Nefunguje interny mikrofon

Sekcia: Hardware a Drivery 25.09.2012 | 19:36
Milan   Návštevník
Tak som tu zas :-(
Poradite mi prosim ako na nefunkcny interny mikrofon?
Vsetko slapalo a vcera som sa nemohol spojit na skype, nebolo ma pocut.
Skusal som aj skusobny hovor a nic.
Nastavenia som nasledne skontroloval cez alsa mixer, pulse audio, audacity, voice record....a nic.
Hoci viem ze predtym vsetko fungovalo.
Nahra jedine sum.
Podla urovne nastavenia silnejsi alebo slabsi.

Toshiba nb200
Release 12.04 (precise) 32-bit
Jadro Linux 3.2.0-31-generic-pae
GNOME 3.4.2

zvukovka realtek alc272

Co som pozeral na nete, tak integrovana kamera je spojena s mikrofonom a vraj maju rovnaky driver.
Chicony Camera ale ani ju neviem najst v hw.
Ani medzi nastaveniami (kde mam hladat?)

Mozno je jednoducho odideny mikrofon, ale kym nevyskusam vsetky moznosti, neda mi to pokoj.

Ak bude treba nieco doplnit, doplnim
Vdaka za rady.
    • Re: Nefunguje interny mikrofon 25.09.2012 | 20:50
      Milan   Návštevník
      Este prikladam screenshoty z nastaveni.
      http://i46.tinypic.com/30le81k.png
      http://i45.tinypic.com/10en7o9.png
      http://i47.tinypic.com/jzbm0.png
      http://i46.tinypic.com/29wlvtd.png
    • Re: Nefunguje interny mikrofon 25.09.2012 | 22:03
      WlaSaTy   Návštevník
      Skype je chronicky známe tým, že ignoruje moderný zvukový systém. Skús najprv napísať s akým výsledkom si vyskúšal ten mikrofón v inom programe, a potom z ktorého roku si skúšal a akú verziu Skype. A nakoniec, skús sa pohrať s mixérom, niektoré tiahla máš úplne dole a mikrofón sa niekedy schová aj ako internal.
      • Re: Nefunguje interny mikrofon 25.09.2012 | 22:24
        Milan   Návštevník
        Skype posledny vyjdeny pre linux.
        Mam vypnutu jeho aktualizaciu a pred 2 tyzdnami mi to fungovalo a predtym mesiace aj v starej verzii skype.

        Ako myslis v inom programe, ved som napisal ze v audacity a aj v nahravani zvuku.
        Viem ze to v nich fungovalo, par krat som to v nich uz pouzil.
        Teraz nic, len sum.

        Tie tiahla som menil.
        Jediny rozdiel bol v tom, ze z reprakov isiel vyssi alebo nizsi/ziadny sum.
        Nahravanie bolo na tom tak isto.
        Rozdiel v hlasitosti sumu, nic viac.
        • Re: Nefunguje interny mikrofon 25.09.2012 | 23:13
          WlaSaTy   Návštevník
          Fúha, a čítal si to po sebe? Lebo napríklad nie je ani jasné či má tá kamerka vstavaný mikrofón pripojený cez ten istý USB kábel, alebo je to mikrofón čo sa pchá bežným 3.5 mono jackom do nejakej zvukovky cez Mic in. Môže byť že máš zalomený kábel alebo si neprepol vstup na mikrofón.
          • Re: Nefunguje interny mikrofon 26.09.2012 | 00:04
            Milan   Návštevník
            No asi blbe vyjadrenie, mas pravdu.
            Je to interny mikrofon v rame displaya.

            Na stranke Toshiby som sa akurat docital ze kamera s mikrofonom tvoria jeden celok a je k nim jeden driver.
            Kedze su hned vedla seba, moze to tak byt.
            Neviem co este vyskusat.
            • Re: Nefunguje interny mikrofon 26.09.2012 | 00:17
              WlaSaTy   Návštevník
              Áno, môže byť jedno alebo druhé. Logicky. Alebo tretie.

              Takže sme sa posunuli o kúsok ďalej. Keďže si nepamätáš ako to bolo viditeľné pred tým, tak skús pozrieť výpis hardware že čo povie o zvukovke, mikrofóne a kamere.
              • Re: Nefunguje interny mikrofon 26.09.2012 | 00:32
                Milan   Návštevník
                Tu je vypis.

                http://i47.tinypic.com/316vgrc.png
                • Re: Nefunguje interny mikrofon 26.09.2012 | 12:33
                  WlaSaTy   Návštevník
                  Výborne,
                  Takže na PCI zbernici máš zvukovku Intel HDA (N10 / ICH 7).

