Sieť deaktivovaná

Sekcia: Konfigurácia 28.02.2013 | 22:17
Avatar Ľubomír Štulajter Ubuntu 14.04 X64  Používateľ
Mám Lubuntu, myslím 10.04, na staršom notebooku. Na sieť ho pripájam výlučne cez WiFi. Doteraz som s tým mal jediný problém - pri každom zapnutí treba ručne zadať kľúč, systém si ho nepamätá.

Teraz však vyskočil iný problém - sieť vôbec neviem zapnúť, na paneli mi dá hlášku "sieť deaktivovaná". Hardvérovo by to malo byť v poriadku, kontrolka bliká. Takže problém bude niekde v OS. V menu Lubuntu nie sú prakticky žiadne možnosti nastavenia, zrejme tu budem musieť riešiť cez terminál... a tu sa moje znalosti končia. Poraďte.
    • Re: Sieť deaktivovaná 28.02.2013 | 22:49
      Avatar Ľubomír Štulajter Ubuntu 14.04 X64  Používateľ
      Dotiahol som k nemu kábel, nepomohlo, takže problém sa týka sieťových pripojení vo všeobecnosti, nielen WiFi.
      • Re: Sieť deaktivovaná 28.02.2013 | 23:24
        Avatar menom   Používateľ
        Skús pozrieť čo odpovie terminál na príkaz:

        rfkill list

        Potom môžeš pozrieť výstup z

        lspci -v

        Posledné 2 odstavce hovoria o ethernet a wifi karte.
        • Re: Sieť deaktivovaná 01.03.2013 | 20:46
          Avatar Ľubomír Štulajter Ubuntu 14.04 X64  Používateľ
          Prvy prikaz neurobil nic (resp. nic vditelne), z druheho kopirujem posledne odstavce tykajuce sa sietoviek:

          02:02.0 Ethernet controller: Broadcom Corporation BCM4401 100Base-T (rev 01)
          Subsystem: Acer Incorporated [ALI] Device 0064
          Flags: bus master, fast devsel, latency 64, IRQ 6
          Memory at d0204000 (32-bit, non-prefetchable) [size=8K]
          [virtual] Expansion ROM at 34000000 [disabled] [size=16K]
          Capabilities: <access denied>
          Kernel driver in use: b44
          Kernel modules: b44

          02:04.0 Network controller: Intel Corporation PRO/Wireless 2200BG [Calexico2] Network Connection (rev 05)
          Subsystem: Intel Corporation Device 2701
          Flags: bus master, medium devsel, latency 64, IRQ 10
          Memory at d0208000 (32-bit, non-prefetchable) [size=4K]
          Capabilities: <access denied>
          Kernel driver in use: ipw2200
          Kernel modules: ipw2200



          • Re: Sieť deaktivovaná 01.03.2013 | 22:45
            Avatar menom   Používateľ
            Prvý príkaz má vypísať či nie je blokovaná wifi.
            Asi nemáš nainštalovaný program rfkill.

            V druhom vidno, že tam máš modul v jadre a ovládač, to je ok.


            Skús tieto príkazy:
            ifconfig wlan0 down
            ifconfig wlan0 up
            alebo
            /etc/init.d/networking start
          • Re: Sieť deaktivovaná 02.03.2013 | 00:08
            Avatar menom   Používateľ
            Ak by bolo treba, tak tie príkazy vyskúšaj tak, že dáš pred ne aj
            sudo
            • Re: Sieť deaktivovaná 03.03.2013 | 07:55
              Avatar Ľubomír Štulajter Ubuntu 14.04 X64  Používateľ
              Problem zmizol sam rovnako, ako sa objavil: vznikol po tom, co synator notebook uspal - nezvykneme to robit, lebo som to urobil raz a prebudenie trvalo niekolkokrat dlhsie ako normalny start po zapnuti.

              Ked ho teda zapol/prebudil, siet nechodila, nepomohlo ani niekolko restartov, ani vypnutie a zapnutie. Vcera ho zase uspal - a ked ho nastartoval, vyskocilo zname okienko na zadanie kluca pre WiFi...

              Neviem, co za zrada tam bola, ale opravilo sa to samo.
              • Re: Sieť deaktivovaná 03.03.2013 | 09:46
                WlaSaTy   Návštevník
                Nebude zblbnutý profil pre peňaženku uchovávajúcu doplnkové heslá?
                • Re: Sieť deaktivovaná 03.03.2013 | 11:27
                  Avatar Ľubomír Štulajter Ubuntu 14.04 X64  Používateľ
                  Nemam s tym skusenosti, ale s tym uchovavanim hesiel to urcite nie je v poriadku, lebo nieco take vyskakuje po kazdom zadani kodu pre WiFi, vzdy to tiez pyta heslo.

