Ubuntu a Win7

Sekcia: Aplikácie & Desktop 24.03.2013 | 14:04
1kosher1   Návštevník
Zdravím,
Ani sám neviem ako som sa zamotal, tak začnem pekne poporiadku mam notebook lenovo g 580 na ktorom som mal nainštalovaný win 7 kde soms a rozhodol že nainštalujem ubuntu z USB, inštaloval som treťou možnosťou teda manuálnym rozdelením partícií. Po niekolkých poikusoch a studovaním for na nete som zistil že musím vytvoriť particiu EFI a nainštaloval ubuntu v tomto čase bol ubuntu jediný OS na harddisku, ked som už vedel že viem správne rozdeliť partície tak som šiel nainštalovať nanonovo win 7 kedže som sa na nete dočítal že najlepšie je inštalovať akoprvý win 7 a až potom ubuntu. Po nainštalovaní win 7 som šiel inštalovaťubuntu a tu začali problémy, v manuálnom rozdelovaní partícii mi už ubuntu particie s win 7 nenašlo ukázalo mi len 500GB prázdny disk akoby tam WIN 7 ani nebol pričom som ho tam mal funkčne nainštalovaný, dalšia vec ktorá sa pokašlala bolo že ekd zapnem notebook nefunguje mi F2 a neviem sa dostať do BIOSu a tretí problém ale ten je asi len estetický je, že v BOOT menu F12 mám na prvej položke možnosť ubuntu čo mi príde velmi divné kedže zvyšok tam su len hardwerove ponuky ako hardisk,cdrom,usb,LAN aprečo na prvej pozicii je ubuntu, možno Vám to nejak pomôže s radou, naozaj užs a neviem pohnuť a nechcem to nechať takto rozflákané už som premýšlal aj o formatovaní harddisku na low level ale chcle som sa najprv poradiť
    • Re: Ubuntu a Win7 24.03.2013 | 16:55
      xxx   Návštevník
      mam lenovo b580, a podobne problemy, trvalo mi dlho nez som prisiel na sposob ako prepnut disk z gpt na mbr. Ja to mam tak, ze najprv som tam dostal ubuntu 12.04 a ked uz to bolo, sa mi nechcelo uz preinstalovavat zase vsetko a tak som nainstaloval win7 na sda2 a funguje to bez problemov. Len som opravil grub, aby videl na ten win7.
    • Re: Ubuntu a Win7 24.03.2013 | 18:45
      WlaSaTy   Návštevník
      Ak by si chcel, tak sem dáš informáciu ako bola vytvorená tabuľka rozdelenia diskov GPT a aký windows 7 sa tam snažíš nainštalovať. Ten 32Bit asi nebude pozerať do GPT na konci disku, ale pozrie si momentálne prázdnu MBR na začiatku disku. A tomu by zodpovedalo opísané chovanie.
      • Re: Ubuntu a Win7 24.03.2013 | 19:37
        Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ
        RE: 1kosher1
        Najlepšie bude nabootovať Live CD Ubuntu a dať sem výstupy z terminálu:
        sudo fdisk -l
        sudo parted -l

        Ale už teraz tuším, že problém bude s tabuľkou GPT. Inštalátor Ubuntu nedokáže pracovať s GPT a preto ani nevidí oddiely na disku. Zatiaľ je stále riešením tabuľku GPT nahradiť ms-dos, ale musí sa cez GParted preformátovať celý disk a urobiť všetko od začiatku.
        • Re: Ubuntu a Win7 24.03.2013 | 19:53
          WlaSaTy   Návštevník
          Tušíš zle, Ubuntu vie pracovať s GPT a tak isto sa vie aj naň nainštalovať. Len to chce trošku viac ako kliknúť na tlačítko "Ďalej".

          Keby si čítal otázku, tak vieš že to Ubuntu už bolo nainštalované a funkčné na GPT. Ale, použitý windows nespoznal GPT.
          • Re: Ubuntu a Win7 24.03.2013 | 21:33
            Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ
            Otázku som čítal. Najprv bolo nainštalované len Ubuntu, potom pravdepodobne následne zmazané a bol nainštalovaný WIN: ...."Po nainštalovaní win 7 som šiel inštalovať ubuntu a tu začali problémy, v manuálnom rozdelovaní partícii mi už ubuntu particie s win 7 nenašlo ukázalo mi len 500GB prázdny disk akoby tam WIN 7 ani nebol pričom som ho tam mal funkčne nainštalovaný...." Čiže nie Windows, ale inštalátor Ubuntu nerozoznal diskové oddiely.
            Ubuntu vie pracovať s GPT, to áno, ale nejedná sa o dualboot s WIN. Ak sa nainštaluje WIN a potom sa následne inštaluje Ubuntu, inštalátor Ubuntu nerozozná oddiely s WIN a ukáže prázdnu tabuľku bez oddielov. Ani fdisk nedokáže pracovať s tabuľkou GPT (používa sa gdisk).

            Ako uvádzaš: ..chce to trošku viac ako kliknúť na tlačítko "Ďalej". Tomuto tvrdeniu akosi nerozumiem. Ak v inštalátore Ubuntu zvolím "Niečo iné" - kde si chcem nastaviť oddiely sám a ukáže sa mi prázdna tabuľka, hoci viem, že už tam mám Win-oddiely, tak čo robiť? Ponúkni nejaké riešenie (postup). Ako docieliť, aby sa tá tabuľka zobrazila? Zatiaľ sa tento problém najčastejšie rieši prehodením GPT na ms-dos.

