Lubuntu zamrzne pri bootovaní

Sekcia: Aplikácie & Desktop 14.04.2013 | 22:26
Kulik   Návštevník
Chlopi ratujte :D Mám Lubuntu a zamrzne to vždy tu:
http://r27i.img-up.net/P413031460f7.JPG
http://p08i.img-up.net/P4130316a8d5.JPG

Dá sa to ešte spojazdniť či ani nie?
    • Re: Lubuntu zamrzne pri bootovaní 14.04.2013 | 22:57
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      náhodou nebliká klávesnica? to občas zvykne robiť, keď je kernel panic (teda neviem či aj v najnovších verziách). Môžeš nám niečo povedať o systéme? teda čo presne tam je, aká verzia - a aké zmeny si robil naposledy?

      taktiež, máš so sebou CD Lubuntu? skús ho nabootovať a dať test pamäte
      • Re: Lubuntu zamrzne pri bootovaní 14.04.2013 | 23:20
        Kulik   Návštevník
        Experimentoval som :P Chcel som defragmentovať disk :D
        Chcel som prekopírovať systémový disk na druhú partíciu a naspäť. Nabootoval som si Debian Live CD, ten mi vypisoval, že nemám oprávnenie pripojiť disk, ani vytvoriť priečinok na miestnom ani nič tak som experimentoval ďalej:
        sudo mkdir /mnt/sda1
        sudo mount /dev/sda1 /mnt/sda1
        sudo mkdir /mnt/sda7
        sudo mount /dev/sda7 /mnt/sda7
        sudo cp -r  /mnt/sda1/ /mnt/sda7/linux_defrag
        sudo rm -rf /mnt/sda1
        sudo cp -r /mnt/sda7/linux_defrag /mnt
        No a s najvyššou pravdepodobnosťou som zabudol dať ku kopírovaniu prepínač na kopírovanie skrytých súborov a priečinkov (neviem isto, možno sa mi to marí z win)..už sa nespustil. Ani mi to moc nevadí pretože zatiaľ mám Linux len na zoznámenie a experimentovanie takže žiadne dáta, len chcem vedieť či to bolo tým prepínačom a či sa to dá nejako spojazdniť bez reinštalu.
        CD mám, inštaloval som Lubuntu 12.10 po updatoch už neviem čo tam bolo.
        Ešte by som sa chcel spýtať, ja som tam mal pred Lubuntu nainštalované Ubuntu a pri inštalácii sa ma pýtalo či prerobiť Ubuntu na Lubuntu abo čo, tak že aký je rozdiel medzi "prerobeným" Lubuntu a "čistým" Lubuntu.
        • Re: Lubuntu zamrzne pri bootovaní 14.04.2013 | 23:45
          Avatar milboy Ubuntu so znakom ElementaryOS  Používateľ
          Prerobené lubuntu môže byť Zorinské, linuxos alebo napr pepermintové Každý je trochu upravený, mne sa najviac páčil ten posledný..
          skusam vsetko....už stovka distribúcií za tie roky a vedomosti žiadne.. Prečo linux?
          • Re: Lubuntu zamrzne pri bootovaní 14.04.2013 | 23:47
            Avatar milboy Ubuntu so znakom ElementaryOS  Používateľ
            ..a ešte jedna vec. Hľadaj to čo je založené na 12.04 a nie 12.10
            skusam vsetko....už stovka distribúcií za tie roky a vedomosti žiadne.. Prečo linux?
            • Re: Lubuntu zamrzne pri bootovaní 15.04.2013 | 00:27
              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
              • Re: Lubuntu zamrzne pri bootovaní 15.04.2013 | 16:02
                Kulik   Návštevník
                Vyzerá to tak, že budem ho musieť preinštalovať takže nainštalujem rovno toto čo ste mi poslali ↑.
                A 12.04 je to LTS? V čom spočíta tá dlhá podpora, aký je medzi nimi rozdiel?
                • Re: Lubuntu zamrzne pri bootovaní 16.04.2013 | 02:14
                  Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                  12.04 je LTS vydanie. znamená to, že sú dlhšie udržiavané balíky. síce zastarávajú, ale stále sa robia patche. do domácnosti si daj LTS, ak chceš nainštalovať a nechať nejako tak, nepreinštalovávať každú chvíľu. Do firiem je LTS úplná nutnosť.
                  • Re: Lubuntu zamrzne pri bootovaní 19.04.2013 | 22:52
                    Kulik   Návštevník
                    No lenže teraz keď mám tú verziu 12.04 tak mi nechce aktualizovať Gimp (neviem čo všetko ešte, len teraz som si to všimol). Mám verziu Gimpu 2.6.12 (už je 2.8.) a v Synaptic nie je aktualizácia. Keď ho chcem teraz updatnuť tak mám manuálne stiahnuť novú verziu, či ako ?
                    • Re: Lubuntu zamrzne pri bootovaní 19.04.2013 | 23:08
                      Avatar milboy Ubuntu so znakom ElementaryOS  Používateľ
                      Na to aby si mohol používať novšie verzie programov je potrebné mať repozitáre ktoré ich obsahujú. Apropo a fakt využívaš GIMP?? Možno potrebuješ len občas upraviť nejaku fotku a na ti stačí aj pinta Nainštaluješ v termináli sudo apt-get install pinta
                      skusam vsetko....už stovka distribúcií za tie roky a vedomosti žiadne.. Prečo linux?
                      • Re: Lubuntu zamrzne pri bootovaní 19.04.2013 | 23:15
                        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                        gimp je super vec. 2.6 aj 2.8. 2.6 je staršie samozrejme a v lts repozitároch je len 2.6. odporúčam normálne 2.6 používať. dá sa samozrejme hodiť novšie:

