Xubuntu - editacia grub

Sekcia: Konfigurácia 07.05.2013 | 12:10
smajly   Návštevník
Dobry den. Chcem poziadat o pomoc s nasledovnym problemom: po instalacii Xubuntu 12.04 vsetko bezalo relativne podla mojich poziadaviek. Cca 3 mesiace vsetko bezalo v poriadku. Dlho vyskakovalo okno, ze su dostupne aktualizacie, tak som dal aktualizovat. Po aktualizacii jadra mam teraz problem s rozlisenim obrazovky - nepozna nativne rozlisenie monitora. Navyse ma problem s vypinanim - nevypne pocitac. Ked pri bootovani zvoliM starsiu verziu jadra, vsetko bezi ako ma. Chcem sa teda spystat - ako nastavit, aby automaticky bootoval starsiu verziu? Dakujem za pomoc.
    • RE: Xubuntu - editacia grub 07.05.2013 | 12:38
      Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor

      Štandardná voľba sa dá nastaviť v /boot/grub/grub.cfg zmenou set default="0" na napr set default="1" pre 2. položku. Nie je to však najšťastnejší nápad, ideálne by bolo správne rozlíšenie rozbehať pod novým kernelom. Ak sa smiem spýtať aká grafická karta to je a aké by malo byť správne rozlíšenie? Mne pri prechode myslím, že na 3.6 prestala fungovať identifikácia monitora cez EDID. V 3.7 mi to už ide, ale aj tak pri štarte vždy najskôr prečíta nesprávny EDID (môj monitor má trochu pomalšie časovanie a myslím, že nový kernel číta EDID skôr).

      • RE: Xubuntu - editacia grub 07.05.2013 | 13:01
        Avatar smajly   Návštevník
        Nie som pri spominanom pocitaci - ten sa nachadza u mojich rodicov (cez 100 km vzdialeny). Ale ak sa pamatam, tak monitor je tam Benq GL955A, nativne rozlisenie 1366x768. Zostava PC je MB MSI KT4AV, CPU Sempron 2200+, RAM 512 MB, VGA Nvidia TNT2 32MB. Pri pocitaci budem koncom tyzdna, sksuim sa pozriet na to grub.cfg Este az mozem poprosit - kde sa presne grub.cfg nachadza? Ked som hladal minule riesenie, zda sa mi, ze GRUB bolo v tejto verzii nahradene niecim novsim, ale nechcem trepat... Dakujem.
        • RE: Xubuntu - editacia grub 07.05.2013 | 18:52
          Avatar WlaSaTy   Návštevník
          $ cat /boot/grub/grub.cfg 
          #
          # DO NOT EDIT THIS FILE
          #
          # It is automatically generated by grub-mkconfig using templates
          # from /etc/grub.d and settings from /etc/default/grub
          #
          
          Ale, skôr by som odporučil zamerať sa na ovládač grafickej karty.
    • RE: Xubuntu - editacia grub 10.05.2013 | 13:06
      Avatar smajly   Návštevník
      Dobry den. Problem bol vyrieseny aktualizaciou jadra z 3.2.0-40 na 3.2.0-41. V starsej verzii jadra nebol zdetekovany monitor, preto pravdepodobne nebolo mozne nastavit spravne rozlisenie. Aj vypinanie uz funguje ako ma.
      • RE: Xubuntu - editacia grub 10.05.2013 | 13:46
        Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
        moze byt, ze tam bol bug v tom kerneli a ta verzia 41 naznacuje, ze bol fixed.