                  Ale v tomto pripade bol asi problem aj niekde inde, lebo siete vobec nesli, ani WiFi, ani kabel.
                  • Re: Sieť deaktivovaná 03.03.2013 | 11:56
                    WlaSaTy   Návštevník
                    Určite. Nastavenie sietí bolo v Ubuntu presunuté z systému do užívateľského priestoru a je silne závislé aj od správy hesiel. Obvykle sa to vyrúbe ak si človek pretuní systémik a odpáli z neho potrebné komponenty.

                    Mimochodom, keď s tým nemáš skúsenosti, tak ako o tom môžeš niečo s určitosťou tvrdiť?
                    • Re: Sieť deaktivovaná 03.03.2013 | 16:26
                      Avatar Ľubomír Štulajter Ubuntu 14.04 X64  Používateľ
                      Tvrdim to preto, ze nerozumiem, naco by tam bol nejaky nastroj, ktory vyzera, ze by mal uchovavat hesla, ked pri kazdom starte systemu musim zadavat heslo aj do WiFi, aj do tohto nastroja.

                      Pretunene tam urcite nie je nic, na tom stroji som chcel mat funkcny len webovy prehliadac a WiFi a bol som rad, ked sa mi tam po niekolkych pokusoch podarilo rozchodit aspon Lubuntu 10.04. Riesil som to pred par mesiacmi tu.
                      • Re: Sieť deaktivovaná 03.03.2013 | 16:43
                        WlaSaTy   Návštevník
                        Niečo podobného som inštaloval aj ja, ale taku chybu som si nevšimol. Ako som vtedy naznačoval, tak to išlo cez alternate mini CD a metabalík pre lubuntu. Heslo si to uchovávalo bez problémov

                        Jako si to vôbec inštaloval?
                        • Re: Sieť deaktivovaná 03.03.2013 | 17:02
                          Avatar Ľubomír Štulajter Ubuntu 14.04 X64  Používateľ
                          Mne to z mini CD nenabootovalo, tak som si stiahol ISO image instalacneho CD Lubuntu 10.04 a normalne som nainstaloval toto.
                          • Re: Sieť deaktivovaná 03.03.2013 | 17:29
                            WlaSaTy   Návštevník
                            Keď vynechám to, že mini CD naštartuje vždy i keď bez farebných klikátiek, tak mi z toho vychádzajú buď zabudnuté záplaty alebo nasilu odinštalované komponenty. A to sú v tomto prípade dosť potrebné veci keďže LXDE ktoré je základom lubuntu v sebe vtedy neobsahovalo veci na nastavenie siete. Sieť sa v ňom nastavovala na systémovej úrovni. A tak výzva na zadanie hesla do WiFi sa nemala ako zhmotniť.
                            • Re: Sieť deaktivovaná 03.03.2013 | 18:03
                              Avatar Ľubomír Štulajter Ubuntu 14.04 X64  Používateľ
                              Odinstalovane nebolo nic, ale zaplaty tam chybaju, to je fakt. Mojim cielom bol funkcny system, zaplaty som nijako neriesil. Az teraz na Wikipedii pozeram, ze to bolo prve vydanie Lubuntu. A zaroven som tam nasiel (pre mna) prekvapujucu informaciu, ze je podporovane az do 04/2013 (myslel som si, ze podpora uz davno skoncila).
                              • Re: Sieť deaktivovaná 03.03.2013 | 18:19
                                WlaSaTy   Návštevník
                                Či skončila podpora alebo nie je jedno. Upgrade sa dá urobiť pokiaľ jednotlivé kroky majú dostupné repozitáre.

                                Pred tým ale odporúčam tri povinné veci :
                                Vyhodiť cudzie repozitáre
                                Otestovať RAM
                                pripraviť sa na stratu užívateľských nastavení.

                                Prvé dve veci sú pochopiteľné. Posledná súvisí s zmenami za posledné roky. Ale ten obrázok na pozadie si človek prestaví dosť ľahko.
                                • Re: Sieť deaktivovaná 03.03.2013 | 19:17
                                  Avatar Ľubomír Štulajter Ubuntu 14.04 X64  Používateľ
                                  Uzivatelske nastavenia tam nie su prakticky ziadne, jedine, co sa moze stratit, su relacia a historia v Chromium. Na nic ine ako browsovanie po Internete sa ten notebook nepouziva, nebyt Lubuntu, uz by bol mozno zosrotovany, lebo XP-cko na nom nebolo pouzitelne uz par mesiacov po reinstalacii.