                  Tá druhá "realtek alc272" bude teda asi na USB spojená drátmi s kamerou. Ak ju vidíš cez lsusb, tak si prepni mikrofón cez mixér ako som už spomínal a poprípade aj v aplikácii.
                  • Re: Nefunguje interny mikrofon 26.09.2012 | 13:19
                    Milan   Návštevník
                    Tu je vypis lsub
                    http://i48.tinypic.com/28hjybs.png

                    Skusim este raz ten mixer, aj ked som uz asi vyskusal vsetky variacie.
                    Ako myslis prepnut v aplikacii?
                    • Re: Nefunguje interny mikrofon 26.09.2012 | 13:52
                      Milan   Návštevník
                      V audacity som vyskusal vsetky mozne kombinacie vstupov aj vystupov.
                      V mixeri som mal pocas skusania vsetky hodnoty v strede, ak by tam nieco bolo, myslim si ze by to chytilo, hoci aj zasumene.
                      Takze asi mikrofon....
                      • Re: Nefunguje interny mikrofon 26.09.2012 | 17:32
                        WlaSaTy   Návštevník
                        V tom výpise USB nikde nevidím ani kameru a ani zvukovku pre mikrofón. Jediné čo tam je pichnuté je klávesnica a čítačka kariet.

                        Takže, ako si spomínal internú kameru s mikrofónom. Tá kamera vôbec funguje, nie je ju treba zapnúť njakým tlačítkom?
                        • Re: Nefunguje interny mikrofon 26.09.2012 | 17:57
                          Milan   Návštevník
                          Kamera funguje ako diva.
                          Nie, nezapina sa ziadnym tlacitkom.
                          • Re: Nefunguje interny mikrofon 26.09.2012 | 18:27
                            Milan   Návštevník
                            Zapnute nahravanie, v mixeri hodnoty cca v strede a pocas nahravanie som posuval bezcom mikrofonu v pulse audiu.
                            Sice sa menila intenzita nahravania podla toho ako som s tym hybal, ale nahraval sa len sum.
                            Sice v roznej intenzite, ale len sum.
                            http://i47.tinypic.com/14myqz7.png
                          • Re: Nefunguje interny mikrofon 26.09.2012 | 18:38
                            WlaSaTy   Návštevník
                            Tak to je potom zaujímavé keďže ten realtek alc272 je kodek k zvukovke ktorá môže byť jak na USB tak aj na PCI. USB je ticho, a dokonca nespomína ani kamerku ktorá funguje a na PCI máš viditeľnú len Intel HDA zvukovku.

                            Skús si pri štarte vybrať staršie jadro, že či sa nejedná o regresiu ovládačov. A skontroluj obsah /proc/asound/cards že čo v ňom vôbec je. Alebo, dá sa to ešte vypísať príkazom aplay -l
                            Ak nepomôže staršie jadro, tak bude treba načítavať ovládač pre zvukovku tak aby model ukázal na ktorej nožičke máš nacvaknutý mikrofón. Výrobcovia NB to dosť často menia. A občas sa stane, že sa do distribúcie dostanú záplaty ktoré niečo riešia, a neskôr tam odtiaľ vypadnú.

                            Ak bola ovšem tá zvukovka pripojená cez PCI a nie cez to tiché USB.

                            PS.: ten parameter vyzerá nejako takto:
                            options snd-hda-intel model=asus-mode4

                            akurát za model je treba dosadiť niečo iné.
                            • Re: Nefunguje interny mikrofon 26.09.2012 | 19:22
                              Milan   Návštevník
                              Ani starsie jadro a ani live verzia nezabrala.
                              Zarazila ma jedna vec.
                              V pulse audiu mi stale prepina vstupne zariadenie z "all input devices" na "all except monitors"
                              Nemoze byt to chyba, vsimol som si to teraz.
                              Vystup je v poriadku, ten sa nezmenil, ale vstup ano, pri kazdom zavreti a otvoreni aplikacie.
                              Tu je vypis aplay -l
                              http://i46.tinypic.com/17v8n5.png
                              • Re: Nefunguje interny mikrofon 27.09.2012 | 10:46
                                WlaSaTy   Návštevník
                                Výpis zvukoviek (cez aplay -l) ukázal že nemáš zvukovku realtek alc272, ale zvukovku Intel HDA (N10 / ICH 7) s kodekom alc272. Tým pádom sme ju konečne našli.

                                Ohľadne toho pulse audia. Je reálna šanca, že jadro je v poriadku ale zvukový systém pulse audio vyhodil niektoré vstupy a výstupy ktoré neuznal za potrebné k životu. Predsa len, tie dnešné zvukovky majú veľa vstupov a výstupov a len málo z nich je zapojených. Keby to malo každému zobrazovať všetko, tak je ten mixer natiahnutý cez dva monitory.