            V každom prípade, ak zakladateľ témy dá sem tie uvedené výpisy, tak tie z časti objasnia problém.
            • Re: Ubuntu a Win7 24.03.2013 | 22:25
              WlaSaTy   Návštevník
              Tým že to chce trošku viac ako kliknúť na tlačítko "Ďalej" som chcel povedať, že je lepšie vybrať manuálne rozdelenie a nespoliehať sa na predvolené typy sprievodcou inštaláciou. I keď posledné Bubuntu by už malo aj toto mať vyriešené keďže si už dávnejšie nehali podpísať zavádzač pre Secure Boot podobne ako Fedora.

              Ale, toto je zbytočné rozoberať keďže chalan nepísal čo robil. Napísal len, že niečo urobil a nešlo mu to. Dokonca mu ai neni možné odpovedať keďže sa nepýtal. Možno si len chcel povzdychnúť, že sa v niečom netrafil.
              • Re: Ubuntu a Win7 25.03.2013 | 18:21
                1kosher1   Návštevník
                Zdravím,
                Bohužial v tomto čase Vám už nemôžem dať výpis, lebo bežím už len na win 7, dosť som sa s tým trápil už tri dni a už am prešla všetka chuť na dual systemy, a potreboval som mať spojazdnený aspon jedensystem a kedže je win 7 ten s ktorým mam väčšie skusenosti tak červenu zatial dostalo ubuntu, particie som mal vytvorené nasledovne: hardiska sda 500GB
                sda1/ 100MB windows loader
                sda2/ntfs 100GB win 7
                sda3/ntfs 300GB data
                sda4/ 100MB EFI
                sda5/ext4 / 50GB Ubuntu
                sda6/ 10GB SWAP

                Spôsoby ktoré som skušal boli vela zavádzač som dal inštalovať na celý disk SDA 500GB predvolena možnosť, aj do windows loaderu aj do EFI no vždy mi automaticky bootlo win7 resp nefungovalo nič.
                S dual bootom som už mal skusenosti ale s WinXP a ubuntu, Takže jedina otázka na Vás je že či je nejaký presný postup inštalacii dual systemov lebo to čo som siel krok po kroku na ubuntu stránke mi nefugovalo. ďakujem
                • Re: Ubuntu a Win7 25.03.2013 | 21:05
                  WlaSaTy   Návštevník
                  O rozdelenie diskov nešlo. Išlo o typ rozdelenia a bližšie informácieo operačných systémov. Teda, či boli 64bit a ktorá verzia Ubuntu to bola.

                  Ale, to je už jedno. Keď sa chceš vyhrať cez napríklad Virtualbox. V ňom si Linux kľudne nainštaluješ ako aplikáciu.
                • Re: Ubuntu a Win7 25.03.2013 | 21:54
                  Avatar menom   Používateľ
                  S dual bootom som už mal skusenosti ale s WinXP a ubuntu, Takže jedina otázka na Vás je že či je nejaký presný postup inštalacii dual systemov lebo to čo som siel krok po kroku na ubuntu stránke mi nefugovalo. ďakujem
                  Jednoduche riesenie je to co ti radil JanekM:
                  Pustit LiveCD otvorit GParted a hore vybrat Device(Zariadenie)/Create Partition Table (vytvorit tabulku partici) msdos.

                  Potom Apply (Aplikovat) a po ukonceni zavriet GParted.

                  Instalovat ako si to robil s XP a ubuntu.
                  • Re: Ubuntu a Win7 25.03.2013 | 23:26
                    WlaSaTy   Návštevník
                    Nechcem Ti kaziť ilúzie, ale možnosť inštalácie na MS DOS partíciu s MBR bola v prípade Windows 7 silne závislá od zakúpenej alebo aplikovanej licencie a aj od architektúry. Takže je malá šanca že to vojím spôsobom pôjde.
                    • Re: Ubuntu a Win7 26.03.2013 | 00:41
                      Avatar menom   Používateľ
                      Toto čo píšeš viem že platí pre windows 8.
                      Windows 7 home premium 64-bit som tým postupom niekoľko krát inštaloval do dualbootu s rôznymi linuxovými systémami 32 ako aj 64 bitovými.
                      A s úspechom som použil aktivačný kľúč z nálepky OEM.
                • Re: Ubuntu a Win7 26.03.2013 | 14:56
                  xxx   Návštevník
                  vidim, ze si netrpezlivy, v takom pripade nema zmysel s niecim novym ani zacinat, linux je o hladani a skusani.
                  Tu mas nieco rovno z fora lenovo, aby si si nemyslel, ze nahodis ubuntu a win7 a oni sa zazracne rozbehnu jeden po druhom.
                  Question: Can I dual boot Win7 and Linux on a UEFI capable bios?

                  Answer: Yes you can. If your HDD is formatted in MBR partition table (or msdos) than you can install first windows 7 and than the distro of your choice. BUT, careful, if you install windows from a DVD media it will convert your HDD in GPT partition table and dual boot will be almost impossible... (or will give you a lot of headache) :smileyhappy: to avoid this, dump the win7 iso to an usb using Windows 7 USB/DVD Download Tool. Installing from USB will not change the hdd in GPT partition table.

                  take care

                  Z toho vyplyva, urobis si tu particiu msdos, kvoli grubu, tu mas dalsi navod ako pokracovat a budes potrebovat aj ten tool na prerobenie instalacneho dvd win7 na usb a z neho budes win instalovat.
                  Grub nainstalujes do tej malej particie, ved na to ju vytvaras. Netusim kolko mas RAM pamate, ale 10GB swap je nezmysel v kazdom pripade, ak mas aspon 2GB RAM tak swap by som dal max 1-2GB, aj tak sa ti ani raz nezaplni (bude stale nulovy, preto je to skoda miesta).