Obnova GRUB

Sekcia: Konfigurácia 14.05.2013 | 18:22
Avatar sunnynko Ubuntu 14.04  Používateľ
Zdravim, mam jeden problem, mam doma server postaveny na ubuntu-server, software raid - mirroring, ked som odchadzal do zahranicia bol plne funkcny, teraz mi stale robi to ze zacne bootovat a restartne sa, vie mi niekto helfnut ako to zachranit? nechce sa mi to vsetko znova preinstalovavat, DIKY :)
    • RE: Obnova GRUB 14.05.2013 | 19:41
      Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor

      Núdzový režim nabehne? Vypíše nejakú hlášku počas pokusu o boot?

      • RE: Obnova GRUB 14.05.2013 | 22:35
        Avatar sunnynko Ubuntu 14.04  Používateľ
        Nie, nie, ked ma nabehnut system, objavi sa len blikajuci kurzor, blikne asi 3x a potom sa restartne a ide znova...
    • RE: Obnova GRUB 14.05.2013 | 19:47
      Avatar WlaSaTy   Návštevník
      Je vidno disky keď naštartuješ z LiveCD? Ak áno, tak by malo stačiť vybrať voľbu "opraviť zavádzač systému" v LiveCD. Teda, ak /boot nebol stripe.
      • RE: Obnova GRUB 14.05.2013 | 22:34
        Avatar sunnynko Ubuntu 14.04  Používateľ
        /boot nebol v stripe, ani v mirroringu, teda /boot nebol vobec v raide
    • RE: Obnova GRUB 15.05.2013 | 09:40
      Avatar sunnynko Ubuntu 14.04  Používateľ
      vypis z fdisk-u http://pastebin.com/VxsycXRq
      • RE: Obnova GRUB 15.05.2013 | 13:30
        Avatar WlaSaTy   Návštevník
        Ja tam žiadnu poškodenú tabuľku partícií nevidím, partície na RAID sa nezvyknú vešať. Ale vidím tam podozrivo veľa RAID devices. Osem zariadení RAID nevyzerá na domáci server. S čím si robil ten neúplný výpis partícií? Skús sem dať úplný výpis, a pridať výpis z /proc/mdstat a /proc/partitions.
        • RE: Obnova GRUB 16.05.2013 | 15:11
          Avatar sunnynko Ubuntu 14.04  Používateľ
          tu to je... http://paste.ubuntu.com/5670712/
          • RE: Obnova GRUB 16.05.2013 | 16:23
            Avatar WlaSaTy   Návštevník
            Úplný výpis z fdisk-u stále chýba. Ale, nejako Ti asi zmizol jeden disk o veľkosti 1/4 T ktorý bol zrkadlom k RAIDu a namiesto neho sa tam objavil druhý 1/2 T disk s jednou schválne neznámou partíciou. Jej typ by bol zjavný z výpisu fdisk.

            Z môjho pohľadu to vyzerá, že Ti odišiel disk a niekto vo firme ho vymenil za iný kus pričom neboli vykonané kroky na zostavenie poľa a synchronizáciu. Detaily k potrebným krokom sú v prečistenom mdstat.



            PS: Prečo vo firme? Nuž, v otázke sú schválne vynechané potrebné informácie vrátane vynechania riadkov z niektorých výstupov vrátane /proc/mdstat. Domáci užívateľ by poskytol celý cýstup a nečistil by ho.
            • RE: Obnova GRUB 16.05.2013 | 17:00
              Avatar sunnynko Ubuntu 14.04  Používateľ
              este raz opakujem, je to domaci server, co sa tyka toho disku, sorry moja chyba, mal som tam zapojeny 500GB disk na ktory som zalohoval data, hned spravim novy vypis... napis mi prosim ta parametre k fdisku ktore ukazu veci ktore potrebujes...diky
              • RE: Obnova GRUB 16.05.2013 | 19:08
                Avatar WlaSaTy   Návštevník
                Mno, a skúšal si dať zostaviť pole aby to aspoň spoznalo kde všade to má dáta? To je potrebné urobiť ako prvé. Bez toho sa nedostaneš ďalej.

                Parametre pre fdisk sú podobné tým, čo si dával. Len by som obmedzil výstup na fyzické disky. Predpokladám že boli SATA, takže:

                sudo /sbin/fdisk -l /dev/sd?

                A hlavne si skontroluj či ten druhý disk ešte žije. Možno má len zle zasunutý káblik. Niečo o ňom vie povedať výstup z príkazu dmesg.
            • RE: Obnova GRUB 16.05.2013 | 19:04
              Avatar sunnynko Ubuntu 14.04  Používateľ

              vypis fdisk http://pastebin.com/jDTzDPwq

              vypis /proc/partitions http://pastebin.com/cD3uLCpZ

              ten vypis /proc/mdstat sa mi nedari spravit, vzdy nabehne recovering a zamrzne mi pri tom pc :/

              • RE: Obnova GRUB 16.05.2013 | 19:16
                Avatar WlaSaTy   Návštevník
                toto naozaj vyzerá, že jeden z diskov odchádza do kremíkového neba. Alebo, že zdroj nestíha. Alebo, že je vadný kábel. Skontroluj najprv tieto eventuality. A nezabudni pozrieť do výpisu z dmesg, že ktorý disk má tie problémy.
                • RE: Obnova GRUB 21.05.2013 | 08:49
                  Avatar WlaSaTy   Návštevník
                  Aby som to doplnil. Okrem md120 máš všetky disky v stave spare (záložný), takže Ti odišiel primárny disk. Takže, ak to nie je káblom alebo zdrojom a naozaj zdochol primárny disk, tak tie RAIDy zruš a vyskladaj znova. Dáta by na nich mali ostať.
    • RE: Obnova GRUB 15.05.2013 | 10:59
      Avatar menom   Používateľ
      S akým LiveCD si robil ten výpis z fdisk, lebo tam máš disky označené ako md0,md7 ? A obnoviť grub nebude stačiť, skôr to vyzerá na poškodenú Tabuľku partícii. Či sa podarí obnoviť Partition table, to je ťažko zodpovedateľná otázka, treba skúsiť.
      • RE: Obnova GRUB 16.05.2013 | 15:12
        Avatar sunnynko Ubuntu 14.04  Používateľ
        linux secure - ubuntu 12.04 s aplikaciou boot-repair, hodis mi nejaky link, resp. co mi odporucis?