OFF TOPIC - hardvérová náročnosť Windows

Sekcia: Ostatné 02.12.2012 | 21:47
Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
Zdravím a prichádzam s otázkou. Občas sa stretnem s tým, že treba nejaký PC preinštalovať. Niekedy sa dá použiť Linux či iný OS, no niekedy tam musí byť často aj z iracionálnych dôvodov Windows. Ale aký?

Asi ste sa už stretli so slabučkými PC (napríklad niektoré netbooky) s Windows 7, kde však ide XP oveľa lepšie, alebo s veľmi výkonnými PC s takým výkonom, aký už 32bit XP nedokáže dobre použiť.

Kde je taký ten stred? Teda povedzme, že by sa všade dávala sedmička... tak na aké výkonné PC by ste dali dnes (koniec roka 2012) skôr XP? Myslím konkrétny model procesora, veľkosť operačnej pamäte a podobne.
    • Re: OFF TOPIC - hardvérová náročnosť Windows 16.12.2012 | 23:27
      Avatar myky   Používateľ
      moj nazor je vsetko co ma viac ako 1.5ghz a viac ako 1GB ram tak sedmicku ...urcite nie ultimate ale radsej home editiona kde je ramka menej ako 1GB tak XP. ja som svoj stary notebook s celeronom dal mame a nahodil som jej tam 7 s office a krasne to slape co som sa aj ja divil :)
      • Re: OFF TOPIC - hardvérová náročnosť Windows 16.12.2012 | 23:45
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
        Súhlas, pracujem s Windowsom od 3.11ky vyššie (okrem 8ky) a riešil som x inštalácií na x rôznych strojov. Je to individuálne, stabilita Windowsu stúpla až s XPčkom a SP1 (príp Windows 2000 SP3). Windows 7 môže byť na niektorých kompoch pomalší ako Vista, mám to odskúšané aj keď nároky na hardvér sú podobné. S tým procákom by som viacmenej súhlasil s mykym, čo sa týka RAMky min 2GB na 7ku,,,
    • Re: OFF TOPIC - hardvérová náročnosť Windows 16.12.2012 | 23:49
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
      Všetko pod 1.6GHz procák a 2 GB RAM nižšie by som dal XPčko,,,
    • Re: OFF TOPIC - hardvérová náročnosť Windows 17.12.2012 | 08:21
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      osobne by som dával skôr 7 v akomkoľvek prípade, ak teda nei je záujem o Linux. Výnimkou len naozajstné krámy alebo počítače, kde sa musí používať niečo stavané len na XP, len na IE6 a podobné veci, ktoré... majú svoju dobu za sebou.

      okrem spomínanej ramky dosť rozhoduje aj grafika podľa mňa. Napríklad na prvú generáciu inteláckych grafík nemá 7 ovládače. Ak by ale bol PC s len 1GB Ram a bola by tam fakt výkonná grafika, niekedy z roku 2008, tak by som tam pokojne 7 dal.
      • Re: OFF TOPIC - hardvérová náročnosť Windows 17.12.2012 | 08:24
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
        Tak načo sa pýtaš keď si si odpovedal? ;) A grafiku vždy inštalujem s origi driverom, poskytne väčší výkon ako Win driver,,,
        • Re: OFF TOPIC - hardvérová náročnosť Windows 17.12.2012 | 08:33
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
          taká anketka, rád by som vedel názory ostatných.

          myslíš teraz win driver z aktualizácii na 7-ke, stavaný na konkrétny model? alebo stav "nieto správny ovládač, tak aspoň toto" ?
          • Re: OFF TOPIC - hardvérová náročnosť Windows 17.12.2012 | 08:36
            Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
            Driver zo stránky výrobcu,,,
          • Re: OFF TOPIC - hardvérová náročnosť Windows 17.12.2012 | 13:55
            WlaSaTy   Návštevník
            taká anketka, rád by som vedel názory ostatných.
            Vzhľadom na cenu za licenciu a aj na podmienky jej prenositeľnosti je táto tvoja otázka aj s dotazníkom zodpovedaná výrobcom ktorý nalepil OEM licenciu na štítok na železe.

