (resp. cokolvek, len nie obycajna) a linux kernelu (jadru OS) sa sama predstavuje ako uplne totalne neobycajna - specialna. A tak sa na nu linux kernel radsej zakazdym vybodne a neobsluhuje ju (1), lebo ho este nikto s takou specialnou klavesnicou doteraz nezoznamil. Ale ked si skompilujes podporu pre HID zariadenia osobitne ako modul (2), tak kernel blahosklonne mavne rukou akoze fajn, teba klavesnica ja sice nepoznam, ale budem sa s tebou rozpravat ako s obycajnou klavesnicou. A zazvonil zvonec.

                                  Ako sa kompiluje jadro a moduly je siroka tema a zaciatocnikovi jej zakladne zvladnutie (skompilovanie chodiveho jadra) zaberie trochu viac casu. Mozno az 1 den. To len aby si vedel, co od toho cakat. Navodov je kopec. Idealne je, ked si najdes taky, ktory presne pasuje k verzii tebou pouzitej ditribucie.