                                Takže kukni sem.
                                • Re: Nefunguje interny mikrofon 27.09.2012 | 15:12
                                  Milan   Návštevník
                                  Vdaka, nasiel som to.
                                  Dalsia otazka....
                                  Ako mam ulozit zmeny?
                                  Vymazal som co bolo treba, dal zavriet a vraj nemam opravnenie na zmeny...subor je len na citanie
                                  Nestacilo by len vymazat cely ten subor "analog-input-internal-mic.conf"?
                                  Hned vedla neho je totiz jeden dalsi, vola sa "analog-input-internal-mic-always.conf"
                                  Je v nom presne to, co by bolo v tom ktory mam zmenit, ale uz po zmene.

                                  Dufam ze sa z toho mojho "popisu" vymotas.
                                  • Re: Nefunguje interny mikrofon 27.09.2012 | 16:12
                                    WlaSaTy   Návštevník
                                    Keďže nemáš ako bežný užívateľ právo robiť zmeny v daných súboroch a v danom priečinku, tak musíš spustiť ten editor cez príkaz sudo.
                                    • Re: Nefunguje interny mikrofon 27.09.2012 | 16:47
                                      Milan   Návštevník
                                      Uz si pripadam ako pako.
                                      Skusal som to aj predtym (sorry nenapisal som to) a ani tuk.
                                      Vyhodi mi toto a dovi.
                                      http://i50.tinypic.com/54yu1j.png

                                      • Re: Nefunguje interny mikrofon 27.09.2012 | 16:52
                                        Avatar menom   Používateľ
                                        Za sudo musíš napísať v akom editore to chceš otvoriť.
                                        Napríklad:

                                        sudo gedit /cesta k súboru/
                                        sudo nano /cesta k súboru/
                                        A tak ...
                                        • Re: Nefunguje interny mikrofon 27.09.2012 | 17:24
                                          Milan   Návštevník
                                          Vdaka za snahu pani.
                                          Sice som to zmenil cez sudo gedit.....
                                          Aj to ulozilo, ale bez vysledku.
                                          Restart, vyskusanie v skype...nic, nasledne vsetky tiahla v mixeri do stredu a odskusane vsetky kombinacie v audacity....ani tuk.
                                          Dako na to uz nemam nervy.
                                          Mozno to casom opravia v dakej aktualizacii.

                                          Linux je krasny system, ale ja osobne by som mu nieco prirobil.
                                          Ruky a nohy.
                                          Aby mohol tlct a kopat vsetkych co v nom dodrbu fungujuce veci.
                                          Ked to nahodou v buducnosti nabehne, tak v compize "zabetonujem" vsetko co funguje.
                                          Uz ma to fakt serie.
                                          Dva kroky dopredu a jeden dozadu....

                                          Este raz pani, vdaka za snahu a vas cas.
                                          • Re: Nefunguje interny mikrofon 27.09.2012 | 18:04
                                            WlaSaTy   Návštevník
                                            Tak začni tĺcť najprv seba kedže si sa znažil spustiť konfiguračný súbor. To Ti logicky skončilo s chybou command not found. Prečo si medzi príkaz sudo a konfigurák ktorý chceš meniť nedal ešte názov editora ako Ti bolo povedané?

                                            • Re: Nefunguje interny mikrofon 27.09.2012 | 18:51
                                              Milan   Návštevník
                                              Nezacnem.
                                              Ten nazov editora som tam po upozorneni dal, aj som to napisal v predchadzajucej odpovedi.
                                              Vsetko prebehlo ako malo, zmazal som to podla navodu, ulozil, skontroloval, restartoval, vyskusal.....a nic.
                                              • Re: Nefunguje interny mikrofon 27.09.2012 | 19:02
                                                Milan   Návštevník
                                                Zabudol som prilozit screen co vyhodilo po ulozeni zmien.
                                                http://i50.tinypic.com/xclslx.png
                                                Moze to s tym suvisiet?
                                                • Re: Nefunguje interny mikrofon 27.09.2012 | 19:44
                                                  WlaSaTy   Návštevník
                                                  Screen si priložil aj pred tým, ale to je jedno. Skús ešte nejaké staršie LiveCD, najlepšie to z ktorého si to inštaloval a v ktorom to fungovalo. Že či reku nemáš zalepenú alebo prepichnutú blanu na mikrofóne.
                                                  • Re: Nefunguje interny mikrofon 27.09.2012 | 20:05
                                                    Milan   Návštevník
                                                    Akurat nad tym live uvazujem.
                                                    Sice som ho uz skusal, ale este raz to urobim.
                                                    Nic som nerozoberal a neprelepoval, takze mechanicky bo mal byt ok.
                                                    Mozno je naozaj odfajceny mikrofon a zbytocne sa rozculujem.
                                                    Stavim sa ze o 1-2 tyzdne sa rozbehne....
                                                    Idem to skusit.
                                                    • Re: Nefunguje interny mikrofon 27.09.2012 | 21:18
                                                      Milan   Návštevník
                                                      Takze bez vysledku.
                                                      Skusil som aj povodnu instalacku a aj posledny mint.
                                                      Co uz.

                                                      Dakujem za ochotu a snahu.
                                                      Vazim si to.