zabudnuté heslo

Sekcia: Konfigurácia 06.11.2012 | 11:42
Avatar milec   Používateľ
Zdravím komunitu...
V prvom rade by som chcel upozorniť, že som absolútny nováčik v linuxe. Siahol som po distribúcií Debian 6.0. Inštaloval som na pokusný PC. Použil som grafický inštalátor, kde som sa pekne preklikal na koniec. Podarilo sa mi rozbehať RAID 1, kde robím zálohu po sieti z Win PC cez SAMBA.
Všetko fungovalo. Ak som niečo doinštalovával, používal som heslo pre "superuser". Inak som pracoval cez "user" Rozhodol som sa zmeniť "user" heslo. Tak som ho zmenil, len som ho zabudol.
Viem že to znie neuveriteľne, ale je to tak. Jednoducho v mojej hlave neexistuje. Išiel som si ho zapísať, no vtom niekto niečo chcel a bolo preč. Cítim sa ako úplný debil, ale čo už.
Tak sa Vás pýtam, aké mám možnosti....čo by ste mi poradili? Ďakujem.
    • Re: zabudnuté heslo 06.11.2012 | 12:16
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
      Nabootuj do recovery, tam si zvol spustiť ako root a zadáš passwd user
      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • Re: zabudnuté heslo 06.11.2012 | 12:30
        Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
        varianta cislo 2, nabootuj normalne, po spusteni uvitacej obrazovky stlac CTRL ALT F1 , prihlas sa ako root a zmen heslo ... odhlas sa a stlac CTRL ALT F7 , co by ta malo vratit na prihlasovaciu obrazovku (ak nie, tak F8 miesto F7) ...
        • Re: zabudnuté heslo 06.11.2012 | 13:03
          milec   Návštevník
          Ešte jedna vec. ten "user" je teraz prihlásený. PC som nevypínal. Len sa to uspalo. Variantu č.2 som skúšal hneď, ale ak dám meno root a heslo, ktoré som používal pri inštaláciach, nefunguje to. Pritom s tým heslom som napríklad pripájal RAID.
          • Re: zabudnuté heslo 06.11.2012 | 13:10
            Avatar milec   Používateľ
            Takže ako root som sa prihlásil. Neviem ako to bolo možné, ale na klávesnici mi svietilo že mám numlock, ale musel som ju vypnúť a znovu zapnúť. Vtedy začala numerická klávesnica normálne fungovať. Idem skúsiť zmeniť to helso.
            • Re: zabudnuté heslo 06.11.2012 | 13:19
              Avatar milec   Používateľ
              Hotovo.
              Ďakujem za rady.
              (ani som neveril, že takto rýchlo vyriešim tento na prvý pohľad pre mňa neriešiteľný problém)

              • Re: zabudnuté heslo 06.11.2012 | 14:04
                Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
                hej, ten numlock robi casto problem, ja to vtedy riesim automaticky manualnym vypnutim a zapnutim a odskusanim lubovolnej cislice este v prihlasovacom mene ... ok. oznacujem ako vyriesene.
              • Re: zabudnuté heslo 09.11.2012 | 04:39
                miiisa   Návštevník
                mne sa raz podarilo dako zamotat root heslo,... nepytajte sa ako :))
                vi /etc/shadow

                root:$6$LhOJMDm0$YibUgxmgesadad2dsadaUnY9UzhYh7OYVYg/MGyF2.59ymOI8EFFipyh.grKnYwth89wgCz4RBjY1EpyLyW0:15532:0:99999:7:::

                a spravil som z toho totok:

                root::15532:0:99999:7:::

                potom som sa prihlasil bez hesla...uz nepamatam,ci ma to rovno prihlasilo po zadani loginu,alebo treba dat este enter na otazku s heslom :) snad niekomu v buducnosti pomoze :)
                • Re: zabudnuté heslo 09.11.2012 | 11:28
                  WlaSaTy   Návštevník
                  Pokiaľ si to tak nehal na internete nejakú dobu, tak poteš. Ďalší SPAM BOT.
                  • Re: zabudnuté heslo 09.11.2012 | 15:47
                    miiisa   Návštevník
                    Neboj,neboj :)
                • Re: zabudnuté heslo 09.11.2012 | 12:45
                  Avatar vojto   Používateľ
                  Na heslo sa vtedy ani root-a nepýta. Onehdá som to takto pri zabudnutom hesle použil prvý krát ešte na Solaris 2.6 :-)
    • Re: zabudnuté heslo 09.11.2012 | 14:32
      Avatar default Debian  Používateľ
      pridam aj ja svoju radu: , ak som root zmenim heslo komukolvek takze tam nieje problem, ale akonahle stratim od roota heslo, tak uz problem je, riesenie: (jedine ak nieje zacryptovana particia) , najprv je treba nejake liveCD , hociake, aj bez grafickeho prostredia, vsetky prikazy robim ako root!
       
      1 otvorim terminal, alebo tty a vytvorim v /mnt priecinok napriklad DISK:
      mkdir /mnt/DISK
      2 moutnem particiu na ktorej je root (koren , / )toho systemu do ktoreho sa chcem dostat, napriklad
      mount /dev/sda1 /mnt/DISK
      Poznamka: ak neviem na akej je to particii napisem fdisk -l tu pekne vidim disky a particie, ak aj tak nieje jasne ,ktora z nich to je da sa to lahko odtestovat, tak ze ich postupne budem mountovat a prezerat ich , a ked narazim na subory ktore sa bezne nachadzaju v korenovom adresari viem ze je to ona, ale zakazdym je treba hu odpojit pomocou umount /dev/sdx* x-pismeno * ; - cislo
      3 zmenim root:
      chroot /dev/sda1 /bin/bash
      4 Tak a som prihlaseny ako root v systeme od ktoreho nemam, heslo, teraz uz len staci zmenit heslo:
      passwd
      a napisem nove heslo pouzivatela root
      5 odidem z chroot prostredia
      exit
      6 Mozem restartovat a uz sa prihlasit minimalne ako root vo svojom systeme

      Dodatok, ak som zabudol heslo od uzivatela a ako root uz som , staci len napisat:
      su meno-pouzivatela
      a tym sa prihlasim ako dany pouzivatel ale bez hesla, teraz uz ho len zmenim:
      passwd
      enter a nove heslo

      Pozor: pozor nemylit si root ako pouzivatel/spravca , a root ako pocitatocne miesto na particii
      R.K
      • Re: zabudnuté heslo 28.01.2013 | 08:37
        Wendo   Návštevník
        Cawte viem ze je to stare ale kde najdem to root alebo ako to mam nabotovat? Lebo v tom nemam boh vie aku skusenost tak by som poprosil ako to urobit.
        Dakujem pekne.
        • Re: zabudnuté heslo 28.01.2013 | 09:52
          Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ
          Nebolo by zlé, keby si popísal, čo chceš v systéme robiť. Najpr si niečo prečítaj, čo to "root" vlastne je, napr. aj TU
        • Re: zabudnuté heslo 28.01.2013 | 10:11
          Avatar default Debian  Používateľ
          Ja už poznám aj iný spôsob ako to prelomiť.
          R.K