Pridanie repozitárov

Sekcia: Aplikácie & Desktop 24.08.2012 | 14:45
tomy   Návštevník
Zdravím,

Chcel by som sa spýtať, ako pridám ku Gnome 3 ďalšie grafické rozhranie - xfce4

Vďaka
    • Re: Pridanie repozitárov 24.08.2012 | 15:01
      Avatar default Debian  Používateľ
      to prostredie je standardne, podla mna ziadne repozitare nebudes potrebovat, bude ti staci prikaz na jeho instalaciu, a ten ti poviem ked mi napises aku mas linuxovu distribuciu
      R.K
      • Re: Pridanie repozitárov 24.08.2012 | 15:19
        tomy   Návštevník
        Prepáč, zabudol som

        Fedora 17
        Pozeral som totiž v balíčkoch čo tam je, čítal popisy, ale nebolo mi to jasné a nenašiel som súpis balíčkov, ktoré tam majú byť.

        Vďaka
        • Re: Pridanie repozitárov 24.08.2012 | 15:42
          Avatar default Debian  Používateľ
          odkaz
          pre teba relevantne: yum groupinstall XFCE
          tymto nainstalujes kompletne xfce , aby sa sa do neho prihlasil staci sa odhlasit a vo svojom display manageri, cize GDM , vybrat prostredie/sedenie , vyberies xfce
          R.K
          • Re: Pridanie repozitárov 24.08.2012 | 15:43
            Avatar default Debian  Používateľ
            aha a este som zabudol , kedze ide o instalaciu pouzi predtym sudo cize finalny tvar:
            sudo yum groupinstall XFCE
            R.K
            • Re: Pridanie repozitárov 24.08.2012 | 16:55
              tomy   Návštevník
              Asi som bol slepý, keď som to na fedoraproject nenašiel......


              Ešte sa spýtam - použijem su, pretože niečo nemám v poriadku - "tom in not a sudoers, this incident will be reported"
              • Re: Pridanie repozitárov 24.08.2012 | 17:46
                Avatar default Debian  Používateľ
                mozes, sudo nefunguje pretoze nie si na zozname sudoers, totiz po instalacii v tej srande co ti nabehne hned po starte si sam seba nedal medzi administratorov, ak to chces tak ti viem poradit ako sa tam dostat, ale kazdopadne to xfce mozes kludne nainstalovat aj tak ze das su, a potom ten prikaz (bez sudo)
                R.K
                • Re: Pridanie repozitárov 24.08.2012 | 19:11
                  tomy   Návštevník
                  To sa mám "vložiť" do skupiny administrators ??


                  Inak vďaka, tá posledná vec mi skutočne pomohla, nie vždy je dobrý režim "samouk"
                  • Re: Pridanie repozitárov 24.08.2012 | 20:00
                    Avatar default Debian  Používateľ
                    postup ako sa dostat medzi administratorov a tak si spristupnit moznost pouzivania sudo:
                    1. otvor terminal
                    2. napis su (enter)
                    3. napis: gedit /etc/sudoers (enter)
                    4. najdi riadok root ALL=(ALL) ALL
                    5. pod riadok root ALL=(ALL) ALL daj dalsi riadok meno-uzivatela ALL=(ALL) ALL
                    6. bude to vyzerat takto:
                    ...
                    root ALL=(ALL) ALL
                    meno-uzivatela ALL=(ALL) ALL

                    ...

                    Poznamky:
                    - tri bodky znacia ze tam je este nejaky text (pred aj za), tie tam nepis
                    - meno uzivatela nahrad svojim prihlasovacim menom

                    7. uloz dokument
                    8. napis exit
                    9. vyskusaj sudo, napriklad napis sudo nautilus ci to pojde
                    R.K
                    • Re: Pridanie repozitárov 25.08.2012 | 15:55
                      tomy   Návštevník
                      ďakujem, super
                      • Re: Pridanie repozitárov 25.08.2012 | 16:13
                        Avatar default Debian  Používateľ
                        neni zac, kebyze este daco nebudes vediet tak kludne napis
                        R.K
                        • Re: Pridanie repozitárov 25.08.2012 | 18:03
                          tomy   Návštevník
                          Mám jeden problém, ktorý absolutne nechápem:

