dual boot

Sekcia: Aplikácie & Desktop 16.11.2012 | 11:49
Avatar miffo   Používateľ
prosim poraddte
som novacik--mam dva fyzicke disky na jednom mi bezi win7 a na druhom chcem ubuntu, tak aby mi pri starte PC dalo moznost vyberu

dakujem
    • Re: dual boot 16.11.2012 | 12:59
      Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
      Ahoj.

      Musíš dať viac informácií o NB/PC, alebo čo to je ?
      Existencia UEFI pre dualboot s Win7 môže komplikovať veci, preto je nutné podrobnejšie info o HW.

      G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
      • Re: dual boot 16.11.2012 | 13:14
        WlaSaTy   Návštevník
        Už pár rokov nekúpiš počítač alebo notebook bez UEFI. Ten predsa nahradil BIOS keď sa začali používať šesdesiat štyri bitové procesory od Intelu a AMD. Takže v tom problém nevidím. Ty áno?

        Nesplietol si si to náhosou s GPT ktorý nagradil MBR?
        • Re: dual boot 16.11.2012 | 13:17
          Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
          To odpovedáš mne ?

          ;-)
          G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
          • Re: dual boot 16.11.2012 | 14:11
            Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ
            Keďže máš dva disky, tak najlepšie bude nabootovať Live CD a do terminálu zadať: sudo fdisk -l , aby sme videli, na ktorom je nainštalovaný Win a ako sú rozdelené disky.
          • Re: dual boot 16.11.2012 | 14:24
            WlaSaTy   Návštevník
            Áno, Tebe. On si tie cudzie slovíčka nesplietol keďže ich nepoužil.
            • Re: dual boot 16.11.2012 | 14:33
              Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
              Prečítaj si pomaly ešte raz, čo si napísal a radšej nepíš .....
              Moja debata je skončená.
              G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
              • Re: dual boot 16.11.2012 | 15:46
                WlaSaTy   Návštevník
                Tboj príspevok som si prečítal pred tým ako som naň reagoval, a hneď mi bolo jasné že si si splietol slovíčka UEFI a GPT.

                Ale, ako už bolo mimo Teba spomenuté, bez výstupu rozdelenia diskov sa dá poradiť iba jedno. Ak to chce chalan skúsiť, nech si to dá najprv ako virtuálku do napríklad virtual boxu. A až keď sa s tým niečo naučí, ta si to môže dať ako druhý OS na disk. Je to lepšie, najmä kôli možným problémom pri prvotnom výbere distribúcie na inštaláciu a voľbe oblasti kam sa má nainštalovať zavádzač systému. Alebo, keď niečo pokazí, tak si môže vrátiť už vytvorený snapshot do predchádzajúceho stavu.

                A pokiaľ Ti ide len o poukázanie na Tebou dodanú správičku pre UEFI od Lenova, tak sa jedná o podobnú limitáciu aká bola v prípade starého ACPI. Windows odmietne štart ak firmware počítača nemá v sebe aspoň 20 chýb. Tým kartelové dohody odstavujú NON MS OS. A kým si to chalan vyskúša cez virtual box, tak to už v Linuxe zadrátujú aby to fungovalo.

                História sa opakuje, ale to neznamená že by niečo znemožnila.
              • Re: dual boot 16.11.2012 | 17:08
                Avatar miffo   Používateľ
                ja uz som mam nainstalovanu ubuntu cez wubi, a chcem ho nainstalovat normalne.
                ja som nevedel ze je to taky problom s tou instalaciou.
                proste mam dva HDD na jednom win7 a druhy mam prazdny a ten prazdny chcem cely pouzit na ubuntu vdaka
                • Re: dual boot 16.11.2012 | 17:24
                  WlaSaTy   Návštevník
                  Problém to nie je. Teda pokiaľ vyberieš inštalovat správny typ zavádzača ma správny disk. To preto tu padla tá otázka že ako máš rozdelené disky.

