stále rôzne problémy

Sekcia: Konfigurácia 15.11.2012 | 11:10
MARTIN   Návštevník
zdravím páni. chcem sa spýtať tak vo všeobecnosti, lebo nie som pri pc a nejaké výpisy budem môcť dať až večer ak bude treba. Linux používam piaty rok, win nemám. Mám asus, 2x3300 procesor a 4giga ram, grafika je na doske. Používam distrá založené na ubuntu, skúšal som všetky prostredia (tie najpoužívanejšíe) a stále mi systém nejde ako si predstavujem. Aplikácie sa občas nedajú zavrieť, občas vypíše že niečo havarovalo, že nejaký adresár neexistuje, pc občas celkom zamrzne. Disk je nový a nemá vadné sektory, pc som kupoval vlani. Dosť mi to vadí, lebo pc používam na robotu, nie na hry.
Zaujímalo by ma, či je to bežné a či to musí riešit každý používatel linuxu, alebo ži môže ísť o nejakú chybu na hardwarei. Prípadne či existuje nejaký nástroj ako to celé zdiagnostikovať. Alebo si mám zvyknúť? Ak treba nejaký výpis, tak dám. Ale nie hneď. Bol by som rád keby sa našlo nejaké riešenie. Momentálne tam mám mint 13 kde.Vďaka.,
    • Re: stále rôzne problémy 15.11.2012 | 11:19
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
      Podľa mojej skúsenosti je na vine KDE. Vyskúšaj Mate, prípadne Cinnamon. Ja používam Mate a tebou spomínané chyby som nevidel.
      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • Re: stále rôzne problémy 15.11.2012 | 11:32
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      inštaluješ všetky aktualizácie?
      • Re: stále rôzne problémy 15.11.2012 | 12:41
        martin   Návštevník
        skúšal som všeličo. kde mám až teraz, mal som hlavne xfce alebo lxde. Problémy boli stále rovnaké. Aktualizujem vždy keď sú k dispozícii.
        • Re: stále rôzne problémy 15.11.2012 | 12:49
          WlaSaTy   Návštevník
          Ono je otázkou: čo, kam, ako a odkiaľ inštaluješ.

          Distribúcie sa obvykle testujú tak, aby užívateľ stabilnej vetny nemal tento typ problémov ak inštaluje z repozitárov podporovaných danou distribúciou. Ale pokiaľ tam človek pchá programy čo majú iné naväznosti, tak môže dosiahnúť nekompatibilitu a pokaziť to.

          • Re: stále rôzne problémy 15.11.2012 | 14:06
            martin   Návštevník
            iba z repo. ani wine nepoužívam. teraz mám čistý mint, nič som s ním nerobil. zamrzol digikam.
            • Re: stále rôzne problémy 15.11.2012 | 14:19
              Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
              digikam je KDE aplikacia ...
              • Re: stále rôzne problémy 15.11.2012 | 14:48
                martin   Návštevník
                Áno, správne. :-) Písal som že mám mint13 kde. Nič som nedoinštaloval, čisto z dvd plus aktualizácia. Chcel som sa vyhnúť tomu že by som ja niečo domrvil.
            • Re: stále rôzne problémy 15.11.2012 | 15:21
              WlaSaTy   Návštevník
              Divné. Nejaké stress testy si robil či je počítač ako taký stabilný?
    • Re: stále rôzne problémy hardvér 15.11.2012 | 14:48
      Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
      Ahoj.