                        http://www.unixmen.com/gimp-2-8-is-out-ppa-ubuntu/
                        • Re: Lubuntu zamrzne pri bootovaní 19.04.2013 | 23:25
                          kulik   Návštevník
                          Aha ok dik :)
                      • Re: Lubuntu zamrzne pri bootovaní 19.04.2013 | 23:23
                        kulik   Návštevník
                        Urobím v ňom toto? http://n81i.img-up.net/logo-sk-1-0989.png
                        Čiže apt-get update, upgrade nestačí musím ho tam pridať manuálne jo? Kašlem na to :D
                        • Re: Lubuntu zamrzne pri bootovaní 19.04.2013 | 23:26
                          Avatar milboy Ubuntu so znakom ElementaryOS  Používateľ
                          Nemám nič proti Gimpu, ale pinta je malou náhradou a dajú sa nej robiť tiež super veci. Je treba len skúsiť a uvidíš sám..
                          skusam vsetko....už stovka distribúcií za tie roky a vedomosti žiadne.. Prečo linux?
                          • Re: Lubuntu zamrzne pri bootovaní 19.04.2013 | 23:28
                            Avatar milboy Ubuntu so znakom ElementaryOS  Používateľ
                            Píšem to hlavne preto, že máš problém s miestom a pinta je oveľa menšia!
                            skusam vsetko....už stovka distribúcií za tie roky a vedomosti žiadne.. Prečo linux?
                            • Re: Lubuntu zamrzne pri bootovaní 19.04.2013 | 23:30
                              kulik   Návštevník
                              Ja nič v zlom, len že čo sa v tom všetko dá. Skúsim..
          • Re: Lubuntu zamrzne pri bootovaní 14.04.2013 | 23:59
            Avatar default Debian  Používateľ
            ale toto je úplne od veci, on sa pýtal na niečo iné, keď inštaluješ ubuntu tak sa ťa to spýta, že či chceš systém aktualizovať/zmeniť , alebo zmazať a nahrať na novo.
            R.K
            • Re: Lubuntu zamrzne pri bootovaní 15.04.2013 | 00:39
              kulik   Návštevník
              A bolo to tým prepínačom teda?
              • Re: Lubuntu zamrzne pri bootovaní 15.04.2013 | 13:13
                Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
                Obyčajným cp totálne rozbiješ práva súborov, v tom je problém.
                Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                • Re: Lubuntu zamrzne pri bootovaní 15.04.2013 | 13:46
                  kulik   Návštevník
                  Aha a keby som chcel v buducnosti defragmentovat tak prosim ako na to ?
                  • Re: Lubuntu zamrzne pri bootovaní 15.04.2013 | 15:49
                    Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
                    To na Linuxe nieje vôbec potrebné, teda možno až na nejaké extrémne prípady. Linuxové filesystémy spravidla majú "autodefragmentáciu" v sebe.
                    Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                • Re: Lubuntu zamrzne pri bootovaní 15.04.2013 | 15:52
                  kulik   Návštevník
                  Ako viem že Linux netreba defragmentovať ,ale mám malý disk takže keď sa systém spomalí by som skúsil čo to spraví, tak že ako ho potom prekopírovať.
                  • Re: Lubuntu zamrzne pri bootovaní 15.04.2013 | 16:57
                    Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ
                    S defragmetáciou disku v Linuxe sa ani ja nejak nezaoberám. Nejaké info je napr. TU
                  • Re: Lubuntu zamrzne pri bootovaní 15.04.2013 | 17:03
                    Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
                    Buď ho celý zbalíš a rozbalíš kde chceš, alebo použiješ cp -pr odkaľ kam Pokiaľ sa chceš hrať a máš dve rovnako veľké partície dd if=odkiaľ of=kam
                    Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                    • Re: Lubuntu zamrzne pri bootovaní 16.04.2013 | 11:10
                      WlaSaTy   Návštevník
                      Kopírovať celý systém cez cp nemá význam kôli virtuálnym súborovým systémom v /dev a /sys. Tak isto nemá význam kopírovať všelaké /tmp čo sú kade tade po disku.

