Preinstalacia ubuntu bez straty nainstalovaneho sw a nastaveni

Sekcia: Aplikácie & Desktop 20.12.2012 | 13:49
Milan   Návštevník
Zdravim pani.
Ako z nadpisu vidno, chcem sa spytat, ci je mozne bezpecne a bezproblemovo preinstalovat ubuntu.
Bez straty nastaveni, nainstalovaneho sw a pripadne aj dat.

Data by som si zalohoval, to nie je problem.
Ale velmi sa mi nechce babrat sa s doladenim systemu, instalaciou sw, nastavenim prostredia a pod.
Trvalo mi dost dlho kym som si os prisposobil svojim predstavam.
Nechcel by som o to prist.

Uzivatelske meno a aj heslo by zostalo rovnake.

Ubuntu
Release 12.04 (precise) 32-bit
Jadro Linux 3.2.0-34-generic-pae
GNOME 3.4.2

Vdaka za rady a napady.
    • Re: Preinstalacia ubuntu bez straty nainstalovaneho sw a nastaveni 20.12.2012 | 14:07
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      preinštalovanie je hlavne na to, aby sa urobili zmeny v nainštalovaných programoch, alebo nie?

      z akého dôvodu chceš systém preinštalovať? narazil si na nejaký problém?
      • Re: Preinstalacia ubuntu bez straty nainstalovaneho sw a nastaveni 20.12.2012 | 14:18
        Milan   Návštevník
        Zrusil som vsetky stare updaty, ktore sa postupne nainstalovali a nechal som si len posledny.
        Ide to dako divne.
        Nieco som si o tom nasiel na weboch, viem ze sa to da.
        Ale pre istotu sa pytam ci s tym ma niekto odtialto realnu skusenost.

        Preinstalovanie nie je vzdy nevyhnutne pre zmeny v instalovanych programoch.
        Pri opravnej instalacii zostavaju nedotknute, precisti sa len OS.
        Ale ci je to vobec mozne....netusim, preto som tu.
        • Re: Preinstalacia ubuntu bez straty nainstalovaneho sw a nastaveni 20.12.2012 | 15:05
          Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ
          Pokiaľ máš nainštalovanú 12.04, tak by som nad povyšovaním na 12.10 ani nepremýšľal. Aj podľa názorov na ubuntu.cz (fórum) sa 12.10 nevydarila a prevládajú rôzne problémy, hlavne čo sa týka ovládačov.
          Ale čo sa týka zálohovania sw, tak Deja Dup , v ktorom sa dajú nastaviť priečinky, ktoré sa majú vyzálohovať a ešte podľa tohto TU takúto možnosť vyzálohovať nainštalovaný softvér umožňuje aj Synaptic. Osobne som túto možnosť neskúšal a ani ju v Synapticu nenašiel :), ale možno som to prehliadol.
          Ak by som ja preinštalúval systém, nepchal by som do novej verzie staré balíky. Urobil by som všetko od začiatku.
          • Re: Preinstalacia ubuntu bez straty nainstalovaneho sw a nastaveni 20.12.2012 | 15:59
            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
            mám aktuálne najnovšie vydanie a nie som veľmi spokojný, LTS fungovalo lepšie.

            ideálna vec je čistá inštalácia, nainštalovať len potrebné programy a hotovo, všetko ide. často sa problémy vyskytnú hlavne vtedy, keď tam menej skúsený používateľ chce napchať všetko...
            • Re: Preinstalacia ubuntu bez straty nainstalovaneho sw a nastaveni 20.12.2012 | 16:34
              Milan   Návštevník
              Dik za rady.
              Z LTS prechadzat nemienim.
              Je to taka moja zasada, ked uz Ubuntu, tak jedine LTS a aj to instalujem az po 2-3 mesiacoch od vydania.

              Zatial to budem ignorovat a ked ma to uz naozaj bude velmi drazdit, tak to nahodim nanovo.