      Podľa toho, čo si opísal, sa prikláňam naopak k tomu názoru, že sa jedná o HW chybu tvojho NB Asus. Dúfam, že ho máš ešte v záruke (2 roky), ak nie, oprava bude za peniaze.
      :-(
      Ak nemáš kontakt na Asus servis, daj tu vedieť, pošlem.
      G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
    • Re: stále rôzne problémy 15.11.2012 | 16:00
      Avatar default Debian  Používateľ
      mne nič nemrzne ani nepadá na lubuntu 12.04.1 , používam tam: inkscape, blender, gimp, chromium, gajim, vlc - (GPU HW Acceleration), geany, gcolor2, easystroke, ako window manager mám mutter (štandardné programy nerátam) , ináč kde som sa stretol s problémami je : arch linux, tam som mal problémy zo stabilitou, a ináč s KDE a jeho programami, KDE mi nikdy nešlo dobre furt padalo, písalo hlášky, boli tam bugy - rôzne, a tie jeho programy ešte horšie, v k3b som snáď úspešne vypálil DVD, aj to neviem čo bol za zázrak . Stabilita je individuálna, od ovládačov grafickej karty, a verzií programov, a samotných programov. Aj iné veci samozrejme, ale mne to ako chyba HW nepripadá.
      R.K
      • Re: stále rôzne problémy 15.11.2012 | 19:13
        Martin   Návštevník
        ja som tiež kde nepoužíval, písal som že hlavne xfce a lxde, teraz sa mi dostal do ruky tento mint s kde tak som chcel skúsiť ako to pôjde. neexistuje nejaký spôsob ako ten systém zdiagnostikovať? teraz ma napadlo. nemôže byť chyba pri inštalovaní kôli dvd keď mi blbne každé distro? možno je to capina, ja len triafam.
        • Re: stále rôzne problémy 15.11.2012 | 19:24
          Avatar default Debian  Používateľ
          Problém je v tom, že tých možných dôvodov je veľa, ja by som na to šiel vylučovacou metódou. Ak máš pochybnosti o DVD, tak ho daj skontrolovať, alebo si daj distro z USB, ale tým to asi nebude lebo aj tak sa balíky aktualizujú neskôr z internetu. Akú máš grafickú kartu?
          R.K
          • Re: stále rôzne problémy 15.11.2012 | 20:14
            martin   Návštevník
            neviem či to dobre napíšem ale ati raedon 3000. integrovana.
            • Re: stále rôzne problémy 15.11.2012 | 20:20
              Avatar default Debian  Používateľ
              Ide o to, že tie problémy všetky nemusia súvisieť s jednou vecou. Problémy s digikam môžu byť kôli samotnej aplikácie, crash celého desktopu zase môžu spôsobovať ovládače. To je vážne hard táto téma. Ja by som sa vykašlal na všeobecnosť a začal všetko riešiť samostane. Napríklad ten Digikam by som spustil cez terminál a sledoval výstup, čo tomu vadí, rovnako aj pri iných programoch, ktoré majú tendenciu hnevať.
              R.K
              • Re: stále rôzne problémy 15.11.2012 | 22:16
                Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ
                Mňa by napr. zaujímalo, ako sa správa systém pri nabootovaní Live Cd. Padajú aj vtedy aplikácie? Napríklad podobné problémy vznikajú aj v tedy, ak sa pri preinštalácii systému formátuje iba "/" a /home sa iba pripojí. A tak skryté súbory v /home môžu spôsobovať konflikty.
                • Re: stále rôzne problémy 16.11.2012 | 00:09
                  Martin   Návštevník
                  áno, s tým home by mohol byť problém. teraz som však vyčistil celý disk a tak inštaloval. uvidím čo to urobí, či to bude lepšie. S tým live cd som to neskúšal, určite sa tomu budem venovať. Mám taký sen, nainštalovať systém a používať ho do ďalšieho lts a bez problémov :-) Dúfam že sa to podarí.
                  • Re: stále rôzne problémy 16.11.2012 | 00:30
                    Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
                    neboj, spolocnymi silami sa nejak k tomu dopracujeme ;)
                    • Re: stále rôzne problémy 16.11.2012 | 08:38
                      Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ
                      Presne tak, ako píše Milan :). S tým Live CD som to myslel tak, že po nabootovaní CD riadne otestuj systém. Doinštaluj aplikácie, ktoré používaš a riadne so systémom pracuj. Ak nič nepadne, tak chyba bude pravdepodobne v spôsobe inštalácie. Pri inštalácii potom vybrať poslednú možnosť - "niečo iné" a nechať preformátovať "/" a aj /home (samozrejme, nezabudnúť predtým vyzálohovať home). Tým bude systém naozaj čistý, bez zvyškov predošlých distribúcií, ktoré si používal.
                      • Re: stále rôzne problémy 16.11.2012 | 09:04
                        MARTIN   Návštevník
                        presne toto som včera urobil, celý disk som naformátoval, aktualizoval som to a doinštaloval pár aplikácii z repozitárov cez synaptic. winff, mediainfo,openshot, blender,picasa. Tak vyskúšam čo bude písať konzola, aké chyby. Ak môžem, rád by som to sem priebežne pridával.
                        • Re: stále rôzne problémy 16.11.2012 | 10:39
                          Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
                          samozrejme. dost pomoze aj presny typ notasu, ktory mas, ono sa moze stat, ze prave tento model ma problemy nejake na zaklade niektorych ovladacov HW.
                          • Re: stále rôzne problémy 16.11.2012 | 11:10
                            MARTIN   Návštevník
                            to je pc, skladal som ho, všetko nové veci. asus doska, athlon procesor, grafika integrovana. preto som sa pýtal či je nejaká diagnostika na hardware. disk a ram sú ok, dosku neviem či sa dá otestovať.
                            • Re: stále rôzne problémy 16.11.2012 | 13:07
                              Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
                              Stále ten HW ...

