suse a monitor

Sekcia: Konfigurácia 10.10.2005 | 18:54
Avatar daimonion kubuntu  Používateľ
Nainstaloval som si open suse 10 a nemozem si nastavit svoj monitor. Chcem ho nastavit na rozlisenie 1024x768 a obnovovaciu frekvenciu 60 Hz. Teraz mam 1024x768 a 58 Hz a okraje obrazu su skreslene. Yast a Kcontrol mi neponukol moznost na 60 Hz. Neviete ako to mam nastavit. Neda sa to nastavit nejakym prikazom alebo cez textovy subor?
    • Re: suse a monitor 08.10.2005 | 16:39
      Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
      Monitor by sa mal dat nastavit cez program sax2. Ked to nepomoze, tak jedine cez rucnu editaciu /etc/X11/xorg.conf.
      Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
      • Re: Re: suse a monitor 08.10.2005 | 18:23
        Avatar daimonion kubuntu  Používateľ
        v xorg.conf sa da nastavit vselico ale nikde tam nie je riadok z obnovovacou frekvencoiu monitora :( . A v sax2 to tak isto nie je :( je tam nieco pre nastavenie nejakych horizontalnych a vertikalnych hodno ale netusim ake hodnoty tam mam napisat. Neda sa to cez nejaky prilaz nastavit ?
        • Re: Re: Re: suse a monitor 08.10.2005 | 19:36
          mlp   Návštevník
          zjisti si na netu presne podle Tveho typu monitoru horizontal a vertikal frekvenci a tu tam zadej (do : /etc/X11/xorg.conf )a melo by to slapat
          • Re: Re: Re: Re: suse a monitor 09.10.2005 | 00:59
            Avatar daimonion kubuntu  Používateľ
            spravil som presne to co si napisal a nejak to nejde :( . Yast mi vypisuje taku frekvenciu aku chcem ale xserver nejak ju nechce akceptovat :( Netreba to este nejak "specialne" nastavit pre xserver ?
            • Re: Re: Re: Re: Re: suse a monitor 09.10.2005 | 10:06
              meno   Návštevník
              no tak pokial viem tak ak to nastavis v xorg.conf dobre, tak nemoze byt problem. ono zvacsa sa to dava v intervaloch, neco ako HorizSync 30.0-82.0 ; VertRefresh 56.0 -76.0 ... no a ja mam tu VertRefresh nastavenu napevno ze VertRefresh 60.0 a bezproblemov mi nic nemeni( aj by som sa cudoval keby ano... ), teda stale slape na 60Hz... bo ja mam lsd monitor... takze tak
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: suse a monitor 09.10.2005 | 13:38
                Avatar Martin Beastie  Používateľ
                SuSE je v tomto nepochopitelne.. nestaci mu totiz iba nastavenie Horizontal a Vertical frekvencie monitora, ci uz rucne napisane alebo nastavene v Sax2. Sam mam stym problemy ale nejak sa mi to podarilo nastavit. V SuSE 9.3 som vedel, kde bol pes zakopany, ale v 10ne sa mi to uz nepodarilo na 100% vyriesit. Zatial poradim jedine nastavit spravne frekvencie a nejak to dovyladovat so Sax2.
                <br/> <br/>
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: suse a monitor 09.10.2005 | 14:55
                  mlp   Návštevník
                  to se mi prave na tech (klikacich ) distribucich nelibi ....ja mel mandrake , nastavil jsem to a ono se to po restarte zase prenastavilo zpet ....tak jsem presel na tezsi distra a debian , nebo slackware me zatim nezklamali .... IMHO mate nainstalovany ovladac grafiky?
                  • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: suse a monitor 09.10.2005 | 15:48
                    Avatar daimonion kubuntu  Používateľ
                    nie ovladac grafiky nemam nainstalovany , mozem skusit.
                    • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: suse a monitor 09.10.2005 | 15:58
                      Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
                      hmm... a netreba niečo prestaviť v /etc/sysconfig/ (myslim, ze to je ten adresár). Ja som raz inštaloval 9.3 cez net, IP som vtedy nastavil staticky a keď som ju dával cez YaST potom na DHCP, tak mi ju pekne pridelilo, ale surfovat nešlo... tak som skusil killnut dhcpcd a pustiť ho natvrdo a všetko išlo. Reštartnem PC a zas nejde net... a potom zistím, že on si zapamätal IP nameservrov zo statickej(niekde v /etc/sysconfig/ to mal zapísané). Takže skúste tam pohladať, možno ide o podobnu blbosť...
                      Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
                      • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: suse a mon 09.10.2005 | 17:26
                        Avatar daimonion kubuntu  Používateľ
                        pokusal som sa nainstalovat ovladac a nejak ani ten nemozem nainstalovat pretoze mi zahlasi chybu ze mam zlu ceste pre zdrojove kody jadra. Nechapem preco ved kernel-sources som nainstaloval dobre cez yast.
                        • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: suse a 10.10.2005 | 18:54
                          meno   Návštevník
                          ta cesta k zdrojakom by mala byt myslim /usr/src/linux; a pokial tak nie je na tvojom kompe tak mu tam skus hodit symbolicku linku: ln -s /cesta_k_zdrojakom_kde_ich_nainstalovalo /usr/src/linux; tak by to mohlo isc, alebo by malo ist aj rucne zadanie cesty k zdrojakom ale to zavisi od toho ovladaca co instalujes tak si skus precitat nejaky tan manual k tomu, ak tam je...