SOZA

Sekcia: Komunita 15.10.2012 | 23:05
nedolezite   Návštevník
    • Re: SOZA 15.10.2012 | 23:34
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
      Je to smutné kde to až dospelo, mal som skoro podobnú skúsenosť, keď sme robili fesťák pre miestne kapely, našťastie to zažehlil jeden známi čo poznal známeho ...

      Ja platím týmto výpalníkom za CDečka a USBéčka s Debianom, Mintom, v tejto súvislosti ma zaujal jeden komentár v diskusií "Sťahujem legálne, už som im zaplatil".
      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • Re: SOZA 16.10.2012 | 19:22
        Avatar jajo Debian|Sabayon|win7  Používateľ
        možno by bolo zaujímavé napísať E.Johnovi alebo rodine M. Jacksona, či im SOZA pravidelne odvádza peniaze za ich skladby, alebo ich len vyberá aby pár nenažrancov malo na kávu
        Možno ak je nejaký právnik, mal by sa zamyslieť na základe čoho chcú peniaze, keď so mnou nemajú žiadnu zmluvu a sú len občianske združenie a nie štátnou organizáciou. Veď občianske združenie si môže založiť ktokoľvek.
        • Re: SOZA 16.10.2012 | 20:12
          WlaSaTy   Návštevník
          Odporúčam si naštudovať ten zákon.

          A zaujímalo by ma, prečo ten chalan nezažiadal o vyplatenie jeho honorára keď je u nich registrovaný. Prečo je u nich registrovaný, tak to radšej nikto nezodpovie.
    • Re: SOZA 17.10.2012 | 11:59
      Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
      Poďme si založiť organizáciu na ochranu programátorov. Budeme za každý riadok kódu žiadať 5€. Ak niekto dá viacej príkazov na 1 riadok budeme účtovať 5€ za inštrukciu CPU (v prípade javistov aj za celú java VM).
      • Re: SOZA 17.10.2012 | 12:21
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
        Tak hor sa na kernel.org, 15M riadkov.

        Inak títo výpalníci sú fakt k smiechu, do problémov sa s nimi dostal už aj Jarek Nohavica a skupina Lucie, keď dali volne k stiahnutiu svoje skladby.
        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • Re: SOZA 17.10.2012 | 14:26
          WlaSaTy   Návštevník
          A ešte by to chcelo vyfajčiť nejakého zákonodarcu aby bola povinnosť platiť uzákonená. Tak, ako to urobila SOZA a jej kolegyne v iných krajinách.

          Jedna vec je ochrana, za ktorú som . A druhá vec je výpalníctvo bez povinnosti prerozdelenia zozbieranej sumy alebo jej časti autorom.
          • Re: SOZA 17.10.2012 | 15:07
            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
            nerozumiem... ako takáto "spoločnosť" môže vlastne fungovať - a tiež nerozumiem, ako je možné, že ešte nie je nejaká konkurencia.

            to by bolo, keby mladá kapela mala záujem o služby nejakej agentúry a mohla si vybrať, to alebo hento. na základe ceny, kvality, referencii a tak...
            • Re: SOZA 17.10.2012 | 16:33
              WlaSaTy   Návštevník
              Podľa zákona zastupuje SOZA všetkých umelcov až dovtedy, kým sa odtiaľ sami nedajú vyškrtnúť. Za túto situáciu sa poďakuj ministrovi kultúry. Jeho meno si nájdeš podľa funkčného obdobia v ktorom vznikol daný zákon ktorý bol nasledovaný oprávnením ministerstva kultúry č 1/2004.

              Mimochodom, ten zákon nie je problém. Samotný zákon je na ochranu diela pred jeho zneužitím ktoré by poškodilo autora. Problémom je to oprávnenie ministerstva kultúry ktoré zlegalizovalo svojvôľu SOZA bez regulácie zákonným orgánom.

              A preto som sa vždy trpko pousmial keď SOZA zaperlila a chcela výpalné za veci ktoré už niesú chránené. A aj vtedy, keď prehlásila že chce zmenu zákona. Samozrejme tým zahmlievala skutočnosť, že problémom je jej chovanie a cenník ktorý s autorským zákonom má spoločné len to, že na ňom parazituje.
              • Re: SOZA 17.10.2012 | 18:22
                Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                ťažké scifi, ale... ak by niektorý minister chcel komplet zrušiť sozu, tak môže?
                • Re: SOZA 17.10.2012 | 20:55
                  WlaSaTy   Návštevník
                  Koľko ministrov a akého rezortu je treba na zrušenie daného výnosu, to je otázka.

                  Ale zrušiť tých výpalníkov je blbosť. Nemajú vyplatené podlžnosti voči autorom. Lepšie je uvaliť na ňu reguláciu. Alebo, zrušiť ten výnos a nariadiť im štandardnú dobu splatnosti aj s štandardnými termínmy nae vykonanie účtarských úkonov.

                  Ale, to sa nestane. Nad tými pohrobkami komunizmu bdie ochranná ruka súdruhov. Aj to zrušenie dotácií kultúry v STV a SRO vo forme koncesionárskych poplatkov bol bluf. Poplatky vypršali, a obnovili ich.