                              Ako som Ti už vyššie písal, ale ty si nereagoval doposiaľ, môže to byť kľudne stále Tvoj HW problém, vzniklý (chybným) poskladaním tohoto PC Tebou, ne -profíkom bez testovacieho zariadenia pre napr. matičnú dosku, zapojenie systému a pod.
                              :-(

                              Takže, pre kľud svedomia, zabŕdni do oblasti Fedora, SuSe Linuxu na skvelých LiveCD diskoch a odskúšaj si inštaláciu aj niečoho iného.
                              Ale opakujem, múže to robiť aj obyčajný 1 zle nastavený switch na doske alebo dip...


                              G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
                              • Re: stále rôzne problémy 16.11.2012 | 13:13
                                martin   Návštevník
                                nebolo to naschvál že som nereagoval, lebo som tu cez mobil tak som si zrejme nevšimol ak niečo pribudlo inde ako na koniec, ako napríklad teraz. asi to odnesiem do servisu, aj keď nie som si istý či tam nebude taký "odborník" ako ja. Dnes to robí hocikto. Bude to asi nutné, lebo práve som prišiel o dáta z externého disku. Dal som presunúť miesto kopírovať a je to všetko v riti. Bohové.
                                • Re: stále rôzne problémy 16.11.2012 | 13:23
                                  Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
                                  To poznám, ten "pocit", je mi to fakt ľúto, sám som kedysi "spoznal" na vlastnej koži niečo podobné ...

                                  :-(
                                  Nezabúdaj na to, že aj matičnú dosku môžeš kúpiť už s mikro-vadou, ktorá Ti zažiera nervy a istotu, aj to sa mi stalo s Compaq HW.
                                  G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
                                  • Re: stále rôzne problémy 16.11.2012 | 13:41
                                    MARTIN   Návštevník
                                    mám šancu tu dosku otestovať nejakým softom ako napríklad disk alebo ram?
                                    • Re: stále rôzne problémy 16.11.2012 | 14:15
                                      Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
                                      Reálne,
                                      bohužiaľ osadenú matičnú dosku vlastnými silami (mimo výrobnej linky výrobcu) asi fakt nie. Al support firma to robí na predložených reklamáciach asi tak, vyskúša sadu odskúšaných obyčajných elektrických meraní, na základe ktorých, ak sa nezdajú výsledky veličín, dosku jednoducho označia ako vadnú a pošlu užívateľovi novú a tak vybavia napr. reklamáciu .... Takto sa testuje aj Zdroj pre PC alebo Grafika-karta, konektory ...
                                      :-(
                                      G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
                                    • Re: stále rôzne problémy 17.11.2012 | 13:05
                                      WlaSaTy   Návštevník
                                      Disk sa kontroluje priebežne cez S.M.A.R.T. Skús pozrieť výstup príkazu sudo smartctl -x /dev/sda. Ak mu nebudeš rozumieť, tak ho zverejni.

                                      Tak isto sa disk kontroluje napríklad aj cez príkaz badblocks. Tan má aj nedeštrukčný test.

                                      RAM sa testuje napríklad cez memtest, ten je prístupný napríklad pri výbere štartu z LiveCD bežných distribúcií. Obvykle to otestuje aj cache CPU.

                                      Sumárne sa to dá otestovať aj cez stress test linux, ten obsahuje predpripravené testy pri vysokej zátaži.

                                      Výsledkom takýchto testov ale bude len výsledok. Žiaľ, nedozvieš sa z neho, či máš nafúknuté alebo vyschnuté kondenzátory na doske ktoré dávajú výrobcovia zásadne ku zdroju tepla aby odišli čím skôr. A ani sa nedozvieš či máš povyskočený modul RAM ktorý tak môže blbnúť. Bežné PC a ani NB nedokážu ani povedať, či zdroj ešte stíha živiť celú zostavu.