                          terminál - su - yum update #heslo aj prihlasovacie meno ok - som prihlásený ako root


                          chcel som nvidiu inštalovať: ctrl+alt+f3 - tu sa proste neviem v textovom režime prihlásiť
                          tomy login>
                          password:

                          aj keď to urobím 10x tak login incorrect

                          Vďaka
                          • Re: Pridanie repozitárov 25.08.2012 | 20:39
                            Avatar default Debian  Používateľ
                            najprv zadavas meno , musis zadat meno stlacit enter a potom napisat heslo a stlacit enter, a ked pises heslo tak to nevidis, a inac nechapem preco tie ovladace instalujes s textoveho rezimu ked sa daju nainstalovat pohodlne z terminalu
                            R.K
                            • Re: Pridanie repozitárov 25.08.2012 | 21:59
                              tomy   Návštevník
                              to je v poriadku, ale skúsil som to tak ako kedysi a náhodou som prišiel na toto - a to nie je prvýkrát. Ten ovládač som nainštaloval z grafického režimu, ale toto by ma zaujímalo, kde je chyba /ja viem, medzi stoličkou a klávesnicou/

                              môžem "vystúpiť" z terminálu a som prihlásený
                              /telinit3/ a zostanem prihlásený, ale že sa tam neviem prihlásiť to mi nie je jasné
                              • Re: Pridanie repozitárov 25.08.2012 | 22:06
                                Avatar default Debian  Používateľ
                                ja ti nerozumiem
                                R.K
                                • Re: Pridanie repozitárov 25.08.2012 | 22:25
                                  tomy   Návštevník
                                  1./ ctrl+alt+f3 - vystúpim do textového režimu, neviem sa však prihlásiť / nemám problém s y a z alebo niečo podobné/ - ani ako uživateľ, ani ako root

                                  2./ ak sa prihlásim v termináli /som v grafickom režime/ ako root a vystúpim pomocou príkazu telinit3 tak zostanem prihlásený ako root a som v textovom režime

                                  ale prečo nie, ak vy stúpim tak, ako v prvom prípade
                                  • Re: Pridanie repozitárov 25.08.2012 | 23:36
                                    Avatar default Debian  Používateľ
                                    a co cislice? nemas v hesle dake cisla? ked vstupujes do textoveho rezimu tym druhym sposobom musis stlacit num lock aby si mohol pisat cisla
                                    R.K
                                    • Re: Pridanie repozitárov 26.08.2012 | 09:02
                                      tomy   Návštevník
                                      To nie, aj som zmenil heslo kôli tomu, ale nič.
                          • Re: Pridanie repozitárov 26.08.2012 | 09:37
                            Avatar menom   Používateľ
                            Ahoj.
                            Mám takú skúsenosť, že ovládač od nvidia je dobré inštalovať tak, že v GRUB-e vyberieš a ideš cez Recovery.
                            Pridať na blacklist nouveau mnoho krát nestačí.


                            Lebo nouveau ovládač má takú nepríjemnú vlastnosť, že sa tam stále pchá a je otravný, ako jehovisti.
                            • Re: Pridanie repozitárov 26.08.2012 | 09:58
                              Avatar default Debian  Používateľ
                              ja zase ked mam fedoru vzdy idem podla navodov na webe if not tru then false, a funguje mi vsetko paradne, a vsetko robim cez terminal
                              R.K
                              • Re: Pridanie repozitárov 26.08.2012 | 12:23
                                Avatar menom   Používateľ
                                Nejako som si zvykol používať proprietárne ovládače od nvidia a cez recovery konzolu to ide bez problémov aj v ubuntu.

