Nvidia 520MX ovladace linux problem

Sekcia: Hardware a Drivery 08.01.2013 | 21:40
miker   Návštevník
Dobry den, mam taky problem, ak nainstalujem ubuntu alebo mint alebo kubuntu, tam mi nahodi ovladac na graficku, vsetko funguje skvele, ale potrebujem lepsiu 3D akceleraciu a openGL, preto som nainstaloval proprietarne ovladace, no s nimi nenabehne desktop, iba prihlasovacia obrazovka a potom uz nic, ani s tymi experimentalnymi...tak potom som chcel nainstalovat ovladace od vyrobcu (NVIDIA DRIVERS), ktore som stiahol a podla navoda nainstaloval na mint a to tak, ze som vypol x-server a killol mdm a nainstaloval korektne, ale ked nabootujem OS tak mi to hodi rozlisenie 800x600 a aj ked aktualizujem xorg.config ci jak to je, tak sa nic nedeje a rozlisenie uz nejde menit a s glxgears dosahujem stale 60 fls, chcem tak 5k+ ako by grafika zvladla....dakujem za odpovede a budem vdacny aj za nejake jednoduchsie navody na nainstalovanie najlepsieho a najvykonnejsieho grafickeho ovladaca. vdaka

VGA Nvidia 520MX, i3 CPU, 4GB DDR3 RAM
    • Re: Nvidia 520MX ovladace linux problem 08.01.2013 | 21:46
      miker   Návštevník
      BTW: momentalne mam openSUSE 12.1 64bit GNOME dekstop, tak nejake navody sa urcite zidu, lebo tie random navody na nete mi castokrat zblbnu cely system
    • Re: Nvidia 520MX ovladace linux problem 08.01.2013 | 22:44
      Avatar menom   Používateľ
      tak potom som chcel nainstalovat ovladace od vyrobcu (NVIDIA DRIVERS), ktore som stiahol a podla navoda nainstaloval na mint a to tak, ze som vypol x-server a killol mdm a nainstaloval korektne, ale ked nabootujem OS tak mi to hodi rozlisenie 800x600 a aj ked aktualizujem xorg.config ci jak to je, tak sa nic nedeje a rozlisenie uz nejde menit

      Pokial by si to znova skusal a bol v tomto stave na ubuntu alebo Minte, tak tam treba dat ovladac "nouveau" na blacklist.
      A po restarte by mal nabehnut nvidia driver.

      Lebo je to tak spravene, ze nouveau sa loaduje pokial ho nezakazes.
      • Re: Nvidia 520MX ovladace linux problem 08.01.2013 | 22:48
        miker   Návštevník
        dakujem urcite mi to pomoze do buducna, velmi dlho som s linuxom nerobil a teraz som aj prekvapeny, ze takto jednoducho instalujem ovladace na openSUSE

        a k tomu ubuntu/mint, mozem ich zakazat este pred instalaciou? a preco sa nouveau loaduje, ale ide na 800x600? ak by to bol noeveau tak by snad siel korektne nie? takto mi to pripadalo ako nejaky zachranny system s basic vga ovladacom
        • Re: Nvidia 520MX ovladace linux problem 08.01.2013 | 22:51
          miker   Návštevník
          Unfortunately GNOME 3 failed to start properly and started in the fallback mode.

          This most likely means your system (graphics hardware or driver) is not capable of delivering the full GNOME 3 experience.


          toto mi teraz vypisalo po nainstalovani NVIDIA ovladacov a restartovani z tej stranky http://en.opensuse.org/SDB:NVIDIA_drivers