                                      PS: Keď si tie dáta presunul, tak musia byť v cieli stále prístupné.
                                      • Re: stále rôzne problémy 17.11.2012 | 14:13
                                        Martin   Návštevník
                                        disk som kontroloval, je bez zlých sektorov, ram zatiaľ nie. doska má dva roky, ale neznamená to že tam nemôže byť problém. všimol som si že nejaké konektory tam nemám zapojené, len som sa tomu ešte nestihol venovať. pozriem čo to je a asi sa sem obrátim o radu.
                                        • Re: stále rôzne problémy 17.11.2012 | 15:59
                                          WlaSaTy   Návštevník
                                          Disk bez zlých sektorov? To by ma zaujímalo kde si taký zohnal. Také disky sa už roky rokúce nevyrábajú.
                                        • Re: stále rôzne problémy 17.11.2012 | 15:59
                                          WlaSaTy   Návštevník
                                          Disk bez zlých sektorov? To by ma zaujímalo kde si taký zohnal. Také disky sa už roky rokúce nevyrábajú.
                                          • Re: stále rôzne problémy 17.11.2012 | 20:53
                                            martin   Návštevník
                                            no kúpil som ho v alze. Či má vadné sektory alebo nie, to neviem, len ten program to tvrdí že nemá :-)
                                            • Re: stále rôzne problémy 18.11.2012 | 17:04
                                              WlaSaTy   Návštevník
                                              Taký program, čo toto tvrdil bol iba scandisk od MS a ten nevedel skontrolovať linuxový disk.

                                              O čom sa bavíme, prosím Ťa?
                          • Re: stále rôzne problémy 16.11.2012 | 11:20
                            Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ
                            Ja som napr. na NTB vyskúšal viacero distier. Mám Compaq, a ATI radeon HD 4200 grafiku. Otestoval som U 12.04, Linux Mint Cinnamon, Lubuntu, Kubuntu. Najlepšie mi na ňom išli Lubuntu a Kubuntu. Pri U 12.04 s Unity sa NTB dosť prehrieval. V podstate mi víťazne vyšlo Kubuntu. Týmto som chcel povedať, že aj keď sú toto všetko distrá založené na Ubuntu, spolupráca s HW nie je rovnaká.
                            • Re: stále rôzne problémy 16.11.2012 | 12:50
                              martin   Návštevník
                              skúšal som lubuntu kubuntu ubuntu xubuntu, avlinux, dreamstudio, ubuntustudio, fuduntu, zorin, suse, foresight. Teraz mi stále pripája a odpája externý disk asi v 3 sekundových intervaloch.
                              • Re: stále rôzne problémy 16.11.2012 | 13:59
                                Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ
                                Fúúúú :) . teraz si spomenul externý disk. Ako máš vlasne nainštalovaný ten Mint. Na NTB alebo na externom disku? A vo všetkých týchto distrách boli problémy s aplikáciami?
                                Takže, ako už spomenuli kolegovia, sprav kontrolu disku: Z Centra softvéru nainštaluj Diskový nástroj a spusti. Ak sú chyby na disku, vypíše to.
                                Ďalej grafika. Do terminálu postupne zadať:
                                lspci
                                glxinfo | grep direct (týmto zistíme, či je podporovaná 3D akcelerácia)

                                no a nakoniec, nie je zlé info o rozdelení diskov:
                                sudo fdisk -l
                              • Re: stále rôzne problémy 16.11.2012 | 15:18
                                Avatar menom   Používateľ
                                Teraz mi stále pripája a odpája externý disk asi v 3 sekundových intervaloch.
                                Mohol by si skúsiť:
                                Pravým tl. klik na ikonu Network Managera, vybrať Edit Connections.
                                Na karte Wired označiť pripojenie a Edit.

                                A zrušiť zaškrtnutie "Connect automatically" v nastaveniach a Save.
                                Zruš to pri všetkých dostupných spojeniach, tá automatika zvykne robiť problémy.
                                • Re: stále rôzne problémy 24.11.2012 | 12:28
                                  Martin   Návštevník
                                  Zdravím páni. Spustil som memtest v4.20, po chvíli som mal pol monitora v červenom. Test som vypol pri cca 30000 errors. Poradíte nejaký postup prosím? Ram má cca rok, je to kingston kvr 1333dn9/4g
                                  • Re: stále rôzne problémy 24.11.2012 | 13:25
                                    WlaSaTy   Návštevník
                                    Poradíme, samozrejme.

                                    Reklamácia komponentov alebo neodbornej montáže.
                                    • Re: stále rôzne problémy 24.11.2012 | 13:31
                                      MARTIN   Návštevník
                                      tak super, montoval som to sám :-) Len mi to pripadá tak ako keď niekto strčí pračku do zástrčky a neuznajú reklamáciu kôli neodbornej montáži. Tak ok, hlavne že viem čo tomu je. Vďaka.
                                      • Re: stále rôzne problémy 24.11.2012 | 13:47
                                        WlaSaTy   Návštevník
                                        Tak fasa. Predpokladám, že si si vybral RAM kompatibilnú s tvojou doskou, nemáš zaprášeny slot, kontakty niesú zoxidované, RAM dolieha tak ako má, zdroj stíha ... Teda, že si urobil všetky kroky čo robí servisák. A že si skúsil tú RAM v inom kompe a inú RAM v tvojom kompe.