              Este raz, dik.
              • Re: Preinstalacia ubuntu bez straty nainstalovaneho sw a nastaveni 20.12.2012 | 18:35
                mascoo   Návštevník
                ja som zatial tieš z 12.04 LTS max spokojný , mal som len jeden problém a to bol na yt z farbou videí čo sa odstránilo ľahko a ubuntu zanho ani nemohlo ale graf. ovládač . skušal som aj to 12.10 čistou inštaláciou ked som kúpil new hdd že čo to je zač a stále padal compiz atd . takže nieje potreba meniť 12.04LTS na 12.10
                • Re: Preinstalacia ubuntu bez straty nainstalovaneho sw a nastaveni 20.12.2012 | 19:14
                  Avatar Ľubomír Štulajter Ubuntu 14.04 X64  Používateľ
                  Aj ja pri 12.10 zotrvavam len preto, ze sa mi nechce zase instalovat. Uz som sa musel vzdat Gnome Shell, kym som ho neodinstaloval uplne, stale som mal so systemom problemy. V 12.04 vsetko krasne fungovalo.
    • Re: Preinstalacia ubuntu bez straty nainstalovaneho sw a nastaveni 03.04.2013 | 14:15
      uzivatel Linux   Návštevník
      Zdravim vas,
      ja mam ten problem, ze pri automatickej instalacii systemu na novsiu verziu sa mi zmenilo uzivatelske prostredie Linuxu. Pouzival som iba ako obycajny uzivatel Linux Greenie a teraz ani neviem ktoru verziu Ubuntu mam, pretoze vdaka novemu prostrediu nedokazem dostat k informaciam. Mam listu na lavej strane, kde su ikony k niektorym programom, ale nemam ziadne take, ako boli v predoslej verzii "Miesta", alebo "Programy" ci ine. Ospravedlnujem sa znalcom Linuxu, ja som iba uzivatel bez IT vzdelania (domaci samouk), ak sa neodborne vyjadrujem. Chcel by som nahodit najnovsi Linux Greenie, ale nemam odvahu sa do toho bezhlavo pustit aby som nestratil svoje data z HD. Nemam ich kde archivovat. V tejto verzii mam problem s ovladacmi a s funkcnostou webky a mikrofonu a rad by som to poriesil. Vie mi niekto poradit ako na to? Dakujem pekne.
      • Re: Preinstalacia ubuntu bez straty nainstalovaneho sw a nastaveni 03.04.2013 | 14:24
        Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ
        Novšia verzia Greenie linux zatiaľ nie je. Ak chceš zistiť verziu Ubuntu, tak do terminálu zadaj:
        lsb_release -a
        Ak chceš preinštalovať systém (napr. na idé distro ako je Ubuntu) bez zálohovania dát, tak to záleží od toho, či máš vytvorený samostatný oddiel /home. Ak nie, neostáva nič iné, len urobiť zálohu. Ak si si nie istý, daj sem výpis z terminálu:
        sudo fdisk -l
        • Re: Preinstalacia ubuntu bez straty nainstalovaneho sw a nastaveni 03.04.2013 | 15:31
          uzivatel Linux   Návštevník
          pozadani sudo fdisk-1 do terminalu chcelo heslo a po zadani hesla je tam toto:


          fdisk: chybova volba - - 1
          Usage:
          fdisk [options] <disk> change partion table
          fdisk [options] - | <disk> list partition table(s)

          Options:
          -b <size> sector size (512, 1024, 2048 or 4096)
          -c[= <mode>] compatible mode: 'dos' or 'nondos' (default)
          -h print this help text
          -u[=<unit>] display units: 'cylinders' or 'sectors' (default)
          -v print program version
          -C <number> specify the number of cylinders
          -H <number> specify the number of heads
          -S <number> specify the number of sectors per track

          je to spravny vysledok??
          • Re: Preinstalacia ubuntu bez straty nainstalovaneho sw a nastaveni 03.04.2013 | 15:44
            Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ
            Je to nesprávne zadané - prekopíruj si ten odkaz do terminálu: sudo fdisk -l (malé L)
            • Re: Preinstalacia ubuntu bez straty nainstalovaneho sw a nastaveni 03.04.2013 | 15:59
              uzivatel Linux   Návštevník
              prepac, zdalo sa mi, ze je to "jednotka"

              tu je vysledok:

              Disk /dev/sda: 250.1 GB, 250059350016 bytes
              255 heads, 63 sectors/track, 30401 cylinders, total 488397168 sectors
              Units = sectors of 1 * 512 = 512 bytes
              Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
              I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
              Disk identifier: 0xf8770d18

              Device Boot Start End Blocks Id System
              /dev/sda1 * 63 477853424 238926681 83 Linux
              /dev/sda2 477853425 488392064 5269320 5 Extended
              /dev/sda5 477853488 488392064 5269288+ 82 Linux swap / Solaris