            Drobná úchylka (z anglického deviation, eng. nerozlišuje odchýľku od úchyľky) je len pre železo ktoré bolo dodané s nenažratou Vistou a nezvláda ju. Downgrade na XP nemá kôli absencii podpory význam a upgrade je za cenu rodinného obedu v lacnejšej reštike. A cena za RAM upgrade je veľmi podobná. Takže závisí plánovanom využití klientom.

            Otázku "čo tam dať bez platnej a legálnej licencie" som tam nečítal a tak na ňu neodpovedám.
            • Re: OFF TOPIC - hardvérová náročnosť Windows 17.12.2012 | 14:06
              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
              plne ťa chápem. ide často o ľudí, ktorí nemajú akýkoľvek záujem mať niečo zaplatené. a je mi až divné, koľko ľudí by dalo prednosť kradnutému windowsu, aj keby zaň dali 90€, pred legálnou verziou za 100€. Za normálnych okolností by som to bral ako fakt prehnané.

              ide samozrejme o jednotlivé počítače v domácnostiach, nie vo firemnom prostredí.
              • Re: OFF TOPIC - hardvérová náročnosť Windows 17.12.2012 | 15:31
                WlaSaTy   Návštevník
                Či chápeš mňa je úplne jedno. V prvom rade by si mal sledovať dianie. A je mi jedno, či si myslíš že BSA na Slovensku neexistuje. Podnet môže podať člen BSA ako fyzická osoba. Tebe potom zabavia na niekoľko rokov celý sklad a vysúdia od Teba peniaze za náhodný počet licencií. Potom sa o niekoľko rokov s nimi môžeš súdiť s tým že to bolo prehnané. A kým niečoho dosiahneš, tak padne Euro. A ak niečo dostaneš na žuvačky, tak to bude mať cenu držkovej polievky s rohlíkom v staničnom bufete.
                • Re: OFF TOPIC - hardvérová náročnosť Windows 17.12.2012 | 19:38
                  Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
                  Kradnúť niečo čo ma pripravuje o slobodu je fakt zcestné.

                  Mňa vždy teší, keď niečo niekomu dám, neviem ako by ma tešilo niečo kradnúť. Tento svet smeruje úplne do prdele.
                  Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                  • Re: OFF TOPIC - hardvérová náročnosť Windows 17.12.2012 | 20:35
                    WlaSaTy   Návštevník
                    To vieš,
                    stále existujú ľudia, čo radšej niečo ukradnú ako keby mali zdarma a legálne zabezpečenú plnú funkcionalitu. Aj napriek tomu, že ceľkové náklady na krádež sú oveľa vyššie ako o iných produktov.

                    Nerozumiem, načo niekto vytiahol tento offtopic.
                    • Re: OFF TOPIC - hardvérová náročnosť Windows 17.12.2012 | 22:22
                      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
                      +1
                      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                    • Re: OFF TOPIC - hardvérová náročnosť Windows 18.12.2012 | 10:18
                      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                      +1 aj odo mňa a môžem veselo povedať, že pre väčšinu ľudí stačí akýkoľvek operačný systém. Teda myslím WinXP-8, rôzne verzie Macu, Linuxu, BSD a neviem čoho ešte. Stačí vlastne čokoľvek, na čom môže ísť niektorý z moderných prehliadačov internetu.
                      • Re: OFF TOPIC - hardvérová náročnosť Windows 18.12.2012 | 19:57
                        WlaSaTy   Návštevník
                        No vidíš že si si odpovedal aj sám.

                        Optimálne by som mu k tomu ešte pribalil LiveCD aby mohol robiť aj po SW haváii. Vtedy sa ľudia najľahšie rozhodujú a ich rozhodnutie má najvyššiu váhu.

                        Myslím, že som to už pár krát spomínal, a môžem potvrdiť že to tak je.