          • Re: Nvidia 520MX ovladace linux problem 08.01.2013 | 23:09
            Avatar default Debian  Používateľ
            No nebežia ti tie drivre, ako root nám daj výpis z /var/log/Xorg.0.log a daj ho na pastebin, a nemáš náhodou ntb s dvoma grafickými kartami?
            R.K
            • Re: Nvidia 520MX ovladace linux problem 08.01.2013 | 23:13
              mker   Návštevník
              mam, intelacku a Nvidiu, pozeral som, ze nato je aj nejaky ovladac, no zial nejak nechcel ist nahodit, po tom ako mi to vypisalo som pouzil nasledovne prikazy

              nejak som xorg aktualizoval a potom som dal ctrl+alt+F1 aby som restartol xserver a dal som este pre istotu sudo killall gdm a potom som sa snazil dat startx a uz pise errory, takze povedzme ze som teraz na obrazovke login/pass resp. konzola bez grafickeho prostredia a tu ked sa dostanem to vacsinou riesim preinstalaciou celeho OS, takze ako dalej postupovat? dakujem
              • Re: Nvidia 520MX ovladace linux problem 08.01.2013 | 23:31
                Avatar default Debian  Používateľ
                a sme doma, takýto problém sa tu už riešil - link , takže máš 2 možnosti, buď skúsiš bios, a jeho možnosti, možno pôjde zakázať jednu z kariet, ktorú to musíš zistiť, alebo použiješ bumblebee, a teda budeš bežať na intel karte , ale ak použiješ jeden príkaz tak môžeš na jednotlivé aplikácie použiť aj nvidiu.
                R.K
        • Re: Nvidia 520MX ovladace linux problem 08.01.2013 | 23:12
          Avatar menom   Používateľ
          k tomu ubuntu/mint, mozem ich zakazat este pred instalaciou? a preco sa nouveau loaduje, ale ide na 800x600? ak by to bol noeveau tak by snad siel korektne nie? takto mi to pripadalo ako nejaky zachranny system s basic vga ovladacom
          Včera sa mi podarilo úspešne nahodiť uzavretý ovládač 310.19 od nvidie do Linux Mint 14 64-bit.
          V GRUBe som vybral Recovery a tam root (shell).
          Potom treba dať príkaz na mount file systemu aj pre zápis (inak je len pre čítanie).
          Potom sa prepnúť do adresára so stiahnutým ovládačom, prideliť práva a spustiť inštaláciu.

          Potom mi systém nabehol tak isto ako tebe v blbom rozlíšení.

          Vo výpise lspci - v som našiel, že sa používa nouveau.
          Dal som ho na blacklist a po Restarte OK nabehol 310.19.
          • Re: Nvidia 520MX ovladace linux problem 08.01.2013 | 23:16
            miker   Návštevník
            toto uz je trosku na mna zlozite, ale mensi navod by bodol, resp. ako a kedy pouzivat prikazy a ako postupovat, lspci ani netusim presne co je, a ako ti ide ten 310.19 ? ci nerobi nejake hluposti, bugy a podobne, alebo ci je stabilny a vhodny trebars na nejaky hry cez wine. dik
            • Re: Nvidia 520MX ovladace linux problem 08.01.2013 | 23:36
              Avatar menom   Používateľ
              No keď stiahneš certifikovaný ovládač zo stránky nvidia tak je stabilný.
              Teda dotetaz mi vždy išli ich ovládače bezchybne.

              Zajtra dám postup aj s príkazmi.
              • Re: Nvidia 520MX ovladace linux problem 08.01.2013 | 23:38
                Avatar default Debian  Používateľ
                všimni si čo píšem
                R.K
                • Re: Nvidia 520MX ovladace linux problem 08.01.2013 | 23:42
                  Avatar menom   Používateľ
                  Neboj čítam.
                  Môj príspevok bol myslený vo všeobecnej rovine.
            • Re: Nvidia 520MX ovladace linux problem 08.01.2013 | 23:39
              Avatar menom   Používateľ
              Ale keďže si na začiatku zabudol spomenúť, že máš 2 grafiky, tak sa riaď tým čo písal Radovan.
              • Re: Nvidia 520MX ovladace linux problem 08.01.2013 | 23:53
                miker   Návštevník
                diky :-) , v biose nejde nastavit jednu graficku resp. tato moznost tam ani nieje, takze idem vyskusat holu instalaciu a skusim ten bumblebee. dakujem zatial
                • Re: Nvidia 520MX ovladace linux problem 09.01.2013 | 12:33
                  miker   Návštevník
                  miker@miker-K53SC ~ $ optirun glxspheres
                  Polygons in scene: 62464
                  Visual ID of window: 0x21
                  Context is Direct
                  OpenGL Renderer: GeForce GT 520MX/PCIe/SSE2
                  119.369540 frames/sec - 105.981052 Mpixels/sec
                  137.079281 frames/sec - 121.704469 Mpixels/sec
                  136.097464 frames/sec - 120.832773 Mpixels/sec

