wlan - nevytvori sa routa

Sekcia: Aplikácie & Desktop 26.04.2013 | 19:36
Avatar DimmuBoy #crunchbang!  Používateľ
Zdravim, rozbehal som prave na raspi ddclienta s dnsdynamic.org, vsetko funguje ako ma az na to ze ked sa pripajam cez wlan tak sa neviem dostat vonku.
LAN mi funguje aj spojenie s branou ale vonku sa neviem dostat.
Mozno to neviem dobre vysvetlit ale configy to povedia za mna :)

/eth/network/interface auto lo
iface lo inet loopback

allow-hotplug eth0
iface eth0 inet static
address 192.168.6.66
netmask 255.255.255.0
gateway 192.168.6.1

allow-hotplug wlan0
iface wlan0 inet static
address 192.168.1.66
netmask 255.255.255.0
gateway 192.168.1.1
wpa-ssid "wifi-networ"
wpa-psk "krumliak96"


"route -n"
Kernel IP routing table
Destination Gateway Genmask Flags Metric Ref Use Iface
0.0.0.0 192.168.6.1 0.0.0.0 UG 0 0 0 eth0
192.168.1.0 0.0.0.0 255.255.255.0 U 0 0 0 wlan0
192.168.6.0 0.0.0.0 255.255.255.0 U 0 0 0 eth0


funguje to az po spusteni "sudo /sbin/route add -net 0.0.0.0 gw 192.168.1.1 wlan0"
Google vie všetko, len sa treba vediet správne opýtať!
    • Re: wlan - nevytvori sa routa 26.04.2013 | 20:04
      dot   Návštevník
      lebo mas default gw nastavenu cez eth0 - 6.1 a ked das ten spominany prikaz tak ju prepises na 1.1
      • Re: wlan - nevytvori sa routa 27.04.2013 | 01:01
        Avatar DimmuBoy #crunchbang!  Používateľ
        hmm.. no chapem ale preco je default gw nastavena na eth0 aj ked je down, to kvoli tej statickej ip?
        Google vie všetko, len sa treba vediet správne opýtať!
        • Re: wlan - nevytvori sa routa 27.04.2013 | 01:15
          dot   Návštevník
          tak odkial ma vediet aku gw ma pouzit ked pri obidvoch interfacoch mas definovanu defalut gateway ?
          • Re: wlan - nevytvori sa routa 27.04.2013 | 02:09
            Avatar DimmuBoy #crunchbang!  Používateľ
            no ak to tam rucne prihodim tak to vie pouzit
            Google vie všetko, len sa treba vediet správne opýtať!
          • Re: wlan - nevytvori sa routa 27.04.2013 | 02:17
            WlaSaTy   Návštevník
            Ja v tom výpise vidím iba jednu default gateway. Zvyšné smerovacie záznamy majú gateway. Skús ma opraviť v čom si mýlim rozdieľnosť pojmov default gateway a gateway.

            Ale je pravda, že default GW je nahodená v tomto prípade na prvú nainicializovanú sieťovku.
            • Re: wlan - nevytvori sa routa 27.04.2013 | 10:26
              dot   Návštevník
              v zapise to je ako gw ale ocakavam ze po restarte siet. interfacu ide do routovacej tabulky ako default gateway tak ked zrusis zapis gw pri eth0 nastavi sa spravna default gateway.
              • Re: wlan - nevytvori sa routa 27.04.2013 | 11:51
                Avatar DimmuBoy #crunchbang!  Používateľ
                ak spustim ten prikaz tak sa prihodi ako dalsia default gateway a vtedy mi to funguje
                nejde mi o nic ine len aby som mohol mat pripojeny aj kabel aj wifi a ked odpojim kabel aby mi potom slo wifi
                Google vie všetko, len sa treba vediet správne opýtať!
                • Re: wlan - nevytvori sa routa 27.04.2013 | 12:45
                  WlaSaTy   Návštevník
                  Dve default gateway som naraz ešte nevidel na jednom stroji. Neguje to podstatu sieťovania. Fault tolerance vynechám, tá vrstva sa v tomto vlákne nepoužíva. Ukáž route s dvoma default GW.