                                • Re: Pridanie repozitárov 26.08.2012 | 12:26
                                  Avatar default Debian  Používateľ
                                  mne stacia tie co ponuka distribucia, tam mam aspon vacsiu sancu ze to bude spolu lepsie fungovat ked su odporucane
                                  R.K
                            • Re: Pridanie repozitárov 26.08.2012 | 10:02
                              Avatar default Debian  Používateľ
                              inac fedoru a falsie distra v tomto nechapem, kazde privetive uzivatelske distro by malo mat na instalaciu driverov klikatko, co sa ma co dakto kto presiel od windowsu babrat s dakym prikazovim riadkom, ked che len system len na bezne veci, A daky prikazovy riadok ho nezaujima
                              R.K
                              • Re: Pridanie repozitárov 26.08.2012 | 10:03
                                Avatar default Debian  Používateľ
                                vela ludi to nastve a ohrnaju potom nosom ake je go vo windowse jednoduchsie
                                R.K
                              • Re: Pridanie repozitárov 26.08.2012 | 12:34
                                Avatar menom   Používateľ
                                Prívetivosť ubuntu je síce fajn, ale niektoré veci fungujú horšie v 12.04 ako v 10.04.

                                Takže prívetivosť by nemala byť na úkor funkčnosi.
                                • Re: Pridanie repozitárov 26.08.2012 | 12:45
                                  Avatar default Debian  Používateľ
                                  tak ale bavme sa konkretne, je predsa jedno ze ci nainstalujem drivre rucne, alebo to za mna spravi daky dalsi program, ktory v podstate urobi to iste co ja len rychlejsie a pohodlnejsie
                                  R.K
                                  • Re: Pridanie repozitárov 26.08.2012 | 14:31
                                    Avatar menom   Používateľ
                                    Áno, inštalácia ovládača cez ten program je rýchlejšia ...

                                    Mal som na mysli to, že pridávajú rôzne automatické funkcie, a to môže byť v konečnom dôsledku viac na škodu.

                                    Používam niekedy mobil k notebooku ako modem a v 12.04 sa tak isto pripojím/používam a v Network Connections sa vytvorí na karte Wired
                                    nastavenie Wired connection 1.
                                    Potiaľto je to OK.
                                    Potom mobil odpojím a po čase ho chcem znova pripojiť a tak sa vytvorí Wired connection 2.

                                    Problém je, že v obidvoch prípadoch sa automaticky vytvorili tie spojenia s nastavením Connect automatically.

                                    A NetworkManager ich na striedačku pripája pričom ja chcem využiť Mobile Broadband.
                                    Takže musím editovať tie spojenia a zrušiť zaškrtnutie Connect automatically pre obidve spojenia na karte Wired.

                                    Až potom môžem použiť modem v mobile.
                                    • Re: Pridanie repozitárov 26.08.2012 | 15:19
                                      Avatar default Debian  Používateľ
                                      to podla mna nema s ubuntu nic spolocne, ten network manager je taky skoro v kazdom distre
                                      R.K
    • Re: Nájdeš to všetko v príručkách ... 26.08.2012 | 10:08
      Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
      Ahoj Tomy.


      Obnov si vedomosti aj odtialto:
      http://www.mjmwired.net/resources/mjm-fedora-f17.html#sudo
      :-)
      G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
      • Re: Nájdeš to všetko v príručkách ... 26.08.2012 | 11:48
        tomy   Návštevník
        Príkazový riadok ma zaujíma

        sudo som vyriešil - vysvetlil mi to Radovan Kopča

        stále však neviem, prečo sa neviem prihlásiť po zadaní ctrl+alt+fx - toto mám už po druhý, alebo tretíkrát,
        prečo sa ide prihlásiť v termináli, ale nie v textovom režime
        • Re: Nájdeš to všetko v príručkách ... 26.08.2012 | 12:11
          Avatar default Debian  Používateľ
          jaj, ale takto som to nemyslel, ty si ta cielova skupina ktoru to zaujima , zrejma, ale ja som sa tak vseobecne stazoval ze mala byt aj moznost pre niekoho kto neni na tieto veci zvedavy nejaka nejdnoducha instalacia, ubuntu to ma najlepsie vyriesene, to si pocas instalacii detekuje hardware a hned uz pri prvom spusteni mas k dispozicii ovladac
          R.K
          • Re: Nájdeš to všetko v príručkách ... 26.08.2012 | 15:48
            tomy   Návštevník
            Osobne ma ťaží to, že neviem čoho sa mám chytiť pri tomto probléme