                                  Ked si najdem trochu casu, skusim sa s nim pohrat. Aspon sa zase naucim nieco nove, kedze v case, ked to Lubuntu vyslo, som este Linux nepouzival. Ja som vlastne poriadne nezazil ani Gnome 2, uz bola na svete 3-jka, ked som "prebehol" k Linuxu.
                                  • Re: Sieť deaktivovaná 03.03.2013 | 20:42
                                    WlaSaTy   Návštevník
                                    Pokiaľ si musíš nájsť čas na to aby si zapol napríklad synaptic, ...
                                    • Re: Sieť deaktivovaná 03.03.2013 | 20:49
                                      Avatar Ľubomír Štulajter Ubuntu 14.04 X64  Používateľ
                                      Musim. :-)
                                      Aj teraz pracujem (na druhom stroji, momentalne pod Windows), na Linuxos sa len sem-tam prepnem... a so spravou Linuxu zatial nemam velke skusenosti, dnesne Ubuntu je prilis user-friendly na to, aby cloveka nutilo zahlbit sa do toho viac...
                                      • Re: Sieť deaktivovaná 03.03.2013 | 21:50
                                        WlaSaTy   Návštevník
                                        Kôli kliknutiu na dve tlačítka sa nepotrebuješ zahĺbiť.

                                        Ale, to je jedno.
                                        • Re: Sieť deaktivovaná 03.03.2013 | 21:55
                                          Avatar Ľubomír Štulajter Ubuntu 14.04 X64  Používateľ
                                          Nemal som ho ani zapnuty... ale uz som to odklikol, prave to bezi... vlastne synator uz hlasi "dokoncene".
                                        • Re: Sieť deaktivovaná 03.03.2013 | 21:57
                                          Avatar Ľubomír Štulajter Ubuntu 14.04 X64  Používateľ
                                          Ale teraz si nie som isty, ci som tam predsa len niekedy tie aktualizacie nespustil - lebo sa mi nezda, ze by toho bolo k cistej instalacii tak malo. Zrejme som uz musel niekedy nieco instalovat - ale bolo to davno (preto sa nepamatam) a urcite to nemalo vplyv na tie hesla, lebo to si pamatam, ze sa spravalo vzdy rovnako - s vynimkou tej poruchy tento tyzden.
                                          • Re: Sieť deaktivovaná 03.03.2013 | 22:06
                                            WlaSaTy   Návštevník
                                            Pokiaľ to bol ten prastarý stroj, tak na ňom by si tie záplaty nemal za 5 minút aplikované. Niečo mi tu silne nesedí, a podobá sa to na popis.

                                            • Re: Sieť deaktivovaná 03.03.2013 | 22:41
                                              Avatar Ľubomír Štulajter Ubuntu 14.04 X64  Používateľ
                                              OK, takze system je zaplatany a okrem zaplat tam nebolo nic doinstalovane ani odinstalovane... je to cista instalacia Lubuntu 10.04 plus zaplaty.
                                            • Re: Sieť deaktivovaná 03.03.2013 | 22:44
                                              Avatar Ľubomír Štulajter Ubuntu 14.04 X64  Používateľ
                                              Pozeral som teraz, co to tam vlastne neslo. Je to komplet menu sieti z panela, nieco podobne ako v dnesnom Gnome. Cele to bolo nedostupne. Teraz tam pekne vidim vsetky dostupne WiFi siete, informaciu, ze kabel nie je pripojeny, moznost nastavit dalsie pripojenia... Medzi tymi dvoma uspaniami systemu mi to dalo len tu hlasku "Siet deaktivovana".
    • Re: Sieť deaktivovaná 01.03.2013 | 22:24
      Avatar ferri Fedora  Používateľ
      Podobný problém som mal aj ja tento týždeň na jednom netbooku s kubuntu 12.04.
      Po kliknutí na ikonu správy siete tam nebolo nič, len hláška Spustite správcu siete a žiadne zariadenie, ani ethernet a ani wifi.
      Úpne tam chýbali. Keďže to bol netbook bez cenných údajov, systém som preinštaloval na kubuntu 12.10.
      Tiež som ale zvedavý, čo to asi mohlo byť.
    • wifi 10.03.2013 | 12:37
      anakonda   Návštevník
      Zdravím vás páni. Mám problém s ntb AsusF5 kde sa už neviem druhý den pohnúť z miesta. Skúšal som debian, pclinuxos aj ubuntu (LTS12.04) a nedokážem ju "rozhýbať".
      Tu je výpis z lspci : 02:00.0 Network controller: Broadcom Corporation BCM4311 802.11b/g WLAN (rev 01)
      Subsystem: ASUSTeK Computer Inc. Device 170f
      Flags: bus master, fast devsel, latency 0, IRQ 5
      Memory at fa9fc000 (32-bit, non-prefetchable) [size=16K]
      Capabilities: <access denied>
      Kernel modules: wl, ssb

