odinštalovanie softu

Sekcia: Aplikácie & Desktop 04.04.2013 | 09:49
MARTIN   Návštevník
zdravím páni, sorry, idem otravovať s takou somarinou. Existuje pre buntu nejaký soft ktorý by mi zobrazil aký soft mám nainštalovaný a mohol ho pohodlne odinštalovať? By som potreboval nechať na lubuntu iba browser a texteditor a samozrejme príslušenstvo. (maličký disk na starom nb) Dá sa to nejak ľahko riešit?
    • Re: odinštalovanie softu 04.04.2013 | 10:07
      Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ
      Prehľad nainštalovaného softu pekne zobrazí aj Centrum softvéru - na ľavej strane je kolónka "Nainštalovaný softvér". Po odinštalovaní nepotrebného softu sa môže systém prečistiť ešte príkazom: sudo apt-get autoremove
      • Re: odinštalovanie softu 04.04.2013 | 10:10
        MARTIN   Návštevník
        ježiš ja som debil! ďakujem :-)
        • Re: odinštalovanie softu 04.04.2013 | 11:47
          MARTIN   Návštevník
          Skúšal som to na mojom normálnom pc a so autoremove sa niečo udialo. Rozčapil sa mi obraz a nepomáha ani nastavenie monitora. Funguje bez efektov plochy, píše že je potrebné opengl, prítom mám opengl nastavené a fps mi skočilo zo 60 na 400. Čo sa s tým stalo?
          • Re: odinštalovanie softu 04.04.2013 | 12:05
            Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ
            Príkaz "sudo apt-get autoremove" sa používa na odstránenie nepotrebných balíkov, ktoré boli stiahnuté ako závislosti iných balíkov, ale už sú nepotrebné. Toto, čo uvádzaš musí súvisieť s iným problémom. Povedal by som s ovládačom grafickej karty. Aký si mal ovládač GK? Pozri do dodatočných ovládačov a prípadne ho preinštaluj.
          • Re: odinštalovanie softu 04.04.2013 | 12:36
            WlaSaTy   Návštevník
            Neodinštaloval si náhodou metabalík lubuntu desktop? Po jeho vyhodení to mohlo odinštalovať cez autoremove viac ako si si predstavoval.

            PS: lubuntu nemalo efekty na ploche a nepotrebovalo opengl.
            • Re: odinštalovanie softu 04.04.2013 | 13:37
              MARTIN   Návštevník
              toto som skúšal na mint kde, tam lxde nemám,zabudol som to spomenúť. dodatočné ovládače nepoužívam, ale mám tam jadro 3.8.4 . Po reštarte sa to vrátilo do normálneho stavu, takže ok. Len zas budem sprostý lebo neviem čo to bolo :-)
    • Re: odinštalovanie softu 05.04.2013 | 02:12
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      dlhodobo používam Synaptic. A na naučenie sa niečoho o systéme a nájdenie prebytočného miesta je celkom fajn filelight, ale to má brutus závislosti :) takže veselo synapticuj a v nastaveniach sa dajú zobraziť všetky balíky.

      ďalšia možnosť:

      dpkg-query --show -f '${Installed-Size} KB - ${Package}\n' |sort -n
      • Re: odinštalovanie softu 05.04.2013 | 04:24
        MARTIN   Návštevník
        problém je v tom že ani synaptic ani správca softu nerobí rozdiel medzi balíčkami. v jednom vreci je napríklad open office a balíčky zabezpečúce chod systému, a potom je to pre bežného užívatela riskantné. ľahko s gimpom vymaže aj networkmanager napríklad. zatiaľ najistejšie mi pripadá vypísať si soft podľa menu na kus papíra a potom odinštalovať.
        • Re: odinštalovanie softu 05.04.2013 | 04:47
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
          stačí označiť jednu vec v synapticu a napíše to, čo všetko to vyhadzuje. a ak si aj vyhodíš network manager, dáš nanovo. ideálne je fakt otvoriť si synaptic, dať zobraziť podľa veľkosti (aj to čo som ti dal pomôže) a máš to. niekde môžeš získať 500kB, čo je fakt ždibec a tak to ani nemusíš vyhadzovať, no inde sú to naozaj veľké pálky. A aj ten filelight by pomohol, prípadne baobab (ten možno aj nainštalovaný máš)