Debian - X server čierna obrazovka

Sekcia: Konfigurácia 19.08.2012 | 15:24
Avatar emissary   Používateľ
Dobrý deň prajem,

dnes som si po prvý krát nainštaloval Debian. Čisto zo zvedavosti. No po prihlásení sa neviem pohnúť. Grafické prostredie mi nenabehne - čo je v podstate normálne. A keď zadám "startx" tak mi v milisekunde za tým nabehne pár riadkov a zostane čierna obrazovka. V tej chvíli musím reštartovať PC. Neviem sa z tadiaľ dostať.

Ak tu padne otázka, prečo som si nainštaloval Debian. Tak sa chcem niečo naučiť o Linuxe. Kedysi som mal Ubuntu, no moc som sa pri ňom nenaučil a to čo som aj vedel som už zabudol. Chcem teda začať od znova.
    • Re: Debian - X server čierna obrazovka 19.08.2012 | 15:55
      Avatar emissary   Používateľ
      Tak opravujem... keď som začal klikať myškou, tak sa mi tam predsa len niečo ukázalo. TWM Icon Manager.
      • Re: Debian - X server čierna obrazovka 19.08.2012 | 20:47
        WlaSaTy   Návštevník
        pokiaľ to ostalo v grafike, tak si nahoď meta balík s desktopom. napríklad gnome desktop.
    • Re: Debian - X server čierna obrazovka 19.08.2012 | 19:09
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
      Najčastejší problém býva s ovládačom od grafickej karty, nabútuj do recovery módu a spusti príkazový riadok ako root.

      Napíš lspci | grep -i VGA
      Vypíše ti niečo takéto:
      02:00.0 VGA compatible controller: nVidia Corporation G98 [GeForce 8400 GS] (rev a1) (prog-if 00 [VGA controller])
      Potom napíšeš lspci -v -s 02:00.0
      02:00.0 nahraď za slot čo vypísalo tebe

      Na http://pastebin.com/ hoď výstup lsmod
      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • Re: Debian - X server čierna obrazovka 21.08.2012 | 17:12
        Avatar vojto   Používateľ
        Ak sa mu spustil TWM, tak grafika + ovládač budú v poriadku.
        Najskôr bude chyba v tom, že nemá nainštalované komplet prostredie, ako píše WlaSaTy vyššie. Debian už ale na gnome dostupné priamo na inštalačke asi hodil bobek, nie? Kôli nižšiemu objemu dát prechádza na xfce.
        • Re: Debian - X server čierna obrazovka 21.08.2012 | 22:14
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
          Som si otázku prečítal ešte raz a niesom z toho môdry :-) Možno máš pravdu, no keď sa neukáže už sa nedozvieme či po reboote nešiel cez recovery, pretože prvý krát napísal "zostane čierna obrazovka".
          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • Re: Debian - X server čierna obrazovka 22.08.2012 | 11:01
            WlaSaTy   Návštevník
            On sa už neukáže. Chcel sa naučiť niečo nové, a tak opustil Ubuntu v ktorom funguje všetko tak nejak hneď od začiatku. Ale, zabudol si prečítať návod na inštaláciu Debianu. Teda to, do čoho by sa mal aspoň pozrieť keď sa chytá niečoho prvý krát.

            Túto otázku položil na viacerých portáloch, a všade a od rôznych ľudí dostal odpoveď že nech si nainštaluje desktop. Tým to skončilo a už sa neozval.

            Takže mu môžeme dodatočne zamávať a popriať veselé objavovanie tajov Linuxu.
            • Re: Debian - X server čierna obrazovka 23.08.2012 | 01:58
              Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
              Aha, no hlavne aby to nezabalil skôr ako sa mu to podarí.
              Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
            • Re: Debian - X server čierna obrazovka 24.08.2012 | 17:55
              Avatar emissary   Používateľ
              Nemusíš mať o mňa strach... :) Desktop som nainštaloval.... našiel som jedného, čo mi ochotne poradil cez jabber. Tu by to bolo zdĺhavé. V zásade všetko funguje.... A ako sa najlepšie človek učí, keď si všetko prakticky vyskúša. Žiaľ neviem dobre po anglicky, teda čítanie inštalačného manuálu je pre mňa dosť náročné. Ale snaha vždy je.
              • Re: Debian - X server čierna obrazovka 24.08.2012 | 20:01
                WlaSaTy   Návštevník
                Nerozumiem, prečo by som sa mal o Teba báť. Ale, v dnešnej dobe je jednoduchšie si vyskúšať inštaláciu vo virtuálke. Či už na začiatku cez virtualbox, alebo neskôr cez qemu, kvm. Človeku aspoň ostane funkčný stroj v ktorom potom beží sekundárny os.
                • Re: Debian - X server čierna obrazovka 24.08.2012 | 20:03
                  Avatar emissary   Používateľ
                  A ty si myslíš, že som písal odkiaľ? Z nefunkčného stroja.... :) Ja mám zvlášť stroj na ktorom sa takto hrám. :)
                  • Re: Debian - X server čierna obrazovka 24.08.2012 | 20:51
                    WlaSaTy   Návštevník
                    Mne bolo úplne jedno či si použil LiveCD alebo či si to na preskačku preinštalovával. Už som videl aj také.