                  No nič, ja mám pomaly padla.
                  • Re: dual boot 16.11.2012 | 17:29
                    Avatar miffo   Používateľ
                    a mate niekto neaky navod ako nato
                    • Re: dual boot 16.11.2012 | 17:35
                      WlaSaTy   Návštevník
                      Dostal si ho pred štvrť na dve. Za chvíľu bude tri štvrte na päť a to je Čas kedy sa mi dnes zapína víkend. Teda, Čas s veľkým Č.
                      • Re: dual boot 16.11.2012 | 20:13
                        Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ
                        Už som to raz písal. Tak ešte raz: Aby sme ti vedeli poradiť, potrebujeme vedieť viac, ako len to, že máš dva disky. Na ktorom je nainštalovaný Win? Na ktorý sa bude inštalovať Ubuntu. Nabootuj Live Cd a keď sa systém načíta, otestuj, či všetko funguje. Potom otvor TERMINÁL (ak máš Ubuntu 12.04, tak klikni na logo Ubuntu v postrannom paneli a do vyhľadávača napíš "terminál") a tam napíš: sudo fdisk - l. Výpis skopíruj sem. ten výpis ukáže, kde je nainštalovaný Win. Linoxové oddiely sú totiž značené inak, ako oddiely vo Win.
                        • Re: dual boot 16.11.2012 | 21:30
                          Avatar miffo   Používateľ
                          Disk /dev/sda: 500.1 GB, 500107862016 bytes
                          255 heads, 63 sectors/track, 60801 cylinders, total 976773168 sectors
                          Units = sectors of 1 * 512 = 512 bytes
                          Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
                          I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
                          Disk identifier: 0x13ef6b35

                          Device Boot Start End Blocks Id System
                          /dev/sda1 * 2048 206847 102400 7 HPFS/NTFS/exFAT
                          /dev/sda2 206848 204812684 102302918+ 7 HPFS/NTFS/exFAT
                          /dev/sda3 204814336 976769023 385977344 7 HPFS/NTFS/exFAT

                          Disk /dev/sdb: 120.0 GB, 120034123776 bytes
                          255 heads, 63 sectors/track, 14593 cylinders, total 234441648 sectors
                          Units = sectors of 1 * 512 = 512 bytes
                          Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
                          I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
                          Disk identifier: 0x000885c3

                          Device Boot Start End Blocks Id System
                          • Re: dual boot 16.11.2012 | 22:20
                            Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ
                            Super :) Toto si mohol hneď urobiť, a už si mohol testovať Ubuntu :)
                            Takže na 500 GB disku je Win (sda), Ubuntu sa bude inštalovať na 120 GB disk (sdb). = kontroluj ma, či je to tak :)
                            V podstate máš dve možnosti, ako Ubuntu nainštalovať:
                            1./ Nainštalovať Ubuntu vedľa Windows (automatická inštalácia) – podrobnejšie si to pozri TU – KROK 4.2 Tu si daj pozor pri výbere disku – vyberáš disk sdb.

                            2./ Ručné rozdelenie disku (Niečo iné) – v tomto prípade, si oddiely na sdb upravíš sám. Vo všeobecnosti sa odporúča vytvoriť 3 oddiely. Po potvrdení tejto možnosti sa ti ukáže tabuľka, klikni v tabuľke na oddiel sdb a daj ZMENIŤ: vyskočí ďalšia tabuľka a tam zadáš veľkosť koreňového oddielu (niečo ako C vo Win) – napr. 20 000 MB, prípojný bod „/“ a súborový systém ext4. Potvrdíme. Zo zvyšného voľného miesta vytvoríme ešte /home (= na naše dáta), opäť súborový systém ext4 (napr. 95 000 MB) a nakoniec swap – ten by mal mať dvojnásobok RAM, ale ak máš RAM 2 – 4 GB, tak stačí 4 GB na swap. Podrobnejšie TU – KROK 4.3
                            Vo výslednej tabuľke by si mal mať:
                            /dev/ sda 1, 2, 3 – tam je Windows
                            /dev/sdb
                            /dev/sdb1 ext4 / 20 000 MB
                            /dev/sdb2 ext4 /home 95 000 MB
                            /dev/sdb3 swap 5 000 MB
                            Ty si samozrejme veľkosť oddielov urči sám, ja som to uviedol ako príklad. Ak by si si v inštalátore nebol s niečím istý, tak inštaláciu môžeš prerušiť, pokiaľ nepotvrdíš „Inštalovať“. Teda nemusíš sa báť pri tvorení oddielov, tlačidlom „Ukončiť“ inštalátor ukončíš.
                            • Re: dual boot 16.11.2012 | 22:53
                              Avatar miffo   Používateľ
                              vdaka za ochotu