                  A prehoď si poradie inicializácie sieťoviek ak chceš primárne WiFi.
                  • Re: wlan - nevytvori sa routa 28.04.2013 | 14:41
                    Avatar DimmuBoy #crunchbang!  Používateľ
                    praveze nechcem aby som mal primarne wifi, len aby slo ked odpojim kabel lebo ked ho odpojim tak musim rucne prihodit routu aby slo wifi.

                    tu je vypis po spusteni toho prikazu
                    Kernel IP routing table
                    Destination Gateway Genmask Flags Metric Ref Use Iface
                    0.0.0.0 192.168.1.1 0.0.0.0 UG 0 0 0 wlan0
                    0.0.0.0 192.168.6.1 0.0.0.0 UG 0 0 0 eth0
                    192.168.1.0 0.0.0.0 255.255.255.0 U 0 0 0 wlan0
                    192.168.6.0 0.0.0.0 255.255.255.0 U 0 0 0 eth0


                    viem ze je to trochu posetile ale takto to funguje, btw nebolo by to takto pri load balancingu?

                    prave som nieco nasiel tu takze idem precitat ci to nebude riesit moj problem http://linuxos.sk/forum/18112/
                    Google vie všetko, len sa treba vediet správne opýtať!
                    • Re: wlan - nevytvori sa routa 28.04.2013 | 17:33
                      WlaSaTy   Návštevník
                      Keď to chceš prepínať, tak použi network manager.

                      A všeliaké tie failovery, load balancery a iné cudzie slovíčka na notebooku nevyužiješ. I keď sa s nimi naučíš niečo cenné.
                      • Re: wlan - nevytvori sa routa 28.04.2013 | 17:36
                        Avatar DimmuBoy #crunchbang!  Používateľ
                        praveze to rucne nechcem prepinat.. bez nm by to nejak neslo?
                        Google vie všetko, len sa treba vediet správne opýtať!
                        • Re: wlan - nevytvori sa routa 28.04.2013 | 19:20
                          WlaSaTy   Návštevník
                          Išlo, samozrejme že by to išlo. Vytvoríš si bonding interface s potrebnými parametrami, priradíš mu IP adresu a prepneš sieťovky do slave módu Akurát som si neni istý, či Ťa Tvoj router nepošle doprdele.


                          Nejaký ľahký popis je napríklad priamo v konfigurácii jadra. /usr/src/linux/Documentation/networking/bonding.txt
                          • Re: wlan - nevytvori sa routa 01.05.2013 | 15:38
                            Avatar DimmuBoy #crunchbang!  Používateľ
                            a da sa spravit bonding aj cez dve podsiete? nieje to len ked je rovnaka siet?
                            Google vie všetko, len sa treba vediet správne opýtať!
                            • Re: wlan - nevytvori sa routa 01.05.2013 | 19:11
                              WlaSaTy   Návštevník
                              No, čo myslíš? Prepneš sieťovky do slave módu a zmení sa Ti topológia?

                              Skús sa radšej vyjadriť, čo potrebuješ dosiahnúť. Ak máš chalupu kde potrebuješ aby hlásiče ostali pripojené na sieť aj po výpadku primárneho pripojenia, tak to sa robí inak. Bonding je na prepojeniev rámci jednej topológie.
                              • Re: wlan - nevytvori sa routa 01.05.2013 | 19:15
                                Avatar DimmuBoy #crunchbang!  Používateľ
                                uz som to tu raz pisal o co mi ide.. zas az take dolezite to nie je..
                                v podstate chcem iba aby mi fungovala wifi.. mam pripojeny kabel aj wifi a ja chcem aby bol kabel primarny ale po jeho odpojeni aby bolo raspi pripojene cez wifi.
                                Google vie všetko, len sa treba vediet správne opýtať!
                                • Re: wlan - nevytvori sa routa 01.05.2013 | 21:23
                                  WlaSaTy   Návštevník
                                  Mno, tak na to Ti nie je treba mať dva rôzne subnety. Na to stačí obvykle mať rovnaký subnet pre obidva typy sietí. Pri výpadku jedného rozhrania môžu pochopiteľne popadať pripojenia, ale to je drobnosť. Nechcel si predsa len prezradiť čo chceš dosiahnúť? Zatiaľ sa totižto pýtaš ako dosiahneš čiastkové kroky ktoré vyzerajú byť škrabaním sa ľavou rukou za pravým uchom.

