Problém pri spustení SuSE live9.3 s monitorom

Sekcia: Hardware a Drivery 06.10.2005 | 01:30
peto   Návštevník
Na začiatku beží bez problémov ale potom sa zobrazí okno na monitore "Sync Out of Range" Mám Samsung 959NF a Radeon 9100. Skúšal som i iné módy zobrazenia i textový a to isté. Prosím o radu.
    • Re: Problém pri spustení SuSE live9.3 s monitorom 05.10.2005 | 12:32
      jozef   Návštevník
      Pri štarte systému do menu napíš 3. Spustí sa v textovom móde. Prihlás sa menom "linux". Napíš: sax2 -m 0=fbdev. Čakaj. Potom vyber voľbu upraviť, alebo zmeniť nastavenia monitora. Vo výbere monitora vyber LCD s primeraným rozlíšením a ulož nastavenia. Znova sa dostaneš do textového menu. Napíš startx a nabehne ti grafika KDE pravdepodobne v rozlíšení 1024x768.
      • Re: Re: Problém vyriešený 05.10.2005 | 19:03
        peto   Návštevník
        Vďaka za radu pomohlo to. V Linuxe som nováčik. Zaujímalo by ma v čom bol problém, prečo nastavil takú frekvenciu ktorú nezvládol monitor. V Linuxe nie je nastavovaná štandardne najnižšia frekvencia?
        • Re: Re: Re: Problém vyriešený 05.10.2005 | 19:49
          peter golis   Návštevník
          ahoj, v grafickom prostredi XWindows sa zvykne nastavit najvyssia mozna frekvencia aku umoznuje ovladac grafickej karty. Obcas sa stane ze monitor nekomunikuje s grafickou kartou a nedokaze mu povedat na akej najvyssej frekvencii ma pracovat. preto ovladac grafickej karty pouzije taku frekvenciu aka je pre dany typ karty najvyssia. pri pouziti ovladaca vesa alebo framebuffer je nastavena konstantne na 60Hz ale pri pouziti ovladacov napriklad pre spominany radeon ci uz od vyrobcu alebo z XWindows sa moze pouzit aj 120Hz alebo viac. A ak to nezvladne monitor, tak sa pre istotu vypne. To sa prejavi bud blikanim svetielok (zvycajne pri analogovych monitoroch) alebo napisom frekvencia mimo rozsahu (pripad digitalnych monitorov a lcd panelov). akurat mi nie je jasne preco to vypisal akurat tento monitor v kombinacii s danou distribuciou, ved rozsah frekvencii ma skutocne velky. A zvlada DDC takze by mal byt schopny povedat ovladacu frekvencie na ktorych pracuje. Bol pripojeny cez VGA kabel alebo BNC ?
          • Re: Re: Re: Re: Problém vyriešený 06.10.2005 | 01:30
            peto   Návštevník
            Vďaka za objasnenie. Myslím že to nie je problém len tohto monitora. Keď som hľadal riešenie tohto problému na portáli SuSE.cz tak tam bol niekto kto mal takisto 19’ monitor od Samsungu len inú značku a ten istý problém. Tomu tam ale nikto neporadil. Podľa vyššie uvedeného postupu som si nastavil 900NF a ide to skutočne na max. frekvenciu 131 Hz.
      • Re: Re: Problém vyriešený 05.10.2005 | 19:03
        peto   Návštevník
        Vďaka za radu pomohlo to. V Linuxe som nováčik. Zaujímalo by ma v čom bol problém, prečo nastavil takú frekvenciu ktorú nezvládol monitor. V Linuxe nie je nastavovaná štandardne najnižšia frekvencia?