              toto je uz dufam spravne :-)
        • Re: Preinstalacia ubuntu bez straty nainstalovaneho sw a nastaveni 03.04.2013 | 16:02
          uzivatel Linux   Návštevník
          inak ta verzia v issue.net je Ubuntu 12.04.2 LTS
          • Re: Preinstalacia ubuntu bez straty nainstalovaneho sw a nastaveni 03.04.2013 | 16:36
            Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ
            Tak zálohovaniu súborov sa nevyhneš, pokiaľ budeš chcieť preinštalovať systém. Nemáš vytvorený /home oddiel. Ak by si chcel pôvodný vzhľad, ako bol v Greenie, tak sa to dá upraviť doinštalovaním balíka gnome-panel . Tá určitá nefunkčnosť HW môže byť spojená aj s povýšením OS cez správcu aktualizácií. V poslednej dobe sú s tým problémy a aj preto sa odporúča čistá inštalácia. Ak by si sa rozhodol preinštalovať systém nanovo, tak by bolo dobré už vytvoriť aj spomínaný /home oddiel. Ak Ti nevyhovuje prostredie Unity, tak je tu na výber napr. Lubuntu, LinuxMint (Mate), Xubuntu - tie sú najviac podobné pôvodnému Ubuntu s Gnome panelom.
            • Re: Preinstalacia ubuntu bez straty nainstalovaneho sw a nastaveni 03.04.2013 | 17:03
              uzivatel Linux   Návštevník
              To myslis ako keby rozdelenie disku?
              Pretoze ak si dam "Suborovy system", tak tam je medzi inymi aj "home", ale to je asi nieco ine pravdepodobne (je to v suborovom systeme medzi - bin, boot, cdrom, dev, etc, home, lib, lost+found, media, mnt, opt, proc, root, run, sbin, selinux, srv, sys, tmp, usr, vat, initrd.img, vmlinuz, vmlinuz.old)

              toto je ale len iba moj laicky pohlad na suborovy sytem, ktory nie je s najvacsou pravdepodobnostou totozne s tym Home co mas na mysli Ty. Takze najrozumnejsie by bolo na externy disk odzalohovat svoje data a nova instalacia celeho OS, pripadne by mi pomohla aj doinstalacia balika gnome-panel? Ale ako vyriesit nefunkcnost HW ak sa nebude preinstalovavat OS?
              • Re: Preinstalacia ubuntu bez straty nainstalovaneho sw a nastaveni 03.04.2013 | 18:11
                Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ
                Linux sa dá inštalovať dvomi spôsobmi - tak ako Windows. Jednoduchá inštalácia zahŕňa systémovú oblasť /vo Win oddiel C/ a v Linuxe / koreňový oddiel. No a potom ešte vytváranie dátových oddielov (vo Win D, E a pod.) v Linuxe /home oddiel. Vytvorenie takéhoto dátového oddielu má výhodu v tom, že ak sa niečo v systéme "dopacká" stačí preinštalovať systémovú časť a dátová zostáva. Ako si uviedol, myslel som samostatne vytvorený /home oddiel. Aj ty ho máš vytvorený, ale na systémovej časti - nie samostatne. Ja by som ti odporučil stiahnuť si nejaké linuxové distro a riadne ho otestovať v Live systéme. Ak bude všetko fungovať, tak by som zvolil čistú inštaláciu. Doinštalovaním gnome panelu sa problémy s HW pravdepodobne nevyriešia, pretože ide iba o grafickú nadstavbu. A keďže si povyšoval cez správcu aktualizácií, tak chyby môžeš opravovať nekonečne dlho, nakoľko zo starého systému tam zostalo kopec konfigurákov, ktoré môžu robiť neplechu. Napríklad moje Ubuntu 10.10 povýšenie na 11.04 cez Správcu aktualizácií "nerozdýchalo" - po povýšení na mňa čakal totálne nepoužiteľný systém.
      • Re: Preinstalacia ubuntu bez straty nainstalovaneho sw a nastaveni 03.04.2013 | 14:30
        WlaSaTy   Návštevník
        Ahoj,
        pokiaľ tou bočnou lištou myslíš toto, tak si ostal na gnome ale jemu sa zmenilo rozhranie na unity. Ak chceš, tak si doinštaluj starý desktop. Sú to metabalíky lubuntu a xubuntu (-desktop). Pri prihlásení sa Ťa to opýta že aký typ sedenia chceš. Vyber LXDE alebo XFCE podľa toho čo si tam nahodíš.

        A keď nevieš na akú verziu si urobil upgrade pôvodného ubuntu (greenie), tak sa pozri do súboru napríklad /etc/issue.net. tam je to v skratke napísané. I keď, pri ponuke na upgrade to vypísalo že na akú verziu to pôjde.

        PS: ten link na zdnet si môžeš dať preložiť aj cez http://translate.google.sk .
        • Re: Preinstalacia ubuntu bez straty nainstalovaneho sw a nastaveni 03.04.2013 | 14:41
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
          momentálne sú tie verzie Greenie čo sú už naozaj staršie, odporúčam teda niečo oveľa novšie. Osobne mám upravené Lubuntu. Funguje to rýchlo aj na slabšom PC.