                                  PS: Aká je stabilita siete, resp. koľko týždňov vydrží Raspberry PI byť na sieti cez tie USB sieťovky? Mne z nich väčšina po pár dňoch zblbla na rôznych platformách.
                                  • Re: wlan - nevytvori sa routa 01.05.2013 | 21:33
                                    Avatar DimmuBoy #crunchbang!  Používateľ
                                    Praveze mam dve rozne podsiete pretoze to nieje jedna siet. Zatial je to kvoli tomu ze tam bezi mpd a zvonku sa nan napajam a streamujem si hudbu. Neskor vsak toho planujem viac a chcel som si zabezpecit stale pripojenie kedze wifi bezi takmer nepretrzite, no ked som doma mam zapnutu siet na ktoru sa napaja raspi kablom a prenasam si subory po LANke.

                                    Stabilitu siete neviem posudit kedze mi uz dlhsie ta wifina nejde a predtym som to len konfiguroval.
                                    Google vie všetko, len sa treba vediet správne opýtať!
                                    • Re: wlan - nevytvori sa routa 01.05.2013 | 22:56
                                      WlaSaTy   Návštevník
                                      Neviem či Ti rozumiem. Ale, meralika (LAN) je určená pre domácu vnútornú sieť po ktorej si prenášaš dáta a rádio (WiFi) je určené na pripojenie do internetu kde je Raspberry PI prístupné z vonku aby Ti robilo internetové rádio?

                                      Presne tak si to napísal. A v tom prípade nepotrebuješ riešiť prepínanie hlavnej a záložnej linky do internetu keďže na internet máš iba rádio. Takže, to máš tým pádom vybavené.
                                      • Re: wlan - nevytvori sa routa 01.05.2013 | 23:02
                                        Avatar DimmuBoy #crunchbang!  Používateľ
                                        nie nie.. na metalike mam domacu siet ale aj internet a chcem aby bola prioritna no stale je pripojena aj wifi a chcem aby pri pade primarnej LAN slo iba wifi. Toto by vsak nebol problem keby mi slo aj to wifi, to ale nejde asi kvoli tomu ze mam nastavenu staticku IP na obe siete.
                                        Google vie všetko, len sa treba vediet správne opýtať!
                                        • Re: wlan - nevytvori sa routa 02.05.2013 | 00:10
                                          WlaSaTy   Návštevník
                                          Jedna veta bez čiarok nemá zmysel. Ňou si to chcel uzrejmiť?
                                          • Re: wlan - nevytvori sa routa 02.05.2013 | 00:17
                                            Avatar DimmuBoy #crunchbang!  Používateľ
                                            neviem co je na tom stale nejasne. Neskusime sa vratit k povodnemu problemu a to, ze mi nejde wifi kym manualne nepridam routu?
                                            Google vie všetko, len sa treba vediet správne opýtať!
                                            • Re: wlan - nevytvori sa routa 02.05.2013 | 00:35
                                              WlaSaTy   Návštevník
                                              Ty vieš, čo si chcel povedať, ale podal si to pre druhého nezrozumiteľne.

                                              Ak sa chceš venovat pôvodnej otázke, tak ktorá z rád mala aký výsledok?
                                              • Re: wlan - nevytvori sa routa 02.05.2013 | 00:44
                                                Avatar DimmuBoy #crunchbang!  Používateľ
                                                ok je to mozne
                                                vysledok je taky ze to stale ide len s tou manualne pridanou routou
                                                network-manager som neskusal lebo ho ani nechcem
                                                ten bonding som nedokoncil lebo ak som to spravne pochopil to cez dve podsiete nefunguje
                                                posledny prispevok co pisal bedna som nepochopil ako to mam zmenit
                                                Google vie všetko, len sa treba vediet správne opýtať!
                                                • Re: wlan - nevytvori sa routa 02.05.2013 | 00:54
                                                  WlaSaTy   Návštevník
                                                  Z tých rád si niečo skúsil? Asi nie.
                                                  • Re: wlan - nevytvori sa routa 02.05.2013 | 00:56
                                                    Avatar DimmuBoy #crunchbang!  Používateľ
                                                    ..ved som to spisal, ci ake rady mas namysli?
                                                    Google vie všetko, len sa treba vediet správne opýtať!
                                                    • Re: wlan - nevytvori sa routa 02.05.2013 | 11:25
                                                      WlaSaTy   Návštevník
                                                      Ja som Ti radil zmeniť poradie.

                                                      Network manager nechceš lebo sa chceš niečo naučiť.

                                                      Naučiť sa nemáš čo, lebo dve default gateway zo svojej podstaty nemôžu fungovať (jadro nevie ktorú má použiť).