                  takze hosi nainstaloval som to BUMBLEBEE a mozem pustat aplikacie bud na intelacku alebo na nvidia, ale testoval som to priamo v hre optirun wine ....exe a dosahoval som podobne vysledky, dokonca na intelackej o nieco vyssie FPS 25+ ako na nvidia 20+

                  ovladace su 304, ktore si BUMBLEBEE sam nainstaloval

                  takze ak mate nejake rady ako zvysit este viac vykon Nvidie, popripade ci bude lepsie hodit ine ovladace a podobne, tak budem rad za kazdu pomoc.

                  dakujem
                • Re: Nvidia 520MX ovladace linux problem 09.01.2013 | 12:35
                  miker   Návštevník
                  este pre porovnanie s INTEL VGA
                  OpenGL Renderer: Mesa DRI Intel(R) Sandybridge Mobile
                  59.786160 frames/sec - 53.080544 Mpixels/sec
                  59.840686 frames/sec - 53.128955 Mpixels/sec
                  59.857674 frames/sec - 53.144037 Mpixels/sec


                  a ako vidite, ten rozdiel tam nieje velky, pamatam si na starej FX5600, 2500+ FPS na glxgears
                  • Re: Nvidia 520MX ovladace linux problem 09.01.2013 | 12:39
                    Avatar default Debian  Používateľ
                    glxgears nieje benchmark , jeho meranie môže kadečo ovplivniť, rozhodujúci by mal byť tvoj dojem z hry napríklad
                    R.K
                    • Re: Nvidia 520MX ovladace linux problem 09.01.2013 | 12:47
                      miker   Návštevník
                      jop, testujem to, v podstate ani s jednou sa neviem dostat nad 30 fps a ani v nastaveniach hry nemozem zlepsit nastavenie detailov, proste ich zakazalo zvysovat a ponechalo ich nastavene nieco medzi low a medium

                      hratelne to je, ale cakal som viac, na windowse 50+ fps s daleko vyssimi detailmi, takze neviem ci sa s tym mam zmierit alebo spekulovat a znicit system, co by som nerad

                      ked to tak lepsie porovnam tak s optirnonom to ide trosku lepsie ako bez
                      • Re: Nvidia 520MX ovladace linux problem 09.01.2013 | 13:04
                        Avatar default Debian  Používateľ
                        no ak to ide cez wine tak aj tam môže byť strata výkonu podľa mňa, predsa len je to hack, len by ma zaujímalo prečo chceš bežať na linuxe (neviď za tým nič ďalšie, len mi odpovedz).
                        R.K
                        • Re: Nvidia 520MX ovladace linux problem 09.01.2013 | 13:22
                          miker   Návštevník
                          vyhovuje mi vo viacerych smeroch a ak je dobre nastaveny je velmi stabilny. A zas niesom taky hrac aby som ostal pri windowse, hram len jednu hru..ale samozrejme mam dualboot.

                          Preto sa snazim tu spojaznit veci, ktore potrebujem, este najst nejaku vhodnu nahradu za Visual studio C++ a spojazdnenie mojej jednej oblubenej hry na 100%, tak prejdem na linux uplne
                          • Re: Nvidia 520MX ovladace linux problem 09.01.2013 | 14:37
                            Avatar default Debian  Používateľ
                            Qt by ti náhodou nevyhovovalo, to má podľa mňa úžasné programy na vývoj. A čo je to za hru tá tvoja? Neni šanca, že je v steame, alebo sa tam dostane?
                            R.K
                            • Re: Nvidia 520MX ovladace linux problem 09.01.2013 | 16:38
                              miker   Návštevník
                              nedostane sa do steamu, to je od blizzardu world of warcraft, ale prave som len tak zo srandy skusal nejake hry a napr Max Payne 2 cez D3D isiel super