Zhasinanie monitora

Sekcia: Hardware a Drivery 12.01.2013 | 11:20
Palo   Návštevník
Zdravim,

Ako zistim ci mam pre grafiku nainstalovany spravny (alebo aspon nejaky) ovladac.

Mam totiz taky problem, ze pri presuvani okien mi na
1 sekundu zhasne monitor a potom sa rozsvieti, ak napr. otvorim vacsi obrazok, tak je to este horsie. Alebo ked si v linux minte spustim monitor systemu na celu plochu tak monitor sa vypina kazdych par sekund.

Konfiguracia:
Mint linux 14 s Mate (nie debian edition), skusal som aj Kubuntu, Ubuntu, Zorin OS cim novsie distro tym je to na toto nachylnejsie. Chcel som skusit aj Sabayon alebo Slax ale tie mi pri starte zamrznu.

grafika: ati radeon 9200
procak: athlon xp 2500+
doska: msi k7n2

Pred 2 rokmi som musel kupit novy LCD monitor, CRT-cko odislo. Tento mam pripojeny cez DVI (digital), ak ho pripojim cez VGA (teda analog), tak vtedy problem nemam, len obraz mam rozmazanejsi. Pripojene to cez analog mat nemozem pretoze, potom mam problem zase vo windowse (neviem nastavit vacsie rozlisenie ako 1600x1200, monitor je nativny 1920x1200)

Problem je iba pri DIGITALNOM pripojeni !

Dakujem.
    • Re: Zhasinanie monitora 12.01.2013 | 11:28
      Avatar default Debian  Používateľ
      Ako root otvor niečím, napríklad geditom /var/log/Xorg.0.log a jeho obsah daj na pastebin, a link daj sem
      R.K
      • Re: Zhasinanie monitora 12.01.2013 | 12:25
        Palo   Návštevník
        http://pastebin.com/9GG9qz0L
        • Re: Zhasinanie monitora 12.01.2013 | 13:09
          Avatar default Debian  Používateľ
          Takže bežíš na slobodnom radeon ovládači, chyba kľudne môže byť v ňom, takže otvor dodatočné ovládače a pozri sa či tam nenájdeš nejaké pre tvoju grafickú kartu, malo by sa to po novom nachádzať v správcovi softwaru, keď dáš niekde rozšírené nastavenia tak tam by mala byť karta: dodatočné ovládače
          R.K
          • Re: Zhasinanie monitora 12.01.2013 | 14:12
            Palo   Návštevník
            V tych dodatocnych ovladacoch nic nemam, vid. http://postimage.org/image/u9f9nvoa5/full/
            • Re: Zhasinanie monitora 12.01.2013 | 14:27
              Avatar default Debian  Používateľ
              Dal som hladať ovládače pre tvoju kartu, a našlo mi toto , ale ty si preistotu skús ešte sám pomocou tohoto vyhladávača nájsť driver pre svoju kartu.
              R.K
              • Re: Zhasinanie monitora 12.01.2013 | 14:28
                Avatar default Debian  Používateľ
                Ale ako píše wlasaty, drivermi to byť nemusí, ale 100%-tne to nevylučujem, za skúšku toho driveru nič nedáš.
                R.K
              • Re: Zhasinanie monitora 12.01.2013 | 15:14
                Palo   Návštevník
                Nasiel som to iste ako ty, a ktory z tych suborov mam vybrat, a hlavne ako sa to instaluje v linux minte, lebo ten prvy s priponou run sa neda spustit, a tie rpm mi len rozbali. Teraz mam len live DVD, da sa to naistalovat aj tak, lebo na normalnu instalaciu nemam teraz ani miesto na hdd
                • Re: Zhasinanie monitora 12.01.2013 | 16:04
                  Avatar default Debian  Používateľ
                  liveDVD využiť nemôžeš, pretože to po inštalácii toho ovládaču vyžaduje reštart, pretože ti už v jadre beží radeon driver, a to nemôžeš len tak za behu prepnúť na frglx (čiže ten od ati) , takže pokračovanie nabudúce (keď si dáš systém na pevno)
                  R.K
                  • Re: Zhasinanie monitora 12.01.2013 | 16:27
                    Palo   Návštevník
                    Nepomoze ani restart X serveru cez Ctrl+Alt+Backspace ?
                    • Re: Zhasinanie monitora 12.01.2013 | 16:30
                      Avatar default Debian  Používateľ
                      Nie, to nieje záležitosť xserveru, ale modulov, ktoré sú v jadre, a jadro nemôžeš reloadnúť iným spôsobom ako je reštart.
                      R.K
          • Re: Zhasinanie monitora 12.01.2013 | 14:24
            WlaSaTy   Návštevník
            Na identickej karte používam otvorený ovládač Radeon a takúto chybu som nespozoroval.

            Skôr odhadujem, že vzhľadom na vek tej karty (cca 10 rokov) jednoducho odišla elektronika okolo DVI portu.

            Odporúčam pozrieť sa na typ dosky aby človek vedel aký typ AGP slotu udrží a pozrieť v bazári niečo za 10 až 20 Eur. Teda okrem pseudografiky zvanej Nvidia Vanta.