                                                      Inak, asi by si mal naozaj objasniť, o čo sa snažíš. Ak chceš aby Ti nabehla záložná linka do internetu po výpadku primárnej linky, tak potrebuješ zdetegovať ten stav a prepnuť default route na záložnú linku. A v prípade naskočenia primárnej linky to zas dať s5.

                                                      Takže, akú máš vôbec topológiu sietí? Bez toho, že sa nad ňou zamyslíš sa nič o tom nenaučíš aj keď hovoríš že sa chceš niečo naučiť. Jednoduchá aplikácia rád nespôsobí pochopenie podstaty učiva ktoré ako píšeš, chceš zvládnuť.
                                                      • Re: wlan - nevytvori sa routa 02.05.2013 | 16:58
                                                        Avatar DimmuBoy #crunchbang!  Používateľ
                                                        ako som uz pisal, wifi mam stale zapnute takze zmena poradia nieje riesenie, to uz rovno mozem vyhodit eth0 kedze sa nebude pripajat
                                                        topologiu som uz opisoval ale som uz z tejto diskusie unaveny.. idem skusit ten nm a potom sa ozvem ako to dopadlo
                                                        Google vie všetko, len sa treba vediet správne opýtať!
                                                        • Re: wlan - nevytvori sa routa 02.05.2013 | 17:31
                                                          WlaSaTy   Návštevník
                                                          Neviem či sa chápeme, ale pokiaľ zmeníš poradie iniciácie sieťových adaptérov, tak budeš mať východziu bránu tam kde ju očakávaš. Na primárnom sieťovom rozhraní.

                                                          Ale, zopakujem jednu vec. Jadro, respektívne sieťová vrstva TCP/IP nepracuje naraz s viacerými východzími bránami. Takže, pokiaľ máš na metalike prístupné stroje s adresami 192.168.6.1-255, a na WiFi 192.168.1.1-255 + internet, tak si nastav DW na WiFi. Potom si môžeš v kľude odpingať niečo vonku v periodických intervaloch u poskutovateľa využitého v prípade WiFi. A ak to nebude dostupné, tak zruš Default GW na WiFi a aktivuj Default GW na metalike. Ak to nabehne s5, tak to prehoď. Jedná sa o pár riadkový skript.

                                                          PS: Riešenie ako BGP je v tomto prípade kanón na vrabce, a asi to nebude začiatočníkovi jednoduché nastaviť tak aby ho preventívne poskytovateľ neodstrelil z linky.
                                                          • Re: wlan - nevytvori sa routa 02.05.2013 | 17:54
                                                            Avatar DimmuBoy #crunchbang!  Používateľ
                                                            Ano chapem, lenze ked zmenim poradie ze bude prva wifi tak budem pripojeny stale na wifi, no ja chcem dosiahnut to ze po pripojeni kablu pojdem cez kabel a cez wifi len ked kabel zapojeny nebude.

                                                            ..ale s tym skriptom to nie je zly napad
                                                            Google vie všetko, len sa treba vediet správne opýtať!
                                                            • Re: wlan - nevytvori sa routa 02.05.2013 | 18:04
                                                              WlaSaTy   Návštevník
                                                              Tak toto je niečo iné ako som pochopil z predchádzajúcej diskusie. Presne kôli tomsu som sa pýtal na to ako vyzerá topológia a čo chceš dosiahnúť. Totižto, neviem či poznáš slobenské porekadlo: Nemému decku ani vlastná mať nerozumie.

                                                              Ak chceš presmerovať prístup do von cez metaliku po jej zasunití a prepnutie prístupu do von na wifi po jej odpojení, tak choď do adresára /usr/share/doc/ifupdown/examples/ a v ňom je krásny súbor network-interfaces.gz. Pozri sa doň, a hľadaj niečo ohľadne down a up. Podľa toho si kľudne nastavíš pri zapnutí eth0 zrušenie default GW z Wifi a zapnutie default GW na metaliku. A po odpojení zas opačne. Akurát odporúčam použiť nástroj ip a nie route/ifconfig.
                                                              • RE: Re: wlan - nevytvori sa routa 09.05.2013 | 21:54
                                                                Avatar DimmuBoy #crunchbang!  Používateľ
                                                                Je to sice pekne a elegantne riesenie, ale bohuzial dobre som si pamatal. Uz som to totiz tymto sposobom robil, presne podla "man interfaces" co je to iste ako ten subor co si odporucal. Tu je momentalna konfiguracia, no bohuzial sa to sprava akoby to tam ani nebolo, skusal som aj samostatne up/down
                                                                auto lo
                                                                iface lo inet loopback
                                                                