          Verziu Greenie čo si mal môžeš zistiť aj tak, že do terminálu napíšeš slovo "distro"
          • Re: Preinstalacia ubuntu bez straty nainstalovaneho sw a nastaveni 03.04.2013 | 15:37
            uzivatel Linux   Návštevník
            po distro do terminalu vyhodi toto:

            Greenie 6.0.2k
            Zalozene na Ubuntu Karmic Koala 9.10
            Verzia jadra 3.2.0-38-generic


            Neviem ci je novsia verzia Greenie od toho co som mal, ale som stahoval z netu ISO Greenie 9.10
            • Re: Preinstalacia ubuntu bez straty nainstalovaneho sw a nastaveni 03.04.2013 | 23:54
              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
              fíha, to tak dlho vydržalo? to je pekný dinosaurus. Dnes je už aj deviatková rada priveľmi stará.
        • Re: Preinstalacia ubuntu bez straty nainstalovaneho sw a nastaveni 03.04.2013 | 15:54
          uzivatel Linux   Návštevník
          v issue.net je verzia Ubuntu 12.04.2 LTS
        • Re: Preinstalacia ubuntu bez straty nainstalovaneho sw a nastaveni 03.04.2013 | 16:00
          uzivatel Linux   Návštevník
          presne tu "bocnu listu" som mal na mysli
          • Re: Preinstalacia ubuntu bez straty nainstalovaneho sw a nastaveni 03.04.2013 | 17:13
            WlaSaTy   Návštevník
            Výborne. Takže už vieš, že si mal pôvodne Greenie založené na Ubuntu 9.10. Keďže verzia Ubuntu 9.10 bola podporovaná medzi októbrom 2010 a aprílom 2011, tak je logické že si vykonal upgrade na Ubuntu 12.04.2 LTS z apríla minulého roku. Tá verzia čo máš teraz je stále podporovaná. Takže, ak sa v nej nájde nejaká chyba, tak ju opravia.

            Takže ak chceš starý typ desktopu, tak si nahoď jeden z metabalíkov Xubuntu alebo Lubuntu a vyber si zodpovedajúci typ sedenia pri prihlasovaní do systému. Potom budeš mať podobnú plochu ako si mal pred tým. A ak sa Ťa to nepýta na heslo, tak to bude treba prestaviť ručne.

            PS: Srdce greenie bolo ajtak Ubuntu a jeho pridaná hodnota bola zopár vecí navrch.
            • Re: Preinstalacia ubuntu bez straty nainstalovaneho sw a nastaveni 03.04.2013 | 17:34
              uzivatel Linux   Návštevník
              Dakujem velmi pekne za radu, prajem pekny den . . .
            • Re: Preinstalacia ubuntu bez straty nainstalovaneho sw a nastaveni 03.04.2013 | 17:51
              uzivatel Linux   Návštevník
              este predsa len jedna otazocka,

              casto sa mi po upgrade OS v poslednej dobe po starte systemu objavi hlaska:

              "Zisteny problem so systemovym programom"
              "Chcete problem nahlasit teraz?"


              Uz som niekolko krat klikol na nahlasit problem, ale neviem ci to vobec pomoze,
              takze v poslednej dobe klikam na "Nie".

              Aky moze byt problem?
              Moze to vyriesit manualny upgrade OS ci sa uz neopravovali nejake chyby?
              • Re: Preinstalacia ubuntu bez straty nainstalovaneho sw a nastaveni 03.04.2013 | 18:35
                WlaSaTy   Návštevník
                Ak klikneš na nahlásenie problému, tak sa naštartuje sprievodca ktorý zozbiera väčšinu potrebných údajov pre nahlásenie problému a nakoniec ich pošle výrobcovi tej distribúcie. Tam chybu skontrolujú či sa na nej náhodou nerobí a poprípade Ťa budú kontaktovať spetne cez email aby si poskytol ďalšie údaje. K tomuto si sa asi nedostal keďže komunikácia je aj v tomto prípade v angličtine.

                Ono, je možné, že tú chybu spôsobuje nejaký zabudnutý program ktorý bol natvrdo nainštalovaný do Greenie a tým pádom spravil pri upgrade šarapatu. Alebo je to hocičo iné.

                Keby si pobedal, že ktorý program to spôsobil, tak by sa k tomu niečo dalo povedať. Tie reporty sa dajú aj rozkliknúť. Mne dlhú dobu robil problém napríklad Bluetooth ktorý momentálne nepoužívam. Tak som ho vypol. Ale, pred časom som sa hral s BT adaptérom, a nevyzeralo to že by tá chyba stále robila šarapatu.