UBUNTU po update kernela nenabootuje.

Sekcia: Ostatné 16.07.2012 | 14:06
Avatar oooooo   Používateľ
Dobrý deň.
Za tie roky, čo používam ubuntu, po aktualizáciách ubuntu (x64), ak povolím aktualizovať aj kernel, nevie sa potom nájsť - nevie nabootovať žiadna verzia kernela ubuntu.
Zvykol som to riešiť tak, že som spustil opravnú inštaláciu, alebo potom neskôr som z druhého linuxa (napr. teraz používam mint-maya) vošiel do ubuntu "grub.cfg" a prácne ho poprepisoval, lebo som zároveň chcel preriediť zbytočne rozsiahlu ponuku verzií kernelov.
Prosím radu: Existuje nejaké elegantné, jednoduché riešenie (klikacie aj scriptové)?
Prajem pekný deň.
    • Re: UBUNTU po update kernela nenabootuje. 16.07.2012 | 14:36
      Avatar default Debian  Používateľ
      co znamena nevie nabootovat, napise ze subor sa nenasiel hned ako das z grubu boot, alebo zacne bootovat a na niecom to zastane, alebo daco tak?
      R.K
    • Re: UBUNTU po update kernela nenabootuje. 16.07.2012 | 15:00
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
      update-grub

      http://www.dedoimedo.com/computers/grub-2.html#mozTocId293325
      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • Re: UBUNTU po update kernela nenabootuje. 18.07.2012 | 04:42
      Avatar menom   Používateľ
      ak povolím aktualizovať aj kernel, nevie sa potom nájsť - nevie nabootovať žiadna verzia kernela ubuntu
      To ma zaujíma, ako to robíš.
      Lebo ja nič špeciálne pre (aktualizovať aj kernel) "za tie roky" nepovoľujem,
      V rámci aktualizácí čo ponúkne, všetko nainštalujem a po reštarte nabehne systém s novým jadrom.


      preriediť zbytočne rozsiahlu ponuku verzií kernelov.
      Prosím radu: Existuje nejaké elegantné, jednoduché riešenie (klikacie aj scriptové)?

      1-Nainštaluj Synaptic, spusti ho a do vyhľadávacieho poľa napíš bez úvodzoviek "image generic".
      Potom podľa číselného označenia vyber jadro na "Označiť na úplné odstránenie" a stlač "Použiť"

      Alebo:
      2-Nainštaluj Ailurus, tento má v sebe nástroj na čistenie, kde sa dajú tiež zmazať staré jadrá.

      • Re: UBUNTU po update kernela nenabootuje. 18.07.2012 | 09:47
        Avatar milboy Ubuntu so znakom ElementaryOS  Používateľ
        Ailurus sa už pár rokov nevyvíja a aktuálnejšou voľbou je ubuntu-tweak
        skusam vsetko....už stovka distribúcií za tie roky a vedomosti žiadne.. Prečo linux?
    • Re: UBUNTU po update kernela nenabootuje. 18.07.2012 | 17:49
      oooooo   Návštevník
      napise ze subor sa nenasiel hned ako dam z grubu boot.
      • Re: UBUNTU po update kernela nenabootuje. 18.07.2012 | 18:28
        WlaSaTy   Návštevník
        To je pochopiteľné, keďže si ručne menil konfiguráciu zavádzača systému. Ak Ti vadila zbierka starých jadier, tak si mal spustiť synaptic a vybrať obsolete packages a tie vyhodiť. To by tie zastaralé jardá zrušilo a nehalo len dve posledné. A samozrejme, že by to automaticky zmenilo aj ten konfigurák aby reflektoval skutočnosť.