                                                                allow-hotplug wlan0
                                                                iface wlan0 inet static
                                                                     address 192.168.1.66
                                                                     netmask 255.255.255.0
                                                                     gateway 192.168.1.1
                                                                     wpa-ssid wifi-******
                                                                     wpa-psk **********
                                                                     post-up  ip route add default via 192.168.1.1 dev wlan0 table main
                                                                     pre-down ip route del default via 192.168.1.1 dev wlan0 table main
                                                                
                                                                allow-hotplug eth0
                                                                iface eth0 inet static
                                                                     address 192.168.6.66
                                                                     netmask 255.255.255.0
                                                                     gateway 192.168.6.1
                                                                     post-up  ip route add default via 192.168.6.1 dev eth0 table main
                                                                     pre-down ip route del default via 192.168.6.1 dev eth0 table main
                                                                
                                                                btw pre istotu som skusal tie prikazy spustit aj rucne a vsetko fungovalo ako ma
                                                                Google vie všetko, len sa treba vediet správne opýtať!
                                                                • RE: Re: wlan - nevytvori sa routa 09.05.2013 | 22:38
                                                                  Avatar WlaSaTy   Návštevník
                                                                  Samozrejme, že sa to chová tak ako keby to tam nebolo. Veď Ty chceš aby posledne aktivovaný sieťový interface vykonal tieto kroky:
                                                                  • pripojenie rozhrania: vypnúť smerovanie cez druhé rozhranie a zároveň exkluívne zapnúť smerovanie cez seba.
                                                                  • odpojenie rozhrania: vypnúť smerovanie cez seba a zároveň zapnúť exkluzívne cez druhé rozhranie.
                                                                  Pokiaľ tam nedáš prácu s vypnutím a zapnutím smerovania toho druhého rozhrania, tak s tým nepohneš.
                • Re: wlan - nevytvori sa routa 27.04.2013 | 23:23
                  dot   Návštevník
                  ak chces mat pripojeny kabel aj wifi a menit default gw podla pripojenej siete budes si musiet na to napisat skript lebo system ozaj nema odkial vediet co ty aktualne chces.
                  Neviem aky system ti bezi na rasp ale ak nemas ziaden network managera ktory detekuje pripojenie kabla alebo pripojenie na wifi budes si to musiet pridat rucne.

                  • Re: wlan - nevytvori sa routa 01.05.2013 | 23:05
                    Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
                    Najschodnejšie je použiť NetworkManager, ale dá sa to spraviť aj bez neho, ale pýtam sa prečo.
                    Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                    • Re: wlan - nevytvori sa routa 01.05.2013 | 23:07
                      Avatar DimmuBoy #crunchbang!  Používateľ
                      preco bez nm? lebo sa pipajam vacsinou cez SSH len malokedy vidim X a ak sa to da spravit aj bez toho preco nie? aspon sa naucim nieco nove a nie vsetko zjednodusovat :)
                      Google vie všetko, len sa treba vediet správne opýtať!
                      • Re: wlan - nevytvori sa routa 02.05.2013 | 00:50
                        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
                        NM mieri aj na serveri, takže žiadne X nepotrebuje.
                        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                        • Re: wlan - nevytvori sa routa 02.05.2013 | 00:52
                          Avatar DimmuBoy #crunchbang!  Používateľ
                          nj ale ak by to slo nejakou nie velmi komplikovanou cestou aj bez toho bol by som radsej
                          Google vie všetko, len sa treba vediet správne opýtať!
                          • Re: wlan - nevytvori sa routa 02.05.2013 | 01:00
                            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
                            Rieši autokonfiguráciu, prípájanie a odpájanie sieťových zariadení, bez toho aby si to robil ručne.
                            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • Re: wlan - nevytvori sa routa 27.04.2013 | 13:24
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
      Zmenil by som
      192.168.1.0 0.0.0.0 255.255.255.0 U 0 0 0 wlan0
      na
      192.168.1.0 0.0.0.0 255.255.255.0 UG 0 0 0 wlan0
      Emanuel k route hovorí že to spraví presne to čo robíš tým príkazom dole.
      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org