                      Samotný dd síce odzálohuje fyzický alebo logický disk, ale nerieši defragmentáciu ktorá bola dôvodom tejto otázky.

                      Samotná defragmentácia sa rieši podľa typu súborového systému ak má význam. Na servroch si človek jednoducho navrhne príppojné body tak, aby prípadná fragmentácia neohrozila zvyšok systému (áno, už som počul o databáze ktorá využívala sparse files, ale chvalabohu som ju nevidel a človek čo spravuje proxy server si pri diskusii o fragmentácii diskov na Linuxe musí utrieť monitor). V prípade desktopu sa fragmentácia dostane ku slovu obvykle s sťahovaním internetu. Buď je to cache prehliadača, alebo sparse torrenty.

                      Niekedy sa dá na defragmentáciu využiť fsck z LiveCD s špeciálnymi parametrami a niekedy je treba použiť špeciálne programy. Ale, lepšie je jej predchádzanie. Samotný návrh súborového systému dokáže len oddialiť problém fragmentácie. V prípade neagresívneho používania kľudne aj o vyše 10 rokov, čo je viac ako priemerná životnosť desktopu.
                      • Re: Lubuntu zamrzne pri bootovaní 16.04.2013 | 12:44
                        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                        osobne si myslím, že defragmentácia na desktope je úplne zbytočná. možno po opakovanom inštalácii rôznych distribúcii na ten istý oddiel by sa hodilo po pár rokoch namiesto klasického formátu vynulovanie. inak, ako sa to robí? má s tým niekto skúsenosti na ext3/ext4? (áno, som si istý, že google to vie)
                        • Re: Lubuntu zamrzne pri bootovaní 16.04.2013 | 13:29
                          WlaSaTy   Návštevník
                          Spomínal som torrenty aj s sparse files (deravými súbormi) a cache internetového prehliadača. Takže internetový závislák ktorý je navyše permanentný sťahovač sa s tým fenoménom stretne dosť rýchlo na svojom desktope.

                          Ale, bežného človeka sa to nedotkne. Ja som mal fragmentáciu disku pri gentoo za niekoľko rokov pod 10% čo je zanedbateľná hodnota.

                          Defragmentácia na EXTFS sa robí jednoducho. Zabezpečíš si aby disk čo ideš defragmentovať nebol pripojený do súborového systému (napríklad pomocou LiveCD a odpojenia automaticky pripojeného disku) a pozrieš si na čo slúži parameter -D pri fsck.ext3 (e2fsck) a napríklad voľba fragcheck pri parametri -E v manuálobej stránke a aj parameter -f. Google nie je potrebný. Návod sem nechcem dávať keďže použitie parametra -f je potrebné pre spustenie kontroly na súborový systém ktorý je zdravý a nedosiahol interval potrebný na automatickú kontrolu pretože ten parameter spustí akcie aj keď je súborový systém pripojený. A to v tomto própade môže skončiť katastrofou.

                          Existujú aj iné možnosti, ale tie rozoberať nemá význam.
                          • Re: Lubuntu zamrzne pri bootovaní 16.04.2013 | 19:57
                            WlaSaTy   Návštevník
                            A aby som bol ešte potvora, tak som si to len tak zo srandy nasimuloval.