                                        Ak nie, tak máš jedinečnú možnosť si niekde nájsť PC Servis.
                                  • Re: stále rôzne problémy 24.11.2012 | 23:28
                                    Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
                                    nechytal si ju na citlivych miestach, ze nie ... to su vsetky plochy mimo hran ...
                                    • Re: stále rôzne problémy 25.11.2012 | 09:50
                                      martin   Návštevník
                                      určite nie. dával som na to fakt pozor už aj preto že to nerobím každý deň. len neviem čo mám dať ako popis závady. čo tam mám napísať? že pri memteste vykazuje chyby?
                                      • Re: stále rôzne problémy 25.11.2012 | 14:09
                                        WlaSaTy   Návštevník
                                        Popis závady? Zavolaj im tam že či im stačí výpis (fotka) z memtestu alebo či preferujú inú kontrolu.

                                        Ale, silno odporúčam tú pamäť skontrolovať na kompatibilitu s doskou a overiť či nepotrebuje nejaké doplnkové nastavenia. Občas sa stalo, že desktopová doska nepapala RAM s ECC (korekciou chýb) pokiaľ sa to nevyplo v BIOSe. Alebo, že bolo treba nastaviť korektnú pracovnú frekvenciu pre RAM alebo jednoducho radič pamäte na doske si nerozumel s tak novou doskou. Preto odporúčam nejaký servis, tam sú ľudia čo sa v tom vyznajú.

                                        Predsa len by bolo blbé, keby si mal nekompatibilnú RAM s doskou alebo odchádzajúcu dosku s nafúknutými kondíkmi, či zbytočne vysoko pretaktovanú zbernicu. Ak by neuznali reklamáciu, tak by sa Ti tá RAM na poštovnom a poplatkoch mohla seksakramentsky predražiť.

                                        PS: V dnešnej dobe tu máme dávny paradox. Novšie a výkonnejšie RAM sú lacnejšie ako staršie výbehové typy. Takže je reálna šanca, že sa človek betrafí s upgrade. Kamarátovi sa to už tiež stalo. Jemu RAMka nešla a mne áno. On ju dostal ako výslužku a ja som mu ju potom vyplatil nejakými drinkami,
                                        • Re: stále rôzne problémy 25.11.2012 | 17:12
                                          Martin   Návštevník
                                          ok, tak skúsim pozrieť na nete tú kompatipilitu a dám tú ram skontrolovať v servise. Inak som myslel že ram buď ide alebo nejde. Vôbec ma nenapadlo že to môže spôsobovat nestabilitu systému. Mimochodom, mám fotku toho memtestu, dá sa z toho identifikovať niečo zaujímavé? Mňa prekvapilo že tam je ze 200mhz. Myslel som že mám ram 1333. /Dúfam že nemiešam hrušky s jablkami :-) /
                                        • Re: stále rôzne problémy 25.11.2012 | 17:12
                                          Martin   Návštevník
                                          ok, tak skúsim pozrieť na nete tú kompatipilitu a dám tú ram skontrolovať v servise. Inak som myslel že ram buď ide alebo nejde. Vôbec ma nenapadlo že to môže spôsobovat nestabilitu systému. Mimochodom, mám fotku toho memtestu, dá sa z toho identifikovať niečo zaujímavé? Mňa prekvapilo že tam je ze 200mhz. Myslel som že mám ram 1333. /Dúfam že nemiešam hrušky s jablkami :-) /
                                          • Re: stále rôzne problémy 03.12.2012 | 13:03
                                            MARTIN   Návštevník
                                            tak bola to ram. Ďakujem wlasatému pánovi a kolektívu že ma nasmeroval smerom na hw. Dal som v openshote robiť 4x animované titulky súčasne, robil som v gimpe a textovom editore a zároveň sťahoval v opere. Spotreba ram išla voľačo vyše 2giga ale pracovalo to bez pádu a zmrznutia. Dúfam že mám po probléme. Ešte raz ďakujem.
                                            • Re: stále rôzne problémy 04.12.2012 | 11:26
                                              Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
                                              super :) sme radi, ze sa podarilo poriesit problem :)