zachrana disku

Sekcia: Ostatné 30.01.2013 | 09:56
jano   Návštevník
Caute,

Pouzil som prikaz dd if=/path/to/image of=/dev/sdx , akurat som zadal zlu particiu, takze budem musiet zachranovat hdd. Otazka znie: moze sa nieco stat, ked pred zachranou prekopirujem data o ktorych si myslim, ze niesu poskodene na iny hdd.
    • Re: zachrana disku 30.01.2013 | 10:06
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
      Si urobil asi to najhoršie čo sa dalo, súcitím s tebou. Otázka je, bol ten image veľký ako sdx?
      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • Re: zachrana disku 30.01.2013 | 11:51
        jano   Návštevník
        subor -image bol mensi, ale povodne bol na vacsom disku, ma cca 10GB. Myslel som, ze ked nahodou nebude mat dost miesta tak vyhlasi podobnu hlasku ako pri nedostatku miesta pri kopirovani. Nestalo sa.
        • Re: zachrana disku 30.01.2013 | 12:02
          WlaSaTy   Návštevník
          Takže 10G dát v prdeli. Odporúčam preklopiť niekam inam, a na ten preklopený image spustiť testdisk aj s heuristikou.

          Prajem príjemnú zábavu s triedením nekonzistentných dát.

          Mne takto zdochla 8G karta v mobile, mal som tam fotky z pekných akcií ktoré som bol lenivý nahrať do kompu.
          • Re: zachrana disku 30.01.2013 | 13:57
            jano   Návštevník
            este som nepouzival heuristiku v testdisku, ako sa to robi ?
            • Re: zachrana disku 30.01.2013 | 16:33
              WlaSaTy   Návštevník
              Jaj, oni už za tie roky zjednotili programy testdisk a photorec.
              app-admin/testdisk-6.13 (/usr/bin/photorec)
              app-admin/testdisk-6.13 (/usr/bin/testdisk)
              
              Takže, sprav si image toho disku, a na tom image spusti testdisk. Ten by mal nájsť pri detailnom hľadaní pôvodnú alokačnú tabuľku keďže pôvodný FS EXT má na viacerých miestach uložené inody (niečo ako alokačnú tabuľku). S pomocou tej starej si vyextrahuj to, čo bolo na pôvodnej partícii. A na to vyextrahované poštvi photorec. Ten to už heuristicky nájde. Len, koľko z toho bude použiteľného neviem.
              • Re: zachrana disku 30.01.2013 | 20:31
                jano   Návštevník
                este jedna vec sa mi stala - kym som mal pripojeny externy disk tak bolo vstko OK a prve co ma napadlo prejst to testdiskom. Presielsom to a vypisal kopu particii. A uz som vedel aj bez Vasich rad, ze to bude na dlho, tak som to nechal na dnes. A dnes ked som ho pripojil tak inkriminovany disk robil problemy. Dostal som taky napad, ze pred tou heuristikou urobim normalny bkp cez dd a image disku cez dd. Lenze Od cca 13:00 do teraz robi normalny BKP, t.j.

                dd if=/dev/sde1 of=/dev/sdd1, hdd ma 250GB, v com moze byt problem, ze tak dlho to robi ? A tie data ktore som videl ako funkcne, ked bol hdd este pripojeny, su uz navzdy stratene ??? / ked po pripojeni nebol schopny normalne spolupracovat - nehlasil sa menom, naopak vyhlasil nejaku hlasku ze ma problem / Len nemam hlasku a neviem kde by som ju pohladal. Teraz ten BKP robim cez liveCD
                • Re: zachrana disku 30.01.2013 | 20:42
                  Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
                  Keď je ten poškodený disk sde1 tak si mal použiť dd if=/dev/sde1 of=/home/tvoj_user/image

                  Proste uložiť to do súboru.
                  Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                  • Re: zachrana disku 30.01.2013 | 20:56
                    jano   Návštevník
                    myslel som ze toto je kopirovanie surovych dat aj s pripadnymi chybami a chel som mat nieco ako dvojitu zalohu. Je to zbytocne ? V home useri nemam tolko miesta tak som to urobil takto.
                    • Re: zachrana disku 30.01.2013 | 21:58
                      WlaSaTy   Návštevník
                      Robenie kópie pri oprave disku nie je zbytočné. A k tomu potrebuješ približne dvojnásobok kapacity pôvodnej veľkosti toho disku čo si odprášil. Takže, ak tam máš len pesničky a filmy, tak ...

                      Inak, prenos cez USB bol pomalý až do doby USB 3 ktorý určite nejde s tým diskom.
                      • Re: zachrana disku 31.01.2013 | 10:03
                        jano   Návštevník
                        bohuzial tam nemam pesnicky a filmy, ale dolezite zalohy
                        • Re: zachrana disku 01.02.2013 | 10:52
                          jano   Návštevník
                          tak nieco mi to zachranilo cez photorec, ale teraz ten photorec to testuje. Mam to testovanie nechat dobehnut alebo to mozem stopnut.
                          • Re: zachrana disku 01.02.2013 | 20:10
                            WlaSaTy   Návštevník
                            Ak nepotrebuješ výsledky, alebo ich nemáš kam dať, tak to môžeš stopnúť a znovu zalomiť rukami.
                            • Re: zachrana disku 03.02.2013 | 12:44
                              jano   Návštevník
                              musel som to stopnut, lebo sa mi to seklo z neznameho dovodu t.j. cas zostal stat a testovanie tiez a tak som zacal pracovat s tym co photorec zachranil. Bezal cca 14 hod.
                              • Re: zachrana disku 03.02.2013 | 12:46
                                jano   Návštevník
                                A vysledky typu 10000 suborov txt recovered som tam mal, akurat co bude pouzitelne sa dozvedam az v tejto fazi. Ale som rad ze niektore veci mam uz zachranene. Postupil som krocik dopredu.
                                • Re: zachrana disku 03.02.2013 | 15:16
                                  jano   Návštevník
                                  mam taku otazku na zaver: vsetky subory, alebo drviva vacsina maju modify attrib den havarie alebo den po nej 31.1.13 To uz asi nejde nijako spravit, dopatrat sa povodneho datumu? Alebo hej ? Ulahcilo by mi to sortovanie, niektorych suborov, ktore su poskodene, ale zas nie celkom.