                            Disk o veľkosti 1G, 90 súborov o veľkosti 10M ktoré sa vytvárali paralelne zápisom o veľkosti 1/2K (čo je veľkosť sektoru na použitom disku). Fragmentácia súborov bola 89.1%. Voľného na tom disku bolo cez 10%, teda cca 10 násobok veľkosti testovacieho súboru.

                            Výsledok:
                            Nástroj fsck bol ochotný len optimalizovať priečinky keďže tam bolo dosť prepisov.
                            Nástroj e4defrag bol ochotný optimalizovať aj súbory, ale fragmentáciu zrazil na 79.1% pričom poškodil vnútornú štruktúru disku (zle reportoval voľné bloky) ale obsah dát sa nezmenil. Overil som si to cez md5sum a sha512sum.

                            Spomalenie na tejto vzorke dát som si nevšimol, predsa len disková cache je v Linuxe riešená dosť dobre. Ale, hral som sa s tým iba chvíľku a torrentom neholdujem. Rovnako ani nemám na tom stroji iné technopgie ktoré by mali vplyv na fragmentáciu a výkon ňou ovplyvnený. Na tom stroji vtedy nebežal ani nijaký program čo by ujedal z RAM nejakým veľkým hryzením.

                            Takže: na Linuxe síce je fragmentácia a nie je ju problém dosiahnúť, ale pokiaľ užívateľ nečaká odpojenie internetu, tak si ju nevšimne. Tomu zodpovedá aj funkčnosť dostupných nástrojov.
                            • Re: Lubuntu zamrzne pri bootovaní 16.04.2013 | 20:58
                              Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
                              Ext už vie deravé súbory, len je potrebné zapnúť volbu z hlavy neviem akú. Inak na toto je super ReiserFS ktorý už pred vela rokmi vedel robiť takzvanê chvostíky. Skrytá nenávisť proti tomuto FS nás zabrzdila o viac ako päť rokov vývoja. Dnes sa ho snaží doehnúť Btrfs, ale aký rok sa píše.

                              Píšem z mobilu s EN key a nejdú všetky interpunkčné znamienka.
                              Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                              • Re: Lubuntu zamrzne pri bootovaní 17.04.2013 | 00:55
                                WlaSaTy   Návštevník
                                ExtFS ich vedel už dávno a tie deravé súbory otvorili cestu rapídnej fragmentácie súborových systémov v Linuxe.

                                Ale, to som už niekoľko krát spomínal.
                                • Re: Lubuntu zamrzne pri bootovaní 17.04.2013 | 01:15
                                  Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
                                  Prvý FS ktorý riešil tento problám bol RaiserFS, ale vtedy sa to volalalo ešte chvostíky :) Podnes je v tom asi najlepší a na indexovanie veľa malých súborov asi nemá konkurenciu, hoci po rokoch nevývoja.
                                  Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                                  • Re: Lubuntu zamrzne pri bootovaní 17.04.2013 | 12:36
                                    WlaSaTy   Návštevník
                                    Blbosť. Napríklad súborový systém pre CP/M ich mal skôr, ale to už vonkoncom nesúvisí s témou. Skús si najprv overiť fakty skôr ak napíšeš smajlíka k niečomu odveci.
                      • Re: Lubuntu zamrzne pri bootovaní 16.04.2013 | 13:22
                        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
                        Jasne že sa tým defragmentácia nevyrieši.

                        Ja som mu len odpovedal na otázku ohľadne kopírovania a zmenou práv súborov.
                        sudo cp -r /mnt/sda1/ /mnt/sda7/linux_defrag
                        A bolo to tým prepínačom teda?
                        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                        • Re: Lubuntu zamrzne pri bootovaní 16.04.2013 | 13:34
                          WlaSaTy   Návštevník
                          To, že mu tam chýbal parameter -p je pravda. Rovnako mu tam chýbal aj zoznam vecí, čo nemal kopírovať. Ale, zachoovanie práv pomocou parametra -p pri príkaze cp má význam len ak cieľový disk dokáže tieto práva zachovať. Ak by bol cieľ napríklad na NTFS, tak môže použiť na zálohu radšej tar.

                          Ale, to je jedno. Po bitke je každý generál. A rozpisovať ako by sa to malo spraviť je zbytočné.