        Inak, skúšal si to, čo Ti radil Bedňa?
        • Re: UBUNTU po update kernela nenabootuje. 18.07.2012 | 18:56
          oooooo   Návštevník
          Opačne: Po jeho automatickom update (mnou potvrdenom), ak sa povýšil aj grub, ubuntu nenabehol. Tak potom vošiel som doňho do "boot.cfg" z MINTa cez rootkrusader a dopísal i zrušil, čo bolo treba - potom po reštarte už nabehol.
          Do fóra som sa dostal len dnes - asi za hodinku skúsim bedňovu radu - ozaj elegantné riešenie, vďaka.
          • Re: UBUNTU po update kernela nenabootuje. 18.07.2012 | 19:09
            oooooo   Návštevník
            P.S.: Je pravda, že som inštaloval úplne čerstvú v.12.04 (len niekoľkohodinovú) a od končenia instal. sa správal "zaujímavo", (akoby primŕzal), nakoniec ani po vyše hodine čakania neresetol - bolo treba "doraziť" ho gombíkom.....
            Dnes už viem, že treba počkať cca 1/4roka.
            • Re: UBUNTU po update kernela nenabootuje. 19.07.2012 | 22:16
              oooooo   Návštevník
              P.S.S.: Áno, išiel som podľa rád: menom - bedňa - WlaSaTy. Nakoniec, po všetko PCupratovaní mi nedalo a nakukol som ešte do grub.cfg; malo byť hd1, 3 zápis bol hd1, 2 - preto ho nik nevedel nájsť a ja som opravoval...
              Ešte raz vďaka.
      • Re: UBUNTU po update kernela nenabootuje. 18.07.2012 | 18:31
        Avatar default Debian  Používateľ
        ubuntu obsahuje automaticke scripty ktore sa staraju o to aby sa po instalacii noveho jadra prepisal grub a obsahoval spravnu cestu k jadru a aj jeho vyber v ponuke, ako tvrdis u teba to nefunguje, jednoznacne sa jedna o nejaku chybu. po aktualizacii ked sa aktualiazuje aj jadro - nezaznamenal si ze by ubuntu vypisalo nejaku chybu? ja by som to skusil cez terminal, tam by sa mohlo nieco objavit

        sudo update
        sudo upgrade


        ked bude dostupna nova verzia jadra
        R.K
        • Re: UBUNTU po update kernela nenabootuje. 19.07.2012 | 21:51
          oooooo   Návštevník
          sudo apt-get install update
          (a to isté upgrade - takto som bez problému updatoval aj kernel MINT naraz o 3stupne).
          Po update ubuntu doinštaloval ešte nejaké veci - všetko bez chybovky, hoci krátko pred tým som manuálne spustil aktualizácie (def. sú nastavené na automat.), lebo chcem, aby sa čím skôr poopravoval; mám dojem, že táto jarná verzia sa akosi nevydarila (predtým som na ubuntu nedal dopustiť - mám pokušenie vrátiť sa k distr. 11.10 - po tú jesennú mi nikdy také čudovstvá nerobil - no a MINT "tiká ako švajč.hodinky" - nádhera)...
          Najnovšie mi ubuntu odmieta nainštalovať ATI grafic. driver (a previous version fglrx found). Cez synaptic som dal odstrániť úplne všetky nainštalované VG drivery a fglrx, takže vôbec nič neostalo nainštalované (monitor ide len v jedinom rozlíšení), no aj tak sa vzpiera ako priečny pejo...
          • Re: UBUNTU po update kernela nenabootuje. 19.07.2012 | 23:41
            WlaSaTy   Návštevník
            aktivoval si si testing repozitare aby si mal vsetko najnovsie, a teraz places ze to musis otestovat pre ostatnych ci to funguje? tak v tomto pripade sa vzpiera logika, nie system.
            • Re: UBUNTU po update kernela nenabootuje. 03.08.2012 | 10:35
              oooooo   Návštevník
              Nie, riziká som neaktivoval. Prednastavené sú len stable, main a neslobodné ovl.
              • Re: UBUNTU po update kernela nenabootuje. 03.08.2012 | 13:07
                WlaSaTy   Návštevník
                Toto tvrdenie sa vylučuje s vetou "lebo chcem, aby sa čím skôr poopravoval", ale to je jedno.