      06:00.0 Ethernet controller: Atheros Communications Inc. L2 Fast Ethernet (rev a0)
      Subsystem: ASUSTeK Computer Inc. Device 1415
      Flags: bus master, fast devsel, latency 0, IRQ 40
      Memory at feac0000 (64-bit, non-prefetchable) [size=256K]
      Expansion ROM at feaa0000 [disabled] [size=128K]
      Capabilities: <access denied>
      Kernel driver in use: atl2
      Kernel modules: atl2
      Skúsil som aj ovládač z windowsu, ale bez úspechu. Dakujem za vaše odpovede.
      • Re: wifi 10.03.2013 | 17:07
        WlaSaTy   Návštevník
        Ktorú? Píšeš že máš dve sieťovky a jedna z nich Ti nejde. Dočasne by si mohol použiť aj tú druhú, nie?
        • Re: wifi 10.03.2013 | 17:41
          anakonda   Návštevník
          Jedna je sieťovka LAN, tá je spoznaná, o wifi píše, že wlan0 "device not found"..
          • Re: wifi 10.03.2013 | 18:44
            WlaSaTy   Návštevník
            Pravdepodobne tá WiFi karta má ovládač slabej kvality, alebo máš pre ňu zlý firmware. Čo si už skúsil a s akým výsledkom?
            • Re: wifi 10.03.2013 | 20:00
              anakonda   Návštevník
              Skúšal som samozrejme najskôr to čo mi ponukla daná distribucia ako "restrict drivers", v zopár prípadoch sa stal ntb neovládateľný, prešiel do textového režimu v celej obrazovke a do ničoho som sa nevedel prepnúť.. Skúsil som aj .inf z windowsáckeho ovládača ale nič sa nezmenilo. Tú wifi viem vyriešiť ext anténkou ale pozeral som na nete a zistil som, že rovnako ani web kamerku tu asi nerozbehám a vyzerá to na ntb s windows a obmedzeným linuxom.
              • Re: wifi 10.03.2013 | 20:52
                WlaSaTy   Návštevník
                A nič iné?
              • Re: wifi 10.03.2013 | 23:05
                Avatar menom   Používateľ
                Skús nainštalovať:

                b43-fwcutter

                firmware-b43-installer

                • Re: wifi 10.03.2013 | 23:33
                  anakonda   Návštevník
                  Áno skúšal som presne ten návod, dal som preč ten čo som nainštaloval cez ovládače, nainštaloval b43.fwcutter aj firmware, ale výsledok žiaden. Stále mi v termináli vypisuje že wlan0 neexistuje..
                • Re: wifi 10.03.2013 | 23:33
                  WlaSaTy   Návštevník
                  Myslím, že k tomu by bolo treba aj odinštalovať druhý ovládač alebo ho aspoň zakázať. Ale, to bolo popísané na konci tých linkov.
                  • Re: wifi 10.03.2013 | 23:43
                    anakonda   Návštevník
                    sudo apt-get purge bcmwl-kernel-source broadcom-sta-common broadcom-sta-source Toto som zmazal, nainštaloval som sudo apt-get install b43-fwcutter firmware-b43-installer reštartoval už ani neviem koľko krát ale výsledok nie je..
                    • Re: wifi 10.03.2013 | 23:46
                      WlaSaTy   Návštevník
                      A to s tým blacklistom si čítal?
                      • Re: wifi 10.03.2013 | 23:51
                        anakonda   Návštevník
                        "blacklist"?? Určite niekde robím nejakú chybu, pretože tú istú wifinu mám aj v DELL 6500 a nie je problém.. Môžeš dať link na to čo čítaš ty?
                        • Re: wifi 11.03.2013 | 00:01
                          WlaSaTy   Návštevník
                          Link si už dostal. Tá Wifina má problém, že sa teraz už asi rok medzi sebou mlátia ovládače. Takže ak máš to isté železo v druhom stroji, tak bude asi najistejšie použiť aj rovnaké programové vybavenie. Teda, bude to asi jednoduchšie ako si všimnúť že link má obvykle inú farbu ako text.
                          • Re: wifi 11.03.2013 | 00:14
                            anakonda   Návštevník
                            ..že má odkaz inú farbu som si všimol už pred pár rokmi a tiež som zistil, že ked na to kliknem, tak sa mi otvorí stránka kam je ten link smerovaný.. Tá wifina má problém, ktorý vyriešim ale pýtal som sa preto, že je to záhada, ktorú treba objasniť. Na druhom ntb mam LTS 12.04 a tak som ho skušal aj sem. Prvý tam bol Debian, na ten som si povedal, že to asi je nad moje sily, ale ked to bolo rovnaké aj v pclinuxos (KDE aj Gnome) tak som to bral ako výzvu na "boj"
                            No nič, v každom prípade som to nezvládol, ale ešte budem skúšať!
                            • Re: wifi 11.03.2013 | 00:52
                              Avatar menom   Používateľ
                              K tomu ako písal WlaSaTy (o broadcom sieťových kartách): Tá Wifina má problém, že sa teraz už asi rok medzi sebou mlátia ovládače.
                              Všimol som si to aj pri iných broadcom kartách.
                              Niekomu pomohlo postupné skúšanie ovládačov (ako to robíš aj ty) akurát po odinštalovaní tých nežiadúcich by si mohol vždy prehľadať všetky blacklisty či v niektorom nie je zakázaný ten Aktuálny ovládač, ktorý práve skúšaš.
                              Dočítal som sa totiž o prípadoch, kde pri týchto sústavných pokusoch sa môže dostať na blacklist aj to čo nechceš.
                              Dokonca aj ovládač pre ethernet kartu pri pokusoch rozchodiť wifi kartu.
                              Tak to je už riadny brdcom bordel.
                              • Re: wifi 11.03.2013 | 12:39
                                WlaSaTy   Návštevník
                                Presne tak.

