RPM Qest

Sekcia: Programovanie 14.11.2012 | 09:28
Avatar Ivan Centos 6.x  Používateľ
Zdravim,

rad by som poprosil Vlasateho o vysvetlenie: "keďže priamou inštaláciou *rpm alebo *deb si rozhodíš balíčkovací systém a odpáliš možnosť upgrade."
Googlil som rozne stranky a wiki ohladne "rpm management", ale nenasiel som nic, co by podporilo tvoj vyrok. Neber to v zlom, len ma to trocha zaskocilo a rad by som sa dozvedel o tom viac. Vies mi to vysvetlit, resp. odkazat ma na zdroj informacii..?
Dakujem.
    • Re: RPM Qest 14.11.2012 | 10:06
      Avatar default Debian  Používateľ
      Ja ti to vysvetlím, ak máš podporu v systéme, a inštaluješ balíky priamo s repozitárov, vzťahuje sa ti na ne podpora, a ak výde napríklad nová verzia, tak sa ti dostane do aktualizácie, ktoré nainštaluješ a povýšiš tak na novú verziu, alebo dostaneš opravné balíky, zatiaľčo na balíky ručne nainštalované, nepochádzajúce s nejakého repozitára, oficiálnou cestou, na tie záruku nemáš, ostane ti ten balík ktorý máš a to je všetko. v praxi to znamená, že namiesto toho, že balík stiahneš a nainštaluješ, napríklad ten lshw (- wget , dpkg -i .... , namiesto toho by som použil sudo apt-get install lshw , čím vlastne zaistíš podporu pre ten balík, lebo je nainštalovaný oficiálnou podporovanou cestou. Nejaké otázky?
      R.K
      • Re: RPM Qest 14.11.2012 | 10:18
        Avatar Ivan Centos 6.x  Používateľ
        Hmmm.. velmi pekne vysvetlene, dakujem. Konkretne pouzivame Cent0S 6.x a tam apt-get nejde. Mam to teda riesit cez Yum..?
        • Re: RPM Qest 14.11.2012 | 10:34
          Avatar default Debian  Používateľ
          To máš to isté, je jedno akého máš správcu balíkov. či apt, alebo yum , princíp je rovnaký. Takže áno pre centOS použi yum. Používať takto balík konkrétny, konkrétnu verziu ako si to robil ty, je dobré len keď potrebuješ presne tú verziu pre nejaký dovod. Ak proste potrebuješ len ten software je lepšie to riešiť cez oficiálneho správcu balíkov.
          R.K
          • Re: RPM Qest 14.11.2012 | 10:36
            Avatar Ivan Centos 6.x  Používateľ
            Dakujem.
            • Re: RPM Qest 14.11.2012 | 10:57
              WlaSaTy   Návštevník
              Presne tak. namiesto rpm -ivh lshw-2.14-1.el4.rf.i386.rpm máš použiť yum install lshw. Podobne je to aj v prípade debianu, ale tam je iný správca balíčkov. Ako naň sa dozvieš v návode na používanie a správu danej distribúcie.