                                Kedysi bol podobný problém s ovládačmi Atheros, ale tie sa stali postupom času oveľa lepšie podporované ako legendárne Orinoco. Teraz sa o prehuplo na Broadcom.

                                PS: Neviem či by som mal ja osobne na to trpezlivosť keďže som podobnú vec riešil pred časom. Ten Micro WiFi adaptér ma vyšiel okolo 10 až 15 Eur a len roziel na konzumnom (bez ohľadu na strávený čas) bol vyšší. Holt, výrobcovia robia novšie a lacnejšie železo a akosi zabúdajú zverejňovať špecifikácie. Alebo ich dokonca aj dodržiavať.
                                • Re: wifi 12.03.2013 | 00:38
                                  anakonda   Návštevník
                                  Tak som sa posunul trochu dalej.. Skúšal som niečo "ľahké" bez množstva softu a dal som ElementaryOS. Wifi funguje (webku si nechám na daľšie dni..) ale daľšia záhada! Nedá sa nič nainštalovať, skúsil som zmeniť zdroje, ale k ničomu to nebolo. Rovnaký problém je aj vo win7, asi to bude nejaká hw chyba..
                                  • Re: wifi 12.03.2013 | 10:46
                                    WlaSaTy   Návštevník
                                    Keď sa niečo nedá, tak Linux vypíše chybu a obvykle k nej sa dá dohľadať riešenie.

                                    Ak máš problém inštalovať aj vo Windows 7, tak bude s najväčšou pravdepodobnosťou vadný HW. Ten stroj je ako starý že robí takéto vylomeniny?
                                    • Re: wifi 12.03.2013 | 18:31
                                      anakonda   Návštevník
                                      "hw chyba" to asi nebude, resp neviem ako sa môže niečo prejavovať iba na aktualizáciách.. Dá sa pripojiť k netu, môžem sťahovať súbory, takže toto je asi niečo z oblasti Bermudského trojuholníka a priľahlých záhad.
                                      Ten ntb je možno 8-10 ročný, má to celeron1.6.
                                      • Re: wifi 12.03.2013 | 22:15
                                        WlaSaTy   Návštevník
                                        Pri aktualizáciách beží celý systém na plno. Takže sa v pohode prejaví chyba RAM, prehrievanie CPU, kvalita disku a výkon zdroja.

                                        Záťažové testy nerieš, ani si nepovysávaj vetráky. Radšej si lám hlavu nad počarením. Je to síce neefektívne, ale jednoduchšie.
                                      • Re: wifi 13.03.2013 | 22:07
                                        Avatar menom   Používateľ
                                        Este k tej broadcom wifi:
                                        Ak si este neobjavil, tu je nieco co by mohlo pomoct:
                                        http://lkubuntu.wordpress.com/2011/09/08/how-to-fix-broadcom-43xx/